jüuj lïillIHHM IillI het bouwen van eene SCHOOL, VOGRLOOPIGE AANK0MGIMG Inmiddels uit de hand te koop Allerlei Staatsloterij Advertentie» Divers Ulas- en Aardewerk, Huisraad en Inboedel, J. van der Maatcn. Marktberichten. Puike nieuwe HARING en ZOUTEVISCH toren die met 19 kleine kanonnen, 4 van 12 t„n en één van 18 ton bewapend is, ligt dus tusschen bet vuur van de schepen in de binnen |,;iren en vin de groote scheepsmagt daarbuiten, pij de zuidpunt zijn eenige pas opgeworpen batterijen, welker sterkte van wa'nig beteekenis j, en in bet centrum der halve maan is bet fort Napoleon bevattende één 18 tons kanon." Hoe gevaarlijk bet elictrLeeren voor de aatdigl'e'd kan zijn, bleek onlangs weer te Nórd üngen. Daar liet een elfjarige knaap zich in een spel Op de kermis eiectriseeien, door den spellebaas in den waan gebracht, dat daardoor lijn krachten, die hij in eene zware ziekte, waaruit hij pas hersteld was. verloren had, plotse ling terug zou krijgen Hij zag zich echter be drogen en lijdt nu ook aan zenuwtrekkingen, zoodat zijn lichaam geen oogenhlik in rust is en dikwijls moei laten vallen wat hij in zijn handen heeft, Donderdag avond is te Madrid een schouw burg afgebrand, gelegen in de straat Fuencar- ral. Een attaché van Braziliaansche lega'ies te Berlijn heeft zich in een höiel aldaar voor het hoofd geschoten. De hekende meester in de hoogere rij kunst en paardendressunr Ernest Ifenz. die sinds kort van Hamburg naar Berlijn teruggekeerd was, heeft in laatst genoemde stad hij hel trap penklimruen een heeu gebroken. Dit is reeds de vijfde maal, dat den nestor der Duitsche kunstrijderts, drager van een beroemden naam op zijn geliied, zulk een onheil overkomt. De vier eerste malen waren de halsbrekende toe ren, die hij verrichtte, de oorzaak» Een gipsver bar.d is thans aangelegd en zijn kraclitig gestei doet een spoedige genezing verwachten. SNELHEID. De grootste snelheid welke de mensch heeft weten voort te brengen is door den kogel Deze lieeft als zij het geschut verlaat eene snelheid van 5oo nieter in de seconde Deze snelheid welke die van een sneltrein 20 tot 25 maal overtreft is echter n ets in vergelijking met die welke de hemellichamen hebben. Onze aarde legt in hare reis om de zon 3o,45o ineter per seconde of en de zon 55,ooo nieter in den zelfden tijd. De snelheid waarmede de aarde zich dus be weegt is 61 maal grooter dan die van den kogel, de snelheid van de zon 1 10 maal grooter. Ter wijl de aarde hare 128 millioeti mijlen lange haan aflegt in een jaar, zoude de kogel 'ndien deze zijne aanvankelijke snelheid behield, hier over 61 jaren doen en de sneltrein 1200 jaren. Doch wal is de snelheid der hemellichamen in vergelijking van het liebt, van de electriciteit. een slakkengang. De afstand van de zon tot de aarde bedraagt 20 miilioen mijlen, en om dezen afs'and at te liggen beeft de aarde noodig 5,000,000 seconden of 58 dagen, de zon 2,728,000 seconden of3ti dag. een kogel jaren, een sneltrein 190 jaren. Het licht heeft daarvoor noodig 8, de elec- triniteit 5j seconden. Wilde men de veel kortere afstand tot de maan per spoortrein afleggen dan gebruikte men daar voor 173 dagen. Een voetganger die dagelijks 5o kilometer aflegt had 2oJ jaar noodig. Men heeft de berekening gemaakt van hel punt uit gaande dat een snelliein 90 kilometers per uur aflegt. De Cöln Mindenbaan legt slechts 55 kilometer per uur af; op de lijn LoiulouEdiuburg wordt 75 kilometer per uur afgelegd;de spoor van New York Daar Philadelphi» overtreft allen deze hebben een sneiheid V»n 97 kilometer. stond hij toe te zien, hoe de dames alle po gingen aanwendden om haar fijne laarsjes, bij