VERKRIJGBAAR MESSIM, Een examen in 1721) Allerlei Jf Advertentie» V Heden overleed tot onze diepe droef heid, onze innig geliefde behuwddochter, GRIE1JE GROEN, in den ouderdom van 18 jaren. 3. WOUD ie Winkel. vervolg, als hier op do markt geen geschikte plaats°voor den verkoop van hunne boter is, beter nasr Alkmaar kuunen gaan, overtuigd met bijzondere voorkomenheid, aan Alkmaar eigente worden ontvangen. Het is echter te hopendat, eer dit gebeurt, de gemeenteraad een andere plaats aanwijst, vaar de botermarkt kan worden gehouden, waarvoor in de nabijheid van de marktdoor het plaatsen van eenige schraagjes en planken niet weinig kosten een goede gelegenheid te maken is, hetzij op de gedempte gracht of- indien hier bezwaar bestaat over de passage op de plaats waar thans de vischmarkt gehou den wordt en deze al was het slechts met het oog op de zindelijkheid, te verplaatsen naar Jen kant van het water. Als tegenstelling van liet examen voor liet Vinderwijs onlangs in dit blad besproken, diene het volgende protoköl van een gehouden exa men voor een onderwijzer in 1729 dat in liet Potiimeische Dagblad van dien tijd is opgeno men. Daar tengevolge van liet sterven van den or. derwijxer tot eene nieuwe keuze moet worden overgegaan, en daarvoor 5 aspiranten zijn opge komen, had. na dat door den predikant Loei daarover naar Matth: 18, 19, 20 den zegen des hemels was afgesmeekt, in de Keik 111 tegen woordigheid der Gemeente bet examen in bet zingen plaats en daarna in de Pastorie liet exa men in de overige zakan; waarnabel volgende verslag daaromtrent werd op gemaakt. 1 Martin Ott schoenmaker alhier oud 3o ja ren. Heeft in de kerk gezongen A. Christus was in doodsgevaar BJezus mijn toeverlaat Moet zich op de Melodie toeleggen, ook kor. de zijn slem beter zijn. Heeft gelezen Gen 10 en 26 tot liet eindo was goed. Heeft gespeld B. 26 29 en maakte twee fouten. Drieërlei schrift gelezen, middelmatig. Gercciieeid uit de Cuthechismus en de 54 vra gen, goed. Drie regels gedicteerd, 4 fouten. Rekenen, slecht. 2 Jacob Maelil, wever, uit D oud 5o jaren Heeft gezongen a O Mensch. b wie slech'.s de lieve God, hield den wijs niet, stem moet sterker zijn Gelezen Jos: 19, 1 7 met 10 fouten. Gespeld Jos: 18, 23 26 zonder fout- Drieerlei schrift gelezen, zwak en met slotte ren. Gereciteerd de 10 geboden en de 41 vragen, zonder fout. Gedicteerd drie regels 5 fouten» Kan ook niet rekenen. 3 Philipp Hopp, kleedermakei uit G een ge brekkige man van 60 jaren. Heeft gezongen: a Een lam. nMidden in fcet leven 1 Een stem als een schreeuwend kalf, houdt de wijs niet. Gelezen Jos19, 7 i3 slecht. Gespeld Jos.' 18, 21 23, met veel haperen de T, een steen des aanstoots. Drieerlei schrift gelezen. Reeds in het begin gezegd dat hij dit niet kon. Gedicteerd slechts drie woorden met moeite te lez' n. I'.ekenen slecht: Is hem gezegd dat hij heter gedaan had te huis te blijven, dat hij ook met tranen in de oogen zelden in dc prachtige godshuizen der stad liarer inwoning had gevoeld, verliet zij het eenvoudige kerkje van Westerland. De stichting was algemeen. Bij het uit gaan der kerk hoorde men slechts woorden van lof en erkentelijkheid. De vreemden wa ren zéér voldaan over deze «kleine afwisse- ling in het eentoonige leven op een badplaats." Het