ïTa Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. LANDBOUW duur gekocht, met het oog op de ellende, die zij met zich meesleept. Ten slotte. Geene weelde, of men moet ze kunnen bekostigen en dan geene weelde, waardoor de ziel schade lijdt. Heeft Socrates gezegd, hij leeft 't gelukkigste die weinig be hoeften heeft, die les worde door ons toege past. Zonen en dochters! Dochters vooral Laat de hoogmoed u geene parten spelenlaat de weelde u niet verleiden. Hoevelen heb ben zich een graf gedolven door de zucht tot opschik, hoe menigeen heeft er de eer aan verpand enzijn jeugdig leven Waakt! waakt! De eenvoudigheid is het kenmerk van 't ware. Woensdag den 16 Nov, jl. heeft te Gelder- malsen eene Vergadering plaats gehad van 't uitvoerend Comité van 't Groene Kruis," in vereeniging met het Centraal Bestuur. Bij af wezigheid van den president van hel Centraal Bestuur, den heer Van Everdingen, werd het presidium waargenomen door den heer Schalij. Na voorleziug der notulen van de Vergadering, waarin besloten werd aan de stamgenooten in de Transvaal een bewijs van hulde aan te bie den, waartoe als ware 't geheel Nederland had bijgedrageu, weiden de resultaten meegedeeld, die het uitvoerend Comité had verkregen. Zoo als men zich nog zal herinneren, heeft't Comité* liet plan opgevatom door geheel ons land lijsten te laten circuleeren waarop ieder zijne handteekening kon plaatsen, als bewijs van sympathie voor de Transvaalscbe stamge nooten Die lijsten, vergezeld van verschillende adressen van hulde, alsmede van een fraai ge teekende symbolieke plaat, zouden in handen worden gebonden en aan de Regeering van de Transvaalscbe Republiek aangeboden, om ze in het archief een plaats te geven, terwijl als on derdeel van het plan nog werd vastgesteld, dat al die handteekeningen gedrukt en tot boekjes bijeengebonden zouden worden. Een exemplaar dier boekjes zou aan ieder die in den strijd voor vrijheid en onafhankelijkheid had meege vochten, worden uitgereikt. De kosten van een en andei zouden bestreden worden uit bijdragen van 25 cents, die bij iedere handteekening moesten gevoegd worden. Uit de mededeelingen van 't uitvoerend Comité op de Vergadering van 16 November II. bleek nu, dat het aanvan kelijk succes, hoewel niet onbevredigend, toch nog niet zoodanig was geweest, als men aanvan kelijk zich had voorgesteld. In elk geval kon men nog niet er toe overgaan, aan 't plan in zijn geheel uitvoering te geven. Uit de terug gekomen lijsten bleek, dat er ongeveer 14000 handteekeniugen verkregen waren uit 235 ge meenten; het grootste aantal lijsten wasechter nog niet ingekomen, daar er 1129 lijsten aan de verschillende gemeentebesturen van ons land verzonden waren, Alvorens nu een definitief besluit te nemen, werd vastgesteld, dat 't Comité eerst nog alle mogelijke pogingen in 't werk zal stellen, om 't aantal hanteekeningen te vermeerderen- Als een bijzonderheid werd er op gewezen, dat de kleine gemeenten het grootste contingent hadden geleverd, terwijl de deelneming der groote plaatsen over 't algemeen zeer gering is- Nu de zaak eenmaal zoo ver gevorderd is dat zij met wat meer deelneming van de zijde des publieks, kans heeft om op flinke wijze ten uitvoer te worden gebracht, is het te hopen dat de pogingen, die nog zullen worden aange wend, ondersteuning mogen vindeu en dat vooral die gemeenten, alwaar nog van weinig of geen sympathie blijk is gegeven, er toe zullen bijdra gen het benoodigd getal handteekeningen bijeen te verkrijgen. Het huldebewijs zal dan met recht een Huldebewijs van 't Nederlands volk kunnen genoemd worden. DOOR COLO HAIMU\». De Heer J C. Valter, gepens. kapitein van 't Nederl. leger, ter vergadering tegenwoordig, kortelings benoemd als gedelegeerde van t „Groene Kruis," koesterde de beste verwach tingen van den uitslag, indien maar de noodige j moeite werd aangewend. In deze bijeenkomst werd mede besloten een schrijven te richten aan de Regeeriug van de Transvaal, om haar voorloopig met de bedoe lingen van 't „Groene Kruis" op de hoogte te stellen, en vooral ook