Buitcnlandsch Nieuws. Marktberichten. BURGERLIJKE STAND, Gemeente Schagen. alhier ontstond gisteren avond tengevolge van het omvallen eener petroleum lamp, een felle brand in een winkeltje, dat nagenoeg geheel is uitgebrand De weesbnrgers waren weer hel eerst met hun spuit Op de plaats des onheils aanwezig en verleende een krachtdadige hulp. De Maatschappij „Arti et Amicitiae" zendt jaarlijks een portefeuille met teekenmgen door leden bijeengebragt rond. Het doel hiervan is om kunstzin op te wekken daar men vooral in kleine plaats:n, zelden in de gelegenheid is, dergelijke werken te aanschou wen. Wij meenen onze stadgenooten geen ondienst te doen hen in herinnering te brengen dat op aanstaande Dinsdag in de zaal van den Heer C. Kos Pz., een dergelijke kunstbeschouwing van ongeveer tachtig teekenirgcn en aquarellen gehouden zal worden onder toezicht van den Heer Schorer Correspondend van de vereeniging tot bevordering van beeldende kunsten, en ver wijzen verder naar de advertentie in dit blad. De redactie ontving onlangs met genoegen „de statuten, voorwaarden en tabellen van het pensioen en onderstands verbond van werklieden en hunne weduwen." Op het congres van het Nederlandsch Werklieden verbond „PATRIMONIUM" te U- trecht 22 Augnstus 1879 gehouden, en door be langstellenden uit onderscheidene oorden van ons vaderland bezocht, werd o. m. de wensche- lijkheid en noodzakelijkheid uitgesproken, dat er voor den ouden arbeider, eene instel ling zou worden in het leven geroepen, waar door hij bij versleten arbeidskrachten ir. zijne uooddruft althans eenigermate zou kunnen voorzien. Ter Bondsvergadering van „PATRIMONIUM" 11 Aug. 1880 mede te Utrecht gehouden, kwam als vrucht van die uitgesprokene noodzakelijk heid een'ontwerp voor van een Pensioen- en On- derstandsverbond voor werklieden en hunne weduwen ter tafel, dat door den ontwerper werd ingeleid, en waarbij hij de gronden, waarop z. i. die instelling behoorde te rusten, blootlegde) De Vergadering keurde het ontwerp goed onder voorwaarde dat het wiskunstig door des kundigen werd onderzocht. Ten gevolge dier onderzoekingen had 4 Maart j.1 te Amsterdam eene Conferentie plaats, waartoe de Bondsbestuurders, de F1H. Eereleden en de Leden der Commisien van advies waren uitge- noodigd en waaraan behalve ettelijke der genoemde Heeren ook deelnamen, de Heeren Prof. P. van Geer Hoogleeraar te Leijdcn, Dr S. R. 1. van Schevichaven, en E. W. Scott, da beide laatste Directeuren, de eerste Comme saris der Algeineene Maatschappij van Levens verzekering en Lijfrente te Amsterdam, op wier voorstel, na breedvoerige beraadslagingen, tot eene nadere Conferentie besloten werd, waarop een definitief, op statistische gegevens berustend voorstel, voor de Bondsvergadering van 29 April zou worden vastgesteld- Aan de Amsterdamsche en Rotterdamsche afdelingsbesturen, met hunne Commissien van advies en den Haagschen Voor. zitter, werd dit opgedragen, en met Dr. S. R. J. van Schevichaven op i5 April j.1. volvoerd. Ter Bondsvergadeiing van 59 April j.1. te Amsterdam gehouden, werd bet belangrijk ge- ijzigd ontwerp voor het Pensioen en Onder standsverbond voor Werklieden en hunne We. duwen vastgesteld, en aan het Bondsbestuur opgedragen, dit in werking te brengen Het Bestuur van bet Nederlandsch Werk lieden-Verbond «Patrimonium,acht het zijne dure verplichting, deze, zoo gewichtige zaak, aan aller hart te leggen, inzonderheid van hen, die in de mogelijkheid zijn, zij hel in meerdere of mindere mate, iets tot leniging, lol verbetering BtT J ajL DOOR CiOLO H UNUAD. 21) III. Hij haalde de schouders op. //Misschien," zeide hij. i/O neen, zeker," antwoordde zij met over tuiging; wde liefde is zooveel machtiger, dan de haat; zij kan, dat weet ik, zelfs vloek in zegen doen veranderen IV. Het was een zaak van het grootste gewicht geweest, niet alleen voor de naburige grond bezitters en de inwoners van het nabijgelegen stadje, maar ook voor de aristocratie der hoofd stad, toen Eva von Zahringen, wier bestaan men geheel vergeten had, weer in het huis harer vaderen kwam wonenzij die daaruit eens zoo onbarmhartig verjaagd geworden was. Men wist dat de oude Roland met een fabelachtigen rijkdom teruggekeerd was; men had zich persoonlijk overtuigd