ZONDAG 24 SEPTEMBER. 1' H E A. Ao 1SS2 26»lc Jaargang No 1589 Bekendmaking. Dit blad verschijnt drie maal per weekMaandag Woensdag- en Zaturdagavond. Bij inzending tot *8 middags 12 ure worden Advertentièn in het eerstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. Prijs per jaar 3Franco per post ƒ3.60 Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertentièn van een tot vijf regels f 0.75. iedere regel meer f 0.15. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. PATE1TTE1T. De Burgemeester der gemeente Sehagen, brengt ter algeineene kennis, dat, van af heden, tot en met Donderdag 28 September e k., ter gemeen tesecretarie alhier, door belanghebbenden, in persoon kunnen worden afgehaald, de patenten aangevraagd in de maanden Mei, Juni etiJuliji dienstjaar i882]83. Sehagen, 22 September 1882. De Burgemeester voornoemd, G. l.ANGENBEUG. wachtingen mag koesteren." Tot zoover het ontleende aan genoemd verslag gevolgd; nader willen wij nog eenige groot, maar de kwaliteit van het vleeseh, afkomstig van de slechts 75 kilo wegende magere beestjes, gering is, mag men de beste mededeelingen, die niet onbelangrijk voor j verwachtingen van dien nieuwen handelstak onzen handel zijn, insgelijks aan genoemd ver- koesteren, en zouden de zich reeds daar be" slag ontleend, vermelden. I vindende verschillende stoom-ijsfabrieken, mo- Nu alleen de kwestie van het bevroren gelijk al dadelijk, met eenige wijziging dienst- vleesch op het oog hebbende, zoo is het zeker baar kunnen gemaakt worden tot vrieskamers, n. „Het duurde evenwel niet lang of van vele kanten werd de aanmerking gemaaakt, dat de visch droog en in vele gevallen smakeloos was. Te oordeelen naar den uitslag der tweede pu blieke veiling, schenen deze aanmerkingen vol komen gegrond te zijn geweest, althans wei nig werd verkocht en veel werd opgehouden. De vraag of die smakeloosheid niet toeteschrij- ven zaude zijn aan de wijze van ontdooijing, werd natuurlijk ernstig besproken. Moet het in koud, warm, heet of wel in zout water ont dooid worden, of moet de visch, zoo als ge bruikelijk in Canada, 24 uren lang in het wa ter zijn vóór dat zij gekookt of gebakken wordt. Het einde van al die besprekingen was, dat de „Frozen Meat export Companij" alhier, verzocht werd de zaak nauwkeurig te onder zoeken. Intusschen heeft men de bevroren vischzendingen gestaakt. Van hier werd be halve vleeseh ook wild in bevroren staat verzouden, en de twee oudste zonen van den Prins van Walis, zonden aan hun Koninklijke ouders in bevroren toestand per stoomschip Curco, de door hen, tijdens hun verblijf in.de vraag of de consumptie groot genoeg is om de aanzienlijke bestrijden." om het aangevoerde vleeseh in goeden staat te houden. Ook ter besparing van de op Java door veeziekte zoo lang geteisterde en geslon ken veestapel, zou hij zeker ten goede komen. Na verder in het verslag een en ander over den wijnbouw in Australië besproken te heb ben, waaruit blijkt, dat de wijn industrie aldaar op weg is een geduchte concurrent van de Europeesche wijnlanden te worden, wijdt genoemden consul ook daarin, onder het opschrift„Flanael van Nederland en zijne koloniën met Victoria," eenige regelen niet van belang ontbloot te weten, dat men op Java er reeds ernstig over denkt, zich daar voordeel meê te doen. Immers de Jav. B. maakte onlangs melding van iemand, die uit Australië te Batavia was aangekomen, ten einde de noodige voorbereidingen te maken, om die plaats geregeld van versch Australisch vleeseh te voorzien, ook de Soerabaija Ct. geeft de volgende bijzonderheden, aangaande deze handelsoperatie ten beste. „Het vee in kwestie komt geslncht uit; elk beest ('t zijn vetgemeste ossen en kalveren) in vier stukken gehouwen. De volwassen bees- aan onze bijzondere handelsbelangen, en zul ten wegen 1000 a 1200 pd. per stuk, schoon len wij ook daarvan het voor ons belangrijkste aan den haak. Een daarvoor ingerichte stoom- dat de Jav. B daaruit heeft ontleend, doen boot brengt geregelde aanvoer in hoeveelheden volgen van zoo wat 500 vette ossen, waaronder pro- j Tusschen Nederland en Victoria bestaat se- portioneel kalveren zijn, doch eene hoeveel- dert jaren geen direct verkeer en de goederen heid van 500 maal 1000 pd. (Eng. gewicht) van Ncderlandschen oorsprong wordenzoo als vleeseh en beenen komt er eiken reis. De vrieskamer wordt van koude lucht voorzien door een machine, die 20000 kub. voet van 4° C. onder 0 (dit cijfer klinkt bijna onge looflijk) per uur kan brengen. Mochten er onder onze lezers zijn, die aan de mogelijkheid twijfelen om vleeseh door afkoeling