No 1578 Ao 1882 26ste Jaargang 4LG1REBN- NIEUWS- ADYERTUSTÏK- LMQBOÜW0MD. DIftSD Au Advertentièn van een tot vijf regels f 0.75. iedere regel meer f 0.15. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. SI) AUGUSTUS. Iets over de waren kennis R OZENBRANDEWIJN. Reeds voor on geveer drie eeuwen wist men in Duitschland die drank uit graan te verkrijgen, en wordt/ die ook thans nog daaruit bereid, waartoe meestal rogge wordt gebezigd, alhoewel ook andere graansoorten daartoe geschikt zijn. Het graan wordt, even als bij het bierbrouwen, geweekt, gemout, gemalen enz. en daaruit de wort getrokken, die dan, door toevoeging van biergist, tot eene bovengisting wordt gebracht. Is die gisting geheel afgeloopen, dan wordt i de alkohol houdende vloeistof in koperen of metalen retorten gedestilleerd; hetgeen na de destilatie terugb'lijft is de tot veevoeder uit muntend geschikte spoeling. AARDAPPELEN-BRANDEWIJNis een alkoholischen drank uit aardappelen ver kregen, op welk fabrikaat, foezel genaamd, men zich in Duitschland sterk toelegt en van daar dan ook veel wordt uitgevoerd. Hij is kenbaar aan de hoogst onaangenamen smaak als gevolg van de wauriekende foezel die hij houdt, die echter door eene behandeling met beenzwart eenigzius is weg te nemen. RUM. Deze drank wordt voornamelijk ARAK, die vooral in Oost-Indië wordt gestookt, behoort uit rijst te worden bereid, die daartoe, na zacht gekookt en ruim met water te zijn aangemengd, door toevoeging van een giststof in gisting wordt gebracht en daarna gedestilleerd. JENEVER wordt verkregen uit de hier voren bij den korenbrandewijn genoemden moutwijn, die gewoonlijk slechts 40°/0 bevat. Daar die moutwijn om zijnen onaangenamen reuk en branderigen smaak minder drinkbaar is, zoo wordt hij drinkbaar gemaakt door des tillatie over jeneverbessen, waarbij dan de 01» SYLT. TABAK noemt men de gedroogde en toe bereide bladeren van de tabaksplantdie .oorspronkelijk in Amerika te huis behoortmaar tegenwoordig in alle werelddeelen verbouwd wordt. Naarmate de plant volwassen is, worden de bladeren van onderen af het eerst geplukt, tot kleine bossen vereenigd en op hopen ge legd, waardoor zij eene kleine gisting, dat men zweeten noemt, ondergaan. Hierna wor den zij in loodsen opgehangen en langzaam gedroogd. Na die drooging, tot grootere bos- Wordt vervolgd. SCHAGER COURANT Dit blad verschijnt drie maal per weekMaandag Woensdag- en Zaturdagavond. Bij inzending tot 's middasrs 12 ure worden Advertentièn in het O eerstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken, een dag vroeger. A Prijs per jaar f 3Franco per post ƒ3.60 Afzonderlijke nummers f 0.05. .1 wenken bij het beoordeelen van benoodigd- heden voor huislijk gebruik enz. XXÏII. Bij het destillceren, dat alleen berust opj het verschil in kookpunt van alkohol en water 78° C en 100° C verkrijgt men nu wel geen zuivere alkohol, maar toch een mengsel van water en alkohol, dat aan het laatste veel rijker is dan de oorspronkelijke) vloeistof. Dat mengsel nu, moutwijn genaamd, wordt zoo aan de jeneverstokerijen afgeleverd of wel nog eens gedestilleerd om de genoemde korenbrandewijn te verkrijgen. In de laatste tijden wordt van de destillatie veelal gebruik gemaakt van de Dephlcgma-1 toren, zijnde toestellen die door stoom verhit, in eens alkohol van hooger gehalte leveren dan den moutwijn. Bij een niet zeer nauwlet tend toezicht op de destillatie zal het product onaangenaam van reuk en smaak zijn. West-Indië, vooral op het aan Engeland be- hoorende eiland Jamaica bereid uit melasse, zijnde het afval der suikerfabrieken, of wel uit versch suikerrietsap, hetwelk eerst aan gisting en daarna aan destillatie wordt onderworpen. Tegenwoordig houdt men zich ook in Eu ropa aan de suikerraffinaderijen, als de grond stof daartoe bezittende, met stoken van rum bezig. Een mengsel van goed gezuiverden aard appelenbrandewijn, gebrande suiker en rumes- sence, wordt tegenwoordig ook wel als rum in den handel gebracht. Tegenwoordig wordt ook in Indië bij de arakbereiding veel gebruik gemaakt van de melasse der suikerfabrieken, die dan met rijst vermengd of wel geheel afzonderlijk gebezigd wordt. Hoe rijker aan suiker de tot arak te verwerken stroopen zijn, des te hooger in waarde zal het product wezen. Zoo levert Ba tavia en omstreken, alwaar de suikerfabrieken meestal nog op den ouden voet zijn ingericht, arak die de dubbele waarde heeft van die, afkomstig