Btt a Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws Martberichten Allerlei. INGEZONDEN. vereischen, om ze te hanteeren. Ze worden 3 malen per dag gesleept en leveren bij wijlen 20 duizend stuk zalm op, j door elkaar van 10 pond gewigt. De tak van nijverheid is echter veel te zwaar belast; daar 10 a 25 °/0 van de opbrengst wordt geheven. De Japanners der regee- rende klassse onderscheiden zich door groote vatbaarheiden gezond verstand, door gemakke lijkheid van aannemen en begrijpen en bovenal door een prachtig geheugen. In zedigheid,geduld i en nadenken in oorspronkelijkheid van ge- I dachten of vindingskracht en fantasie schieten de Japanners veel te kort bij vele andere na tiën. Die gebreken zijn evenwel te ver klaren, wanneer men die in verband brengt met hunne vroegere geschiedenis en den nog huidigen toestand van hun bestaan. Ver betert die, dan kan men de ontwikkeling van een gezonde en hoogere beschaving te gemoet zienwaartoe de Japanner wel aanleg heeft. De toekomst belooft, dat Japan een voor spoedig en magtig land kan worden. Thans heeft 't de eer aan de spitse te staan onder de Staten van Azië en de beschaving van 't Westen deelachtig te worden. De kweekschool voor zeevaart te Leijden telt thans a5o jongelingen waarvan met r April a. s. weder een honderdtal op de opleiding schepen Anna Paulowna en Admiraal van Was senaar zullen overgaan. Die inrichting blijft dus steeds flinke aan vulling leveren voor onze oorlogsvloot PROMOTIE LEIJDSOHE UNIVERSITEIT. Tot docter in de rechtswetenschap de heer B. van der Teen, geb- te Tholen met acad proefschrift get:Eenvoudige diefstal Tot doctoren in de Klassieke letteren, de heereu H. Ten Kate Tenema, geb: te Nijmegen, met acad: proefschrift get. „Quaestiones parthicae", en D. Bruins, geb: te Dieren, met acad: proef, schrift get: „Plutarchi vita Poiupeii cum Cicer onis testimoniis collata". Tot docter in de rechtswetenschap de heer J. H Muller geb: te Valkenburg met acad- proefschrift get: ,,Iets over brandstichting." SASSENHEIM it Februarij Tot pred: hij de Ned: Herv: gemeente alhier is beroepen Ds. van de Water, pred: te Meerkerk. De heer Joh. M. C-oenen zal den a3n Feb. zijn 3ojarig herinneringsfeest als kapelmeester vieren De werkzame musicus vatte ten jare i85a bet eerst den staf op in den Hoogduitschen schouwburg van den heer van Lier. In 1857 werd hij aan den Stadsschouwburg en Felix Meritis verbonden, waar hij zijn krachten ten beste gaf tot 1864, toen bij de leiding van het orchest in het Paleis voor Volksvlijt op zich nam en tot kapelmeester der stedelijke schut terij werd aangesteld. Zoowel door zijn be kwaamheden als dirigent als door zijn gaven als componis verwierf de heer Coenen zich een eervollen naam. (Hbl.) Nog nooit in deze eeuw moet de water, stand van den Rijn zoo laag zijn geweest als thans. Te Mainz is het water verscheidene duimen lager dan de bijzonder lagen stand van 1857, en van de brug at kan men in bet mid den van den stroom den bodem zien. De scheepvaart wordt daardoor niet weinig belem merd. Bij de loting voor de nationale militie kwam te Gemert het zeldzame geval voor, dat niette genstaande hel benoodigde aantal nommers in de bus was gedaan, er op het einde van de loting twe« nommers te kort waren. Hoewel van de zijde der personen die een hoog nommer hadden getrokken, hevig werd geprotestserd, zal er een nieuwe loting plaats moeten hebben In het afgeloopen jaar vergingen 2039 sche pen alzoo 35g meer dan in 1880. De waarde daardoor verloren bedraagt het aauzienlijke cijfer van 336o,000,000 Gulden. Daarbij gingen er verloren 4'34 menschen Sedert ongeveer 20 jaren had uit Zwcl- lerkerspel geen landverhuizing naar Amerika plaats gehad. Thans echter is ook van daar een gezin bestaande uit 5 personen over Rotterdam naar Amerika vertrokken. Gisteren avond heefteen proefneming met elecirisch licht plaats gehad in de Passage te Rotterdam. Vier lampen waren aangebracht, welke de Passage zeer voldoende verlichtten