iLQ] O A 1> A G 19 FE IS a i UA BI 1,1. Ao. 1882. 26«le Ja.ir2.inp No. 1/(97 Bekendmakingen. JAPAN. Nationale Militie. n. SCHAKER COURANT Dit blad verschijnt drie maal per week Maandag Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 6 middags 12 ure worden Advertentièn in het ecrshiitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. Blijs per jaar f 34Franco, per post ƒ3.60). Afzonderlijke nummer» f 0i05.. Advertenties van een tot vijf regels f 0.75.. iedere regel meer f 0il5. Groote letters word cm naar plaatsruimte berekend. POLITIE: Ter Secretarie der gemeente Sel>a;en. zijn in lichtingen te bekomen omtrent een in die ge moente GEVONDEN HOND en TIMMERMANS DUIMSTOK. De Burgemeester der Gemeente Schngen; Gelet op de Circulaire van den Heer Commissaris des Konings in deze provincie 2 Januarij 1882, No 8[5 V S., 4 Afd. (verz: no 1) waar in met betrekking tot do aanstaando loting voor de Nationale Militie, onder meer, voorkomt het volgende „Daar overigens de ondervinding heeft geleerd dat vele lolelingen zich, op den dag der loting, schul, dig maken aan hst misbruik van sterken drank, zoo verzoek ik ('e Burgemeesters om al de hem ton dienste slaande middelen te bezigen om dit misbruik zooveel mogelijk tegen te gaan." Herinnert aan de geldboeten en gevangenisstraffen waarmede bij de art22 en 23 der drankwet worden bedreigd, zij die zich in kennelijken staat van dron kentchap op den openbaren weg bevinden, in dien staat het openbaar verkeer belemmeren, de orde ver storen, of eens anders veiligheid bedreigen- Brengt ter algemeene Keunisse, dat door hem Bar gemeester, met den meesten nadruk, aan het verzoek van don Hoer Commissaris voornoemd, gevolg zal worden gegeven, en mitsdien, gedurende den dag der loting alhier, do vooruoemdo wetsbepalingen, ten strengste zullen worden toegepast. Wordende ten slotte nog aan de tappers en andere in herinnering gebragt, de straf bepalingen dier zelfde wet, op het verstrekken van sterkendrank aan personen kennelijk reeds verkeerendo in beschonken toestand. Schagen, den lOen Februarij 1882. De Burgemeester voornoemd, G. LANGENBERG. Oproeping van vrijwilligers voor de NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders van Schagen Gezien het KoDinkljjk besluit van 17 December 1861 (Staats blad no- 127) en de artikelen 11, 12, 13 en 14 der Wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad) no. 72)- Roepen mits deze op alle ingezetenen, die verlan gen mogten om als vrijwilliger voor de Nationale Militie in dienst te treden, om zich asn te melden ter Secretarie aan het Raadhnis, alwaar gedurende de maand Februarij dagelijks, uitgenomen des Zondag zal worden gevaceerd tot het aannemen van zoodanige vrijwilligers, ter vervanging van het contingent, als welke daartoe de vereischten bezitten- Om vrijwillger bij de Militie te zijn, moet men ongehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezeten wezen, voorts ligchamolijk voor den dienst geschikt ten minste 1,56 meter lang, op den 1 Januarij van het jaar der optrediug als vrijwilliger het 20ste jaar ingetreden zijn en bet 35ste jaar niet volbragt heb ben, tot op het tijdstip der optreding aan zijne ver pligtingen ten aanzieu van de Millitie zoo er die te vervullen waren, voldaan eu een goed zedelijk gedra/» hebben geleid, Hjj die voor de Millitie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voorde gemeente ia welke hij ingeschreven is tenzij hij goene verpligtingen ten aanzien van de Militie meer te vervullen heb be Hij die bij de zeemagtbij het leger hier to lande of bij het krijgsvolk in 's Rijks overzeesche bezit tingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de Militie toegelaten, tenzij hij bij het verlaten van de dienst, behalve een bewijs van outslag van den bevelhebber onder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getuigsehrift hebbe ontvangen, inhoudende, dat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedra gen Hij kan, heeft hij dit ontvangen, tot dat zijn veer t gste jaar volbragt is, als vrijwilliger bij de Militie worden toegelaten. En zal deze worden geplnbliceerd en geaffigeerd, waar zulks te doen gebruikelijk is. Schagen, den lOen Februarij 1882, Burgemocser en Wethouders voornoemd G. LANGENBERG, Burgemeester, DENIJS, Secretaris, De Japansche vrouwen mogen, hoewel zij zelve knisch moeten zijnals Diana, de amours van haar man in 't minst niet in den weg staan. Vermanen mag zij hem, mits «op eene zachte, vriendelijke manier." Maar ook in Japan begint de sekse voor haar regt op te komen, tot groote ergernis van velen; de om gang met Europeanen brengt veel hiertoe bij. Door de toenemende beschaving hoort men wel' eens de klagt aanheffendat de magt der an dere sekse zoo overweldigend groot zal worden dat men ze onmogelijk meer intoom kan houden. Theehuizen vooral zijn de geliefdkoosde plaat sen voor de Japanners.Vraag niet wat daar gebeurt! 