tot het vriespunt tegen bederf te bewaren, dan wijzen wij hen op het feit, dat er reeds sinds geruimen tijd enorme hoeveel heden versch vleeseh uit de binnenlanden van Australië naar Londen zijn vervoerd en daar in het afgeloopen jaar, gewoonlijk over En geland naar Australië vervoerd. Bij gemis aan statistieke gegevens in betrekking tot de hoe veelheid en de waarde der Nederlandsche goe deren, is het niet doenlijk den aanvoer dier goederen in cijters optegeven. De artikelen, die van Nederland voorname lijk worden aangevoerd zijn Kaarsen, Jenever, Liqueren, Broodsuiker, gestampte Suiker, enz. enz. Sedert de vestiging van kaarsenfabrieken alhier, is de aanvoer van kaarsen uit Neder- Zuid-Australië geschoten hazen en kangaroos. Boter en vruchten zijn reeds met goeden uitslag naar Engeland verzonden en het „Free- zing proces" zal zonder twijfel eene industrie ontwikkelen, waarvan men de schoonste ver- (8) Roman van KARL HEIGEL. tegen veel lageren prijs dan het in Engeland land aanmerkelijk afgenomen. De partijen even- geslachte vee verkocht wordt. liet is slechts weldie aan onze markt te verkoop worden aangeboden, vinden immer grif nemers tot kosten van afkoeling te prijzen iets of wat hooger, dan die van het i koloniaal product, dat een beschermrecht ge- Voor Java, vooral aanvankelijk voor de niet van 2 d. per II. hoofdplaatsen, alwaar de vleeseh consumptie J De voornaamste merken zijn die van Gouda Het Engelsche pond is gelijk aan 0.4534 Ned. pond. Victoria in Nieuw Holland (Australië) gelegen. wel menheer Hahnenkamm iemand zelfs niethet dnizende jaren oude recht, om de liefelijke Het naar het model eener Parijsche plaat vervaardigd kostuum kwam thuis. Waldemar was er niet bij tegenwoordig toen het werd gepast de eerste kleermaker de kostumier, en de bewaarster der garderobe van het Apol- linotheater daarentegen wel. Deze personen geraakten over het ensemble, dat kleed en draagster uitmaakten, buiten zich zeiven. „De juffrouw ziet er uit als een engel," dweepte de met de garderobe belaste juffrouw, terwijl zij de twee thaler, die Thea's opge wonden moeder, terwijl het meisje in haar slaapkamer werd gekleed, haar had toegestopt, sog in de gesloten vuist hield. Eindelijk brak de avond van het feest aan. Be geheele schouwburgstraat was in opschud ding, Alle vensters waren bezet en bij den kleinen schouwburg zeiven had de politie de handen vol met voor de in een onafgebroken file volgende rijtuigen plaats te maken. Hoe de boter op zijn brood gunde, wierp hij dit maal het geld met volle handen het venster uit. „God zij dank, dat dat feest maar eens in de vijf en twintig jaar voorkomt," zei hij. Financiers met en zonder familie jonge officieren, corypheeën uit de tooneelwereld waren de gasten en vormden een bonten kring van verschijningen, die een schitterend of een belachelijk, een aantrekkelijk of een terug- stootende figuur maakten. Zoowel het tooneel tint der sterren niet bekonnneid, en het kunst licht was op zoodanige wijze en in zoo groote hoeveelheid aangebracht en verdeeld, dat de paden onder het ritselende loover en tusschen de groenende hagen zich uitlokkend aan het oog voortleden. Waldemar kon aanvankelijk over een droef geestige, bij de omgeving volstrekt niet pas sende stemming niet meester worden. Al die rijk getoiletteerd e dames en heeren waren als de zaal was in een prachtig, door duizend voor hem niet alleen onbekenden, maar trok- gasvlammen verlichte ruimte herschapen. Guir-ken hem zelfs volstrekt niet aan; 't waren en landes van bloemen waren langs den zolder bleven voor hem vreemdelingen, waarmee hij aangebracht en wonden zich van de eene loge nimmer een hartelijken handdruk of een ver- naar de andere. Op den achtergrond van de i trouwelijk woord zou kunnen wisselen. Met zaal was tusschen palmboomen en klaterende fonteinen ten miniatuurtooneel opgeslagen. zijne zus'er gevoelde hij het diepste medelij den dat zij aan de goed- of afkeuring dier Nog was het scherm neergelaten, maar een j modepoppen werd prijsgegeven. Het speet voltallig voor het publiek onzichtbaar orkest hem, dat hij zijn plan om het feest niet bij speelde vroolijke stukkenzweeg dit, dan te wonen ter elfder ure om redenen, die hem noodigde een ander in den tuin de gasten j zeiven alles behalve duidelijk waren, veranderd uit in den zoelen zomernacht naar buiten te had. Zijn moeder was, zooals men mocht treden. Daar heerschte een getemperd lichte gloed, men had zich met veel tact niet om verwachten, bij Thea in de kleedkamer. Daar werd het eerste teeken gegeven dat

Schager Courant | 1882 | | pagina 1