Soedan tuiden iets gunstiger dan de laatste, die bij het ministerie van oorlog zijn ingekomen. Chartum is nog niet belegerd. De valsche pro feet belegert nog altijd de hoofdstad der provincie Cordofan. Baker Pascha is van meening, dat ongeveer binnen drie weken 10000 man naar het Zuiden kunnen gaan. De ministerraad heeft het plan van Baker Rischa, betreffende de reorga nisatie van het leger met eenige kleine verande ringen aangenomen. Cairo 30 Oct. De acht hoofd-aangeklaagden Arabi, Ali Femi, Abdellal, Tulba, Osman Fau- zi. Yakub Sami, Rifaat en de Scheik Abdn, zullen, zooals nu weder bepaald is, door Braod- ley verdedigd worden. Volgens hier loopende geruchten, zullen er 500 man der Engelsche troepen verlof ontvangen, als vrijwilligers deel te nemen aan de expeditie naar Soedan, tegen den valschen profeet. HET OOSTEN- "Weenen, 30 Oct. Volgens een bericht der Polit. Cor. uit Belgrado heeft het geheele Cabinet den Koning gisteren het ontslag aangebo den; het werd evenwel niet aangenomen. AMERIKA- New-York, 31 Oct. Gisteren namiddag, brak te 5 uur brand uit in het Park-Theater. Binnen weinige uren was het gebouw geheel en al in den asch gelegd. De moedige machinist, die door zijn tegen woordigheid van geest op de Pennsylvanischen spoorweg 600 passagiers het leven reddemaar daardoor zeiven hevige en gevaarlijke brand wonden bekwam, is na een ontzettend lijden aan zijne wonden bezweken. S3?-A.TsT0"E- Madrid, 31 Oct. Men bericht ons, dat op de noordelijke en zuidelijke kusten van Spanje een hevige storm woedtdie op zee 4reeds vele ongelukken heeft veroorzaakt. Door de hervormde gemeente te Koedijk is toezegging van beroep gedaan aan Ds. J. Helder te Wijnaldum. Maandag 30 October is het Poolschip „de Willem Barents" te IJmuiden binnengekomen. Zooals wij vroeger berichten was het scheepje Zaturdag 1.1. bij IJmuiden in 't zicht. Verschei dene corporatiën en belanghebbenden zijn nu uit Amsterdam het scheepje gaan inhalen. Het vaartuig schijnt alleen averij aan de zeilen ge had te hebben. Voortaan spreken wij niet meer van een reisje naar Engeland, maar van een wandeling over zee naar Engeland. Wij hebben dan slechts algemeen het voorbeeld te volgen van een man uit Genèvedie niet alleen op het water wan delt, maar ook nog een kruiwagen er op voortduwt, zijn pijp rookt en een parapluie onder den arm houdt. Het geheim van dit kunst stuk is, dat hij schoenen draagt met houten zolendie hol zijn en gevuld met saamgeperste luchtterwijl het rad van den kruiwagen even zoo is ingericht. Zooals wij laatst meldden, is er tegen woordig tusschen 4 en 5 uren des morgens, een dubbel-komeet te zien. Het verlangen om deze komeet te zienhadt volgens de Arnh. Ct. het volgende voorval ten gevolge: „Twoe damesdie de komeet wilden zien en ze piet goed in het oog konden krijgen, verlie ten des morgens te half vijf hare woning. Op een plek gekomen waar zij een ruim uitzicht hadden, zagen zij haar zeer goed; maar uit een der straten verscheen een persoondie voor de veiligheid zorg moest dragen en vroeg wat zij daar in het midden van den nacht uitvoerden. „De dames, die in een toilet naar omstan digheden waren, schrikten en antwoordden met eenigszins bevende stem: „de komeet." Gekheih. gekheid, zeide de politiedienaar, je weet heel goed, dat de comedie al lang uit is. Hoe heet je? waar woon je? De opheldering volgde, rrrnnr voor alle zeker heid werden zij door de politie thuis gebracht. Dezer dagen werd ons medegedeeld dat een kwaadwillige hand den Groenendijk heeft doorgestokenmet dit gevolgdat daar nu mim 300 Hectaren land in de polders van der Eigen en Empel overstroomd zijn. Naar men bericht heeft de West Friesche tramwegmaatschappij, gevestigd te Hoorn, de leden opgeroepen tot eene buitengewone verga