't zijn de verblijfplaatsen voor min deren 't zijn niet zelden holen der ontucht en de kameren om er de verveling te verdrij ven en zich overtegeven nan alle zinnelijke vermaken en hartstogtelijke opwellingen.. Theehuizen zijn 't toevlugtsoord voor de schepelingenwanneer zij aan wal komen zij zijn 't walhalla voor ieder; want elk vindt er zijn gading; ieder, wat men zoekt en 't gaat er ook al als hier: thee wordt er al even weinig gebruikt als hier in de koffij huizen de koffij. De Japanners baden zich dikwijls; maar 't baden is niet, om zich te reinigenmaar om een zinnelijkweelderig genot te smaken. Zeep wordt niet gebruikt, en in plaats van eene stevige afwrijving*vinden zij 't al heel voldoende zich met een zachtenvuilen handdoek even af te droogen. Zij dragen geen linnen, en hunne kleederendie zelden gewasschen wor den, houden zij dag en nacht aanzoolang ze maar niet uit elkaar vallen Des nachts hou den zij hunne woning zoo luchtdigt gesloten als maar mogelijk is, en slapen als haringen opeengepakt in één slaapkamer, in een damp kring dieom mede te beginnenmet houts kool en tabaksdampenjislverontreinigd, met de vuile kleeren aan, gerold in gewatteerde de kens die over dag in gesloten kasten bewaard wordenen meestal' een heel jaar lang met geene waschtobbe kennis hebben gemaakt. 't Haar datglimt van olie en bandolino, wordt eens in de week opgemaakt, of dikwijls nog minder en wij behoeven hier geene bijzonder heden meer bij te voegen, omtrent de ellen dige gevolgenmaar mogen dit aan de ver beelding van den lezer overlaten. In een der volkrijkste kwartieren van Jeddo staat de beroemste tempel; en de schilder achtigste zijde van 't Japansche leven wordt hier gezien. Drommen op klotsendeklette rende klompen gaan in en uit, duiven die bij honderden in 't portiek nestelenvliegen over uw hoofd en 't geklepper van hun vleugels vermengt zich met 't getjingel van bellen't slaan van trommen en gons, de eeutoonige hooge stemmen der priesters, 't dof geprevel van gebeden, den frisschen lach van jonge meisjes, de ruwe stemmen van mannen en 't algemeen gesuis en gedruisch van eene groote menigte. De gebeden worden er haastig opgezegd en zonder den minsten schijn van eerbied. "Wanneer 't lot der zieken geldt dan ziet men echter de smeekelingen klaarblijkelijk werke lijke weedom aan den voet des altaars jn eaiö eenvoudig geloof nederleggen. Men vindt hier en daar een «rondwentelend» bibl otheek van de Boedilistische schriftnien"^ waarvan een enkele draai gelijk staat met een vrome lezingDe bijgelooviglieden zijn merkwaardig. - De godin kwam en wordt vooral ver eerd als verlichster van pijn. Een man leed! I aan hoofdpijn.. Kwam en wees de plek waar de begraven, schedel,, die hem in een i vroeger tijdperk van zijn bestaan liad toebe- I boorddoor den wortel van een, boom we» gespleten,, die door de oogholten lieen groeide- t De wortel werd. weggenomen, en.de pijn hield i op. Iedereen draagt amuletten beeldjes van goden of heiligen, die beveiligen tegen slan gen,. vossen, ziekte,.ongelukken,, onvruchtbaar heid enz. Bij 't slapen moet 't hoofd in geen geval naar 't noorden gerigt zijn, daar dit de j positie is van 't lichaam na den- dood: 'fc gevaarlijk haar of nagels in 't vuur te wer pen; een visscher,die-een,geestelijke ontmoet is z<*ker dien dag niét beet te krij'geir; onge luk hangt gewis hem boven 't hoofd,, die na 5 ure 's avonds nieuwe kleederen aantrekt geen vrijgezel mag zijn pijp aansteken aan et na i lantaren in plaats van aan een komfoor, an- ders krijgt hij nooit een goede- vrouw, ter- 1 wijl t in gedachten schonken van thee ander» dan uit de tuit een zeker toeken is,, dat eeiij priester nadert. De Japanner maakt' nooit gebruik van ge-, baren in 't gewoonc gesprek, wiens gelaat en, stemuitdrukking en gevoel ten oenen male mis sen. De glimlach is vroolijk en aangenaam en een diep, scllorkeelgeluid duidt tooini aan. De taal is kalm en bedaard zonder de min ste verheffing en heeft bijna geene enkele teedere uitdrukking, De Japanners kussen nooit, 't woord bestaat in huune taal zelfs nietmaar daarentegen is hunne taal zeer- I arm aan smaad; en scheldwoorden; Ver- iuakelijk is het een paar kennissen.elkaar te ziem ontmoeten. I Zoodra zij elkaar zién, verdagen; zij- deni tred en naderen niet neergeslagen oogen en, afgewend gelaat, alsof geen van beiden waar dig was den ander te aanschouwen; daarop, buigen zij diep, zoo diep; dat 't gelaat,.steed» zorgvuldig; afgewend,, op gelijke hoogte- komt met de knieën, waarop zij den palm der handen laten rusten, Een reeks vam sischklnnken volgt,, door dem adem tusschen de gesloten tanden op te- I halen, doorspect met een serie van oompli- I menteerende frazen met groote snelheid uit gestoten, terwijl ieder zijn best doet zijn vriend in radheid van tong en overdrevenheid van uitdrukking te overtreffen; terwijl de hand palmen vlijtig tegen elkaar worden gewreven. Eindelijk is liet kookpunt bereikt en trachten beiden elkaar voor te laten gaan. Nog eenige oogenblikken duurt de strijd voort, waarna de plegiigheid plotseling'eindigt,. ieder gaa' zijn weg blij toe dat de ceremonie is afge- loopen. Lief hebbei-s van Zalm kunnen op Jezo, 't noord: der Jap. eilanden teiogt; men, vindt er zegens van 4000 voet lang, die 70 mannen

Schager Courant | 1882 | | pagina 1