mm di pokkbh. iKHIlI- NMUWS-iö¥EET?™S" MNDBGOWHMD. ZONDAG 39 JANUARIJ. Ao. 1882. Bekendmakingen. LOTING Nationale Militie. 26ale Jaarg.1115 Vo. 4«88. SCHAGER COURANT Dit blad verschijnt drie maal per week - Maanoog- Woensdag- en Zaturdagavond. Bij inzending tot middags 12 ure worden Advertentién in het ecrstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden ut ukken een dag vroeger. Prijs per jaar f 3.-Franco per post 8.60 Afzonderlijke nummers f 0,05. Advertentiën van een tot vijf regels f 0.75, iedere regel meer f 0.15. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Schagen; Brengen, ter voldoening aan het tweede ge deelte van Art. 28 der Wet op de Nationale Militie van den igden Augustus 1861 (Staats, hlad No. 7a); voor de Eerste maal ter kennisse van de belanghebbenden, dat de LOTING, van «Ie in 1881 voor de Nationale Militie ingeschre venen, overeenkomstig de ontvanger.e aanschrij ving van Zijne Excellentie den Heer Commissaris dezer Provincie, dato a Jan. 188a No. 8|5 M. S., aal plaats hebben op den aoen FEBRUARIJ a. s. des voormiddags ten 9! ure. ten Raadhuize de zer gemeente, en worden zij. welke daaraan moeten deelnemen, gelast, om op den bepaalden tijd aldaar, tot dat einde aanwezig te zijn, of, l>'j verhindering, zich aldaar door hun vader, moeder of voogd te doen vertegenwoordigen. Alsmede dat, overeenkomstig Art. 34 van gemelde Wet, dadelijk na de trekking van het Nummer, de redenen van Vrijstelling, welke de Ingeschrevene mogt hebben, moeten worden opgegeven. Indiër hij vermeent vrijstelling te kunnen erlangen wegens broederdienst of op grond van te zijn e e n i g e wettige z o o n zal hij op WOENSDAG, DEN aaen FEBRUARIJ des voor- middags te 10 uur, in het Gemeentehuis moe ten verschijnen, vergezeld van twee hij den Burgemeester bekende en ter goeder naain en iaain staande meerderjarige ingezetenen, die de vereischte getuigenis ^kunnen afleggen en hel aldaar op te maken getuigschrift onderteekenen. Wanneer hij aanspraak maakt op vrijstelling wegens broederdienst, zal hij mede voorzien moeten zijn van zijne geboorte acte en van de geboorte acten van al zijne nog in leven zijnde broeders. Voorts zullen door den Burgemeester bij den Kommandant van het korps waarbij zijne broeders dienen of gediend hebben,'worden aangevraagd de bewijzen van werkelijke dienst of een uittreksel uit het stamboek, mits hij zich binnen drie dagen na de loting ter Se cretarie vervoege, ten einde aldaar de voor die aanvrage noodige opgaven te doen Schagen. den a4en Januarij 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG. De Secretaris, DENIJS. De VOORZITTER van den Raad der Gemeen te Schagen, gelet op het 2e lid van art. 7 der wet regelende het kiesregt, noodigt de inwoners dezer gemeente uit, om, zoo zij behalve in deze gemeente, ook elders in de Directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór i5 FEBRUARIJ 1^82, door overlegging van de bij de wet ge. vorderde bewijsmiddelen te doen blijken- Schagen, den a4en Januarij 1882. De Voorzitter voornoemd, G. LANGENBERG. n. Niemand kan de pokken krijgen, die niet door de eigendommelijke smetstof is geïnfec teerd of besmet. Die smetstof is een levend pezen, behoorende tot de groep der splijt zwammen of bacteriën, de allerkleinste wezens, die met de beste microscopen slecht even kun nen worden waargenomen en wier levens ge schiedenis tot nog toe aan de nauwkeurigste en geduldigste waarnemers is ontsnapt.Om 't natuurproces der pokken te begrijpen diene 't volgende om aan te toonen, op welke wijze de smetstof zich ontwikkelt en 't organisme van den mensch binnen dringt. Nemen we de gistplant waarvan de werking of 't gistingsproces, o. a. bekend in de alcohol, in zijn verloop veel overeenkomst heeft met som mige ziekten, ook met de pokziekte. Wat de gistcellen zijn bij de gist- of schimmel- Elant zijn de kogeltjes bij de pokstof. Wat ehoeft een gistplant voor hare voeding en ontwikkeling? In de eerste plaats suiker, voorts planten eiwit, magnesium, kalk en zwa velzuur; alles kan des noods gemist worden; maar de suiker moet aanwezig zijn, daar die stof de eerste levensvoorwaarde is voor het plantje, waarmede 't zich voedt, door ze op te lossen in alcohol en koolzuur. Om een gistingsproces te voorschijn te roepen, is 't voldoende een suikeroplossing aan de lucht bloot te stellen. Er zweven toch altijd mijri- aden gistcelletjes in de atsmosfeer, waaraan 't kleinste zonnestolje van 1/s m. M. middel lijn 16000 celletjes kan bevatten. Reeds enkele van die celletjes zijn voldoen de om eene suikeroplossing aan 't gisten te brengen. Doet men eene hoeveelheid celletjes in een glas gezonde suikeroplossing, dan is die vloei stof besmet. Is die smetstof in de