dering op 15 November e.k. Het doel dier ver gadering moet wezenhet voorstel, van den raad der commissarissen dier vennootschap, om de vennootschap te ontbinden, te bespreken. Omtrent het verdwijnend van denAmster- damschen notaris de Haan, meldt men ons nu dat alleen huiselijke aangelegenheden hem hiertoe deden besluiten. Hij moet uit Keulen aan zijn vrouw hebben geschreven, dat hij naar W iesba- den ging en zij al hetgeen hij had achtergela ten, als het hare kon beschouwen. Yan verwar ring in ambtelijke zaken is hier dus geen sprake Te Alkmaar is in de vorige week een con cert gegeven door de leerlingen van den heer Otto, die zich in Alkmaar en omstreken, daar onder ook Schagen, zulk een goeden naam ver worven heeft. De talrijke aanwezigen amuseer den zich, zooals uit 't applaus bleek, uitstekend en 't was op veler aangezicht te lezen, dat 't hun speet, toen 't laatste nommer van 't pro gramma werd uitgevoerd. Een woord van lof daarvoor in de eerste plaats aan den heer Otto en verder ook aan de hee- ren Pool en Kroon, die dit concert met behulp van genoemden heer, hebben georganiseerd. Een prettig bal, dat tot 2 uren duurde, be sloot den heerlijken avond. Het Rott. Nbl. van 23 dezer bevat een brief uit Atjeh, waarin een verhaal wordt ge geven van een roemrijk feit, door kapitein Boode in de ongelukkige Augustus-inaand vol bracht. „Er was namelijk tijding ontvangen, dat een benting van ons zou worden aangevallen en nu werd bovengenoemde kapitein met honderd man afgezonden uit een andere benting, om de be dreigde benting te hulp te komen. Nauwelijks met zijn troep in het open veld gekomenwerd hij door een overmacht van Atjehers overvallen die hem met zoo'n overstelpend geweervuur ontving, dat hij in minder dan 1 min. 9 doo- den en gekwetsten had. Niettegenstaande dat hield hij twee uren stand, maar was toen ge noodzaakt te retireeren, steeds gevolgd door de Atjehers. Dit deed hij echter in de prachtig ste orde, steeds zijn manschappen aanmanende bedaard en goed gesloten te blijven en niet te schieten vóór hij hiertoe bevel gaf. Dit retiree ren moet volgens deskundigen een meesterstuk zijn geweest, daar onder de dooden zich ook dé gids bevonden hij verdwaald rakendeeerst na urenlange marschen zonder een enkelen man te verliezen op de plaats zijner bestemming aankwam, steeds achtervolgd door den vijand, dien hij echter met zijne weinige manschappen op een eerbiedigen afstand wist te houden. „Als ge nagaat, dat hij hiertoe met alles en alles slechts 37 man overhield, zult ge, hoewel niet met den toestand bekend, er over verbaasd moeten staan. De dooden had hij namenlijk laten liggen, maar alle gwonden medegenomen. Om deze gewonden (18 in getal) te dragen wa ren 36 manschappen benoodigd, welke met de dooden en gewonden mede, een totaal maakte van 63 man, zoodat er van de 100 slechts 37 man ter verdediging overbleven. Op de plaats van bestemming aangekomen, werd dan ook de troep door den majoor in zeer vleiende bewoor dingen toegesproken en bedankt voor de betoon de dapperheid. „Hierop kwam echter een soldaat uit de ge lederen en verzocht den majoor ook een woordje te mogen zeggen. Dit hem toegestaan zijnde, vroeg hij den majoor uit naam van alle man schappen den kapitein Boode hun dank te wil len over brengen voor den moed en het beleid, zou zijn teruggekeerd. „Kranig voorwaar, betere lof kon diekapj. tein nooit wenschen. En nu zult ge zeker den ken, dat die kapitein de militaire Willemsorde zal krijgen, niet waar? Misgeraden; hetisgeen oorlog en in vredestijd wordt die orde niet uit- gereikt." De beer F. de Casembroot heeft bij het af- deelingsverslag der Tweede Kamer over hoofd- stuk Koloniën der Staatsbegrooting voor 1883 een nota gevoegd „over enkele oorzaken, kun- nende aanleiding