iimrn Hiiöws-A'Dïli"J',;^ns-& undbootou». ZONDAG 18 DECEMBER. ORANJE NEÊRLAND ÉEN, Ao. 1881. 25ste Jaargang. No. 1471. BERICHT. opgedragen aan Z.M. den Koning. VEERTIG CENTS, Bekendmakingen. De donkere dagen voor KERSTMIS. SCHAtiEK ('Ol'RW Dit blad verschijnt drie maal per weekmaandag- Woensdag- en Zaturdagavond. Bij inzending lot 's middags 12 ure worden Advertenties in het eerstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per jiost f 3.00 Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertenties van een tot vijf regels f 0.75 iedere regel meer f 0.15. Groote let'ors worden naar plaatsruimte berekend. Als premie op ons blad voor het jaar 1882 kunnen wij onze abonnees aanbieden, een fraaien SCHEURKALENDER, getiteld: Uitsluitend verkrijgbaar voor onze abonnees tegen betaling van terwijl hij in den handel Vijf en Zeventig Cent kost. Zijdie dezen Scheurkalendergeschreven op zedelijk-maatschappelijk gebied, door een zeer bekwame hand. wenschen te bezitten, gelieve te teekenen op de Inteekenlijst, die hen binnenkort zal worden aangeboden. Naar buiten tegen overmaking van het bedrag per postwissel, voor 15 Dec. a.s, POLITIE. GEVONDEN, in de gemeente Schagen, tijd-ns de veulenmarkt van den 2 4en dezer. een GOUDEN MEDAILLON. Inlichtingen hieromtrent zijn te bekomen ter gemeente secretarie aldaar. VERLOREN: waarschijnlijk op den Stationsweg of in de Hoep te Schagen een REKENING COURANTBOEKJE voor den vinder van geene waarde. Zij d ie hieromtrent inlichtingen kunnen geven, worden verzocht, zich te vervoegen ter gemeente secretarie aldaar. VERMIST: op de markt te Schagen, van 8 December jl. een SCHAAP, (O v e r h o u d e r). gemerkt met een zwarte streep boven den staart. Zij die hieromtrent inlicblingen kunnen geven, worden verzocht, zich te vervoegen ter gemeente secretarie aldaar: VERMIST: op <le markt te Schagen, van i5 December j l, een SCHAAP (vermoedelijk RAM.), gemerkt met een blaauwe streep over het schoft, en een hakje uit het regter oor. Zij d ie hieromtrent inlichtingen kunuen geven, wordeo verzocht, zich te vervoegen ter gemeen te secretarie aldaar. dienst l88i|8p. Wordende de pat'ntplichtigen herinnerd, dat de afhaiing persoonlijk moet gepeltii den Schagen, |3 Ducrnioer 1881 De Burgemeester voornoemd, G. LANGENBERG. NATIONALE MILITIE- Oproepin? tot de Inschrijving voor h-'t jaar 1882 van jongelingen die op den lsten Januarij a s. hun 19de jaar zullen zijn inge treden, en ahlns geboren zijn in 1863. De Burgemeester van Schagen, herinnert, de ingezetenen aan art: 160 van hel politiereglemenl dezer gemeente, luidende als volgt: „De schoorsteenen, voor zooverre die des zo mers gestookt worden, moeten ten minste twee maal 's jaars in Maart en December worden ge veegd en schoongemaakt op de straffen bij a""t: 47'no i> van het wetboek van straf- regt bedreigd." Schagen, 3 December 1881 De Burgemeester voornoemd G. LANGENBERG. PATENTEN. De Burgemeester van Schagen, maakt hekend, dat van al Woensdag den i4en tot en met Woens. dag den 2len dezer maand, des voormiddags van 9 tot 12 ure, ter Secretarie kunnen wordeu afgehaald: De patenten, aangevraagd in de maanden Augustus September en Üciober. ae kwartaal, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Schagen, gelet hebbende op het bepaalde bij Artikel 19 der Wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad N'o. 72), herinneren bij deze de belanghebbende Ingezetenen aan huane verpligting, tot liet doen van aangifte voor de dienst bij de Na tionale Militie, met verwijzing naar het bepaalde bij de Artike len 15 en 20, alsmede 16, 17 en 18 der Wet, luidende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de Militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den Eersten Jauuarjj van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden, lo. Hij wiens vader, of, is deze overleden, wiens moe-Ier. of, zijn beide overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de Wet van 28 Juij 1850 (Staatsblad No. 44). 2o. Hij die geene ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste achttien maanden voorafgaande aan den lsten Januarij vau het jaar der inschrijving, in Nederland verblijf hield. 3o. Hij van wiens ouders de langstlevende ingeveten was al is zijn Yoogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk ver blijf houdt, Voor iugezeten wordt niet gehouden de vreemdeling be- hoorende tot cenen Staat, waar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstpligtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 191e jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, is verpligt zich, zoodra dit plaats heelt, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der Gemeente, waar de inschrijving, volgens Art. 16, moet geschieden. Art. 16. De inschrijving geschiedt: J lo. Van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont 2o. Van een gehuwde en van een weduwnaar in de Gemeente waar hij woont; 3o. Van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd bniten 's lands gevestigd is, in de Gemeente, waar hij woont; 4o. Vnn den buiten 's lands wonende zoon van een Nederlan der, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de Gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Neder land gewoond heeft. Art. 17. Voor de Militie wordt niet Ingeschreven- lo. De in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een inge zeten, die geen Nederlander is: 2o De in een vreemd Rjjk verblijf hondende onderlooze zoon vnn een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten. Art- 18. Elk die volgens Art. 15 behoort te worden inge schreven, is verpligt zich daartoe bij Burgemeester en Wethou ders aan te geven tusschen den lsten en den 31sten Januarij. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, ia deze overleden, zijne moeder, ol, zijne heide overleden, ziju voogd tot het doen van die aangifte verpligt. Art 21. Hij wiens aangifte ter inschrijving is verzuimd, wordt door Burgemeester e» Wethouders zoo zij het ontdekken, ambtshalve ingeschreven. Zij geven daarvan terstond san hem of zijn vader of voogd kennis. Art 83- Met boete van f 25.tot f100.wordt gestraft de overtreding van Art 18- Bnrg-meester en Wethouders voornoemd, brengen tevenster ken- nissevan de belanghebbenden: dat tot de inschrijving gelegenheid xal bestaan van den lstoa tot den 31sten Januarij aanstaande- ter Secretarie dezer gemeente, dagelijks, uit gezonderd des Zondags van des voonniddags 9 tot des namiddags 4 ure. Schagen. den 16en December 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG. De Secretaris, DENIJS. De dag neigt ten avond. De aarde heeft haren loop volbracht, de schemering omhult dit gedeelte van 't heelal en de laatste zon nestralen geven nog een overgang van den dag tot den nacht, alsof ze zeggen willen, dat 't lieve zonnelicht niet op eens afscheid van ons wil nemen. Weldra houdt ook die schemering op en 't wordt donker en nacht om ons he nen. Mensch en dier neigt ter ruste dn arbeid des daags is verrigt en de vermoeide leden strekken zich uit, om door den sla: p verkwikking te vinden en uitgerust en ge sterkt nieuwe krachten op te zamelen voor den dag van morgendie wederom tot vernieuwden arbeid roeptDie morgen breekt, aan en 't zonlicht verschijnt; de mensch verlaat zijne legerstede en 't is alles nieuw gewordenhij looft zijne schepper, 't gedierte verlaat zijne holen en met vernieuwde en verjongde lust neemt al 't geschapene de dagtaak weer op; want ziede duisternis is heen gegaan en al - les is vol liefde, licht en leven rondom ons, 't is of de eerste morgen van eene nieuwe; schepping is aangebroken en of de aarde zich aan ons vertoont met al haren luisteral haren glans, al hare frischheid, waarvan 't paradijs der weelde ons zijne afspiegeling geeft in den hof van Eden En verder; ZieDe zomer heeft de vruchten gerijpt de herfst zijne schuren gevuld de najaars wind de boomen ontbladerd en de winter met zijne donkere dagen en lange nachten breekt aan. De zon duikt vroegtijdig achter de kim men, de wolken ontlasten zich en de aarde wordt met een kleed van sneeuw overdekt om aan de vermoeide aarde ruste te geven ruste van den arbeid des daagsnadat zij hare vruchten gegeven, hare krachten be steed en den mensch verkwikt heeft met hare kleuren en geuren. Ze heeft thans genoeg gedaanwant ze heeft 't heelal gezegend met hare gaven en 't geschapene gevoed uit de volheid van haren schoot. Maar zie! Ook haar slaap is niet ten doode; maar een rust tijd tot een vroolijk ontwaken. De sneeuw verdwijnt, de aardkorst verzacht het lieve zonnelicht kust den akker wakker en de heerlijke morgen van licht, liefde en leven breekt aan en geeft aan de uitgeruste aarde weer eeu nieuw leven, een leven van kracht, van groei en bloei en zijuit haren slaap ont waakt vertoont zich in de lieve lente als ver nieuwd; de vogelen verheerlijken den schepper, bloemengeur vervult de lucht en de mensch, als door een nieuw leven bezielt, spoed zich aan den arbeid, ter toebereiding van den ak- j ker. Mensch en vee verlustigen zich in het verjongde leven en de aarde vertoont zich in een nieuwen doschzich verheugende over hare vernieuwde gedaante, die zij gelijk de vlin der na haren winterslaap ontvangen heeft. Zoo daagt uit den duisteren nacht de heerlijke morgen uit de donkerheid het licht en uit den dood het leven! Heerlijke overgang: na de rust een blij ontwaken, na een droeven dag een blijden morgen! Geeft het Rijk der Natuur ons zijne wetten, hoe gelukkig zou de mensch zijn, zoo zijn lot en zijn leven aan de zelfde wetten onderworpen waren. Zijne donkere dagen zonden door een hel deren dag zijne vermoeidheid, door een verkwikkenden slaap gevolgd, in 't verschiet een blijden morgen barenmaar, hoe dik wijls wij ook mogen worden teleurgesteld in ons leven "hoe menig malen worden wij wel niet verrast en wordt er een helder licht 'i geboren ook uit den donkeren nacht en is de redding daar, als de nood het hoogst ge stegen is en wij nergens uitkomst zagen. Wat gebeurt het niet dikwijls, dat wij

Schager Courant | 1881 | | pagina 1