DINGSDAG 20 NOVEMBER. Ao. 1881. 25ste Jaargang. No. 1463. somt! Dit blad verschijnt drie maal per week maandag- TToensdag- en Zaturdaf/avond. Bij inzending tot 's middags 12 ure worden Adverfcuiiën in het ecrstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post 3.G0 Afzonderlijke nummers 0.05. Advertcntiën van een tot vijf regels f 0.75 iedere regel meer f 0.15. Groote let'^ers worden naar plaatsruimte berekend. MSANKYVKT. Vervol;; van no t46o. Ari. 9-4. Met geldboete van vijftig cent tot Vijftien gulden wordt gestraft de overtredingvan art. l3. Niet alleen de tapper die verzuimt aan het bij sub I 2 en 3 van dat art. voorgescbrevene te voldoen, maar ook hij die bij bet vervallen zijner inrichting of bij bet intrekken van het vergunningsrecht, niet binnen acht dagen het gewaarmerkt afschrift aan burgemeester en wethouders beeft teruggezonden of bet woord «vergunning# niet heeft weggenomen, valt on der de bij dit art. bedoelde strafbepaling. Art. 25. Met 'gevangenisstraf van een dag tot drie maanden of geldboete van vijftig cent tot zes honderd gulden wordt gestraft enz. Dit art: waarborgt den ambtenaar, niet ver. hinderd te worden in de uitoefening van zijn beroep ter Opsporing van strafbare feiten. Niet alleen de tapper, maar ieder persoon die den ambtenaar daarin opzettelijk verhindert is straf, baar: Art. 26. Met de opsporing der overtredingen dezer wet enz. De vraag of ook de ambtenaren in dienst bij de uitgaande rechten en accijnsen (Cominieseii) verplicht zijn van in hun beroep ontdekte over tredingen dezei wet procesverbaal op temaken, moet ontkennend beantwoord worden. Binnen treden van localileiten. Alhoewel overtredingen dezer wet in sociteiten minder tewachten zijn, zoo zijn toch voor die inrich tingen geen uitzonderingen te dien opzichte ge maakt en valt daarin de grootste so.iteit on der de zelfde bepalingen als de geringste tap perij. Ware dat niet zoo dan zou iedere tapperij wanneer het belang van den tapper het me de bracht, buiten politie toezicht leblijven, spoe dig in een sociteit kunnen herschapen wor den. Binnen treden van localileiten die levens wo ning of alleen door eene woning toegankelijk zijn Die localen kucnen niet het oog op de bescherming die ieders vrijheid in zijne wo. ning geniet, niet tegen den wil van den bewoner worden binnen getreden zonder schrif telijk bevel van den Buigemeester Hier door is den politie beambte een hin derpaal in den weggelegd om 1 ij twisten, vech terijen enz. binnen die localen tusschen beide te treden en de feiten te ronstateeren, daar hij vooraf daartoe een schriftelijken last van den Burgemeester zou moeten gaan halen. De gemeenteraad kan echter op grond van ait. 2 der wet van 3l Augustus 1854 'Staats, blad No. 83) daarin tegemoet komen door bij verordening te bepalen dat de bevoegdheid 0111 de tapperijen binnen te treden aan de in dit art. bedoelde ambtenaren, ten alle tijde verleend wordt. S Nemen de bezoekers den weg daarheen door de woniDg, dan bestaat er 'ook geen in breuk op de vrijheid indien de handhaver der wet in zijne fuuclie, ook langs dien weg de tapperij binnen treedt. JVoninaen of localileiten waarop het vermoe. den rust dat aldaar zonder vergunning 'sterken- drank wordt verkocht, kunren ten allen tijde op schrifielijken last van den Burgemeester bin nen getreden worden door den ambtenaar met het opsporen van overtredingen belast Ar« 27. Hij die op het tijdstip van het inwerking treden dezer wete<.z 1'atenltermijr.. Gedurende den nog looperden patent termijn wordt noch vergunning vereischt noch vergunningsrecht gevorderd, doch de ge patenteerde beeft door bet bezit van het pa'ent geen recht op het verkrijgen eener vergunning Het patent loopt tot 1 Mei 1882 doch wan- neer vóór dezen tijd op bet in behoorlijken vorm en voor I Januarij 1882 in gediende ver zoekschrift om het vergunnings recht, noch ten. gunste noch ten ongunste is beschikt, het geen zou kunnen gebeuren vooral in groote gemeenten en bij vele aanvragen, mag de gepatenteerde met de uitoefening van zijn beroep voortgaan tot 1 November 1882 of zoo veel vroeger als de beschikking op zijn verzoek door Burgemee ster en Wethouders zal zijn genomen. Na I Januari als wanneer Burgemeester en Wethouders eerst bekend kunnen zijn met het aantal der ingekomen verzoeken, kan eerst met het verleenen van vergunning een aanvang wor den gemaakt en komen daarbij het eerst 111 aan. merking, zij die in de termen vallen bedoeld bij art. 28 dezer wet, om daarna eerst over te gaan, tot hen die wel op I November doch niet op 1 Mei gepatenteerd waren, namelijk voor zoo ver er nog plaats is, het geen wel bijna in geen enkele gemeente van ons land het geval zal zijn. Mogen de gepalenteerden zich verheugen) de voorkeur te hebben boven andere aanvragers, zij kunnen zich echter niet als rechthebbenden op eene vergunning beschouwen, daar de mo gelijkheid eener afwijzende beschikking voor hen niet is buiten gesloien. Zij die na 1 Mei 1881 eerst patent