ISKHKN- NIEÜWS- AOVMWKTO. UKBBOBWlfc». DONDERDAG ♦IULIJ. irMlroTBÊPMFDr JAGT Staatsloterij. Het verbruik van oesters. Ao 18S2 2Gstc Jaargang No 1555 Dit blad verschijnt drie maal per weekMaandao Woensdag- en Zaturdarjavond. Tv! inzending tot 6 middags li ure worden Advertentie* in het ccrstuitkumeiKle nuimuer geplaatst. Iuf/ezonden stukken een dag vrooirer. Prijs per jaar f 3Franco per post ƒ3.60 Afzonderlijke nummers f 0.05. Jdvertentiën van een tot vijf regels f 0.75. iedere regel meer f 0.15. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Uekcnd ma k i ngen De Burgemeester der gemeïnte Schapen; Brengt ter kennisse van belanglieboenden, liet navolgende: De Commissaris des Koning.? in Noord Holland; Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie van i4 Junij 1882, no 39; Gelet op art. tt der wet van i3 Junij 1837, (Staatsblad No 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden: Ie. dat de jagt op waterwild in den kring begrepen binnen den Westlrieschen Omringdijk zal worden geopend op Zaturdag den l5den Julij e. k. en in de overige deelen der provin .cie op Dingsdag 1 Augustus e. k 2e. dat de kooilieden, met uitzondering van die in de gemeente Texel, op wie deze bepaling niet van toepassing is, hunne kooieenden opge «loten of gehokt moeten houden, van het tijd stip der opening van de jagt op waterwild tot 1 September e. k. En zal dit besluit in het Provinciaal Blad W-orden geplaatst en in alle gemeenten van Noordholland worden aangeplakt. Haarlem, 2t Juni 1882. De Commissaris des Konings voornoemd, Get: SCHORER Schagen, 3o Junij 1882. De Burgemeester voornoemd, G. LANGENBERG. Burgemeester* en Wethouders van Schagen, brengen ter algemeene kennis, dat, bij resolutie van den Minister var. Financiën, i3 Junij j. 1., No 16, Atfd: Registratie, krachtens de daartoe door den Koning verleende magtiging is vast gesteld, de 3lode Staatsloterij, bestaande uit 21000 loten. io5oo prijzen, en 2 premiën, over eenkomstig bet plan aan gezegde resolutie ge hecht Schagen, 4 Julij 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd. G. LANGENBERG. de Secretaris, DENIJS. Novelle 24 VAN F JISTUS Maar de kruisers van de noordelijken waren ditmaal op hunne hoede. Twee korvetten ver volgden den schooner en sneden hem de kust af. Een moorddadig vuur werd op het kleine vaartuig geopend en reeds bij een der eerste schoten trof een van den mast gescheurde splinter met zooveel kracht de slapen van Westheim, dat de kracht1 ge man, zonder ee- nig geluid te geven, achterover stortte en na weinig oogenblikken een lijk was. West heim zelf," ging hij na een poos voort, «moet de mogelijkheid of waarschijnlijkheid van een slechten afloop zeer duidelijk voor oogen hebben gehad, want hij heeft voor het geval van gijn dood uitvoerige beschikkingen geno men en b. v. ook aan zijn bankier in de Ha vanna order gegeven, om, ingeval hij bij de onderneming verongelukte, mij daarvan ter stond daarvan bericht te doen toekomen. Met deze woorden overhandigde hij haar den brief, welke cloor iemand geschreven was liecft sedert 25 jaar eene schier ongelo felijke uitbreiding verkregen. Wij ontleenen. aan Flandre liberale" daaromtrent de volgende opgaven. Wat de consumptie in Frankrijk betreft, in Calais houden zich gedu rende het saizoen vijf booten alleen met de oestervangst bezig, waarvan de opbrengst door elkaar op 500 u 020.000 oesters tegen den prijs van 35 tot 40 francs de 1240 stuks kan gesteld worden Op het eiland Rhé houden zich meer dan 2000 arbeiders met dezen nijverheidstak bezig. Daar zijn 3000 oesterputten, waarvan de opbrengst 30 a 35 millioen oesters beloopt. Uit Marennes komen er 50 millioen. I11 Engeland heeft de oester- handel een buitengewonen omvang verkregen. Groote compagnieën hebben zich daar gevormd tot het exploiteeren van oesterbanken. De grootste handel in deze schaaldieren bestaat echter in de Vereenigde Staten. De hoofd plaatsen voor den oesterhandel aldaar zijn Richmond, waar 200 milliocnen; Baltimore, waar 700 millioen, Philadelphia waar 500 millioen, New-York waar 1200 millioen, Fairhaven, waar 400 millioen, en Boston en Providence, waar 800 millioen oesters jaarlijks worden afgezet, wat in 't geheel de ontzache- lijke hoeveelheid van 4 milliarden oesters in 't jaar uitmaakt. New-York alleen verbruikt dus dagelijks 4 millioen oesters. De vangst geschiedt voornamelijk van uit Newhaven en Connectieut. Eeu enkel huis