vloeistof doorgedrongen, dat vat zij ook en 11a verloop van 3 tot 5 dagen zal bij eene gewone ka mertemperatuur gas ontwikkelen. Weldra is de gisting in vollen gang. De vloeistof is troebel en de werking der gist openbaart zich door 't voortdurend opbruisen der vloeistof, door de beweging der zwevende deeltjes en door 't toenemen der troebeling. Langzamerhand openbaart zich in de gis tende vloeistof eer.e verhooging van tempe ratuur, de gasontwikkeling wordt kalmer en de temperatuur daalt. De vloeistof heeft uit gegist en op den bodem van het glas ziet men eene massa stof bezonken, die blijkt de oorspronkelijke smet Cellen te zijn maar ee- nige millioenen malen vermenigvuldigd. En nu 't verschijnsel 't Glas uitgegiste vloeistof is onvatbaar geworden om door de zelfde stof, door alcoholgist, op nieuw eenige veranderingen te ondergaan. Komt er la ter weer suiker in de vloeistof, dan is zij op nieuw voor gisten vatbaar; maar voorloopig is 't met 't gisten gedaan. Men stelle zich nu, in de plaats van een glas heldere suikeroplossing een mensch voor en in plaats van eene brouwerij, waaruit gist cellen zich in de afmosfeer verspreiden, om hier en daar en overal besmetting te brengen een huis met poklijders. De vloeistof is dan 't bloed van den mensch en de middenstof, waar door de smetcelletjes worden overgebragt, zijn '8 menschen luchtwegen. De werkzaamheid van de pokkensmetstof in '3 menschen levenssappen komt nu hierop neer, dat zij daar de voorwaarden vindt, waar onder zij zich voeden en ontwikkelen kan. De smetcelletjes van de pokstof zijn echter zoo ontzettend klein, dat zij de uiterste grens van het menschelijk waarnemingsvermogen overschrijden. De inhoud van eene zoo kleine gistcel kan 8000 pokken bacterrien bevatten en een kub. millimeter gevuld met pokken- bacterien bevat 15625 millioen van die cel letjes. Gesteld nu, dat één of meer van die stofjes in de luchtwegen van een mensch zijn geraakt, dan is hij besmet; maar 't is daarom niet zeker, dat hij in elk geval ziek zal worden. 't Is de vraag nog, of de smetstof in de lijmpha vaten doordringt, of de smetstof zal vatten terwijl 't nog onzeker is, of de stof in 't bloed van den mensch de voorwaarden voor haar ontwikkeling zal gevonden hebben. Vóór men dit ontdekt, heeft de ziekte reeds een tamelijk ver stadium bereikt. Er zijn reeds millioenen stofcelletjes tot ont wikkeling gekomen, maar eerst 11a een nog veel aanzienlijker vermeerdering begint de ophooping van smetstof storend te werken op de functiën der organen. Dit proces duurt van 10 tot 14 dagen. Dan komt 't gistingsproces d. w. z. de thermometer wijst een hoogere temperatuur op den lijder aan, 't gene men koorts noemt. De gist, die wij in 't glas zagen bezinken, openbaart zich bij den zieke door de afschei ding van eene enorme hoeveelheid smetstof voornamelijk in de hnid, terwijl de pokstof ook hier nog voortgaat zich te vermeerderen in de pokpuisten. liet glas werd weer helder, en ook de zieke zou na de uitwoeding van het proces weer gezond worden, ware 't. niet dat in de meeste gevallen de verstoring van 't organisme te geweldig werkt en in den loop van 't proces den dood van den lijder ten gevolge heeft. Eindelijk zagen wij de uitgegiste vloeistof in 't glas buiten staat diezelfde gisting op nieuw te ondergaan en geneest de patiënt, dan is hij stellig voor geruimen tijd voor de ziekte onvatbaar. I11 deze vergelijking ontbreekt één factor. Na de gisting is de suiker verbruikt, men vindt daarvoor alcohol. In 't bloed van een poklijder is men ook zoekende; maar men heeft nog niets gevonden. Men moet evenwel als zeker aannemen, dat in 't bloed eene andere stof vóór de ziekte aan wezig is. Hoe is 't anders te verklaren, dat de patiënt nu onvatbaar is. 't Is in den kinderlijken leeftijd, de eerste vier levensjaren, d. i. de leeftijd, die voor de pokken de grootste vatbaarheid meebrengt en 't hoogste sterftecijfer onder de aangetasten oplevert dat de kinderen veelal onbeschut blijven. Wanneer men in verschillende landen 't sterftecijfer vergelijkt vóór de verpligte inën- ting en later, dan kan men overtuigd zijn van de heilzame werking der vaccinati. Neemt men 'tjaar 1871 72 hier te lande dus vóór de verpligte inenting, dan zien wij, dat er niet minder dan 15787 menschen ge storven zijn aan de walgelijkste ziekte, die er is. Beijeren, M urteinberg, Zweden, Schot land waren ons reeds vooruit en wanneer men den sterfteboom dier landen vergelijkt met den onzen, dan ziet men ginds lage struiken, ter wijl men hier den trotschen eik hemelhoog zijn kruin ziet ofneffen. Maar genoeg. W e hopen zoo eenvoudig mogelijk over dit moeijelijk onderwerp geschreven te hebben.

Schager Courant | 1882 | | pagina 1