bevallige achttienjarige Fransje, had groote tranen in de schalksche oogen. Zij was recht blij dat de verlichting in de kerk wel een weinig te wenschen had overgelaten, an ders had haar buurman, de oudachtige heer, haar tranen gezien en haar zeker kinderach tig gevonden. Lang had zij getracht haar aandoening te verbergen, maar het laatste gebed was te veel v°or haar gevoel Toen de gemeente opstond en naar de deur drong, bood de goedhartige oude vrijer, wien noch haar ontroering, noch iaar vergeefsche pogingen 0111 die te verbergen, ^aren ontgaan, haar deu arm om haar naar huis te geleiden. v ',ra,U^e. wei(' vuurrood; haar stem stokte draden ijk. Daar zij het dus niet durfde toestemde. 4 Johann Schuit ketellapper oud 5o jaren Gezongen a O Eeuwigheid b. Lieve Jezus, zeer goed. Gelezen eu gespeld Gen. 10, i3 18 niet slecht. Van de Cathechismus wist hij niets. Gedicteerd drie regels schrift vrij goed maar 10 fouten Rekenen, kon alleen optellen 5 Friedrich uoth, onderofficier heeft in de veldtocht tegen Zweden een been verloren, 48 jaar oud- Gezongen, a: God in de bemelei^ goed sterke stem maar hield de wijs niet. Drieerlei schrift gelezen goed' Gelezjn en gespeld Gen. 10, t3 18, rede lijk- Gedicteerd, drie regels met acht fouten. Rekenen, slechts optellen een weinig aftrek ken. Men kwam nu tot hel besluit dat Jacob Maehl de geschiktste was, daar hij echter vreemdeling en arm was, verzochten de aauwezigen den predikant informatien naar hein in te winnen. Ook was zijn verblijf hekend, de ketellapper was daarentegen niet te vertrouwen daar hij altijd rondzwierf. Ook was men bevreesd dat de militair de plak te veel zoude gebruiken dat toch voor de moeders minder aangenaam was en er was ook een groot onderscheid tusschen ruwe soldaten en kinderen. Daar de predikant h'er niets tegen inbrengen kon, zoo gaf ook deze in vertrouwen op Gods zegen zijn stem. Vei volgens werd na hartelijke gelukwensohen aan den gekozece cn de geheele gemeente, hoven staand prntokol opgemaakt en geteekend* GLECLlRAJïiE 8IA\i) Gemeente Schagen. Ingeschreven van 28 tot en met 3l Juiij 1882. GEBOREN: Adolf, zoon van Cornelis Rakkel en van Pietertje Rol.Arie, zoon van Domi. niens Slot en van Neeltje Jonjejan. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD Gerrit Dignuin en Wilhelmina' Maria Lodowina Michlinghoff. OVERLEDEN: Antje Molenaar, oud 43 jaren, 7 maanden.Simon Korver 0111 68 j iren 6 maanden.-- Neeltje Waag oud 16 jaren 9 maan den. Gemeente Barsingerhorn. Ingeschreven van 1 3l Julij 1882. GEBOREN: Maartje doclifr van Jan Keijzer en Maartje W't Meinsje dochter van Jacob de Roer en Antje Haringbuizen; Maria dochter van Jacob de Leenw en Jacoba Dioog; Alida, dochter van Klaas Kweldam en Maartje Buis man; Dieuvvertje dochter van Hendrik Bronder en Trijntje Tiel; Arie,zoon van Klaas Liefhebber en Grietj; Oom, Janzoon van Lamhrecht van der Klooster en Soutje Merebocr Gimrtje; Maria dochter van Louris Bestevaar en Marit|e Boo gaard. ONDERTROUWD: Aris Kossen jonkman'en Dirkje Dikstaal. jongedochter. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN: Gerritje Kuiper. 