-*«L« -'y m DONDER II AG 24 AUGUSTUS. Landgenooten OP SYLT. Ao 1882 I\o 1576 Bekendmaking. JAGT. Zonder zich te bewegen, bleef zij, met voor overgebogen hoofd staan luisteren 'io*L* Dit blad verschijnt drie maal per weekMaandag Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending lot 's middags 12 ure worden Adcertentièn in het eerstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. iiè-Mtw Prijs per jaar f 3Franco per post ƒ3.60 Afzonderlijke nummers 0.05. Adcertentièn van een tot vijf regels f 0.75; iedere regel meer f 0.15. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Burgemeester der ge iiwnte Scliagi-n; Brengt ter kennisss van belaugliebUeiiueii, bet navolgende: De Commissaris des Konings in Noord-Holland; landbouwbedrijf werden ingevoerd, maar voor- Gezien liet besluit van Gedeputeerde Stalen „i „„u orn hem tof> fa hrenoen. die ver- door eigen krachtsinspanningdoor degelijke ontwikkeling Dat zagen de verschillende landbouwmaat- schappijen in ons land hoe langer zoo meer in, vandaar hare telkens herhaalde pogingen om den landbouwer bekend te m aken niet al leen met de verbeteringen, «lie elders in liet sputeer dier provincie dd I Augustus II. No 6i. Gelet op art- tt der wet van i3 Junij 18:17, (Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden: I. dat de jagt op kleinwild in Noord-Hol- I.AND, zal worden geopend op Zaterdag 2 Sep tember 1882, met zonsopgang; al ook om er hem toe te brengen, die ver beteringen over te nemen en in praktijk te brengen, om de guldens les bij hem ingang te doen vinden, dat bij het verlooper. van het getij de bakens moeten worden verzet- De Nederlandsche bodem is zoo rijk en het Nederlandsch rundvee zoo goed dat onze land- 2. dat de korte jagt dagelijks, met uitzon- bouwers, Smits zij bezitten: gezond verstand, dering van den Zondag, en de lanqe jaqt alleen op Woensdag en Zaterdag zal mogen worden uitgeoefend. En zal deze in bet Provinciaal Blad worden van elkanders bedrijf leeren kennen, en het goede dat ieder heeft leeren wnardecren eri overnemen. En hij, die zijn bedrijf reeds zoo heeft ontwikkeld, dat hij gerust de concurrentie met den buitenlander onder de oogen durft zien,* de Nederlandsche landbouwer, die op internationale tentoonstellingen in den vreemde, de eer van onzen Nederlandschen landbouw wist te handhaven, hem wor le eindelijk ook eens de gelegenheid gegeven om onder gun stiger voorwaarden, binnen de grenzen van zijn eigen land, zich te meten met den vreem deling. Jaar op jaar worden in naburige landen internationale landbouwtentoonstellingen geor- Maar de Nederlandsche landbouwer, den goeden niet te na gesproken, moet wak- geplaatst en voorts in e.ke gemeente der pro ker hufc wQrden den Quden vincie worden aangeplakt. 1u:: „1 1» 1u. goeden wil en goede trouw, de toekomst ganiseerd, waarheen de Nederlander niet veel niet donker behoeven in te zien. (moeite en kosten zijn vee, zijn zuivel en Haarlem, 7 Augustus 1882 Pe Commissaris des Koning» voorn, bij afwezen, het Lid van Gedeputeerde Staten, (Get.) A. VAN STRALEN. Schagen, 22 Augustus 1882. De Burgemeester voorn., G. LANGEN BERG. waaraan hij maar al te zeer is gehecht, en die iedere verbetering tegenhoudt. Het werk in dien zin door velen verricht, bleef niet zonder vrucht, maar de arbeid mag niet stilstaan, krachtiger dan ooit moet worden voortgegaan op den ingeslagen weg. Dat begrepen ook de besturen onzer Ne derlandsche landbouwmaatschappijen, toen zij besloten om te trachten met vereende krach ten een algemeene landbouwtentoonstelling in ons land tot stand te brengen. Onze landbouwtentoonstellingen hebben al tijd een te zeer locaal karakter gedragen, zij hebben daardoor niet krachtig genoeg de ontwik keling van onzen landbouw in de hand gewerkt. Het wordt hoog tijd dat eindelijk eens op een centraalpunt van ons land worde bijeenge bracht, al w-at landbouw en veeteelt in heel ons land vermogen, hoog tijd dat één groote w-edstrijd tusschen landbouwers uit alle ge westen van ons land, onzen landbouw en veeteelt uit hun te zeer gelocaliseerden toe Er werd in den laatsten tijd herhaaldelijk gewezen op de gevaren welken onzen land- lionw van alle zijden bedreigen, niet het minst door de concurrentie, waarmede die hoofdbron van ons volksbestaan te worstelen heeft. Inderdaad zij zijn niet ligt te tellen en het is een vraag die van zelf zich opdringt