Binncnlandsch Nieuws. i Burgerschool doorbrengt, biedt haar weinig ge legenheid aan zich te oefenen in het voeren eener huishouding -Het knippen en maken van kleedirgstnkken, de keuken en kelder, het in toepassing brengen der ware zuinigheids me thode, woekeren met het huishouden geld, blijft haar vreemd, en toch onze eeuw, die bovenal eene eeuw van praetisehe opvatting is, beschouwt die werkkring eenvoudig als het ambt, het vak van de gehuwde vrouwen met het gezond verstand te rade gaande, kan men die opvatting allezins billijken. Het moge prozaisch klinken in de ooren der hooggestemde jonge jufvrouw, die vermeent dat, en modiste, en dienstpersoneel daar! zijn om haar die taak uit de handen te nemen, dat haar aanstaande echtgenoot voor de ont vangsten, zij voor de uitgaven is, het huwe lijk beschouwt als een voortdurende rozengeur en manenschijnde nuchtere werkelijkheid zal haar ras tot ervaring brengen dat deze idealen maar al te vaak in rook opgaan. En inderdaad er is toch niets onbillijks in, men mag toch met alle recht verwachten dat de gehuwde vrouw bij het aanvaarden harer werkkring volkomen op de hoogte is van haar vak en toch ontbreekt daaraan zeer veel bij die dames, die aan al de eischen harer school jaren hebben voldaande tijd en de gelegen heid hebben hun daartoe ontbroken, op de school wachten haar de lessen, tehuis de boe ken, terwijl de beoefening der muziek als eene ontspanning en afwisseling moest gelden. Dat onze dochters in hun opvoeding met de eischen des tijds mêe gaan, behalve het meer uitgebreid lager onderwijs ook eenige taal; natuur en warenkennis hebben, de mu ziek beoefenen, achten wij nuttig en noodig; het laatste vooral, zij veredelt, verheft de ziel, stemt tot zachtheid, verdrijft de demon der verveling, de bron van zoo veel kwaad, van den gezelligen huislijken haarddoch bij dat al moet zij ook grondige kennis bezitten van alles wat tot het voeren van een goedgeor dende huishouding behoort, waarbij de reken wijze van Bartjes „twee ik bewaar er een", alhoewel die tegenwoordig weinig wordt toe gepast, met het oog op de in deze eeuw al gemeen heerschende geld schaarschte, eene bijzondere aanbeveling verdient. Met die kennis toegerust, mogen wij ver trouwen dat onze dochters voldoende voorbe reid zijn voor de schoone taak die haar wacht in haar ware roeping en bestemming. Voor hen zal dan het spreekwoord overbodig zijn: „het verstand komt met het ambt, dat tegen woordig zoo vaak wordt toegepast bij het op richten van huishoudens, doch waar onkunde en onbedrevenheid, zoo spoedig treurige wan klanken in het leven roepen, als gevolgen van do koorts dezer eeuw. SCHAGEN. Aanstaande Maandag zal alhierde rederijkerskamer „de Roos" eene uitvoering geven De zaal van den Heer Kos indien nament- lijk gedurende, de voorstelling al de deuten ongesloten lijn, beidt met zijne talrijke uit. gangen, bij bet ontslaan van brand geen ge vaar aan. Bij Kon besluit van i4 dezer is vernietigt het besluit van Ged. Staten van Noord Holland, waar bij werd bevolen de toelating van dr C. S. T.'inmers als lid van den Baad dezer Gemeente en gehandliaald het besluit van den Raad dier Gemeente om genoemde Heer niet toe te laten (art 23 lett. F der Gemeentewet Het was niet dan met een zekere mengeling van vrees en nieuwsgierigheid dat zij den brief, wiens bestaan zij zelf niet giste, opende. Hij was zeker door een vreemde geschreven, de hand kwam haar ten minste onbekend voor, en het opschrift luidde „Freule von Zahringen." Met geweld onderdrukte zij alle gissingen, die pijlsnel bij haar [opkwamen, en las zij verder. „Ofschoon wij beiden de eenigen zijn die dezen naam dragen, waag ik het toch niet het recht onzer bloedverwantschap te doen gelden een recht dat lang verbeurd is door allerlei noodlottige gebeurtenissen. Voor u staat slechts een diep gebogen man, die een beroep doet op de grootmoedigheid der vrouw. „Het past mij niet. te oordeelen over de wijze waarop uw grootvader de Zahrenburg voor u terug eischte en mij in den ongelijken strijd ik weet nu hoe zwaar men jegens hem en jegens ti gezondigd heeft, waarde