I5 SYLT. Z O N II A G 3 SEPTEMBER. SKIIIEl- NIEUWS- iöYERIENTIE- MNDRQ0WBMÜ POLITIE. Gevonden: ven zonden broche. JAGT. De aardappel als voedingstof Ao 1882 26ste Ja.1rg.1n3 No 15S0 Dit blad verschijnt drie maal per weekMaandag Woensdag- en Zaturdagavond. Bij inzending tot '6 middags 12 ure worden Advertentièn in het eerstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. Prijs per jaar f 3Franco por post ƒ3.00 Afzonderlijke nummers f 0.05. Adverteniièn van een tot vijf regels f 0.75. iedere regel meer f 0.15. Grootc letters wordcu naar plaatsruimte berekend. nekenrimakingen. to Srlinfjpn, np Ilinfjsda^ den sp Anjpistu» jl* hij {jeleyenlieid der festifiteiten aldaar. Inlichtingen liiprnmtrent te bekomen ter secretatie der gemeente Schagen. De Burgemeester der gemeente Schagen Brengt ter kennisss van belanghebbenden, liet navolgende: De (toniinis«ar'8 <!e< Knnings in Noord-Holland Gezien liet besluit v;»n Gedeputeerde Staten dier provincie dd 1 Augustus II. No. Gl. Gelet op art- II «Ier wet van l3 Junij 18r»7 geen wonder, met wat een genot grijpt ieder j naar aardappelen. Den ouden spreuk (/blijft bij het oude"! gedenkendehebben onze voorouders zich lang tegen de invoering van dit voedingsmiddel verzet, evenals hunne buren de Duitschers, I die, als het ware door den stok van den ou-1 den Frits genoodzaakt werden, met het nieuwe voedingsmiddel kennis te maken. Allengs echter nam het gebruik toe, letter- lijk alleen uit gewoonte, en thans maakt het i de hoofdschotel uit. j Zijn de aardappelen zulk een best voedings middel? Wij zullen trachten, dit nader toe te lichten. De mcnsch is van nature geschapen, om zich te voeden met planten en vleesch- Dat kan men uit zijn ligchaamsbouw opmaken. Hij heeft snijtanden, om voortbrengselen uit het plantenrijk af te bijten en hoektanden (Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden. - dat de jagt op Ucinwild in Noonn-Hm,- om het vleesch te verscheuren, terwijl de 1. land, zal worden geopend op Zaterdag a Sep tember j88a, met zonsopgang; 2. dat de korte jagt dagelijks, met niizon- lcezon dienen, om het plantenvoodscl te kaau- wen, wijl dit erg fijn gemaakt moet worden. Het geheelc vertcringsproces, dient, 0111 de dering van den Zondag, en de lange jaut alleen voedingsstoffen in het bloed op te nemen, op Woensdag en Zaterdag zal mogen worden nitger eferd. Kn zal deze in liet Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente der pro vincie svorden aangeplakt. Haarlem, 7 Augustus 1882. De Commissaris des Koning» voorn, bij afwezen, liet Lid van Gedeputeerde Staten, (Get.) A. VAN STRALEN. Schagen, 22 Augustus 1882. De Burgemeester voorn., G. LANGENBEBG. terwijl het bloed weder bestemd is, 0111 den overigen lichaamsdeelen voedsel te geven of de verloren krachten aan te vullen. Daarom stroomt het in ontelbare kanalen door het geheele ligehaaru. Een volwassen man heeft circa 15 kilo bloed in zijn ligchaam, dat in ciical minuut hetzelve doorstroomt. Heeft het bloed de verschillende deelen gevoed, dan moet aan hetzelve de verloren stoffen, weder teruggegeven worden, wil de mensch niet van honger sterven. Welke stoffen behoeft het ligchaam tot zijne voeding, met andere woorden, wat moeten wij eten en drinken. Het ligchaam bestaat voornamcntlijk uit stik- geleden voorstellen eu de toenmalige stofhoudende bcstanddeelen en wel vooral spijzen herinneren, b. v. gekookte knolleneiwit en kaasstof; het eiwit vooral, wordt inet stokvisch, dan zal menigeen blijde zijn, j overal aangetroffen en het meest in de hersens Wanneer wij ons de keuken een honderd jaren g dat hij honderd jaren later geboren werd. En 011 bet spierweefsel Ook in de planten is oiwitstof, zoodat wij het gebruikte van deze stof, zoowel uit do planten, als uit het vleesch kunnen aanvullen. De kaasstof niet in zoo groate hoeveelheid voorhanden, bevindt zich het meest in het plantenrijk. Die beide stoffen worden door bet eten van vleesch en plantaardige