A. IPIIT! Binnenlandse!! Nieuws. Buitenlandsch Nieuws Allerlei, Marktberichten Advertentie!!. S GETROUWD P. E. VAN TWISK en T. ROGGEVEEN. Schagen, 27 Januarij 1882. kleden overleed onze geliefde moeder TRIJNTJE ROGGEVEEN, Wed. Dk. de Waard, in den ouderdom van 78 jaar en 5 maanden. door «OL(» KAIMtllO 34). V. In het vuur harer rede had zij zijn handen gevat en drukte die hartstochtelijkde oude man, geheel ontroerd en medegesleept, boog zich naar haar en drukte in vaderlijke liefde een kus op het reine voorhoofd van het jonge meisje. z/Gij zijt goed als een engelantwoordde hij, „en toch brengt gij mij in verzoeking Neen, neen!" riep zij overredend, „wat gij verzoeking noemt is slechts twijfel, is slechts het angstig vasthouden aan een ingeworteld be grip. Ik ben geheel vrij, geheel onafhankelijk; ik ben niemand rekenschap verschuldigd dan Godgelooft gij dat hij het afkeurt De oude man schudde zwijgend het hoofd. LANDBOUW door Schagen's mannenkoor »EUTESP2' met welwillende medewerking van SCHAGENS HARMONIEKAPEL in het lokaal van C. Kos Pz.firma Knikker! op Zondag 5 Februari !8$Ü des avonds 7lj% uur. Entrèe 49 Cts, Na afloop B ,L Aan Heeren verbruikers ni'jiiïl LIJ IV K O K K TT N gebeel onvermengd zuiver LIJNZAAl geslagengemerkt C P.wenscht d ondergeteekende met deze medetedeelcn 4; dezelve voor Schar/en, Eolcler, Zijpe en Of- streken, alleen te verkrijgen zijn bij de HeejB C. A. DE WIT aan 't Zand in de Zijpe, h A, BRUIN te Sciiagerbrug. Haarlem, 24 Januari 1S8Ü Corus. PttINS Sz. 1732 Notaris te Edamzal op Donderdag den Februarij 1882, des morgens ten 10 lir op de Boerenhofstede „groot Atchin", te Bflj in Waterlandbij J. HAAKER publiek verkoopen: „Waarom zoudt gij dus verhinderen wat God goedkeurt en wat mij gelukkig maakt? Wat ik voor Waldemar worden wil kon niemand voor liern zijn, want wie anders heeft een schuld aan hem te boeten! Mijn wil, mijn kracht, mijn tijd en mijn vermogen, alles, alles j is tot zijn dienst, totdat hij, verzoend is met het leventotdat hij, ik waag het haast niet er aan te denken, misschien genezen is. En waarom zoudt ge mij terughouden? Ik doe niemand onrecht, mij bindt liefde noch plicht. De stille eenzame Zahrenburg is voor mij niet dat gelukkige tehuis dat ik mij vroeger had voorgesteld. Voor een tehuis moet men liefheb bende menschenharten hebben, en ik -ik ben alleen Hij zag haar medelijdend aan, en toen was het, alsof een gelukkige gedachte hem plotse ling inviel, want zijn gelaat verhelderde merk baar; langzaam zeide hij 10 Kalfkoeijen, 1 Paard, 1 'v vaars, 4 Hokkelingen, 7 Oonsf pen, 26 Overhouders, 6 prac» Kippen met 1 Haan, circa 2000 kilo Ta' Haver en Erwten, Stroo, ongeveer 9 koe 1 (best gewonnen) 1 Kapwagen1 Boere' gen, 2 Werkkarren, Ierbak, Ploeg, M en Sleep1 Dorschkleed30 a 40 bijna Zaadzakken, Roeischuitje, 2 Kruivaf' StierröostersEmmers, Jukken, Zeisen, ten, Vorken, Harken, Planken, Ploeg' 1 Vagen tuigenDraineer-GereedschappeU' enz. -i DEN HARINGHUIZEN' Beveelt zich beleefdelijk aan vflflr aanleggen en onderhouden vaI' NEN, TUINTJES en BOOM<* beplanten van WEGEN enz- Levert Bloemen en Gewassen Opgave van teekeniug- Vrijdag avond had in de Landbouw So ciëteit »C-eres". de gewone ,-ergadering plaats van de vereeniging tot Bevordering der Bouwkunst van Schagen en omstreken. De secretaris gaf verslag van de werkzaamheden gedurende het afgeloopen jaar. De Penningmèestef deed rekening en verantwoording van zijn beheer. De finantiele toestand was niettegenstaande de vele uitgaven voor