uit Oostelijk Java, alwaar, door de nieuwere inrichting der suikerfabrieken, minder suiker in de melasse of het afval achter blijft, gevolgelijk de te verwerken stroopen zeer arm aan suiker zijn. Goede arak die van 50°/0 tot 80°/0 alkohol kan bevatten, moet helder, lichtgeel of geheel kleurloos wezen, tusschen de handen verdam pende een minder aangenainen, zoetachtigen geur verspreiden. NOVELLE vV2Q) VAN IR VOÏ P\*CIIKO\V*aiY Dit is toch waarlijk een al te korte vreugd geweest. Wij hoopten dat gij ditmaal recht lang bij ons zoudt blijven. Maar uw vader en mijn vader deden niet anders: als we meenden hen nog lang te huis te zullen houden, dan kozen zij onverwacht opnieuw het ruime sop, en mochten wij hun nazien. Meili zeide geen woord, maar zij was doodsbleek geworden. Zij alleen las in Edlëfs hart. Zij alleen wist wat het was dat hem zoo plotseling deed vertrekken. Zij wist, als had hij zelf het haar gezegd, dat hij met het tegenwoordige brak, omdat hij het verle den wilde vergeten, dat hem geen toekomst beloofde. Terwijl de moeder haastig aan het inpakken ging, wachtte het meisje hem op, om hem een woord van troost, of misschien van hoop toe te fluisteren. Onbekend als zij was met hetgeen er voorgevallen was, meende zij, dat hij wellicht door een voorbijgaande vlaag van ijverzucht werd gekweld. Misschien zou zij hem kunnen overhalen niet overhaastte werk te gaan, maar hier te blijven, te wachten om eerst met Hélène zelve te spreken. In den gang trad zij hem te gernoet, be schroomd, verlegen, blozende. Zichzelve ver gat zij, om den geliefde te troosten. Maar zijn donkere blik deed de woorden op haar lippen verstommen. Zij stotterde en kon niets zamenhangends uitbrengen. Edlet bleef staan, haar verwarring werd door hem opgemerkt. Wat wilt ge, Meili? vroeg hij. //Hebt ge iets op het hart, spreek dan! Nog is het tijd. Ga heden nog niet heen, bracht zij met moeite uit. //Wacht, spreek eerst met haar MeiliHoe weet ge O, ik wist het al lang, zoo lang. Wie heeft het u gezegdspreek meisje Niemand! maar toch weet ik het, Edlef En nu vloeiden de lang ingehouden tranen onaangenaam riekende foezelolie terugblijft en het nog meê overgaande gedeelte door de geur der jenever-bessen-olie geneutraliseerd wordt. Goede jenever moet helder en kleurloos wezen, bij het inschenken paarlen, op een horologiegias verdampt, slechts een gering overschot achter laten, dat noch zuren bevat, noch onaangenaam riekt, en moet het ver- eischte aantal graden, gewoonlijk elf, op de bij de apothecars in gebruik zijnde vochtwe- ger houden. Vervalschingen hebben plaats, door bijvoer ging van water, waarvan het troebel worden weder door toevoeging van aluin wordt weg genomen door laurierkers ter bevordering van een aangenamen smaakdoor bijvoeging van scherpe middelen, als zwavelzuur, om aan jenever van mindere kwaliteit een meer sterken smaak, en den schijn van ouden krachtigen jenever te geven. Het eenvoudig in brand steken der ver dachte drank, doet die vervalschingen al spoe dig ontdekken, daar het achterblijvende vocht flaauw, noch scherp noch aromatisch mag smaken. Wien de eer toekomt het eerst op het denk beeld van jeneverbereiding te zijn gekomen is niet met zekerheid op te geven, dat echter niet te bejammeren is, daar men hem toch wel geen standbeeld zal oprichten, tenzij Schiedam hem zou willen vereeuwigen. Likeuren bestaan uit een gestookt mengsel van brandewijn, een of andere vluchtige olie en suiker. zooveel te rijkelijker en het meisje verborg haar gloeiend gelaat in beide handen, vree- .zende dat hij haar geheim zou doorzien, zoo als zij het zijne had gedaan. Edlef was geen menschenkenner en vooral het vrouwelijk hart vermocht hij niet te door gronden. In gewone omstandigheden had hij jarenlang met Meili kunnen omgaan, zonder op de gedachte te komen dat zij niet broe der en zuster waren. Maar in oogenblikken van diepe ontroering wordt het oog der ziel dikwijls scherpziende en wordt menig geheim ontsluierd. Het was Edlef, als vielen hem de schellen plotseling van de oogen. Hapr hartstochtelijke uitbarsting van smart verried hem, wat reeds zoo lang in het hart van het eenvoudige, onschuldige meisje was omgegaan. Langzaam trok hij haar de handen van het gelaat en zeide, haar met innig broederlijk medelijden aanziende: Ajme MeiliArm, arm kinden voegde er toen, met geweld zijn eigen smart be dwingende, bij:

Schager Courant | 1882 | | pagina 1