Buitenland sch i\ieiiws Kaart van liet oorlogsterrein. „Het eerste uitwerksel van den tabak op hen die den natuurlijken afschuw van den zelve zijn te bovengekomen en dien niet slechts geleerd hebben hem te verdragen maar zelfs hem te genieten, en die reeds de walgelijke gewoon te hebben aangenomen hem te kaauwen ofte pruimen, is of eene verspilling of eene bederf aansteking van het speeksel. Het speeksel heeft veel overeenkomst met het maagsap en des zelfs gewichtige invloed op de spijsvertering kan begrepen worden wanneer men op de woorden van den groeten Boerhave let" „Als wij op een kwistende wijze het speeksel uit spuwen, werpen wij eene der hoofdorganen van den eetlust en de spijsvertering weg. De chijl, die zonder dit vocht jbereid wordt is ont aard. en het bloed wordt bij gebrek van het zelve besmettelijk ontstoken. Het tabakrooken is der halve lmogst. nadeelig voor tengere en teeringaehtige mensehen, dewijl het hunnen eetlust vernielt en hunne spijsvertcering ver zwakt. Toen allereerst deze vermaarde plant in Europa was gekomen, werd zij als een on feilbaar middel tegen den honger uitgevent, maar sj>oedig bleek het dat deszelfs gebruik het, getal der hvpochondriche en teeringzuch- tige menschen aanmerkelijk had vergroot Ook de beroemde Cullen zegt dat het be stendig tabakrooken en vooral „het zoogenaam de pruimen den eetlust bederft, doordien deze gewoonte het menschelijk gestel van te veel speeksel berooft." Het is niet dat wij tegenstanders van het tabaksgebruik zijn, ver van daar, maar nu onze jongens van 8 a 12 jaar niet meer op hun gemak zijn wanneer zij geen sigaar aan het hoofd hebben, vermeenden wij wel te doen met deze opmerkingen van zoo beroemde man nen hier in herinnering te brengen. Port Said *Abu-Kebir *E1 Kazaiu «Zagaris C5 CS Sein n *Barden Tel-el-Keber Ismail «Belbis »Suez. EGYPTE. De toestand in liet Oosten is nog verre van bemoedigend ofschoon de Engel sclien sedert cenige dagen hulp erlangen van de inboorlingen voor bet zware wei k dat de En gelschen in bet geheel niet gewoon zijn i n op den duur doodelijk is voor Europeaneo in de warme gewesten. De sterkte van de vijand in Tel el Keber wordt op 5o,ooo man geschat en volg» ns gedane ver- Nadat zij eenige jaren lang „den maagdelij ken krans van violetblauwe zijde" in „de Freischtitz" gevlochten en om „de verloren naald" in „Figaro's Hochzeit" geklaagd en het publiek daarbij ijskoud gelaten had, de intendant haar contract niet meer w'ildë verlengen en geen aanbieding van buiten af tot haar kwam, nam zij het aanzoek van een ondergeschikten maar op pensioen rechthebbenden beambte van het theater aan en trok zich met den wrok in 't hart „als een slachtofl'er van intngues" van het tooneel terug. Haar man verdroeg den chronischen wrevel van het „slachtoffer" zes jaar lang met bewonderenswaardig geduld, ging in huis als 't ware op zijn teenen rond en sloop even zoo stil en onopgemerkt uit de wereld, ter wijl hij zijn weduwe de aanspraak op een karig pensioen benevens twee kinderen, The- odora en Waldemar naliet. Die dagen van rouw waren voor de vrouw, die dit verlies had geleden, toch ook niet geheel zonder dat een lichtstraal ze kwam verhelderen. De be grafenis van Freiberg, die bij zijn leven reeds ten stil, bedaard man was geweest, werd kenningen zijn daaronder geregclce troepen. Volgens andere berigien houdt Arab; zijne volgers bijeen door op hunne godsdienstige ge. voelens te werken. Men vermeent dat de Turksche troepen te Abukir zullen ontschepen. ITALIË. Dat Z. H. l.eo XIII. die zelf leven moet van de giften zijner kinderen, de hem ge schonken gelden gebruikt tot leniging van armoe de en ellende en tot ondeisteuning van nuttige instellingen enz, toonen de talrijke giften, ie ij bij gelegenheid van zijn patroonfeest beeft uitge reikt. Onder de aimen van Rome beeft hij 6000 Irs- laten verdeelen, en onder tal van familien die van bun vroegeren stand zijn vervallen en nu in nood verkeeren eene som van 7000 frs. Daaren boven schonk bij 2000 frs. aan bet landbouw kundig instituut van de Vigna Pia, IOOO