AMIII1I» railWS-ii¥iaTENT]|E~ LINDBOUVBLID DIAGSDAG 7 FEBllL AHIJ. HA. Ao. 18S2. 26sle Jaargang No. 1492. 0|> Iets over de ontginning het eiland Batjan, (Oost Indie.) m. Binncnlaiulsch Nieuws. Dit blad Verschijnt drie maal per week - Maandag Woensdag- en Zaturdagaeond. Bij inzending tot s middags 12 ure worden Adccrtcntiën in het cerstuitkomende nummer geplaatst. Ingczoralen stukken een dag vroeger. Prijs per jaar 3.Franco per post 3.60 Afzonderlijke nummers 0.05. Advertcntiën vau een tot vijf regels f 0.75 iedere regel meer f 0.15. Groote lct'ors worden naar plaatsruimte berekend. Behalve de vroeger reeds genoemde voor- brengselen, zijn ook de. kustzeëen zeer visch rijk en treft men er ook verschillende parel banken aan, waarvan die in de straat Semba- kie, die het eiland ten westen van groot Ta- wal i en Mandali scheidt, de voornaamste is. Deze eilanden groep staat in vruchtbaar heid en geschiktheid voor cultuur naast, ja boven de beste in onze O. I. Archipel gele gen biedt alle voordeelen aan die men zich voor eene exploitatie kan wenschen. De ondernemers kozen zich dus een voor alles uitmuntend terrein Toch zijn zij, dat niet te misprijzen is, voornemens met omzichtigheid en beleid te werk te gaan niet te veel hooi in eens op de vork, is hun leus, en kunnen zij die verzoe king weerstaan, die klip alwaar zooveel on dernemingen, ook hier in ons Nederland op stranden, ontzeilen, dan is al veel gewonnen Zij willen alles zonder overhaasting op de bedaarde wijze en vooral zonder roekeloosheid aanvangen. Afkeerig van groote kapitalen vast te leg gen en enorme sommen tot koeli aanwerving, uitgegeven die dan van overzee zouden moeten aangevoerd worden, wil zij in hoofdzaak met de bevolking arbeiden en zich al dadelijk be- zich houden met het verwerken van Sago en de opkoop van dammar artikelen die reeds ruim voorhanden zijn, met ruilhandel en zoo vervolgens van stap tot stap tot den aanleg van den koffijnagel, nootmuscaat en peper cultuur overgaan, om eindelijk de aandacht te vestigen op het bewerken der goud en koper mijnen en de parelbanken. De ligging (lezer eilandengroep is dan ook voor eene onderneming als de bedoelde aller voordeeligst, daar zij als het ware het midden vormt van den Molukschen Archipel en ge legen is op den koerslijn tussehen Australië, China, Japan en de Philippijnen, omringd dus door rijke koloniën of door groot en steeds snel ontwikkelende rijken. Daardoor alleen zou zij zich aanbevelen; immers eene gunstige ligging behoort tot de eerste voorwaarden om een handelsstation tot bloei te brengen. De geschiedenis van het tot de Engelsche Koloniën behoorendo eiland Singapora (Singa- poerd d. i. stad van den Leeuw) is daar om zulks te bewijzen. Dat kleine eiland, bij het zuideinde van het eiland Malacca gelegen, dat slechts 13 vierkante mijlen groot is, (8 uren lang en 3 uren breed) door de natuur- schaars bedeeld: zoo dat zij zelfs haar vee van Malakka en de voor de inwoners als voedsel benoodig'de rijst van Java of van Siam moet doen invoeren, heeft haar opkomst al- 'leen aan hare voor den handel gunstige lig- ging te danken. In 1819 eerst door de Engelschen gekoloniseerd na het van den j Sultan van Dsjohore te hebben gekocht nam dat eiland in betrekkelijk korten tijd izidk een belangrijken vlucht, dat de uit- voer zoo transito als anderzintsdie in 1839 171/, millioen beliep, in 1843 tot 31 millioen en zes jaren daarna reeds tot 63 millioen gestegen was kan thans nog als het grootste en gewichtigste handelsstation op den weg naar voor en achter Indie beschouwd worden. Ook die toekomst is voor de Batjaneilanden weggelegd, want staan ligging eu gesteldheid de ontwikkeling niet in den weg, de natuur heeft haar bovendien de schatten in den schoot geworpen. Ook een ander groot voordeel is de Batjan onderneming gunstig. Die eilanden liggen buiten het douanen gebied van Nederlandsch Indie en behooren dus tot het gebied der vrijhavens alwaar geen in- en uitvoerrechten wrorden ge lheven en al zoo de handel en het verkeer zich 1 onbelemmerd ontwikkelen. Van niet minder belang is het ook voor de concessionarissendat zij arbeiden onder de bescherming onzer vlagdaar de sultanalhoe- wel zijn eigen inwendig beheer hebbende, vol- gens contracten tot ons gouvernement in de zelfde verhouding staat als de sultans van Ternate en Tidor. Van daar dat zich ook op dat eiland het fort Barneveld met eene Neder-1 landsche militaire bezetting bevindt die van i cheerd. Reeds in 1613 wapperde onze driekleur