met het oog om de noo- dige gegevens te verkrijgen voor de uitvoering van bel boven omschreven plan. Voorts werd nog een voorstel ter tafel gebracht om de nog in de kas van 't „Groene Kruis" aanwezige gel den, gestort ter ondersteuning van verarmde weduwen en weezen der Transvaler*, die gesneu veld of verminkt zijn in den strijd voor hunne vrijheid, te voegen bij de som voor 't Bewijs van Hulde, er werd echter besloten, dit geld niet aan zijn eerste bestemming te onttrekken, maar ter gelegener tijd in handen te stellen van de Regeering van de Transvaal. ROTTERDAM. Alle geblesseerden bij het spoorwegongeluk alhier zijn hersteld op vrouw Wink na. De kantoren van de Postspaarbank zijn aldus verdeeld: In Noordbrabant 139. Gelderland 143. Z. Holland 135. N. Holland 69. Zeeland 83. Utrecht 35. Friesland 5o. Overijssel 37. Groningen 38- Drenthe i5- Limburg 4$. De inleggers waren op 1 October 173:18 met een te goed van I 627717.96 of f 36-23 per in. legger Er waren alzoo op elke 172 inwoners een in legger. Als men hierbij voegt de spaarders in andere spaarbanken volgens een verslag in 1877 dan zijn er in het geheel I inlegger op de 20 in woners. Die toestand is verre van gunstig wanneer men de volgende tafel raadpleegt. In Saksen 1 spaarder op 3.5 inwoners. Zwitserland 4-b Denemarken 5. Zweden 7.— Engeland 10.1 Pruissen 10.3 Frankrijk 12.- Oostenrijk j i4- 19) III. //Waarom, grootpapa? het is zoo heerlijk om op zijn eigen grond en bodem te loopen men krijgt dan een gevoel van zoo recht te huis te zijn. De eenzaamheid en ik zijn beste vrienden, en de vroegere bewoners hebben bier immers ook 's winters gewoond.'' Hij knikte. «Ja, ge hebt gelijk, Eva, er ligt iets onbegrijpelijk boeiends in het denk beeld om op zijn eigen grond te wandelen; men voelt dat te meer, wanneer men jaren lang in de wereld heeft rondgezworven. Maar een tehuis kan ik u ook verschaffen beneden in het dal bij de menschen die hebt ge immers hef? Dat wij hier zoo in den winter j aankomen, is alleen omdat ik een oud man ben en niet veel tijd te verhezen heb. Het was mij alleen te doen om het goed zoo spoe- TURKIJE. !Men verneemt dat Rusland genegen zoude zijn van zijne geldelijke vorde ringen af te zien tegen afstand van Grondgebied aan de Zwarte zee. AMERIKA, Reeds talrijke verhoren heb ben plaats gehad van den moordenaar Guiteau en 20 deskundigen zijn aangewezen om hem te onderzoeken omtrent zijne voorgegeven krank zinnigheid De ontdekking van goud bevattend slijk in de rivieren van het noordelijk gedeelte van Georgie heeft veel beweging veroorzaakt In Boston hielt zich reeds eene Maatschap pij gevormd met 1 Millioen Dollars welke dit slijk met baggermolens wil verzamelen. Zulke booten worden op de kusten reeds gebruikt. Met deze baggerbooten kunnen in den kor ten tijd van 10 minuten 5 ton slijk verzameld worden. RUSLAND. De Nord bevestigt, op grond van partikuliere mededeelingen, hel bericht, dat een nieuw komp'ot tegen het leven van den dig mogelijk in bezit te nemen". Hij nam een groot gezegeld papier uit zijn borstzak, en na het vluchtig doorgelezen te hebben, reikte hij het over zijn schouder aan Eva toe. /,Daar, Eva, neem dat, het is de sclienk- brief van de Zahrenburg. Het slot behoort aan u velden, weiden, bosschen, alles is voortaan uw eigendom, gij zijt rijker dan ie mand, die den naam van Zahringen droeg, ooit geweest is." Zij zag hem met sprakelooze verbazing aan en hij vervolgde kalm: z/Nu hebt ge weer terug wat u toebehoor de en nog veel, veel meer; beschouw het maar als een vaderlijk erfdeel. Neen doe dat niet," zei hij, haar afwerend, toen zij haar arm om zijn hals wilde slaan, «dat zijt ge mij niet schuldig. Na mijn dood zou alles toch aan u gekomen zijn, zonder dat ge een woord van dank behoefdet te zeggen. Het is een vervroegde erfenis, meer niets, en ik wil de nu eenmaal niet dat de Zahrenburg van Czaar is ontdekt, en dat daarbij een vlieg/na h' gebruikt zou worden, Welke met dynamiet' zijn gevuld. Onder de in hechtenis génL^ personen bevonden zich het hoofd der van een belangrijke