frs. aan bet weldadigbeidsgesticbt tot verbetering en werkverschalfing aan gevallen vrouwen, 3ooo frs. aan het comité, dat zich beeft gevormd lot vie ring van bet zevende eeuwfeest van den H. Franciscus van Assise, 400° frs' aan ain,e priesters van Rome en in bet bijzonder aan ben, die zich wijden aan de opvoeding der jeugd, en eindelijk 2000 frs. aaa liet gesticht voor arme blinden op den Aventinus. Rij Kugstelten, in Raden, is Donderdag een extratrein van Colmar naar breiburg ont spoord. Naar men zegt kwamen ruim 5o per sonen daarbij om bet leven, terwijl een groot aantal gewond werden. DENEMARKEN. Uit Kopenhagen komen nadere berichten omtrent den hongersnood, die IJsland teistert. Ten gevolge van den zachten winter waren in bet afgeloopen voorjaar ont zaggelijke ijsmassa's ir. het honge Noorden los geraakt en deze. zuidwaarts drijvende, omring den bet noordelijk gedeelte van het eiland der mate, dat bet nog in bet begin van Augustus door uitgestrekte ijsvelden omgeven was. Niets wilde nu dezen zomer groeien en er was dus ook geen voeder voor bet vee. Alleen in drie distric •en verloor de bevolking 108 runderen, 5oi paai den en veulens en 26,961 schapen en lammeren De deenscbe Regeering beeft een subsidie uit de schatkist voor IJsland bestemd en ook particn lieren, zoowel in Denemarken als in andere lan den. brengen giften bijeen. Geld echter is niet de hoofdzaak voor bet «ogenblik, later kan het van dienst zijn om den veestapel aan te vullen. Maar betgeen waarbij baast is, dat is bet af zenden van schepen met levensmiddelen voordat de scheepvaart naar IJsland gesloten is. Want geld zou eerst weder naar Europa terug gezon den moeten sjorden oni in levensmiddelen te worden omgezet- De bemanning en de passagiers van bet Griek.sche stoomschip Greta bobben tusschen Aegina en den Piraeus op een uur afstand van de kust een verschijnsel waargenomen, dat daar ten eenenmale onbekend is De zee vertoonde zich namelijk overeen cirkelvormige oppeivlakte van circa 25 meters straal totaal'melkwit geheel hel tegenovergestelde van de zee te Aitolikos, waar bet water nu en dan vuurrood is. Er zijn er, die meenen dat beide verschijnselen door onderzeesche kraters kunnen veroorzaakt worden, doch waarschijnlijker is bet, dat men bier te doen heeft met uiterst kleine plantjes, die ook op andere plaatsen vaak van invloed zijn op de kleur van ae zee. Het gehucht Brunissard, nabij Briancon in Frankrijk, is door een zwaren brand geteis terd 36 van de 39 buizen waurai' bet gehucht bestond, brandden af. pogingen om te bliisscben konden niet aangewend worden door bet gebrek aan water. Vier maanden lang was er geen noemenswaardige regen gevallen De schade is begroot op ongeveer f 260.000; niets was tegen brandschade verzekerd. Er is een beroep gedaan op de algemeene liefdadigheid. door al de mannelijke leden van het konink lijk tooneel bijgewoond, en daags daarna kwam de prima-donna de weduwe een bezoek van rouwbeklag maken en sprak haar met „mijn zuster in de kunst" aan. En dit laatste diende, zoowel als de in stilte gemaakte opmerking, dat mevrouw Stivelii-Bommst heel wat was verouderd, haar niet weinig tot troost. Om haar inkomsten te vermeerderen, verhuur de juffrouw Freiberg haar „salon" nu voort aan aan jongelui; maar omdat haar huurders kunstenaars moesten zijn en deze laatsten hun hoogst bescheiden kwartier slechts zoolang voor lief namen als zij geen engagement had den, veroorzaakte dit verhuren van kamers de vrouw des huizes meer ergernis dan dat het haar geld in de lade bracht. Theodora ook wel kortaf Thea genaamd, werd door haar moeder reeds in de wieg tot prima donna bestemd en Waldemar zou, omdat hij zulk een mooie, knappe jongen was, „stu- deeren." Dank zij zijn bijzonder goeden aan- aanleg en zijn krachtig gestel, dat honger en koude, zonder daaronder schade te lijden, verdroeg, bracht hij het dan ook zoover, dat' Het Britsehe en Buitenlandseha Bijbelgenootschap Hebben we bij vroegere gelegenhed een enkel woord van bovenstaand gënootsch gesproken, me dunkt, eene korte geschieden' van