geven tot demoralisatie bij het Nederlandsch Indische leger en speciaal bij onze krijgsmacht in Atjeh", ter voldoening aan het verzoek des Ministers om de feiten te precisee ren. Yoor de waarheidsliefde der door hem aan te halen, doch niet te noemen briefschrijvers staat de heer d. C. in, wiens conslusie is: dat onze krijgsmacht door het civiel bestuur op ergerlijke wijze aan banden wordt gelegd en haar kracht gebroken en verlamd. Alle tot demoralisatie lei- dende aanleiding tot ontevredenheid moet worden weggenomen. Naar de meening van den heer d. C. is de toestand in Atjeh zeer gevaarlijk. Na té hebben geconstateerd, dat generaal v. d. Heijden het leger in Atjeh in uitmuntenden staat ach terliet betoogt de heer d. C., datdeheerPruys v.d. Hoeven, „als civiel generalissimus", dat leger met geweld van een scheurde, onze troepen miskende en machteloos maakte, onverdiend beleedigde en de gezonde regelen der oorlogsvoering ter zijde stelde voor theorieën van nieuwe vinding, sedert de vijand is geconverteerd in maraudeurs, kwaad willigen enz. De civiele gouverneur verbood élke militaire inmenging, zelfs al werd die door be. vriende Atjehers ingeroepen, en stelde een hooftfl. officier onder een jong,onervaren controleur; tril lende van verontwaardiging, moesten de troepen allerlei aanvallen aanzien en alles heette van geen politieke beteekenis. Hierna volgen in de Nota 27 citaten over aanvallen enz., van Juni 1881 tot 15 Juli 1882, waarna de heer d. C. concludeert: „Ik heb hiermede voldaan aan mijn belofte om den Minister van Koloniën door feiten aan te toonen, al zij het dat deze op niet-officieele gegevens berusten, bestaande uit zich onderling en wederkeerig bevestigende uittreksels van brie ven van hoofdofficieren en hooggeplaatste per sonen, alleszins bevoegd een oordeel te vellen over 't geen in hun nabijheid voorvalt welke berichten helaas, ook in Nederland, soms meer waarde hebben dan de officieele waarheid aan te toonen, herhaal ik, dat ons zoo schoon en dapper leger in Atjeh met of zonder toe leg door de ontijdige invoering van het civiel bestuur aldaar, van den beginne af tot en wet September 11, is geknakt geworden in zijn ener gie en dientengevolge weldra totaal gedemorali seerd zal zijn." Omtrent het wedervaren van de „Barents" bij zijn komst voor de vaderlandsche kust deelt het „Hblad" mede: De „Barents" was Dinsdagmorgen (24 Oct.) te IJmuiden voorgaats gekomen. Door de sleep boot afgehaald en op sleeptouw genomen, brak, door de hevige schokken van de woedende gol ven, een der strengen van den stalen kabel Onmiddelijk werd een kabel van touw gevierd. Ze dreef naar het schip, werd langzaam opge- palmddoch juist toen ze op. dek werd inge haald, brak de stalen kabel met een knal als een geweerschot. De sleepboot deed schier bet onmogelijke om nog te helpen, maar dit bleek onmogelijk. Commandant Hoffman liet dadelijk, zonder zich tijd te gunnen te vurenhet scte' nerzeil bijzetten. Het schip draaide bij en weldra vloog bet als razend voor den zuidwesten storm weg- Het was juist een mijl uit den waltoen de tros brak. Zooveel mogelijk werd uit den wal gelegd. Weldra kromp de wind tot W.Z.W. en in een rechte lijn ging het nu langs de kust en langs de banken van de Noorderhaaks. 