freule, en de genoegdoening, die een menseh LEIJDEN' 20 December. Heden nacht ten een ure brak alhier aan de haven een brand uit ;u een in aanbouw, doch bijna voltooid per ceel, toebehoorende aan den heer Fontijn aldaar, welk perceel bijna geheel is uitgebrand. Men ver moedt dat bet om voorzichtig omgaan met vuur of licht door de werklieden die daar den voor- gaanden avond nog gewerkt hebben, de oorzaak is, door bet spoedig aanrukken der spuiten zijn de aangrenzende panden gespaard gebleven. Naar wij vernemen was het nog niet tegeu brandschade verzekert Heden 19 December promoveerde aan de Leijdsche Universiteit lot doctor in de rechten de heer J. B A Cert van der Linden, geb te 's Gravenhage, met acad. proefschrift getValsch heid als vervalsching van bewijs middel. Door de te Leijden zitting houdende Com missie voor het geneeskundig staats examen, is voor het eerste gedeelte van het arts examen toegelaten, de heer R. M. van Steenbergen, doctorandus. Een gegoed man is te Middelburg betrapt dat hijjsteenen op de rails lag van den stoomtram om de wagens te doen ontsporen, Enkele malen was hem dat reeds gelukt. Te Dirkshorn ontstond gisterennacht mid den in het dorp in eene bakkerij brand. In weinig tijds stond huis en schuur in lichtelaaie vlam die spoedig op de daarnaast gelegen boer derij oversloeg De beide spuiten der gemeente' op voor'reffelijke wijze bijgestaan door die van Oudcarspel en St. Maarten, hebben gelukkig den brand lot deze perceelen weten te beperken In de bakkerij verbrandde alles, daaronder twee koeien. In 't andere perceel werd bijna alles gered» Van zekere zijde wordt medegedeeld, dat er vijf ton gouds is geboden voor het Paviljoen van Prins Frederik der Nederlanden aan het strand te Sclieveningen De Prins von Wied heeft echter dit aanbod niet aangeuomen, maar in bedenking genomen, om het paviljoen tot zo merverblijf te doen verbouwen. -- De Postconducteur V, die Zaterdagavond te 8 3o van 'sBoscli naar Gorinchem vertrok, werd wegens den storm te Gorinchem door twee «chippers met een roeibootje overgezet. De pos. tiljon en een kanonnier waren mede ir. het bootje, alzoo vijf menschen. Daar men niets meer van hen vernomen heeft, wordt vermoed dat zij verdronken zijn. Men meldt hieromtrent het volgende uit Woudrichem aan de «N. R. Gt." Heden, Zondagochtend, is de postschuit drij vende gevonden met den bodem naar boven. Na onderzoek zijn de brievenpakketten gevonden en is het gebleken dat de schuit gisteren avond bij de overvaart was omgeslagen. De opvarenden 5 in getal: 2 schippers, de conducteur en de postiljon, benevens «en milicien der artillerie als passagier, zijn omgekomen. Tot gemeente.ontvanger te Alkmaar is benoemd de heer J. Latenstein van Voorts al daar. In afwachting der vaststelling van nadere maatregelen ter bevordering van de veiligheid in de schouwburgen te Amsterdam, is door de'po- litie aan de besturen verboden staanplaatsen uit te geven- Er zullen niet meer plaatsbiljetten mogen worden afgegeven dan er vaste zitplaat- sent zijn. n en Directeuren dier tentoonstelling ,n 1 Hall prachtige geschenken aangeboden onder een uit bloemen en zijde verval schip bij monde van de heeren Harriso l Warren. n De directeur Kinsball dankte namen ij Bestuur in eene keurige rede. QUEENSLAND Levert in den lanu,e een verdovings middel dat in den har„|(,|D kend is onder den naam Pit«rboui ij fj;,| De plant waaruit het getrokken "'fi hoort tot de Nachtschaden en komt veel ,„7 Australië voor. Zij groeit ter hoogte van 3 IJ decimeters, de bloemen zijn waskleurig „Je* zen roode klokvormiga bloemen. In Augnstus wordt de bloem vergader(| oop.d en evenals pruimtabak te zauien ooL"e droogd f/'per», Er op kaatiwende helpt het tegen pijn vermoeidheid, bij grooter gebruik tegen hou», en dorst. LONDON. Eene nog onbekende Opera va, Balfe in 1856 gecomponeerd doch nog niet ten tooneele gevoerd, en getiteld »de Schilder van Antwerpen» wordt alhier ingestudeeid. Te Washington wordt thans een naainv keurig onderzoek ingesteld naar den uitViofej van den Telephoon. Daarvoor komen in aanmerking Edison,Bell, Mc- Donaugh