aldaar houdt niet minder dan 20 vaartuigen bezig. In Frankrijk worden bijna alleen uitheem- sche oesters verbruikt. Voor de beste houdt men die van Cancale en Marennes. InBelgie worden die van Ostende, in Engeland die van het eiland Hakling en van Milton bijzonder geroemd. In Schotland gaan die van Carlin- fords voor de beste door. In Duitschland wordt meest Holsteinsche oesters gebruikt. De schrijver van het artikel in la Flandre libérale schijnt onbekend te jjijn niet de uitbreiding, die do oe§terteelt in de laatste jaren iu Zeeland verkregen heeft. Kunstmatige oesterceelt bestaat hier inzonderheid op uitge breide schaal op de zoogenaamde Iersche bank, nabij het dorp Yersche ten N. van Zuid- Beveland, terwijl aldaar, te Bergen op Zoom en te .holen, te Bruinisse en elders oesterput ten zijn. De voordeelen daarmede behaald zijn zoo belangrijk, daar de oesters verzonden wor den naar Belgie, Engeland en Duitschland, dat onlangs de verpachting van banken waarvan 1 het rijk tot dusverrs niets trok en waarop j thans ook nog maar weinig oesters aanwezig zijn, en zich uitstrekkende tusschen de eilan den Tholen, Zuid-Beveland en de prov. Noord- Brabant van het dorp Scherpenisse tot het Nieuw-Vossemeer, de belangrijke som van f 115,000 'sjaars heeft opgebracht, eene pacht van sommige perceelen per II. A. meer dan tweemaal zoo hoog als die van het beste bouw land. liinneulandsch J\icuws. Zeeuwsche oesters werden dezen winter verkocht tegen 10 a 60 gL de 1000 stnks. die de Duitsche taal vrij goed verstond en het feit juist zoo mede deelde, als Eckow het verhaald had. «Goddank dat hij niet geleden heeftzeide zij, hem den brief terug gevende, na hem ge lezen te hebben. Zij sprak die woorden wel is waar aangedaan en op den toon van innig medelijden uit, maar toch zoo, als gold het iemand, die haar vreemd was. De president moest bij zich zeiven zeggen, dat het lot van geheel vreemde menschen dikwerf reeds de zelfde uitdrukking van deelneming en droef heid had te voorschijn geroepen. Hij kon niet op de gedachte komen, haar in dit geval van een gebrek aan gevoel te beschuldigen; hij wist immers ook zeer wel dat het geene eigenlij ke neiging des harten was en dat het die niet zijn kon, die haar tot Westheim had gebracht. Maar dan waren het in elk geval andere be weegredenen geweest, had zij een andere hoop gekoesterd, die haar tot dien beslissenden stap had gedreven en was dat het geval, hoe kwam het dan dat zij met zoo in het oog loopende gelatenheid de verijdeling harer hoop verdroeg? Het geheele gedrag van het meisje was hem PROMOTIE LEIJDSCHE UNIVERSITEIT. Bevorderd tot docter in de rechtswetenschap de heer F J Munzebroek met acad proefschrift (jet: «Iets over fouim privilegiatem" Tot docter in de staatswetenschap de heer M P de Haan geb te Amsterdam, met acad: proefschrift ge' «Eenige beschouwingen over de wet op de artsenijbereidkunst,". en dezelfde tot docter in de rechtswetenschap met stellingen. Tot docter in de rechtswetenschap de heer G H M de Haan geb te Rotterdam met acad proefschrift get «Iets over verbeurd verklaring van bepaalde voorwerpen." Door de te Leijden zitting houdende Oom missie voor het geneeskundig staats examen, zijn bevorderd tot arts de heereu G B Tclanus jr. doctorandus ea M W van Batenburg, Candi daat arts en toegelaten vóór het eerste gedeelte de heeren J Fock docterandus en R Tijmstra candidaat arts, een raadsel, waarvan hij, zoo dacht hij met een smartelijk bitter gevoel, wel bezwaarlijk ooit de oplossing zou vinden. In de dagen, die nu volgden, ontging het hem niet, dat zij zich moeite gaf om in te genwoordigheid der kinderen geheel dezelfde te schijnen; zoodra zij echter met hem alleen was, was zij ernstig en stil, toch besprak zij wanneer de gelegenheid het medebracht, de gebeurtenis in zeer kalme en bedaarde uit drukkingen. Dat hare gedachte zich er gedu rig mede bezig hielden, verlochende zij in geen enkel opzichtof haar hart er onder leed? Hij wist dat hij op deze vragen geen antwoord zou krijgen. Zij, van haren kant, wachtte van den eenen dag op den anderen uit zijnen mond de mededeeling te zullen vernemen, dat zijne nicht zich bereid had verklaard om in hare plaats te treden en dat hij, omdat die afspraak natuurlijk niet ongedaan kon worden gemaakt, er van moet afzien, haar nog langer als zijne huisgenoote bij zich te kunnen zien Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1882 | | pagina 1