hebben genomen zouden bun bedrijf indien er overi. gens geen redenen tot weigering bestaan, uiter- lijk tot 1 November 1882 kunnen voortzetten Art. 28. Zoo lang zij niet van bestemming zijn ver anderd kan voor de localitciten enz. Hij d ie in da termen valt van Snb. h, blijft na den termijn van twintig jaren hel recht van voortzetting behouden wanneer geen redenen tot opheffing kunnen worden aangevoerd. In dit artikel krijgt het vergunningsrecht een twee ledig karakter en wel een persoonlijk en Zedelijk. Wordt hij die het beroep uitoefent door eene of andere omstandigheid daartoe on. bevoegd, dan kan hij. mits de localiteit geen andere bestemming heeft verkregen, de zaak aan een bevoegde overdoen die haar dan kan voort zetten doch slechts voor twintig jaren, tereke- nen van af i November 1881 Vcrandering van bestemming, kan ook ontstaan zijn door dat aan den tapper bet vergunnings recht om redenen bij art 9 omschreven is ont nomen en dus eenigen tijd een andere affaire of geen atfaire in die localiteit is uitgeoefend, waardoor bet recht verloren is gegaan. Levens lang rechtHier onder wordt verstaan eene onafgebroken voortzetting van bet bedrijft niet beden tapper, morgen een ander bedrijf en later weder tapper. Eenmaal bet locaal een andere bestemming verkregen hebbende, houdt bet recht op. Herstelling of vernieuwing eener tapperij Aan hem die door verbouwing of bijbouwing. de localiteit waartoe vergunning is verleend uitbreidt, kan bet reebt tot de uitoefening van zijn beroep in de vernieuwde of bij gebouwde localen betwist worden. Uitzondering van Straten. Bij gemeente ver ordening kunnen straten, buurten of wijken worden aangewezen alwaar geen tapperijen mogen verrijzen, ai is ook binnen de gemeente bet aantal tapperijen nog beneden liet tnaxium. Onbevoegden tot drank verkocp De personen door wien en de localen waar in op I Mei 1882 geen sierkendrank meer mag verkocht worden werden door den Minist: v. Jtist in de volgende le. dooi ouwaardigen2e in bordetien; 3e in localileiten bestemd voor openbare dienst of daarmede in gemeenschap staande behoudens dispensatie gedurende nog 5 jaren; 4e door tol gaarders, brug en sluiswachters an andere amb tenaren, behoudens dispensatie. Verder zal geen sterkendrank meer geschonken worden 5e. inde localiteiten die op I Mei 1881 nog niet waren geopend, want nog een maal, art. 27 geeft gee- nerlei recht op vergunning; zij bet ook dat de gepatenteerde, als de admistratie op 1 Mei de vraag of hij ai of niet krachtens art- 28 recht bad nog niet heeft beantwoord, voorloopig mag voort gaan, maar niet langer dan tot 1 November 1882. Eindelijk bekomen zij geen vergunning die bet daar op gestelde recht niet willen of kunnen betalen. slot volgd. Bimicnlanrisch Nieuws. Groningen, 10 Nov. gisteren had alhier in de N. Kerk eeue aandoenlijke plechtigheid plaats. De derde zendeling der Chr.-Geref. Kerk David. Huising werd door Ds, Donner plechtig tot dit ambt gewijd. Meer dan 3ooo menschen waren in de kerk. Ds C. P. N. Pikaar predikant te Harmeien beeft bedankt voor bet beroep naar de Herv gemeente te Leiderdorp. Aan Mejufvrouw Visser te Noordwijk Bin nen, is bet diploma voor nuttige handwerken uitgeschreven door de vereeniging Tesselschade, ter. deel gevallen. Leiden 23 Nov. De heer Zwanenburg alhier is benoemd tot hoofd der openbare school voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs te Schiermonnikoog. Leiden 23 Nov- Door de alhier zitting houdende commissie voor het geneeskundig staats examen, zijn beden voor] geneeskundig gedeelte toegelaten, R. vau der Veer en L. Wol tring, cand. artsen, Aan de directie der IJsel Stoomtram maatschappij is door den raad van Stompwijk (Leid.-cbendam:), de voorlopige consessie verleend tot bet aanleggen van een Stoomtramweg van 's Gravenhage Leijdschendam naar Gouda met een zijtak, Leijdschendam Leijden, Zondagmidag kwam bij den burgemess" ter van Alten zekere N. B., uit Nieuwkoop» met de klacht, dat hij 's avonds te voren door twee mannen was aangerand, en van f 200 beroofd. Door schrik en ondergane mishande ling had hij eenige uren bewusteloos gelegen. Zijne opgaven waren echter zóó verward, dat dadelijk het vermoeden rees dat de man alles verzon, en ten slotte bekende bij dan ook onder tranen, dat hij werkelijk alles verzonnen had. en zich zelf aan de polzen had gewond. Hij had zijne bruid wijs gemaakt dat hij de bedoelde som bezat en bad nu bet bewuste iabeltje ver zonnen, om te verklaren boe bij bet geld weer kwijt geworden was. ETJ3NTST1STIETJWS, woorden aangewezen als: Men schrijft ons uit den Helder; Gisteren had albier de eerste openbare ver gadering van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen plaats. Als spreekster trad op Mejufvrouw Groote. De novelle ,,een muziekpartijje" werd door baar voorgedragen geheel uit bet hoofd. De opkomst was zeer gering doch de opge- komenen zullen zich zeker niet teleur gesteld gevoeld hebbcu.

Schager Courant | 1881 | | pagina 1