het teekenonderwijs enz; door het toetreden van eenige leden, alsmede door de subsidie van de Gemeente voor de teekenschool niet ongunstig te noemen. Volgens den rooster moest de Heer Gezellen als lid van het Bestuur en als commissaris van de teeken school, dit jaar aftreden, doch werd weder als zoodanig herkozen, Twee nieuwe leden werden aangenomen- Tevens werd besloten, het adres, aangaande den waterweg voor Schagen en om-treken dat binnenkort aan den Baad der gemeente zal worden aangeboden, in de Courant te doen opnemen, ten einde ieder belang stellende hiermede zal kunnen kennis maken. Het bouwen van de school en onderwijzers woning te Haringhuizen is aanbesteed op Dings- dag 11., laagste inschrijver de heer D. Kramer, te Schagen voorf 11.389. Daar men allerwege opmerkingen leest omtrent de zachte winters is het ons wel be langrijk mede te deelen dat de volgende win ters zich ook kenmerkten door bijzondere zacht heid velen zelfs zonder vorst, als 1172, 1183, 1288. 14^1, 1572, 1583- 1606, 1609, 1613, 1617, 1621, 1658.1659, 1782.1792,1821,1857,1866, en 1877, Naar wij vernemen heeft Z. E. de Heer Minister van Waterstaat, Handelen Nijverheid het Eere Voorzitterschap der Commissie van uitvoering van de algemeene Nederlandsche Landbouwtentoonstelling in i883 aangenomen. Niet één Gewest of Provincie, maar.Nederland leeft bij het welslagen dezer zoo nationale zaak lelang daarom zal zeker door velen, deze wel willendheid op den waren prijs worden gesteld, Promotie Leijdsche universieteit. Bevorderd tot docter in de godgeleerdheid de heer P. H. Bitter geb. te 's Gravenhage na openbare verdediging van een acad: proefschrift get: „De Monaden leer van Leibniz". LEIMUIDEN 27 Januarij. Ds. T. van Spall alhier heeft beroep ontvangen naar de Herv: gemeente te Benschop. Naar wij vernemen zal door de afd: Leij den en Omstreken der Ned: Maatschappij voor tuinbouw en plantenkunde ter gelegenheid van het vijf jarig bestaan dier afdeeling van 7 tot 10 Jli 1 ij a< s. een tentoonstelling worden gehou den. LE1JDEN 25 Januarij. Een veertien jarig meisje alhier JaantjeP... genaamd wonende op de Kalvermarkt geraakte gisteren avond door het misstappen op een schip in do Heerengracht te water doch werd spoedig door een voorbij ganger gered. Door de regering van Oostenrijk is een irijs uitgeloofd voor den teks van het beste 'Jostenrijksche volkslied in het Duitsch; volgens de laatste berigten waren er reeds 581 inzen ders uit het land eu 436 uit het buitenland in gekomen. San Antonia in Texas. Onlangs werden van hier 20 000 pond rund- vleesch naar NewYork afgezonden, deze hoe veelheid was verpakt in spoorwegwagens met verkoeüngs macbineriën voorzien. Den 10 Nov. kwam te New—York binnen het stoomschip Alliance van de Marine. Het schip vertrok den 16 Julij steven zetten de naar St. Johns van daar verder reisende stond het geduchte stormen door alvorens het Reikjavik bereikte waar men den 29 Julij aankwam en stoomde toen naar Hammerfest de noorde lijkste stad van Europa. De verdere togt was naar Spitsbergen en van daar bereikte met den 80 breedtegraad. Men kruiste nu heen en weder en geraakte den 23 Sept. andermaal in groot gevaar op de reis naai Reikjavik. 