KIEÜWS- &ÖYERiBNm. UMOÖWBU0. DONDERDAG 7 SEPTEMBER. T H E A. No 1582 bekendmaking. Iets over de waren kennis Al 1132 2Gslc Jaargang SCHAGERCOURANT. Dit blad verschijnt drie maal per week - Maandag Woensdag- en Zaturdagarovd. Bij inzending tot 's middags 12 ure worden Adcertentièn in het ecrstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. Prijs por jaar f 3Franco per past ƒ3.00 Afzonderlijko nummers f 0.05. Adcertentièn van een tot vijf regels f 0.73, iedere regel meer f 0.15. Groote let'^rs worden naar plaatsruimte berekend. PATENTEN. Burgemeester en Wethouders van Schagen, Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat de patenten, tot uitoefening der beroepen van tapper, slijter in wijnen en stetke dranken en koffuhüisHOüdervoor het dienstjaar |88?.|83 i ter secretarie persoonlijk kunnen worden afge haald, des morgens van g tot 12 ure, onder overlegging van de kwitantie, wegens voldoening der helft van den aanslag. Schagen. 5 September 1882. Burgemeester en Wethouders voorn.. G. LANGENBERG. De Secretaris, DENIJS. 1 1 wenken bij het beoordeelen van benoodigcf- heden voor huislijk gebruik enz. XXIV I Vn 1 - I De kwaliteit van tabak is in hoofdzaak af hankelijk van den bodem waarop, het klimaat en de al of niet gunstige wéersgesteldheid j waaronder hij is verbouwden verder van de zorgvuldige bewerkingwaarbij het saucen een j eerste plaats inneemt en deze bewerking onder scheidt men in de «zure" waartoe azijncitroen zuur tamarinde en dergelijke wordt gebezigd de zoete", waartoe rozijnen, honig en suiker en de z, g. «zoute" waarbij ijzer vitriool wordt aangewendhet laatste inzonder bij den zwarten tabakom den geur of den aangenamen reuk te bevorderen wordt er ook wel eene of andere specerij aan toegevoegd. Ook het sorteren is van grooten invloed op de kwaliteit, en ver- eischt bijzondere opmerkzaamheid, daar niet alleen een paar slechte bladen een aanzienlijke hoeveelheid tabak bederven kanmaar ook omdat men alleen door een nauwkeurige sor tering in staat is de behoorlijke vermenging te bewerkstellingen tot verkrijging van de ge- wenschte soort. Het is reeds lang bekenddat de tabak eene giftige stof in zich heeft, die men naar Jean Nicot, die in 1560 de tabak het eerst in Europa'Aanplantte en de bladeren aanvankelijk als heelmiddel aanwendde, nicotino noemt, zijnde, dén vluchtig alkaloid waaraan de tabak haar bedwelmend vermogen ontleent. De hoeveelheid van dat gif in de tabak aanwezig wisselt af van 2 tot 7% en staat niet in de minste verhouding tot de deugdelijkheid, daar somtijds de zwaarste en slechtste tabakssoorten de grootste hoeveelheid nicotino bevatten. Het zou ons te ver voeren wanneer wij over alle bijzonderheden en eigenschappen van het groot aantal tabakssoorten hier wilden uitwij den zijnde het bij dit artikeldat. aan zooveel wisselvalligheden bloot staat, zelfs hoogst zeld zaam dat men van het zelfde veld, met de zelfde aanplant en zorgvuldige behandelingde zelfde kwaliteit van het voorgaande jaar oogst, Levert Java en Sumatra en ook Nederland vrij goede tabakssoortenAmerika staat daarin toch steeds bovenaan, waarvan de Virgine, Marijland, Portoriko en andere goede soorten getuigen. De beste soorten Havannah- tabak worden zelden uitgevoerddaar die in het land zelve tot cigaren wórden gefabriceerd, alleen de mindere soorten worden als bladen in den handel gebracht, die als dan doorliet vele natmaken een groot gedeelte van haar geur en kracht hebben verloren. De algemeene kenmer .envan goede tabak zijn niet tedunnelangebreedegele bladen hebbende, die, af komstig uit een klein district op Cuba, zelfs eene eenigzints goudgele kleur waarvan dan ook de fijnste en kostbaarste sigaren worden gefabriceerddie vroeger alleen voor den Koning van Spanje en zijn hooge Staatsdienaren bestemd waren. De Virgini ta bak, die het best bij Richmund geteeld wordt, heeft vette, zware, meer donker gekleurde bladen. Manilla tabak, de cultuur der aan Spanje behoorende Philippijnsche eilanden wordt wei nig uitgevoerd, daar hij grootendeels in het land zelve tot Sigaren wordt verwerkt. Bij het aankoopen van gekorven tabak lette men op de kleur, die gelijkmatig lichtbruin moet wezen, verder dat de tabak niet vochtig niet tot poeder |is, geen schimmel bevat en is vervallen Met de tijden veranderen ook de gewoon ten zoo is ook de gewoonte om tahak te rooken uit pijpen in de laatste jaren sterk afgenomen en het gebruik van Sigaren daar voor in de plaats getreden. Afga; n le op het groot aantal namen waarmêe men de verschil lende soorten aanduidt, dan is dat aantal soorten legio; toch is bij do mindere, soorten van Sigaren, hoe uit eenloopend van naam ook, de kwaliteit