dat Eva een buitengewone mate van schoonheid bezat, maar dat was het eenige wat men van beiden wist. Zoowel de stijve ongenaakbaarheid van den van het lol van versleten arbeiders of weduwen oorlog, werd Kissingen door de Zweden bel bij te dragen; liet rekent en moet rekenen op j De vijand omsingelde de stad steeds de medewerking van allen in zulk een, reeds en ofschoon de zelve door een hooge muu zoovee) besproken, maatschappelijk belang, dat geven was, zoo kond? toch de kleine b^0-31' in zoo nauw verband staat met de Social? gehoipen door de dappere inwoners den kwestie, inzonderheid van hen, d;e het schrift- niet verdrijven. v3aod woord gelooven: »De aarde is des Heeren, mitsgaders hare volheid, de wereld en die daarin wonen» en «Zoo iemand het geed der wereld heeft, en ziet zijnen broeder gebrek hebben en sluit zijn hart toe voor hem, hoe blijft de liefde Gods in hem?" Daarom dringt het Be stuur voornoemd beleefd bij allen, die daartoe in de mogelijkheid zijn, of worden gesteld, aan, om, hetzij door gioote of kleine giften, hetzij door contributien, te helpen de bedoe'de on. derstendskas te formeeren en te steunen. De redactie gevoelt zich gedrongen bet publiek op een en ander attent te maken. Dinsdag avond is bij Callantsoog gestrand de Nova Scotia bark Hospodar, kapt Kelly, van Breinen naar Liverpool bestemd, geladen met katoen. De equipage is met de redding boot van Callantsoog gered, bij welke gelegen- Toen het gevaar op zijn hoogst was deed burger Peter Hein het voorstel om de rel li enkorven welke men in de stad hield ie en dei zei ver bewoners op den vijand te w**"*5 Dit geschiedde, en de bijen waren doo^ val zoo verwoed en staken zoo woedend d vijand het beleg opbrak. Koningin Victoria heeft den 26 Otn II. even veet jaren geregeerd als Kon inging beth, namelijk 44 jaren 128 dagen, en u'el 17 November 1558 tot 24 Maart i6o3. Victoria heeft dus van alle vorsten van rr geland het langst geregeerd tot nog toe en slechts overtroffen door George III (1 760- Hendrik 1H (1216—1272) en Eduard III t,3' tot i377- Naar men uit Zanzibar aan de Engelse)], admiraliteit bericht, is een boot van het Engelse^ heid vooral de kapitein van een inde Binnenhaven Jschj London g, k{ me( een e, alhier liggend Noofsch brikschip zich zeer schij,t we|ks bemanning uit 10 Arabieren be8tCn] en dat onder Fiansche vlag voer. Fn het gerec/)t werden een kapitein en vier matrozen het Arabische schip wist te ontkomen Zooals men weet, zijn de vertegenwoordi»eti van Engeland verplicht, den slavenhandel,waat zij dien ontdekken op de kust van Afrika, te beletten. verdienstelijk moet hebben gemaakt. De sleepbooten die ter adsistentie van hier vertrokken, konden door het holle water niets uitrichten en keerden naar den haven terug. Den volgenden dag weder uitgestoomd, had de Hospodar 12 voet water in het ruim, zoodat men vermoedt dat het schip verloren zal zijn De lading hoopt men wanneer het weder gunstig blijft, te kunnen bergen Een ge deelte er van is reeds door schuiten ailiier aangebracht- Als bergloon wordt 1 15.voor- iedere baal katoen uitbetaald, Zoeterwoude 5 December. Het stelen van eenden schijnt tegenwoordig aan de orde te komen. Bij den landbouwer L.nabij Halfweg Haarlemmermeer, zijn t3 eenden gestolen die te Haarlem zijn verkocht, terwijl van iemand in deze gemeente, in den nacht op t December 24 stuks eenden zijn ontvreemd die te 's Gra- venhage zijn van de band gezet. De vermoedelijke daders van laatstgenoemde diefstal, een paar beruchte sujetten hier te huis behoorende, zijn aldaar gearresteerd. Wanneer men de hooge prijzen nagaat, die men tegenwoordig voor het wild betaalt dan zou men bijna geloof slaan aan het geen men ons alzoo vertelt, dat schaarste daarvan de oor zaak is; doch wanneer men verneemt, dat er kort geleden te Noordwijk op een drijfjacht, gehouden op de goederen van den heer Jhr. Gevers, door t4 geweren zijn geschoten 98 hazen, 180 konijuen, 22 fazanten, 2 houtsnippen en I patrijs, te zaïnen 3o3 stuks, dan zou men bijna tot de conclusie komen, dat, of de HH. jagers van beroep niet meer schieten kunnen, of dat zij hun waar op buitensporig hoogen prijs weten te houden. Door de Commissie voor het geneeskundig staats examen zitting houden [te Leijden, is