ZAÏDLUR INGEZONDEN. Binncnlandsch Nieuws. Buitenland sch Nieuws. BURGERLIJKE STAND, Gemeente Schagen. M arktberich ten. Advertentien. ft J. MAREES Bz. Per order- der Rederijkerskamer -DE ROOS* te Scbag(B' op Maandag 26 December 1881' Ie toekomst met zorg tegemoet gaan dat wij strijd moeten voeren tegen alles rondom ons dat we weeklagen en jammeren dat ons lot ondragelijk is en zieop eens daagt er redding, wat ons onmogelijk toescheen is geschied en beschamend slaan wij ons oog ter neer, dat wij zoo weinig moed, vertrouwen of geloof hadden. De hoop had ons begevenmaar zie de donkere tlagen zijn opgehelderd; de droefheid is voorbij gegaan en waar wij ons dood waanden, is er een be zielend leven is ons opgegaan; wij waren ver moeid, de slaap verkwikte ons en de lieve morgen, deed ons verkwikt ontwaken! Zie dien Zeeman, 't Schip ontredderd en tegen een klip stuk geslagen, is er geene redding meer denkbaar. De booten worden volgepropt en dagen en nachten zwalkt men op den onbekenden oce aan rond. De honger nijpt nog één dag en maar neen: ginds, ginds daagt de redding? God! redding redding Daar kreten zien ze een schip! Blijde kreten vervul len de lucht Ze worden liefderijk opge nomen en de bittere angst is vervangen door gejuich! Hoe donker ook uit de duisternis des nachts werd hun heerlijk licht geboren Waar de nood het hoogst was, is de red ding nabij. Zie dien zedelooze! Hij staat op den rand van den afgrond. Alle vermaningen stuitten terug op zijn verstokt gemoed, 't Ge zin is ten ondergang gedoemd. Rondom alles duisternis't Water is aan de lippen, zal 't er over gaan? Neen! dat niet. God verhoede het. De man is ten grave en medelijdende menschen hebben zich 't ongelukkige gezin aangetrokken en de toekomst verzekerdof wel de man heeft zijn dwaling ingezien en heeft zich gebeterd Donkere dagen waren het; maar zie't is alles licht gewordenMaar waar zou ik eindigenwilde ik alle toestanden des levens schetsen, die het kunnen staven, dat er dikwijls droeve dagen vooraf gaanwil het helder licht worden en dat zoo dikwijls een treurige avond door een blijden morgen ver vangen wordt. Zie het op het gebied \an uitvindingen, wetenschap en kunst. Hoe dikwijls heeft men 't werk van jaren vernie tigd; omdat men geen licht zag in 't geen men zocht. Vernietigd! Neen! Ontevreden ter zijde gelegdomdat er helderheid en doorzigt ontbrak, om voort te gaan. En zie! Daar komt er licht in de duisternis. De geest is gescherpt en als door een toeval wordt 't ont brekende aangevuld, 't oude werk opgerakeld, de nieuwe ontdekking toegepast ende uit vinding heeft haar doel bereikt. In 't don ker zocht men naar licht en toen men alle moeite en vlijt vergeets waande, werden de schillen van de oogen genikt en het oog des geestes werd door helder licht bestraald. Ziet het in de uitvinding der boekdrukkunst. De wetenschap werd tusschen de enge muren der kloosters bewaard; de ijzeren eeuwen had den het stempel gedrukt op onwetendheid en domheidmaar zie't Was een L. J, Kos ter wien het gegeven was, de boekdrukkunst uit te vinden. De geschreven boeken werden gedrukt, de wetenschap werd algemeen, de ijzeren eeuwen werden vervangen door die van vooruitgang en beschaving en het werd licht tot op de uiterste grenzen der aarde. De vreugde wordt verhoogd na doorgestaan lijden geen vrede dan na strijd geen overwin ning dan na den oorlog. Ziet het in de geschied- boeken. Als ons vaderland op den rand des afgronds stond, radeloos en reddeloos, was de j uitkomst nabij, Eerst moet 't stikdonker zijn wil 't helder licht worden. De uitersten raken elkaar. Wordt veruolfjd. Mijnheer de Redacteur Mag ik naar aanleiding van het Weener Schouwburg ongval. U.E. plaatsing van het vol gende in uw gelezen blad verzoeken. Zoo als gewoonlijk wordt de put gedempt wanneer het halfverdronken is, en na elk on geval wordt van alle zijden raad gegeven en middelen, met welker toepassing het ongeval wiet geschied zoude zijn. Dan wordt er naauwkeurig uitgepluisd aan wien de schuld ligt. Is de brandweer I minuut later