JASIXKBN- NIEUWS' k MNIÏBOÖWBMD, 15 JAXUAIUJ. f@@auiT 1 Ao. 1882. No. 1482. 26ste Jaargang Bekendmakingen 44 Witlok, Cornelis Nes wijk H no i 4« 47 49 5t 52 55 4' Haan. de Klaas SCHiGER COURANT Dit blad verschijnt drie maal per week Maanaag Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending lot s middags 12 ure worden Advertenties in het eerstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. Prijs per jaar 3.Franco per post 3.00 Afzonderlijke nummers f 0.05. Adcertentiën van een tot vijf regels f 0.75 iedere regel meer f 0.15. Groote let'ers worden naar plaatsruimte berekend. POLITIE, GEVONDEN ia de geaieenie Schagen: een DOOD SCHAAP (Overhouder.) De regthebbende kan hieromtrent inlich tingen bekomen, ter gemeente secretarie aldaar. Burgemeester en Wethouders van Schagen, noodigen bij deze belanghebbenden uit, die over den jare 1881 van de gemeente iets te vorde ren hebben, hunne rekening vóór of op den len Eebruarij a. s. ter plaatselijke Secretarie in j jaar i88a op 45 Geel, Cornelis Keins wijk H no 66 46 Schoorl, Dirk Lagedijk wijk J no 16 Schagen, den 6 Januarij 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. LANGEN BERG. De Secretaris, DENIJS. Het HOOFD van het PLAATSELIJK BE STUUR der Gemeente Schagen brengt bij deze ter kennisse van de ingezetenen dier Gemeente, dat het Kohier der grondbelasting op de ge- bouwde en ongebouwde eigendommen, voor liet den lOen dezer 'door den Heer te leveren. Schagen, 4 Januarij 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG. de Secrataris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen Gelet op art. 5 der wet van 28 Junij 1881 (Staatsblad no 97); Brengen ter algemeen» kennis, dat vergunning tot de uitoefening van den kleinhandel in sterken drank is aangevraagd, in deze gemeente, door de navolgende personen: 1 Knijn, Louwrens Noord Bleeker, Willem temmink, Willem Pater, de Leendert Hornong Louis Brainmer, Pieter Provincialen Inspecteur in de Provincie Noord holland is executoir verklaard, en op heden aan den Heer Ontvanger der directe belastingen bin nen deze Gemeente ter invordering is overge geven Ieder ingezeten, welke daarbij belang heeft wordt alzoo Vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle gerechtelijke vervolgingen welke uit nalatigheid zouden voortvloeijen, te ontgaan. Schagen, den 12 Januarij 1882. de histories, trouwerij, geboorte of dood of wel over koe en land, en 't gene in den om trek gebeurt en 't meeste de aandacht trekt? En denkt ge, dat ge bij die eenvoudige lui geen gezond verstand ontmoet? Ge zoudt u vergissen. We hebben menig gesprek en menigen zet gehoord, die van ge vatheid en vernuft tintelden, we hebben be waarheid gevonden, wat, Thorbecke eenmaal zeide: dat in 't Haagsche bosch, in de Ba- taafsche Volksvergaderingen dikwijls gewigti- ger zaken werden behandeld en flinker ge sproken werd, dan thans wel eens 't geval is in de vergaderzaal der tweede kamer Neemt de hoogmoed in alle standen niet bij den dag toe en treedt 't stoffelijke niet op den voorgrond Hebben vormen en etiquetten niet de plaats ingenomen van gulle hartelijkheid en is ons i familieleven niet tot bijkans 0, gereduceerd? 1 Is niet bijna ieder, die een sportje hooger op den maatschappelijken ladder denkt te 1 staan, er op uit om steeds en overal zijne CC I lal.Cilj ucil ia «aiiuuiij iwua. 1 j 1 J j. 1 1 1 Het HOOFD van hei Plaatselijk Bestuur voorn., 'meerderheid te doen gevoelen en de gemeen- G. LANGENBERG. wijk A no wijk A no wijk A no wijk A no Marktplaats wijk A no wijk A no 25 59 58 85 Plukker, Willem Nieuwstraat wijk A no 107 8 Viedenburg, Corn. Mat ktplaats wijk B no wijk B no wijk B no wijk B no wijk B no wijk B no wijk B no 9 Huiberts, Jan 10 Zeeman, Cornelis 11 BoontjesGerrit 12 llouinaGaele 13 Boer, de Hendrik 14 Kos, Cornelis «7 18 *9 20 Groot Tzn.; Jan 21 Hoolwerlf Dirk Vroon 39 45 46 59 60 15 Boes, Hudolph Anton Lagezijde wijk B no 16 Vries, Cornelis de wijk B no Denijs, Cornelis wijk B no Hamvan Cornelis Nieuwe Laagzijde wijk B no I2ijt32 I Voorman, Pieter Molenstraat wijk C no 3 wijk C110 7 van Hoep wijkC no wijk C 110 wijk C no wijkCno 67 wijk C no wijk C no 67 69 22 Melien, Martinus Jacohus a3 Bijpi st, Gerrit 24 Moor, de Marie Wed. J. B Ratelband 25 Administrateur der Holi. IJzeren Spoorw, Maats. 