vrij wel dezelfde Er zijn dan ook weinig artikelen in den handel die zoo vatbaar zijn voor bedrog als deze daar het dekblad al het binnen goed aan het gezicht, van den kooper ontr kt. Men doet dus wel bij het aanschaffen van Sigaren per kistje, er een paar midden uit tenemen 011 deze te ont leden en verder naar de geur en smaak te oordeelen, die bij versohillende rookers nog al uiteenloopt. De Manilla sigaren worden tegenwoordig veel van andero tabak soorten nagemaakt en hebben mot de echte soorten niets gemeen dan eenige overeenkomst in den vorm. De echte soorten zijn, behalve aan het zuiver af gewerkte model, ook kenbaar aan de meer donkerbruine kleur en aan de rechte afsnid van het dekblad, dat over de lengto van den sigaar een rechte lijn vormt en |niet zooals bij andere Sigaren spiraalsgewijze daar oiu heen loopt. In de vreemde wordt tewoordig voel, voor al bij de sigaren fabrikatie, gebruik gemaakt van kool en beetwortel bladeren, aardappel en cichorei loof, die daar met oen saucevan ta bak, stroop, drop, tamarinde en andere ingre diënten wordt bewerkt, om als een Surrogaat voor tabak te dienen, Wij Nederlanders, die algemeen nog al van een «trekje" houden, kennen gelukkig die namaak nog niet. Daar echter de gewoonte van tabakrook en zich niet meer bepaald tot de volwassenen maar die ook al meer en meer onrustbarend veld wint bij onze kinderen, willen wij hier doen volgen wat de groote natuurkundige Linnaeus omtrent het tabaksgebruik q. a, zegt, inneringen aan de kommervolle kindsheid, die hij had doorleefd, de gedachte aan zijn moe der en zuster, die thuis gebrek leden, drukte zwaar op hem. Het kon niet missen of een op die wijze gevormd karakter moest in een kring, waar alles zoo gemakkelijk en zoo har monisch in elkander voegde, meermalen mis kend en verkeerd begrepen worden, Waldemar scheen beschroomd en hij was trotschhij ging voor ondankbaar door, ter wijl hij het hem overweldigende gevoel met de beschaamdheid, die een man van fijne vormen gevoelen kan, verborghij heette een droomer, terwijl hij met hart en ziel naar wetenschap, naar daden dorstte. Zooals hij bestond, kon hij moeielijk gelukkig worden, en toch bestond hij zoo, omdat de eerste in drukken, die wij van het leven ontvangen, dieper ingrijpend zijn en meer invloed op ons hebben, dan velen willen gelooven. Walde- oI nar's moeder was, omdat ze een mooie stem ^oor zijn eigen uitspanning vrijen tijd genoeg, ringen, diefde armoede^ meebrengt, ook maar bad, voor operazangeres, opgeleid. Haar eerste triomf op het tooneel in haar geboortestadje bezorgde haar een engagement in de residen tie, doch dat bleef helaas! ook haar laatste, (2) Roman van KARL HEIGEL. Deze was een jonge philoloog, dien de fa- oever van het meer dwalen of roeitochtj'es 1 maken op het meer. Ook verliep geen avond, waarop hij zich niet in de fabriek bevond en als een oplettend toeschouwer stond toe te kijken als de witgloeiende, door blauwe vlam metjes gelekte en omstraalde massa uit den briekheer meer uit medelijden met den be- j hoogoven golfde, de stoomhamers dreunden hoeftigen man dan wel om zijn kinderen be-en van de ijzeren staven vonken spatten. Der- paald les te geven, nu reeds voor den derden zomer naar zijn landgoed in Zweden had mee genomen. Zoo streng als zijn dochters en zoons ui den winter gehouden en dan met een massa waarts liet hij zich gaarne door iemand van zijn leeftijd, den jeugdigen Swan Jönsson be geleiden en door dezen in den eigenaardigen bijzonderheden op dat prachtige gebied der leermeesters en leeraren overladen werden, i industrie inwijden. Aan de uitspanningen, die zoo vrij liet hun vader hun des zomers. Op het gezelschap en het verblijf in het op rijken Wisborg mochten ze naar hartelust de vrijheid v°et ingerichte huis opleverde, nam hij slechts gemeten en zwemmen en gymnastiseerenvoor het Engelsch hadden zij daar een Miss, voor het Fransch een Mademoiselle. Freiberg be hoefde hun slechts gedurende een paar uren daags in zaken van meer algemeen wetenschap- pelijken aard les te geven en had derhalve voor zijn eigen uitspanning vrijen tijd genoeg. En de uitspanning, die de jonge man zocht jyaa gemakkelijk te bevredigen. Hij deed niets hever dan alleen door het bosch langs 3pn een bescheiden, en zooals de heer des huizes zelfs vond, een al te bescheiden deel. En toch gloeide een hartstocht in zijn binnenste en was hij voor muziek en schoone vrouwen, kortom voor alle geneugten der wereld volstrekt niet ongevoelig, in tegendeel. Als hij de vernede niet zoo scherp en pijnlijk had moeten onder vinden Geschenken aannemen valt dikwijls moeijelijker dan geschenken geven. De her-

Schager Courant | 1882 | | pagina 1