stoffen en de dan volgende vertering in het bloed gebracht en door het bloed in de vaste deelen vau het ligchaam. Zien wij nu hoeveel voedingsdeelon en wa- tcrdeelen de verschillende spijzen bevatten. Vaste stoffen water op 100 doelen 10Q deelen 6S 32 02 2S 10.50 13.01 24.71 12.41 24.07 15.80 24.41 10 15.70 51.4S 13.40 85 15 77 13 80 14 14.00 15 11.10 12.50 13.50 0 83,50 4 15.14 2.49 74.95 2.37 08.94 1.80 90 1.54 93.28 1.14 87.78 1.48 80.10 0.40 93.78 de 100 deelen ontbreekt bestaat stoffen en wel eene rij stoffen zuurstof, waterstof en kolenstof noemt. Bepalen wij ons tot den aardappel en mer ken wij op welke onderscheidene stoffen deze bevat, om daarna te besluiten of de aardappel tot de goede voedingstoffen gerekend kan worden TToIl. kaas Zwit. id. Linzen Boonen Witte id. Erwten Eigeel Eiwit Vleesch Visch Gerst Boekweit llogge Koemelk Rijst Aardappels witte id. blaauwe Ezelmelk Gele knollen Knolrapen Wortelen Uijen Wat aan uit andere welke men f v23) NOVELLE VAN 89- VOV Vriendelijk zeide zij, om aan zijn gedach ten een andere richting te geven: We zullen goed doen, als we ook nu wat haast maken, 't Wordt donker. Hoor, hoe de wind over de heide huilt! Ge hebt gelijkkom, Meili. Het fraaie paar daalde van de hocge dui nen af, en ging met vlugge schreden door J het mulle zand, de dorre helm en de bruine heideplanten, naar het nederige huisje, waar de beide onders hun kinderen verwachten. Bijna op hetzelfde uur stond ook een an der paar aan het strand en zag het avond- rood langzaam aan den horizont verbleeken. Het was te Ostende, waar het badseizoen eveneens ten einde spoedde. Ook hier waren "°g enkele achterblijvers aanwezig, en onder p'de beide, ons welbekende, gestalten van nsje en den oudachtigen heer. Zij hadden een avondwandeling gedaan, hun laatste Ir.ngs dit strand. Het bevallige meisje zag er nog even frisch en opgeruimd uit, als drie jaren geleden op den dijk van Höger, waar de kennismaking was begonnen, die dit eenigzins ongelijke hu welijk had tengevolge gehad. Fransje was sedert twee jaar gehuwd en had zich onbeschrijfelijk veel moeite gege ven, om er recht deftig en huismoederlijk nit te zien, tot groot vermaak van haar echt genoot, die van zijn kant, zijn uiterste best had gedaan om hun groot verschil in leeftijd zoo weinig zichtbaar en merkbaar mogelijk te maken. Maar de jonge vrouw was er niet in ge slaagd zich ouder en deftiger te maken dan zij was, en had eindelijk ingezien dat haar streven nutteloos was. Zij had het laten va ren, en was weder het argeloos keuvelende, vroolijk lachende kind geworden, dat het hart van den ouderen man, zoo onweerstaanbaar had aangetrokken en geboeid. De pogingen van den heer Riehard, zich een weinig jonger te maken, waren daaren tegen beter uitgevallen. Meerdere zorg voor zijn uiterlijk en de uitdrukking van schier volmaakt geluk en innige tevredenheid, dio oj) zijn joviaal, een weinig alledaagsch gelaat te lezen stond, hadden van lieverlede menig rimpeltje uitgewischt en menig scherpe lijn glad gestreken. Daar hij buitendien in do ruimste omstandigheid leefde, zijn landgoed in orde hield, zooals een zorgvuldige huis vrouw haar pore.eleinkast en zijn tuinen in den geheelen omtrek als toonbeelden golden, zoo zou ons Fransje wel reden hebben gehad een van haar schalksblikkcnde oogen toe te drukken voor het aantal jaren, dat haar echt genoot meer telde, dan zij. Maar zij dacht nooit aan hun verschil van leeftijd. Hoe kinderlijk en onschuldig het meisje ook was, toch was ernst en degelijkheid do grondtoon van haar karakter. Daar zij aan ieder, die het hooren wilde verzekerde, dat zij altijd een ouderen man had gewenscht en nooit op jonge, laffe dwazen gesteld was ge weest, willen wij deze loffelijke verzekering gelooven en den voortreffelijken heer Riehard van harte geluk wenschen. In hun gelukkig huwelijksleven dachten zij dikwijls met dankbaarheid aan het stille eiland

Schager Courant | 1882 | | pagina 1