2 maanden, dochter van Klaas Kuiper en Antje Zwaag; Pie feitje Kossen 8 weken dochter van Arie KoSseti Pieter zoon en Dieuwerlje Spaans. VERKEERDE OPVATTING. Vriendin. Wel wel Marie, wat hoor ik, uw man is zoo in een levensverzekering gegaan en zooals mijn man zegt, nog al tamelijk hoog. MarieWat zeg je? Mijn man zijn leven verzo- kerd? Wel heb je nu ooit.». Zoo'n ouwe vent... Ja wel... Maar mijn leven zal hij niet verzekeren, knijp jij maar uit deukt ie, dat weet ik wagen te spreken en voor den aangeboden arm te bedanken, nam zij dien aan en haar vriend was bescheiden genoeg, om haar niet door vragen tot spreken te noodzaken. Of het wat, dat hij vreesde in het gedrang van zijn beschermeling te worden gescheiden, of wel dat zij hem in de duisternis daarbui ten door den een of anderen duivel zou wor den ontrukt, of dat er een andere reden was, waarvan wij niet voorbarig spreken mogen, hoe het ook zij, de oudachtige heer drukte den ronden arm van zijn bevallige vriendin zoo vast in de zijnen, dat het arme Fransje hoe langer hoe meer begon te blozen. Na een poosje vroeg hij naar haar moeder en waarom deze niet tegenwoordig was. Fransje was nu genoeg tot bedaren geko men, om te vertellen, dat haar moeder niet heel wel was geweest, maar haar dringend had aangemaand om harentwil niet te huis te blijven. Ge zijt toch niet alleen gegaan?" vroeg de vriend weifelend tusschen afkeuring en nu onnoodig geworden bezorgdheid. Het i/ja," dat schuchter van de roode lip- I li aller naam C DE BOER. G. MAREES. SCHAGEN, (Toi.kf.) 2 Augustus 1882 - Bij vonnis der Arrondissements- Rechtbank te Alkmaar van den 4en Mei 1882 is uitgesproken de schei ding van tafel en bed tusschen dé echtelieden den Heer ABRAHAM PIETER DE LANGE, laatstelijk koopman en wonende te Alkmaar, thans verblijf houdende in de Vereenigdo Staten van NoordAmerika en Mevrouw E\ ERTJK STIKKEL, gedomiliceerd te Alk maar. N. H. DE LANGE, Procureur. TE GEVEN DOOR HET STAFMUZIEKKO RIPS «Ier ElanlnUiijUe 5ic(!cr!am!s:hc .Uarinc onder Directie van de n lieer F. LEISTIKOIF op MAANDAG den 7 AUGUSTUS 1882, in de kolfbaan van den lieer IN DEN MUZIEKBAND E L van T J- C- SCHORER te Schagen, Treurmarsch, ter herinnering aan het vergaan van Zr. Ms. Rammonitor ADDER" en zijn bemanning op de Noordzee in Juli 18S2. PRIJS 40 CENTS. pen klonk, werd door een vloed van lakende woorden gevolgd. Maar reeds had dc vroolijkheid der jeugd in Fransje's gemoed, de overhand hernomen. Niet zoo uitgelaten, als gewoonlijk, maar toch zeer opgeruimd klonk het lachen, waarmede zij zijn woorden aanhoorde. Is dit soms een vervolg van de preek?" vroeg zij plagend. Na veel over en wêer redeneeren werden beiden het eens, dat het meisje toch niet zoo lichtzinnig had gehandeld als wel scheen. Fransje had zich bij een kennis harer moeder willen aansluiten, die echter reeds vroeger naar de kerk was gegaan. Daarna had zij be sloten er zich alleen heen te begeven. Wat me zoo goed bevallen is," besloot het dartele kind haar verhaal, «dat ik van plan ben liet heel spoedig weer te doen," een voornemen dat haar natuurlijk weder eenige vermaningen van haar ouderen vriend op den hals haalde. Fransje lachte om zijn ernstige woorden, dat haar de tranen over ue frissche wangen rolden, lachte tot haar metgezel daarmede instemde en heiden eindelijk in de vroolijkste stemming de woning van het meisje be reikten. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1882 | | pagina 3