stad, de twee dochter" een staatsambtenaar, twee kooplieden en ver- i!'' den andere nihilisten. Openbare teregtzitting gehouden door f Kantongeregt te Schagen op 1 December 1881. VEROORDEELD. C S. te Oude Sluis, gem: Zijpe*wegens; bare dronkenschap lot eene geldboete van f 15 subsidiair 7 dagen gevangenisstraf. P. Z. te Warinenhuizen wegensharder rijder, dan stapvoets bij gelegenheid der harddraverij te Schagen, tot eene geldboete van f3~. su' sidiair I dag gevangenisstraf. S. VV. te A, Taulowna wegens visschen meter, vischnet zonder een daartoe vereischie acte. tor eene geldboete van f 10,subsidiair 2 dagen gevangenisstiaf. C. L. te Zijpe wegens: hardei rijden dan i„ gematigden draf op de openbare stiaat te Schagen tol eene geldboete van f 3.subsidiair 1 d,-.' gevangenisstraf P. v. E. te Anna Paulowna, wegens: bet jagen zonder jagt acte en schriftelijk bewijs van vei gunning van den eigenaar, tot 2 geldboeten elk van f 10subsidiair 2 dagen gevangenissi j; voor elke boete. Allen zijn tevens veroordeeld in de kosten, verhaalbaar bij lijfsdwang. A. M. en A. B- beiden te Zijpe vrijgesproken van het hun bij dagvaarding ten latste gelegde feit te zamen en in vereeniging te hebben ge jaagd zonder schriftelijk bewijs van vergunnin; van den eigenaar met veroordeeling van det staat in de kosten. Over het snoeien van Conifeeren. vi) Thuia occidentalis en Biota (Thuia) oriëntale Deze onoordeelkundig te knippen of te scheen: maakt haar veel te stijf en te dicht, waardoor haar bevalligheid verloren gaat Beter is hetdc uiteinden van het voorgaandejaar te bestudeeren deze uiteinden verdeelen zich bij Thuia's en vooral bij de occidentalis in drieën, van deze kop scheuten snijdt men de middelste kort uit. Hecht* en links laat men ze staan, hierdoor verkrijgt men een zu.ver evenwicht, waarvan men eert bevalligen piramidevorm verwachten kan, die niet te stijf is. Bolvormige exemplaren maken hieiop een uitzondering, zooals de »aurea en semper aurea»; hiervan behoeft men slechts de vooiloopende takjes, die boven op staan, in ie knijpen. (t( Verkort overgenomen uit Sempervires NA VOLBBACHTE REIS. De ondergeteekenden, allen op reis naar New- York, aan boord van de stoomboot «Stella'. kapitien Ten tlarmsen, van de Koninklijke Nederlanscbe Stoombootmaatschappij door tus- schenkomst van de Generaal Agenten de HH. Prins Zwanenburg te Amsterdam, als 3ile kl passagiers geplaatst; verklaren ter wille van de waarheid, en om aan hunne verontwaardig#'!, lucht te geven, dat de anonieme berichten ten laste van de tl tl Agenten en Maatschappij de „Bazuin" opgenomen, geheel lasteilijk e» bezijden de waailieid zijn. In plaats toch dat zij bedorven eten kregen was het steeds van uitmuntende hoedanigheid en hoeveelheid geheel overeenkomstig het voorschri It, evenals Let drink water, dat steeds verse!) en in ruimte voorbande1 en voor ieder beschikbaar was. In stede van zooals de lasterlijke berichte® zeggen dat de matrozen dronken waren, moeten iÜ getuigen dit nimmer te hebben ontdekt. ",aa| steeds van minderen en boogeren der beuiann">{ de meest noodige hulp en welwillendheid mijn hand in de uwe overging, maar dat g'J> een von Zahringen, de koopster waart, even als voorheen uw voorvaderen het geweest z'J1'- Heden is de bezitting voor de tweede voor u verworven, houdt ze in eere E\a> sprak hij met verheffing van stem, //meer uw vader ooit gedaan heeft, of die elleiub'lmr die u in armoede in de wereld rond liet tre» ken. Voor dit uur, voor dit stuk gronds V ik gewerkt, gezorgd, gebrek geleden, ja f brek geleden, Eva," zeide hij, toen het vo/r je hem verschrikt aanstaarde, //en ik stel slechts één voorwaarde. Gij moogt de renburg niet verkoopen of verruilen, het g. moet uw eigendom blijven tot aan uw d<*>£ Geen ander mag er gebieder over ztjn gij of hij, die gij dwaas genoeg zult »Jn j echtgenoot te kiezen." //Grootpapa," sprak zij bedaard, z/1* eerst zoo korten tijd met u. God geve> het nog vele jaren het geval moge zijn: gij alleen de meester zijt die hier hebt te I velen;"

Schager Courant | 1881 | | pagina 2