dan gewoonlijk op de plaats des onheils, ontwijfelbaar ligt het aan de brandweer. Treedt de politie iets krachtiger of wat minder voortvarend op aan haar ligt de schuld dat de redding niet slaagt. Alleen men bedenke niet dat en brandweer en politie ook menschen zijn, onderworpen aan dezeltde indrukken als wij ook zij kunnen voor een ondenkbaar oogenblik onthust zijn door den vreeselijken toestand. Om dergelijke rampen te voorkomen dient naar mijne beschouwing het volgende in acht genonien'Jte worden. Voor de [beneden verdieping behoren talrijke naar buiten openslaande deuren te zijn, en voor elke volgende verdieping minstens twee dito deuren welke uitkomen op huiten tegen het ge bouw aaugebragte trappen, echter geen open trappen op dat het door een paniek aange grepen publiek zich niet in hun angst naar beneden stort. De sluiting van die deuren te regelen met grendels welke roesten of sleutels die aan de wacht bewaard of in glazen kastjes naast de deur te vinden zijn bjduidt alles niets die deuren moeten een uur voor den aanvang der voorstelling open zijn en de politie moet zich daarvan overtuigen Boven elk dier deuren moet een lamp bran den een gewone olielamp Op elk tooneel moet eenbrandwacht zij» welke telegraphisclie ge raeenschap heeft met de naastbij zijnde brand weerwacht en de post bij biandscberuien en water reservoirs moet aan brandweer of poli tie mannen opgedragen zijn, laat men dit aan de schouwburg directien over dar. zal voor deze gewigtige post weinig geld uitgegeven worden (bij de vele uitgaven znoet veel bezuinigd wor den) en men heeft kans, ik herhaal men heeft kans dat het aan geen geschikte personen wordt opgedragen. Én indien dan het hoofd der politie, zoo als onlangs die van Keulen in het Thalia Theater deed, nu en dan onverwachts dit alles in oo- genschouw neemt, zal men bij een ongeval niet behoeven te doen als in VVeenen en elkander den schuld naar het hoofd werpen. Laat Nederland nu een voorbeeld geven en den alouden naam van voorzichtigheid handhaven, en dit alles in praktijk brengen bij den bouw van den Park Schouwburg te Amsterdam, en tevens bedenken hoe dit alles bereikt kan wor den bij de bestaande schouwburgzalen, hoe het daar is dat dit ieder onderzoeke die een der, ik zeg, een der schouwburgen in Ne derland bezoekt. U dank zeggende voor de in genomen plaatsruimte, verblijf ik. Uw Diensw. S Te Eenigenburg is den l3, ten gevolge van onvoorzichtigheid met een lamp in eene schuur, de boerenwoning, bewoond door den landbouwer J Kussen, tat den grond afgebrand 2 Koeien en i varken kwamen in de vlammen onr Het perceel was voor f 4ooo vezekerd. LEIJDEN i4 December. Gisteren stond eene leerlinge op het uit eenige treden bestaande bordes vóór de £1. B. School voor meisjes alhier, toen een jongen haar in het voorbijgaan aan de kleêren trok, waardoor zij voor over met het hoofd op de straat steenen viel dat eene hersen schudding ten gevolge had. Haar toe stand moet niet zonder gevaar zijn. Aan de Leidsche Universiteit is bevor derd tot doctor in de rechtswetenschap de heer A. W. A. van der Meij geb te Kerkwerve met acad proefschrift get De tedenen van wra king in het burgelijk proces (art 3o wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering^ Naar wij vernemen hebben de leden der Gijinnastiek Vereeniging «Concordia" te Zaan. dam, van hunzijde wenschende mede tewerkeu oin zoo mogelijk een ieder de voordeelen die de Gijmnastiscbe oefeningen van de vorming van een goed en krachtig lichaam opleveren deel achtig tedoen worden, zich bereid verklaard. Schoolgaande jongens van 10 12 jaar gratis onderwijs in de Gijmnastiek te geven. Per Circulaire hebben zij de medewerking van ouders en voogden tot dat goede doel ingeroepen. Door de Commissie voor het geneeskundig staats examen, zitting houdende te Leijden, is bevordert tot tandmeester de heer E. H. Otte, Een oud feest. Wordt op Texel het St. Nicolaasfeest op den 5n December nog altijd door een prettig carnaval gevierd, ook op den I2n December blijft dat nog in zwang, üp