en Bölker. In Hamburg vierde onlangs Hernia! Bergholz zijn 5o jarig jubileum. Al dien ijjj was hij werkzaam geweest in de rottingfabtiel van den Heer Meijer. Een zeer merkwaardige buitengewoonsiir ke zoetwaterbron in de Atlandtische Oceaan trei thans te recht veler aandacht. Reeds vaak door zeelieden ën visschets gewag er van genval maar men hechtte daaraan weinig geloof. Th echrer heeft commodore Hitchkot van Amerikaansche marine, opmerkzaam gemai door een geluid der zee als een kokende kt: met water, de plaats nader onderzocht. Hij constateerde aldaar het bestaan van ei krachtige zoetwaterbror». Zij ligt ongeveer mijlen ten zuiden van St. Augustina (üostb van Florida) op de hoogte van St. Augiistio (Oostkust van Florida), op de hoogte van JIi tanzas Inlet, en slechts drievierde mij! van Ji kust. Het krachtig opschietende water neem een ruimte in van tweetiende hectare. Vlal naast de bron wijst het lood slechts 6 ra den diepte aan, terwijl de bron zelve voor onpei! baar wordt gehouden. Te Geo in Atlanta werd den tpNovember 11. door vele kooplieden en kapitalisten, de katoen tentoonstelling bezocht. Den avond te voren werden den President begeert na een geleden onrecht, zij u geschon ken. Moge mijnheer holand deze vinden in den volslagen ondergang waartoe hij mij ge bracht heeft. „Na de ingewonnen berichten omtrent zijn gezindheid jegens mij, heb ik geen moed een bede tot hem te richten, die mij na alles wat er tnsschen ons is voorgevallen dubbel zwaar valt. Het is niet het verlies mijner betrekking of mijner bezitting dat mij tot dezen stap be weegt deze goederen zijn in [mijn oog niets tegenover datgene wat voor mij op het spel staat, en waarvoor ik uwe goedheid afsmeek. „Ik werd iu den jongsten oorlog zwaar aan het hoofd gewondmijne oogzenuwen zijn daar door gevaarlijk aangetast; na eene hevige her senziekte, hangt het behoud van mijn gezicht alleeu af van de mogelijkheid, cm mij gedu rende eenigen tijd streng aan de buitenlucht te onttrekken en in eene donkere kamer te vertoeven. „Uw slot is zoo groot; gun mij, bid ik n een der vele afgelegen kamers, waarin ik mij, VERVOLG ONZER NUTTIGE VOGELS De hofzanger (Phijlloscopus trochilus) enè Tjiftjaf (Phijlloscopus rufa zijn twee vogelijs die Veel op elkander gelijken. Zij zijn zoogrooi als een pimpel doch ranker, zijn bruinachn; grijs met citroen kleurige borst. Pezangiszeer zacht. Hunne nesten in den vorm van een hak zij» op of digt bij den grond gelegen en bevatS eijeren. Tot ditzelfde gaslacht behoort de spotvogel (phijlloscopus hijpolaïsj is bruinachtig met 5^ horst. Den gehee en dag hoort men hem bet g® luid van alle vogels nabootsende. Vervolgens heeft men de groote karekiet (Calamoberpe turdina de kleine karekiet (La lamoherpe arundinacea) de boschrietzanger (W lamoherpe paiustris) de rietzanger (Calamoberp phzagmitis de sprinkhaanzanger (Calamoherp locustella en de nachtegaalrietzanger (Calaitf herpe luscinoides). De beide eersten van dit geslacht huizen 11 moerassen ot langs waterkanten in het W® waarin zij ook het nest maken, hebben 1 grootte van een spreeuw, en zijn roestbï®1' van kleur met licht aan de onderdeden. voordat ik weder op reis ga, tegen de Janntf koude kan beschutten. Ik zal de uiterste dragen om elke ontmoeting elke aanraking® vermijden; misschien maakt gij 's winters w geen gebruik van het slot en ziet gij de scheowj Zahrenburg eerstwanneer deze getooid is - het lentekleed. J „Het ontbreekt mij niet aan moed, om noodlot het hoofd te bieden, maar da^ moet ik al mijn krachten hebben. Het» j moeielijk te sterven, maar het is vrefselij* .J jong en hulpeloos den misschien zoo 'al- weg door het leven te moeten afleggen- „Ik twijfel niet aan uwe bereidvaardig. om mijn verzoek in te willigen; mijn e' gevoel zegt mij, dat ik u onrecht zou aan indien ik geloofde dat gij voldoening 1 smaken in de diepe ellende van een nmm met den besten wil niet kan goedma aan n en de uwen door de zijnen is m1?( 1 Indien de docter het mij niet als mij" tegenover mijn oude moeder had voorge 1 zou ik u zulks nooit gevraagd hebben.

Schager Courant | 1881 | | pagina 2