het overstappen van de smalle plank, waar over nu en dan een golfje sloeg, zoo min mogelijk nat te maken. Ook de heeren officieren in burgerkleeding hadden mooite aan boord te komen. Meer dan een krijgsmansvloek ontsnapte aan hun baardige lippen. Van ons moeten die vervloekte kerels eerst wat beschaving leerenriep een jeugdi ge zoon van Mars. Dat volk zorgt zoo weinig voor het gemak der reizigers, dat men al natte voeten heeft, vóór men deze ellendige notendop betreedt, die zij stoomboot noemen Aftreus, op mijn woord! De jonge zeeman had deze woorden ge hoord. Een minachtende glimlach krulde zijn astgesloten lippen. W ie dwingt die landratten het water over te steken, en bij ons te komen? Deze TJ®ag zweefde hem reeds op de lippen. ki bedwong zijn opwelling van drift en bleef zwijgend, met over elkander gesla gen armen toezien, hoe de passagiers met of Een wandeling om de aarde zoude naar gelijke berekening 810 dagen vorderen, mits men 5o kilometer per dag aflegt. Op de electriciteit terugkomende, moet men wel onderscheid maken tusscben de electrisclie vonken en de stroom. De laatste heeft veel minder snelheiden bedraagt langs een 4 milimeter dikken ijzerdraad l3ooo mijlen, langs een milimeter dikken koper draad 24000 mijlen per seconde; de electiische vonken daarentegen 62000 mijlen per seconde. Een telegram van Londen naar Indie gebruikt 3o minuten Het geluid heeft een snelheid van 332 meter, in het water t49-f, in zink 3aoo in koper 3685 en in staal 4°8o meter per seconde. De orkaan ligt per seconde 4°, de storm 20 en de matige wind 3—4 meter af. De postduif legt per uur 140 kilometers af, de adelaar 115 kilometer, het engelsche renpaard 90 kilometer. •Natur" EEN BELANGRIJK FEIT. In 't begin des vorigen jaars werd er te Madagaskar, een eiland ten oosten van 't weield deel Afrika, een belangrijk en merkwaardig feest gevierd Eene kerk werd er namelijk ingewijd, waarvoor elf jaren geleden door Koningin lla- uawalona IC zelve den grond was gelegd. Tol dus verre was hel slechts aan itilandsclie geeste lijken veroorloofd aan het hof te prediken, zoo dat de zendelingen, niet weinig verrast, waren, toen ook tot heil de uitnoodiging kwam, 0111 hij de opening tegenwoordig te zijn. Ja, aan één hunner werd zelfs vergund een toespraak over Hom t 16 te houden, nadat Andriambe lo, die de koningin gedoopt had, eerst gespro ken had ovr Joel 1 2 en 3. Volgens de volksgewoonte moet de koningin zich in alle vergaderingen boven hare onderdanen verheffen, zoodat ook in de kerK haar zetel zelfs hoven den predikstoel uitstak. Zij liet zich oveti gens op niets voorslaan en stelde zich met een gewoon lid gelijk Tot verhooging der feestvreugd» had men aan een aantal gevangenen de vrHieid weer gegeven Ouder deze waren ook eenige christenen, die bij eene voorgaande troonsver wisseling in hechtenis waren genomen. Ook stond de koningin aan de 9 gemeenten in de hoofdstad toe, dat zij beurtelings ven dag van de nieuwe hofkerk gebruik konden maken, en daarin konden zingen bidden en sjireken naar hartelust, Ook aan eenige kleinere ge meenten uit den omtrek werd het zelfde voor recht toegestaan, een gunstbewijs waarmede de koningin, toonen wilde, dat alle gemeenten bij baar gelijke bescherming genoten. Met bijzondere onderscheiding werd juist ee ne der armste gemeenten, waarvan de leden ineerendeels slaven waren, behandeld. Tevens werd afgekondigd, dat zelfs .,een slaaf van een slaat" aan deze plaats welkom was, waar, zoo als in het huis Gods geen onder cheid van stand geldt. Het merkwaardigste van de gelicele plegtich beid was evenwel, dat de gemaal der koning in bij deze gelegenheid