zijn ontstaan en werking kan bier n ongepast zijn. te meer niet, wijt ook ons vade' land aan deze vereeniging grooten dank v schuldigd is. er Het Britsehe en Ruitenlandscbe Bijbelgeno schap werd opgericht in 't jaar 1804 en \y zijn ontstaan verschuldigd aan den toenemende35 bloei der zondagscholen. Men ontdekte nl. xne verbazing 'toen men de zondagscholen van Bij1 wilde voorzien, dat noch in de buizen der men sclien, noch in de boekwinkels een genoegzame voorraad voorhanden was, om aan de drinn 6 de aanvragen te voldoen. De Engelsche predikant Charles van B0|;, in 't vorstendom Wallis gelegen, werd door dit gebrek zóó getroffen dat hij besloot om eene reis naar Londen te doen ten einde met ee»i.ie christelijke vrienden te spreken en maatregelen te beramen om in dezen dringenden nood te v»or zien Een der vrienden de beer Hughes van Battcr sen kwam op de gedachte om een genootschap op te richten, 't welk op zich moest nemen om den Bijbel te laten drukken en de verspreidm„ daarvan zooveel mogelijk moest bevorderen, door liern aan armen zonder aan meer gegoeden vooi halven aan ben die 't goed betalen konden voor den gebeelen prijs af te staan Op den 700 Mei van bet jaar 1804 kwam werkelijk dit genoot schap lot stand en spoedig werd bet door soort gelijke genootschappen in andere landen als: Nederland, Duitschland, Rusland Frankrijk. Ziva den, Noord Amerika gevolgd Het Britsehe genoot schap vroeg allereerst om Bijbels voor de armen in bet vereenigd koninkrijk en om de gevange nissen en hospitalen van bet W oord des levens te voorzien. Spoedig evenwel was bet in de gelegenheid om zijne werkzaamheid ook tot in andere lan den uit te strekken en werd door zijne zorg de Heilige Schrift in bijna alle bekende talen der wereld overgezet. Het eenige doel was,aan alle volken der aarde in hunne taal lietdierba re woord van God te verschaffen In 1851 watéii er door de zorg van 't Genootschap meer dan l5o overzettingen van den Bijbel bezorgd, die te voren nooit bestaan hadden, en in 47 jaren tijds had het ruim 24 miljoen bijbels verspieid waaraan hel eene uitgaaf van meer dan ^5 miljoen gulden besteed had. Na 1851 namen de Werkzaamheden en de uitgaven van liet Genootschap van jaar tot jaar toe. In dat zelfde jaar verkreeg bet vergunning om op de wereld tentoonstelling te Londen, l3o verschillende Bijbeluitgaven uit te stallen, Van diezelfde gelegenheid maakte bet in 1872 te Parijs gebruik alwaar evenals te Londen op treffende wijze bleek, hoezeer duizenden en duizen den nog begeerig waren naar bet Brood des Levens. In 1872 werden door de zorg van liet genoot schap ruim 2^ mil|oen Bijtiels verspreidenwel in: Spanje 58 690 Italië 35.2.4o China g3.ooo Rusland 231,000 Voorwaar niemand behoeft meer ti' klagen, dat bij niet in het bezit van eenen Bijbel kan komen, want voor ieder slaat de weg open om zonder of voor weinig geld in 't bezit daarvan te geraken. Bidden we ook dat de Heerealibe pogingen om zijn Woord te verbreiden, iuo|>® zegenen, en dat zal [Jij doen want Rij l"'1*'1 immers gezegd «Mijn woord zal niet ledig W Mij wederkeeren." met ap enis niet hij aan de universiteit kwam. Vel was 1"] een vlijtig, naarstig student, maar zoowel aa" zijn studiën als aan zijn geheele opvoed»? mankeerde methode. Zijn levendige phant»sie en hat gemak waai mee hij zich 1*11 eene betere stemming kon brengen waren met de ga'e van welsprekendheid allen gaven die dichter wel noodig heeft, doch die iema» nog niet tot dichter maken onder derge* lijke omstandigheden nauwelijks als het g^ schenk eener welwillende toovergodin te schouwen. ft Doch zooals hij dien namiddag voor heer AVohlgemut trad, was hij verre..va8v.oed bespraakt. ïlij stond verlegen met zijn 1 -n te draaien en, omdat hij de tranen ree*s zijn oogen voelde opkomen, waagde h'J niet op te kijken. „jj „Welnu, mijn waarde^ Waldemar, »aa mij nog iets te vragen I)0g „Niets anders menheer, dan oi eenmaal de hand mag drukken, U)0r'u te goedheid, die u mij hebt bewezen, 0»^ bedanken en u te zeggen, dat ik diep

Schager Courant | 1882 | | pagina 2