den avond van dien dag. »Oude Sunderklaas" ge naamd, schijnt men de feestelijkheden van dén 5n nog eens dunnetjes te willen overdoen. De jeugd wekt daartoe reeds vroeg op den dag op, door het zingen langs de straat van; Ouwe Sunderklaas gaal uooit verloren, falderaderire, enz." Wat de bedoeling van dien feestdag is, zou eigenlijk niemand met zekerheid weten te zeg«en. Hoogstwaarlijk wordt er de afreis van den goe den Sint naar Spanje inee bedoeld. De instelling van den feestdag verliest zich in het grijs verleden. Ongeveer een kwarteeuw ge leden, werd de maskarade bij raadsbesluit opg'e" heven tengevolge van baldadigheden, die bij gelegenheid van zulk eene feestviering hadden plaats gehad. Evenwel heeft de volksgeest, die overa zoo aan oude gewoonten en pebmit gehecht is, van lieverlede de feestviering ingevoerd en de overheid is verstandig het oogluikend toe te laten, vooral onidatair steeds prettig en ordelijk afloopt. Ook li Maandag werd op sommige dorpen van T nog door een lustig carnaval, waaraan vrouwen en meisjes deelnamen, het oude C Nicolaasfeest herdacht. ALGER1E De opstandelingen ondet 41 ben-Khalifa vielen de fran«che troepen generaal Logerot aan de kust van Gabes aai) maat werden met groot verlies terug gesla^n Volgens berichten uit Rascloued van den f bezette generaal Logerot de oevers der je|a|j ma en nam tegen betaling eener oorlogsschr ting de onderwerping aan van twee stammf aan den opstand medeplichtig, en zonder schr ting van vier niet medeplichtige stammen. PARIJS 12 December 1881. Een jonge duitsche dame Ernestine D. Was heden namiddag bijna hel offer van eeQvaJsc|,e beschuldiging. Een jong mensch beschuldigde haar de „Avenue de 1' Opera bij twee politie ajsnwn dat zij in eene winkel verscheidene zaken ont vreemd had. Het meisje verklaarde dat het pak dat tij bij haar had haar in eigendom toebehoorde en toen dit niets hielp zette zij het op een loopa en vluchtte het eerste het beste huis hinnti Dit wekte nog meer achterdocht en n*, bracht haar naar hel politie bureau- Hier kwam het eindelijk aan den dag datd; welgekleede heer 'haar met schandelijke votn slagen had vervolgd en toen dit op haar tr afstuitte] had hij uit wraak haar van dit) stal beschuldigd. De eerlijke dame werd onder verontsclm diging losgelaten en de laaghartige heer i gijzeling gehouden Te Kuilenburg is een arend, die in he veld op een tamme eenvogel was neergestreken, door den landbouwer de Leeuw levend gevan gen. Te New-York is thans ook het stooqi schip Nederland, uit Antwerpen, aangekomen, dat zeker van al de vei miste schepen hel mees: te lijden heeft gehad. Zijn stuurtoestellen wer den verbrijzeld, de kajuit een voet diep over stroomd, de vuren uitgedoofd, het schip was 43 uren lang geheel aan de genade der johen overgegeven. Zeven mannen werden gefcwe» en een dame stierf van vermoeienis en schril, Op het Engelsche stoomschip Scotchman dat dezer dagen te Marseille binnengeloopei is, heeft een vreeselijk tooneel in volle zee plaats gehad. Een passagier, uit den Elzas, Jozer Weber genaamd, was plotseling krankzinnig ge worden en wilde zich in zee werpen In (Ie kombuis opgesloten, trachte hij deze in brand te steken. Daarna in een hut overgebracht, overleed hij spoedig aan een congestie. Ingeschreven van i3 tot en met <5 Dec 1881 GEBOREN Maria Elisabetha Theodo/a dochter van Ferdinandus Josephus Micllinf," boft en van Elisabetha Jacoba Justina van BeA SCHAGEN 15 December 188118 Paarder f i3o a 200, 49 Gelde Koeieu (magere) f 801 S20 14 Nuchtere Kalveren f" 7 a 16, 4" fchapen (vette) f 28 a 4', 3670 Overhoudert 2 18 a 24 i5 Varkens (magere) f J3 a 25 Biggen f 7 a 12, 10 Konijnen f n. 10 a0,6* 5o Kippen f o.5o a i,5o 10 Eenden f 0.7!) a o.®' foo kilogr. Boter f 1,06 a 1,26, 4° kilogr. Ka# 0.35 a o,55. 2000 Kip Eieren f 5 a 6- voor 14.25a Contant in ALKMAAR ontvangen. Hopende in de gunst te deelen. in het lokaal van den Heer C. kOS- Entree f 0.49, Na afloop B- Plaatsen kunnen aan het lokaal worden sproken a 10 Cents extra.

Schager Courant | 1881 | | pagina 2