aan allen, wien de belangen van ons volk ter harte gaan, hoe door ons aan die gevaren het hoofd kan worden geboden. Het antwoord kan daarop niet twijfelachtig stand opheffe. Niet alleen van den buitenlander, wezen, het luidt voor allen, ook zelfs voor maar vooral ook van elkander kunnen onze hen, die van bescherming heil verwachten het j landbouwers leeren, maar daartoe moeten zij zelfdein de eerste plaats door eigen energie1 tot elkaar gebracht worden, de voortbrengselen NOVELLE v19) VAN E) YO\ PAS€llHOW§Hl Donker blauw, met tallooze sterren bezaaid, welfde de nachtelijke hemel zich over de sluimerende aarde. Duizend zalige gewaarwor dingen bewogen Hélène's hart. Het oogen- blik heerschte met onweerstaanbare macht over zijn zwak kind! Plotseling werd het gerol van een rijtuig hoorbaar.' Het kwam al nader en nader en hield voor de tuindeur stil. Een angstig voor gevoel deed Hélène's hart ineenkrimpen. Een ijskoude rilling doorliep haar leden. O zij niet, nu niet! God, geef dat zij het niet zijn! J in den gang te gemoet. 1 Is freule Vollmar te huis? vroeg de da me. Hélène was verschrikt opgesprongen, toen zij de beide donkere gestalten meende te her kennen. Maar in het volgende oogenblik troost te zij zich met de mogelijkheid dat zij zich vergist had. Deze welbekende stem maakte aan haar onzekerheid een einde. Willen mijnheer en mevrouw maar bin nen gaan?" verzocht de moeder op haar een voudige, vriendelijke wijze, terwijl zij de deur van Hélène's kamer opende. Mijn dierbaar, ontrouw kind! Mijn allerliefste nichtje! Met teedere verwijten, met uitroepen van onuitsprekelijke vreugde, begroetten mevrouw Weber en haar zoon Edgar de «wedergevon dene." Hélène bezat weinig menscheukennis, en gevoelde zich getroffen en tegelijk beschaamd door deze hartelijke omhelzingen, deze onmis- landbouwproducten heen zendt, maar nog nooit noodigde Nederland, het landbouwlaud bij uitnemendheid, den vreemdeling tot een edelen wedstrijd op landbouwgebied binnen eigen grenzen uit. En dat men in het buitenland er prijs op stelt, den Nederlandschen Innd- bouw te leeren kennen, dat bewijzen de com-' missiën, die Amerika en Engeland met dat doel reeds tot ons afzond. Die kennismaking van het buitenland met wat wij op landbouwgebied vermogen, die voor onzen handel de beste vruchten zal af werpen, zij wordt door niets krachtiger in de hand gewerkt dan door een goed geslaagde' internationale tentoonstelling, die door dat internationale karakter leerrijk kan zijn in- hooge mate voor den Nederlander. Ook dat overwogen de besturen onzer land- bouwmaatschappijen toen zij tot het honden eener internationale landbouwtentoonstelling; zich vereenigden. Groote nationale belangen, de ontwikkeling, van onzen vaderlandschen landbouw, en de uirbreiding van onzen landbouwhandel, staan dus in nauw verband tot het tot stand komen- en het welslagen dezer tentoonstelling. Nederlanders! ook de eer van ons volk is er bij betrokken. Ik vraag het tt, zou het geen schande wezen als het landbouwende- kwam natuurlijk niets. Edlef ging alleen naar het wrak, in droevige stemming en' van ban ge voorgevoelens vervuld. De «teedere bloedverwanten," waren een half uur te vroeg gekomen. Hij had gehoopt, heden avond het recht te verkrijgen, het meisje zijner liefde in zijn sterke armen te nemen en haar te verdedigen tegen alles en ieder een, ook tegen deze menschen, die gekomen waren om hem zijn schat te betwisten en te ontrukken. Nu moest Hélène toonen of haar liefde tegén deze proef bestand was. Als zijn verloofde zou hij daaraan niet hebben ge twijfeld maar nu? A\ ie is die «Ridder van de Droevige Figuur," die daar zoo neerslachtig en alleen voor ons uitloopt? vroeg een der jonge offi cieren in burgerkleeding, die wij reeds op den dijk van Hoger en op de stoomboot heb- ben ontmoet. Zij hadden eenigen tijd te Wes- kenbare blijdschap harer bloedverwanten. Zij be- terland doorgebracht, hadden alles «affreus" gevonden, het eten «ongenietbaar" het hotel Daar gingen twee donkere gestalten voor-groette hen dan ook hartelijker dan zij "een b'j haar venster, een heer en een dame. Zij oogenblik geleden, voor mogelijk had gehou- ,t treden het huis binnen. De moeder kwam hen den. Van de wandeling in den maneschijn «armzalig en kaal," en de zee «onuitstaan- «voor halve wilden ingericht," het eiland

Schager Courant | 1882 | | pagina 1