26 Visser, Arie 27 KrepsJohannes Everhardus Molenstraat wijk C no 88( 17 I 28 Rotgans, Cornelis 29 Plukker, Mariijntje Hoogzijde (Wed .1. Dorbeck) 30 Ran, Martinus Michiel Simon Laan 3t Hoogendijk, IJzaak 3ï liijpost, Thijs Dorpen 33 Keesman, Diik Hoogzijde 34 Spers, Willem 35 beurs, de Johannes Marktplaats wijk E no 36 Meijer, Arie wijk E no 37 Broersma, Cornelis 38 Blom, Klaas Loet 39 Molenaar, Jan 40 Noè Sr Jan 42 Roggeveen Cz.,Willem Marktplaats NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders der Gemsente Schagen Brengen, ter voldoening aan de derde alinea van Art. 26 der Wet op de Nationale Militie van den I9en Augustus 1861 (Staatsblad No. 7a), ter kennisse van de belanghebbenden, dat hel overeenkomstig Art. 25 dier Wet afgefloten Inschrijvings Register van 1881, met de daaruit opgemaakte aiphabetische naamlijst, op heden ter Secretarie der Gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd tot en met den 2ien dezer maand, van des morgens 9 tot des namiddags 4 ure, Schagen, den i3en Januarij 1882. Burgemeester en Wethouders vooruoeuid, G. LANGENBERG. de Secretaris, DENIJS. 11. schap te vermijden met hen, die zoowat tot de „ondergeschikken" behooren? Wel zeker! Men is zoo bang zijn dekorum te verliezen eu men steekt zoo gaarne twee vingers toe aan hem, wien een heele handdruk te famil iaar zou zijn en men zegt zoo gaarne„dag Heer"! om lat 't „Mijnheer" niet lijden kan. Waar zoekt 't een mensch al niet in Lezers! kent gij iets verachtelijker dan den druk der twee vingers! Iets laffers en flau were dan zich te verheffen op zijn stand 't Is immers niet de standdie den man adelt maar de man zelf! Is er iets vernederen der dan minachting? Wordt tegenwoordig niet alles met „goud" afgwogen en is hij niet de verstandigste, de [edelste, de braafste, die de grootste baas of de meeste effecten in zijn trommel heeft? Wordt 't geld niet vereerd en de rijke uiet gevreesd? - Da geest van het materealisme neemt zoo toe, dat de vraag „hoe komt men er aan" moet wijken voor 't antwoord: „ik heb het" In vroeger tijd zou men iemand, die op on eerlijke wijze zich verrijkte met de vingers Vooruit, maar niet ten koste onzer gezel ligheid en ons maatschappelijk verkeer! Wat hebben nagewezen; tegenwoordig is't geeiie heugt 't ons nog. dat de ondermeester, nu en 1 schande meer al slaat men bankroet of al dan 's avonds bij ons kwam met zijne brei kous in de hand. Welzeker: 'slandswijs, 1 's lands eer. En al noemen wij 't tegen- woordig „onbeschaafd en ongemanierd," dat een onderwijzer met eene breikous loopt, men v^kc"° 6 bedenke we'> dat de onderwijzer toen niet wij nu 11 zoo'n hoog, we zeggen: „hoog" standpunt stond als nu, dat de burgemeester 't ook wijk D no wijk D no wijk D no wijk E no wijk E no wijk E no wijk E no wijk E no wijk E no wijk E no bouwt men van eens anders geld. Zie eens de brandassurantie. Zou er zooveel brand ko men, indien die maatschappij niet bestond? Men ijst er van als men van een vader hoort, zoo leuk weg; ja, mijn kind is dood; maar wij zijn in 't begrafenis-fonds Wie zal 't zeggen, wat er om die enkele guldens ge daan wordt! Commentaar ontbreekt en men deed en dat de eenvoudigheid van zeden en roept onwilldkeurig uit, o tempora, o modes! gewoonten in die streek t hoogste kenmerk was van soliditeit en vriendschappelijken om gang. Wij dweepen niet met het vroegere 19en we wenschen in vele opzigten den ouden 27 tijd niet terug; maar in eenvoudigheid, n - Gelooft niet, dat we als zedesprekers op treden; 't ligt niet erg op onzen weg; en wij kunnen 't bederf niet weren en den toe stand verauderen; maar elkander wijzen op- en bekend maken met bestaande toestan- 3° in onderling verkeer in hartelijkheid onzer za- den op levenservaringen gegrond, ziet, dat 1 menleving zijn we zeer achteruitgegaan, of is kunnen we, dat mogen we tochNeen't het „kortavonden" dat in sommige streken gezellige verkeer gaat de wereld uit en van nog in zwang is, niet eene aangename ver- lieverlee gelijkt de geheele maatschappij op 83 pozing, om, aan den gezelligen haard bij dezen of genen buur gezeten, zijn appeltje te eten wijk F no 36 of zijn pijpje te rooken en onder dagelijkschen de kazerne, waar, van den soldaat af tot den generaal toe, een afstand, eene discipline heerscht en waar ieder naar mate zijner groot 34 Molenaar,Sitnon Lange Soevert wijk G no 3o kout zijn nart op te halen over vroegere lief- of kleinheid geacht, en behandeld wordt.

Schager Courant | 1882 | | pagina 1