Te Alkmaar onslond gisteren avond, on geveer ten 9 ure, brand in de herberg De Bonte Koe van Bakkutn. aan den Achterweg. Daar het vrij hevig woei, liet het zich aanvan kelijk nogal ernstig aanzien. De flinke houding der brandweer echter heeft het vuur lot het bovengedeelte van het huis weten te begrenzen. Volgens gerucht zal op 's Konings ver jaardag Zr. Ms. schoonvader, de vorst van Waideck-Pyrmont, zich te 's Hage bevinden. Tengevolge van den toestand der water, wegen van Rotterdam naar zee, zal de Ned. Amerikaansche s'oomvaartmaatschappij met hare drie of vier grootste stoomschepen ,gaan varen van Amsterdam. V A* DOOR OOLO It AOIUlD 37). VI. Een oogenblik scheen het Eva toe, als moest hij haar zien op haar plaats, waar zij zwijgend en met gevouwen handen stond, want zijn blikken ontmoetten de hare. Doch er was geen uitdrukking in, zij zagen onveranderd naar haar, als staarden zij in een ledige ruim te. Wat zou er wel omgaan in dat sombere hoofd Waren het beelden van gesmaakt ge luk. trotsche droomen, die niet verwezenlijkt waren, liefdesbloemen, die verwelkt waren Zij bracht haar hand krampachtig aan haar hart, dat op dit oogenblik den indruk van het vreeselijke noodlot smartelijker gevoelde, dan hij, wien het getroffen had en die reeds alle hoop had opgegeven. Plotseling overweldigde haar een gevoel De werf te Devonport is grootendeels af gebrand; men schat de schade op 20,000 pd, st De brand word toegeschreven aar. Fenians, want men vond lucifers in balen, die uit Dublin waren gekomen. Miss Wanda, de ook hier te lande bekende „lucbtkunstenares," heeft op een treurige wijze den dood gevonden. Naar de Lübecker Ztg verhaalt, viel zij voor eenige dagen bij een ha rer toeren naar beneden en was onmiddelijk dood. Haar echtgenoot, die haar bij hare kunst verrichtingen behulpzaam was en zichzelven de schuld gaf van het ongeluk, heeft zich door vergif van het leven beroofd. In een onzer vorige bladen gaven wij eene opgave van de langste bruggen thans kunnen wij hier nog bijvoegen de brug welke Venelie met het vasteland verbindt, en welke eene lengte heeft van 36ot,43 Meters. Dezelve is van steen heeft 222 bogen en tust op 75000 palen. Te Malakow, een dorp in Algerië, bij Orleansville, heeft een ontploffing plaats gehad vati kruit, dat men zoo onvoorzichtig was ge we st van in een kelder onder een schoollokaal te bergen. De kinderen hadden juist de school verlaten; was het ongeluk eenige oogenblikken vroeger gebeurd, dan zouden zij allen in de lucht gevlogen zijn-Thans werden drie arbeiders in de nabijheid gedood en twee gewond. Den 10 April zal te Genève het doorliet ethnografisch Instituut te Parijs bijeengeroepen internationaal ethnografisch Congres vergaderen, onder voorzitterschap van den gewezen Fran schen Minister Carnot. Dit Instituut stelt zich ten doel de mannen der wetenschap uit alle werelddeelen bij elkander te brengen, voorname lijk ter ondersteuning van onderzoekingstogten. Behalve de Europesche rijken zullen ditmaal op het Congres ook vertegenwoordigd zijn Egypte, Indië, Japan, Canada, de Vereenigde Staten van Amerika, Peru, de Argentijnsche Republieken Australië Een zeer merkwaardig teeken des tijds mag genoemd worden, dat op de regeerings drukkerij te Tokio, in Japan, een Christelijk werK, en wel de .Theologie van het Nieuw Testament" van prof. van Oosterzee, isgedrukt, Dit geschiedde natuurlijk niet op last der keizerlijke regeering, van schuld, een angst als ware zij een in dringster binnen een verboden heiligdom, twijfel overviel haar of zij wel voor haar taak berekend zou zijn. Het was een woestijn, die de onverzoenlijkheid haars grootvaders voor Waldemar geschapen hadzou zij bij machte zijn een nieuwe wereld voor hem te doen ontstaan, een wereld, waarvan de schitterende ster barmhartige liefde is, die slechts door altijd waakzame zorg geregeerd en beschermd kan worden Na eenig nadenken boog zij als bevestigend het hoofd op eene stille vraag, want boven al haar hopen en