's Woensdags morgens werd lengte en oir. Binncnlaiulsch Nieuws. man, trouwt en leent thans zelf geld uit tegen hoogen interest en soliede hypotheek. Het geval Hahnenkamm is een uitzondering en met uitzonderingen kunnen w\j geen rekening houden. Mijn Thea en ik waren zelfs nog te goed om te kunnen gelooven dat er zulk een monster van een vader kon bestaan; en ik heb die bittere ontgoocheling wel het allerminste verdiend, want honderdmaal heeft de vaandrig mij onder vier oogen de verzekering gegeven, dat zjjn finantieele aan gelegenheden weldra zouden worden in orde gebracht, en dat hjj dan officieel om de hand van mjjn dochter zou komen vragen. Tegen zulk een voorstel kon ik natuurlijk niets inbrengen Want ik mocht hem wel lijden, terwijl Thea hem van het eerste oogenblik af beroerd heeft behandeld, zoodat ik mij dikwijls over zijn lankmoedigheid verwonderde. Je aanklacht tegen mij, dat ik aan dat „gruwzame spel" zooals je't noemt heb deelgenomen, valt daardoor weg. Dat hij desniet temin door onze Thea werd betooverd en dat hij voor haar het vuur uit z{jn zolen liep, kunnen wij' toch niet helpen is 't dan in Godsnaam mijn schuld, dat er sirenen zijn en dat de mensch oogen en ooren heeft ontvangen. En als de wereld nu de zondebok van ons maakt, moest jij als een belezen man uit Schiller's Maria Stuart weten, „dat het niet de slechtste vruchten zjjn. waaraan de wespen knagen!" „U hebt inderdaad een heerljjke opvatting van het beroep des kunstenaars!" riep Waldemar hoonend uit. „Het tooneel is dus een huwelijksbureau!" „Als tooneelspelen nog niet eens zooveel opbrengt, dat men er zjjn kanten rokken voor kan laten wassen, i dan ja!" .Dan zal het u en Thea zooveel te gemakkelijker vallen eenen anderen werkkring te kiezen. Want met het comediespelen is het gedaan." „Hoe bedoel je dat?" riepen beide dames tegelijker tijd. „Na dat schandaal zal Thea toch wel niet langer willen blijven, denk ik?" „Waarom niet? En zijn er niet honderd andere thea ters?" „Theaters, die het vak beoefenen, waarin Thea schit tert, komen Goddank zeldzaam voor." Thea gevoelde die beleediging, want zjj werd nog bleeker dan zij reeds was, maar haar stem klonk be daard. toon zij het wooed nam: „'t Is zeer broedorlijk! Maar laat mij je nu ook eens iets zeggen! Doch ga eerst zitten anders krijg ik het nog op mjjn zenuwen. Je toespeling op mijn vak en op de strengheid, die er bij andere schouwburgen heerscht, trek ik mij niet bijzonder aan. Want als iemand, die aan die dingen zelf meewerkt, weetje dat de stukken, die „loop" hebben, door geheel Duitsch- i land de ronde maken. Wel is waar vervult mijn vak niet de hoofdrol, maar die gedeelten, waarin actrices optreden, zjjn over het geheel zoo noodzakelijk als uien in ragout. Laten we thans eens komen op 't geen tot mjjn rollen bohoort. Zeer eervol is mijn po sitie niet. Een meisje van goeden huize zou, geloof ik, van schaamte vergaan, als zij b. v. in „Rataplan" ten aanzien van vrienden en bekenden de rol nio^ spelen, die ik daarin vervul. Maar zeer gestrenge W* broeder, waarom komt ge eerst vier jaar na het oopj blik waarop ik mjj aan het tooneel verbond niet beschouwingen voor den dag? Thans ben ik a' J over die bedenkingen heen gestapt, ben ik op dat pa verhard en verstompt." „Als ik vooruit had kunnen zien welke loopbaan - riep Waldemar uit. „Wel ja, tegen mijn keuzo had je over 't alge"} genomen niets te zeggen! Waarschijnlijk dacht j en dat is de gewone uitvlucht van ouders en verwanten als een meisje naar *t tooneel gaat men Phryne spelen en een Vostaalsche maagd uf kan! En ongetwijfeld zjjn je daarvan verheven beelden bekend. Zoo heeft in Frankrijk, zooal herinner, een balletdanseres de pr jjs der deugd n Maar wat zegt die ééne onder duizenden? hn schouwburgdirecteurs hebben wij. die voor de wakon en die deze begunstigen. Neem eens ik, toen ik naar het Apollir.otheater ging, n j door het gift dat alle kinderen van actrices'ft, zit, verdorven was geweest; neem eens aan-,, y.,: engelrein gemoed had gehad; dat ik een a triLcteur»'s I was geweest; zou je dan denken, dateenair j,or; Hahnenkamm mijn rokken om die reden m> ^„pa gemaakt, mjj voor de rollen van vrouw un> bebberi l monde en schoenmakersjongen zou gespaar

Schager Courant | 1882 | | pagina 2