al daar van de transen van eene Nederlandsche sterkte. Men mag dus aannemen dat de ondernemin een schoone toekomst voor zich heeft, voora ook omdat zij niet door die lasten gedrukt zal [worden die de landelijke ondernemingen op Java te dragen hebben. Wie weet of dit lang vergeten en veront- achtzaamde eiland niet bestemd iseenmaal een gewichtige rol in onze vestiging in Indië te vervullen. Dat de ondernemers hun energie glansrijk moge bekroond zien. DOOR GUM» itinum) 86). VI. Na den dood van haar grootvader was elke hinderpaal voor een verkeer met de naburige families uit den weg geruimd men zag m het jonge meisje niet meer zijn kleindochter met de draagster van zijn naammen zag m haar slechts de rijke erfgenaame, men gaf zich over aan haar betooverende schoonheid en geloofde gaarne al wat niet alleen de ominé eu dokter Jordan, maar ook wat de ar™eni omtrent haar verhaalden. ®r deze omstandigheden rekende men üet zich tot een aangenamen plicht, om de verlatene hulp en steun aan te bieden er is immers een groot verschil tussehen hulp te i erleenen aan een schoone," rijke erfgenaam of aan een arme verlaten wees? het eiland Ternate derwaarts wordt gedeta- Een hevige brand, waardoor verscheidene huizen in den asch gelegd werden, was een schoone gelegenheid om met Eva in kennis te komen twee der aanzienlijkste dames uit den omtrek lieten zich in naam der goede zaak aan het jonge meisje voorstellen, ten einde haar om ondersteuning voor de armen te vragen. Niettegenstaande haar jeugd, en bijna tegen haar wil, werd zij, wegens haar onbeperkte geldmiddelen en vrijen tijd, in het comité gekozen en alle moeders wedijverden wie haar onder hare hoede nemen zou. Zij zag zich dus plotseling omringd door een opmerkzaamheid en hartelijkheid, als zij nooit te voren ondervonden had zij hoorde het vroolijke lachen der jeugd in haar nabijheid; onwillekeurig stemde zij er mede in. Tot nu toe had zij nooit geweten, dat zij schoon en lief was nu zeiden bewonderende blikken en vriendelijke lachjes haar zulks gedurig, en niet haar ijdel, maar haar dankbaar hart be- De efgenamen van pi ins Frederik zullen, met het oog op <le ingewonnen adviezen, geen bezwaar maken tegen de afgifte der domeingoe deten in NoorJbrabani aan den Staat. De breischool voor kinderen van onver mogende ouders, 14 jaren geleden door mevr. Cats Wor te Enkhuizen uit eigen middelen opgericht en sedert dcor haar instandgehouden, is door haar opgeheven, rui op de openbare scholen het onderwijs in de vrouwelijke hand werken is ingevoerd. Een onzer verdienstelijkste schilders, de heer A. H. Bak .er Kot ff te Leiden, is aldaar verleden Zaterdag op 57jarigen leeftijd overleden, Zoowel binnen onze grenzen als in het buiten land worden zijn werken, meest schilderijtjes en teekeningen van geringen omvang maar van keurige uitvoering, hoog gewaardeerd. Naar wij vernemen is door eenige voor name handelaren te Amsterdam een vergadering belegd ter bespreking vau het vestigen eener handelsonderneming op Borneo waarvan de slotsom was een besluit om zoodra mogelijk tot eene handelsvestiging aldaar overtegaan. BravoDat is de weg dien wij Nederlanders moeten inslaan,-de-taak ons Nederlanders als pionniers der beschaving opgelegd. j (In het verre Oosten en Westen, overal waar onze driekleur zich trots ontplooit, moet ons arbeidveld zijn. De energie onzer vaderen reeds telang ge sluimerd, moet met frisschen moed in ons hunne nazaten ontwaken, een nieuw leven schenken aan onzen kwijnenden bandel en scheepvaart. Bij het vellen van een boom, kwam antwoordde de hartelijkheid, die haar het leven in een nieuw licht vertoonde. Alles spande samen om haar op Ziihrenburg terug te houden, om haar het slot tot een te huis te maken, de vriendelijkheid der men- schen zoowel als de strijd met de omstandig heden. Maar boven alle vooruitzichten van vreugde en genot boven alle moeite en ver drietelijkheden, die haar te wachten stonden, zweefde onwrikbaar een ander beeld voor haar geest. Onafgebroken staarden die oogen haar aan, die eens zoo vroolijk en goed geschitterd hadden, en die thans geen zonlicht meer kon den aanschouwen. Te midden der pracht, die haar omringde en die men zoozeer bewonderde, verscheen voor haar verbeelding het stille, armoedige kamertje, waarin hij zijn dagen treurig doorbracht, en onder het vroolijk lachen van gelukkige menschen hoorde zij steeds een diepe zucht, als een aanklacht tegen haar! Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1882 | | pagina 1