'Het doel van den togt was de Jeanette op te sporen dat echter niet gelukte, thans is zoo als men weet een boot van dat schip ontdekt. De Zondags letter is uitgevonden ten behoeve van de altijddurende aimanak, die in den beginne bij de lh C. gebedenboeken ge voegd waren. Het gewone jaar is gelijk aan 52 weken plus I dag. De naam van den dag waarmede het begint is ook de naam waarop het eindigt. Zoo begon het juar 1858 op een Vrijdag en het eindigde op een Vrijdag en hij gevolg 011» maar een voorbeeld te noemen valt de 10 Jnuij van zeker jaar op den zelfden dag als de 9 Junij van het volgend jaar. Om een altijd durende kalender te maken is het noodig de namen dezer dagen door de 7 letters A. B. C, D, E. F. en G in haar volg orde telkens gesteld over den datum der dagen van het jaar, indien het b.v. gelijk in i85g gebeur de dat het jaar met een Zaterdag begint dan wordt de Zaterdag het gansche jaar door de letter A. aangeduid, de Zondag met een B. enz De letter die op deze wijze het gebeele jaar den Zondag aanduidt is de Zondagsiet ter Deze letter verandert elk jaar één en gaat telkens één terug terwijl er. in gewone jaren 52 weken en één dag is In de schrikkeljaren heeft Februarij 29 dagen in plaats van 28 in gewone jaren, daaruit volgt dat er in een schrikkeljaar twee Zondags letters zijn, één voor Jan. en Febr. en één (die welke iu alphabetische order voorafgaat) voor de volgende 10 maanden. Zoo waren in het schrikkeljaar i856 Jetwee Zondagsletter F. en E- de eerste voor Jan. en Febr. de laatste voor de volgende 10 maanden. Daar de Zondagsletter elk jaar één teruggaat duidt D. de Zondagsletter aan voor 1857, C. voor 1858 en B voor 1859 1860 is een schrikkeljaar dus A van Jan- en Febr. en G. voor de laatste 10 maanden. Antwoord op de vraag van een onzer geachte lezers. Men heeft twee soorten die met wit en die met rood aan deborst, overigens is hij te vinden van Siberië rtot N. Afrika- Het nest ligt in gras of brandnetels, doode heesters enz- en bevat 5 Blaauwe eijeren daarbij 1 broeit het slechts eens in Junij Hij zingt heel mooi iets gelijkende .op het Roodborstje en wilt gij een vogel hebben met de geaardheid van een hond in kennis en vlUgge bevatting, neemt dan hem- SCHAGEN. Aangevoerd 12 Paarden f 40 a 3oo. 10 gelde vette Koeien f 180 a 240. 8 Nuchtere Kalveren f 4 a 18. io5o Overhouders f i5, a 25 18 Varkens (magere) f i5 a 18. 25 Biggen 8 a 11. 3o Kippen f o 75 a 1.75. 4° Eenden f o 90 a 115- 4oo kgr Boter 1J 3 a 1.26. 4o klg. Kaas f 0.35 a o.55- 3ooo stuks Kip Eieren f 4 a 4-5o Eenige en algemeene kennisgeving Vit naam aller kinderen, L. DE WAARD. IHIIEfiElU, EKS KIEZER. OVER ONZE NUTTIGE VOGELS. Het Roodstaartje (Loscinia phoenicura) is een van de vogels die Volstrekt niet zoo zeldzaam zijn, maar om dat hij meestal op de daken der hui zen zete't, ziet men hem niet zoo spoedig- In Engeland en het Zuiden van Europa nes telt hij op de rotsen Zij hebhen wel iets van den Tuinzanger doch een duidelijke witte vlek op den vleugel. Hun voornaamste voedsel is spinnen, vliegen, en maden en mieren. De eijeren zijn wi". en het nest wordt onder de pannen of tusschen de spleten van rotsen gemaakt Het Roodborstje (Luscinia rubecnla). Geen liever vogel dan deze, ik heb er nu een gedurende twee jaren die met Capells voe der gevoerd wordt, en even vertrouwelijk is als zij in de natuur wild zijn. Zij maken hun nest in heggen en lage strui ken en leggen j i 6 eijeren en de broeitijd duurt slechts i3 dagen. Zij eten alles zelfs brood als de honger hun plaagt en versmaden dan zelfs het gezelschap van de musch niet, naar toch zijn het de grootste insecten verdelgers. Het Blaauvvborstje (Lucinia suecica is heel Zeldzaam, en vertoeft vooral in Zweden, Dene marken en Noord Duitschland. I ™dt vervo Igd.

Schager Courant | 1882 | | pagina 2