verlangen stond de wensch, om de schuld van haar grootvader te ver minderen zooveel als mogelijk was, om het met geweld verkregen goed te laten terug gaan tot hem aan wien het oorspronkelijk toebehoorde. Aarzelend ging zij een schrede voorwaarts; haar japon deed het kreupelhout kraken en hierdoor ontwaakte een groote Newfoundlan der, die aan de voeten van zijn heer gerust die zich in den strijd tnsschen christendom en heidendom schijnDaar onzijdig houdt, maar ten gevolge van de welwillendheid van een der ambtenaren, die het drukken van het geschrift toestond. Daar er in Japan een zeer groot aan tal dag en weekbladen in het Engelsch worden uitgegeven, is het waarschijolijk de Engelsche vertaling van het werk van onzen landgenoot aan wien deze eer is te beurt gevallen. Te Liverpool hebben dezer dagen drie jagthonden van den heer Swinburne, bij publie- ken verkoop, tezamen f7200 opgebragt. Schagen 16 Febr- 1882 6 Paarden f5o a 190; 8 Gelde Koeien (magere) f80 a t4o; 5 idem (vette) 170 a 245 4 Kalf koeien f160 a 210; 10 Nuchtere Kalveren f6 a 18; 800 Overbouders f 16 a 28; 10 Varkens (magere) f l4 a 20; 12 Biggen f9 a 13 20 Kippen fo a i,5o. 80 Eenden 0,80 1,10 4°u kilogr Boter f i,33 a 1,46; 25 kilogr, Kaas fo.3o a' o,5o 5ooo Kip Eieren f 2,5o a 3.5o. ALKMAAR 17 Febrari 1882, heden ter Kaas markt aangevoerd 165 Stapels, wegende te zamea 35564 kilogram Hooi Kaa^. Kleine f33— Com. missie f 28,5o Middelbare f32,5o, laagste prijj f 16 graskaas MODERNE WITTEBROODSWEKEN. Eene jeugdige, lieve Amerikaansche schoone ontmoette eens eene harer kennissen in Pa. rijs. »Wat doet gij hier?« vroeg de eene. »Ik breng mijne wittebroodsweken in Parijs door.« »En waar is uwe echtgenoot dan?« -- »Mijn man is in New-York. OOK EENE HERINNERING. Man (Op een pleizierreis, tot zijne vrouw,) »Zie eens vrouw, hier is de plaats waar ik u, vijftien jaren geleden voor de eerste maal niet had, moeten zien. VERONTSCHULDIGING »Vnouw!« Maar Hendrik, in welken toestand komt ge thuis. »Man!« Vrouw, als jij zooveel gedronken had als ik, zou ik 't wel eens willen zien in welkea toestand gij thuis zoud komen. Openbare terechtzitting gehouden door J/d Kantongerecht te Schagen op 16 Februarij 1882. VeroordeeldP. K; T. R. beiden te Zijpe en 1. O. te Nieuwe Niedorp, wegens: overtreding van de wet op den ijk en herijk, ieder toteene geldboete van f 10subsidiair een dag gevan genisstraf voor ieder, met verbeurd verklaiiD» der in beslag genomen maten en gewichten. A. v. Z. te Schagen, wegens: het als voerman rijden iu een wagen bespannen met honden, bj herhaling gepleegd, tot eene'gevangenisstrafvai 3 dagen, en eene geldboete van f5 subsidiair 2 dagen gevangenisstraf bij nietbetaling de boete A. H. te Nieuwe Niedorp, wegens: het mak* van nachtelijk burengerucht tot eene geldboeï van f 7,5o subsidiair 2 dagen gevangenisstraf Allen zijn tevens veroordeeld in de kost» invorderbaar bij lijfsdwang. vriend buitenman. 7jie hier het antwoord op nwe vraag in het voorgaande nou* lUIMtU. Abderieten waren de inwoners van da thans niet meer besta* stad Abdera, in oud Thracie, aan de Egeische zee op 41o n.b. en 42o 50' O. L. gelegen, toenmaals aan de Jouiers^ Grieksche volksplanting behoorende, doch welke plek than*' lag te sluimeren. Het schoone dier spn* oogenblikkelijk op en sloeg aan maar der zijn plaats te verlaten plaatste hij zich zijn heer. Een trek van spanning vertoonde zich j het gelaat van den jongen manmet de kerhand greep hij het dier bij den halsb* en boog het hoofd naar de plaats van" het geluid ontstaan was, als verwachtte bij' opheldering. Eva begreep dadelijk zijn bedoeling- wSta mij toe, dat ik mij zelf aan u stel, mijnheer de baron," zeide zij 'llCP Het was haar alsof hij haar zou kunne'1 zien dat zij een onwaarheid sprak, Eva Wilching, de verpleegster of huisbel die gij geëngageerd hebt." Zijn gelaat verhelderde merkbaar, eD^ staande begroette hij haar met een buiging van het hoofd. Wordt vemm

Schager Courant | 1882 | | pagina 2