be- vorderd tot arts Dr A. J. Iloux, en voor bel geneeskundig gedeelte toegelaten de heer M: Straub, Cand: arts. Leijden 6 December, Heden werd aan de Universieleit alhier bevorderd tot Docter in de rechtweienscbap de heer J. C. Sasse geb: te Nieuvvveen met acad: proefschrift get: „Iets over wraking van rechters in straf zaken". De bijen in den oorlog gebruikt. In bet jaar 1642 ten tijde van den 3ojarigen ouden ntan, die eiken omgang buiten sloot, als een zekere afkeer der groote wereld, over de wijze waarop hij de Zahrenburg voor zijn kleindochter verworven had, verhinderde elke toenadering. Het landgoed werd met een zorgvuldigheid en goeden smaak onderhonden, zooals dat nog nooit het geval geweest was, en de vele prac- tische ondervindingen, die Mijnheer Roland op zijn lange reizen had opgedaan en die hij nu in praktijk kon brengen, door zijn rijkdom en zijn energie, gaven aan het landgoed een geheel nieuw leven. Van de vroegere bedienden op het slot was niemand in dienst gehouden, het geheele personeel was verwisseld, tot zelfs de kleine ganzenhoedster, en geen oud gebruik vond ingang in de nieuwe regeling van het huis, dat geheel onder opzicht van den Heer Roland stond. Ofschoon alles in Eva's naam geschied de, wist men toch dat ale hardheden van hem uitgingen; dat zij steeds in stilte weldeed en dat men haar op het dorp de troost der ar men noemde. Hij bracht slechts den zomer met zijn klein dochter op het slot doorhet rusteloos leven, dat hij zoovele jaren geloid had, deed zijn SCHAGEN aangevoerd 2.5 Stuks Paarden ffo a 90. 25 Gelde Koeien (magere) f 80 a im, 20 idem (vette) I 170 a 220, 6 Nuchtere Kak ren f 7 a i5 600 Schapen (magere) f 22 aij, 15oo id. (vette) f 26 a 4o i3oo overh f 16 a 1 i5 Varkens (magere) f 12 a 16 3o Biggen f f 8. 3o Konijnen f 0.10 a 0.75. 4° Kippen fo.ji a i-5o. 70 Eenden f 0.60 a o-8o. 45o kilogt Boter f t13 a 1 53. 4° kilogr. Kaas f o.35 1 o-5o 25oo stuks Kip Eieren f 5 a 6. Ingeschreven van 6 tot en met 8 Dec. GEBOREN: Dirk, zoon van Cornelis Vries en van Trijntje Waiboer. Diefstal met braak onder Zoete omstau digheden, In de Ruine stad, is eene straat zeer nabij de plaats gelegen waar voer ongeveer 74 jaar eer. kruitschip in de lucht sprong, Woont thans de gevvezeue dulcinea van een jong tnensch- )e nig genoegelijk uurtje hadden zij daar reeds te zamen Onder het genot van rozen geur, manen- schijn en een kopje koffij doorgebracht en inde gelukkige periode, ook reeds menig cadeautje gewisseld, menig groot plan voor de toekomst gemaakt. Doch ook hier vverd bewaarheid wal eenmaal een onzer dichter zeide: Niet steeds is de liefde bestendig van duur, ook hier ontstond verwijdering, hel engagement geraakte af, kort weg al met al de gevofgen van dien. De extninnaar wenschte nu van zijne vroegere beminde de [aan haar geschonken cadeaus en andere bewijzen zijne vroegere gehechtheid, heb al ve dc kussen, terug te erlangen, doch dat strookte niet met de gevoelens van het meisje die maar geen afstand wilde doen van de voor haar nog steeds zoo dierbare voorwerpen. Goede raad was toen duur. Het jongemensch ten einde raad, besloot nu maar »tenemen« wat rechten gelden. Hij kon den eenzame winter niet uitstaan, Eva verzorgde dus voor hi® vertrek de hutten der armen van een goe^e winterprovissie, waarop zij naar de stad 1 er- trokken. Zij bracht den tijd door niet in W gezellig verkeer met menschen, maar in aller lei verstrooiingen, als comedies, concerten, zingen, schilderijen-tentoonstellingen en derge lijke uitspanningen. j Het was niet het leven dat zij zich Ij8" voorgesteld, niet die stille huiselijke gezellig" heid, waarvan zij 's zomers zoozeer ge11^' maar ook dat leven had zijn vroolijke zij® en zij erkende dit met dankbare vreugde. Mf alleen dat dit alles haar geest voedde, u®s dcor het langdurig verkeer met een in8"1 zooals haar grootvader was, vormde zich l'8?1 practisch oordeel en werd zij zelfstandig denken zoowel als in handelen. Zonder twijj was het juist die zijde van haar karakter, mijnheer Roland, bewust of onbewust, meest ontwikkelde want de schatten die J haar naliet kregen voor haar eerst waar toen zij verstand en energie genoeg had 0 deze juist te gebruiken. - Wordt vervolg

Schager Courant | 1881 | | pagina 2