uitsprak, en waarin deze wijzend op eenen ouden, versleten Bijbel, o ver het ontstaan der hofgemeente en der hof kerk sprak. Edam 8 Juli, Kleine kaas f 2ó a 33, aangevoerd 122 stapels. Pcbmerekdii Juli Aangevoerd 4' Paarden, 252 Melkkoeien handel matig, 224 vette Kal. veren f O.70 a 0.90 per P.. 62 nucht dito f 10 a 26, beide handel vlug, 986 Schapen en Lam meren, vette .Schaptn handel vlug. Schapen ban del stug, 58 vette Varkens 48 a 56, ct, per P.. handel vlug, 155 Biggen f 6 a 9, handel stug. Kippen.eieren f3 2.5 a 4» Eendeieren f 3,611 per 100, Bo«er f 1,35 a i,5o jier kop. Kleine kaas f 33, aangevoerd 443 stapels. 5e klasse. Trekking van Dinsdag, 11 Juli, Nr. 1450 f50,000, 12330, 19777 en 20003 f 1000, Nr. 2719, 13700, 10335 eb 10503 f 400, Nr 8547, 10417, 11182,11700, 11973 en 17950 f 200, Nr. 5127, 0792, 8432, 9532, 10071 en 17403 f100. BENOEMINGEN. Door Z. M. is benoemd tot ontvanger tier directe belastingen te Francker c. a. J. A. van der Hucht, thans te Nieuwe Niedorp c. a. i{uIÜ;KUIXIKI: SI AN I> Gemeente Schagen. Ingeschreven van 7 tot en met 10 Jtilij 1882. GEBOREN: Maria Hendiicn, dochter van Tij» Kroone en van Johanua Gielens. ONDERTROUWD; Geene. GETROUWD; tlenricus Gie'ens en Maart|e Bleeker. op WOENSDAG den 19 JULTJ 1882, des avonds 7 ure, in de kolfbaan van den heer H. GROEN, te Barsingerhorn, van: zooals: Borden, KoffijpottenSchaaltjes, Kop en Schotels, FruitschaaltjesBotervlootjes, Déjeunétjes, Suikervaasjes, Karaften, Glazen, Borstelwerkeen partij KlompenOdeurInkt, Presenteerblaadjes. Wekker, Lampen, GROF AARDEWERK, een HONDENKAR. Alles behoorendc tot den boedel van J. M* MULLER te Barsingerhorn. De GOEDEREN zijn 's morgens ie bezichtigen. Deurwaarder. Alkmaar 10 Juli 318 vette Kalveren f 35 a 90, 12 nucht Kalveren t 8 a 18 554 Schapen f 28 a 37, 92 vette Varkens f 44 a 55 ets per P., 18 magere f71 a 2j. zonder natte voeten aan boord stapten. Eindelijk stond alleen het schoone, bleeke meisje nog angstig voor de plank, Ook nu sloeg zij een als het ware om hulp smeeken den blik op den jongen zeeman, en niet te vergeefs. Snel betrad hij weder de plank, nam haar de voorwerpen af, die zij nog in de handen had, en zeide toen met een stem, waarin de gewoonte van te bevelen niet te miskennen was: Geef mij de hand zoo en nu maar moed gevatEen sprong en gij zijt op het dek En de krachtige arm van den jongen man trok haar vlug en veilig over de gevreesde plank. De sleep van haar zwaar, zijden kleed had echter kennis gemaakt met het onstuimige element. Maar daarvoor had de zeeman het niet knnnen behoeden. Glimlachend zag hij toe, hoe zij haar best deed, den natten rand met haar fijnen, batisten zakdoek af te droo- gen, die reeds bij de eerste aanraking met het zeewater geheel doorweekt was. Wordt Vervolgd. Burgemeester en Wethouders van OPMEER. zullen op WOENSDAG den 2fi Julij 1882, des voormiddags ten 11 urein het Raadhuis aldaarbij enkele inschrijving aanbesteden Het bestek met de teekening liggen ter inzage en zijn op franco aanvrage tegen be taling van f 1.50 per exemplaar te verkrijgen bij den Boekhandelaar M. FACONIS te Span broek en bij den architect T. C. VAN DER STERR te Hoornbij wien tevens nadere in lichtingen zijn te bekomen. Aanwijzing op Vrijdag 21 Julij 1882, des voormiddags ten 10 ure. In September 1882, zal publiek worden verkocht: eene BOEREN- plaaTS met uitmuntende WEI LANDEN te Lagedijk, gemeente Schar/in groot 14 Hectaren, S3 Aren, 70 Centiaren, behoorende aan MARTINES J1MMINK. te bevragen ten kantore van DE LANGE DE MORAAZ te Alkmaar. verkrijgbaar bij de Wed. G. BUETE, Laag- zijde te Schagen.

Schager Courant | 1882 | | pagina 3