Ao 18S2 26ste Jaargang No 1612. 1LGKKEKK- MKDBGÜW3LAD. DONEJERDAG 16 NOVEMBER. Voormaals en thans in land bouwzaken. T3U. Ku i ten la nri sch Nieuws. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt drie maal per week. Maandag Jf oensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure Morden Advertentiën in het eerstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. Prijs per jaar f 3Franco per post f 3.30, Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertentiën van een tot vijf regels f 0.75. iedere regel meer f 0.15. Groote let'ers worden naar plaatsruimte berekend. IV. w ie m'el eens een voetreis deed door het schoone Vlaanderen om zijne terecht beroemde landbouM-toestanden te leeren kennendiens aandacht is voorzeker getrokken door de gier putten met daarop geplaatste pompen, welke ineu daar ter zijde van de veestallen op schier elke hofstede aantreft. De Vlaamsche land- bomver, heeft grooten eerbied voor de gier en doet er groote dingen mede. En Mat doet zijn noordnederlandsche taai en vakbroeder met de gier? Voormaals werd die kostelijke meststof, bijna algemeen ver waarloosd vooral in strekenm aar men groep stallen had, en thans zijn er nog velen, die 't met deze meststof zoo nauw niet nemen en die het sparen durven noemen, nis zij de kosten van eene goed ingerichte gier- of aaltput in hun zak houden. Och, of de zoo- danigeu eens leerden begrijpenhoezeer zij zich vergissen. Onze voorouders zou men het nog eenigszins hebben kunnen vergeven, dat zij de waarde dezer meststof niet op den u-a ren prijs wisten te schattenwant voormaals leerde men aan den landman niet wat zijn gier beteekende voor de voeding zijner plan ten thans kan ieder die kennis opdoen en daarom is het tegenwoordig ook onvergeeflijk dat velen nog zoo u-einig zorg voor die stof dragen. Bijna ieder beschaafd landbouwer in onze dagen weet, dat hij met zijne mest, vooral vier stoffen in den grond moet brengen, na melijk: stikstof, phosphorzuurpotasch (kali) en kalk! Als hij nu verder weet, dat in de vloeibare uitn-erpselen zijner dieren de mees te stikstof en de meeste potasch van mest voorkomen, meer, veel meer dan in de vaste uitwerpselendan kan hij ook inzien dat door het verloren gaan der gier eene aanzienlijke hoeveelheid mcstkracht verloren gaat en dus geldelijk verlies geleden wordt. Hoeveel u-el Om 't belang der zaak, geef ik een kort antwoord op deze vraag. Ik zal daarbij door gier verstaanwat u-ij m de praktijk daardoor meestal te verstaan hebben, namelijk de vloeistof, u-elke uit de Hotnan (31) van KARL HEIGEL. Eenigszins meer belangstelling legde zij voor de uit stijgende passagiers aan den dag, als de trein nu en dan in de nabijheid van een klein landstadje stil hield. „Hoe is 't mogelijk, dat men hier wonen en oud "worden kan dacht zij. „Maar trouwens, hoe zien de 1 Bienschen er dan ook uit! "Welk een toilet dragen zei ^al ik ook eenmaal op een dier vrouwen gelijken en ®ijn neus tegen de ruiten drukken om den sneltrein te zien aankomen?" Zooals de lezer ziet, hadden de in den laatsten tijd j beleefde avonturen den horizont van Thea's geest niet verruimd. Nog steeds waren vermaken en toiletten in baar oog de hoogste genietingen, het hoogste goed van bet menschelyk bestaan. Eerst toen zij, na uit den trein j,6 zijn gestapt, te Lübeck langs de haven ging, wer- vi, ar 'evens£eet>ten eenigszins meer opgewekt. Aan- ankeljjk toonde ze een lipje, omdat haar spaarzame foeder geen rijtuig nam. „Maak toch, dat we overal z°o spoedig mogelijk van weg komen," was de ^Machte die haar vervulde: „als ik dan toch levend sla o worden begraven, moet daar ook niet veel om- over !?-eé worden gemaakt." Thans liet zij haar blikken die eeuwenoude huizen met hun spitse gevels vaste uitwerpselen der dieren zakkendus de vloeibare uitwerpselen onzer dieren, na langer of korter met de vaste uitwerpselen in aan raking te zijn geweest. Men vindt daarin ge middeld op 1000 kilogram (ongeveer 1000 liter) 1,5 kilogram stikstof en 4,0 kilogram potasch. Nu kost een kilogram stikstof ge middeld f 1,50 en een kilogram potasch ge middeld f 0,30. Voor deze twee stoffen is dus in 1000 kil. gier aanwezig voor eene gelds waarde van f 3,75. Als wij nu verder in 't oog houden, welke hooge gebruikswaarde gier heeft voor onze mestbereiding en de bemes ting van weiland, dan wordt het zonneklaar, dat gierverlies steeds gepaard gaat met veel geldverlies. Waar de vloeibare uitwerpselen onzer dieren zonder met de vaste in aanraking te zijn ge weest, kunnen wegvloeien, is het verlies nog aanzienlijk veel grooter. In de vloeibare uitwerpselen onzer paarden b. v. komer per 1000 kilogram gemiddeld voor 15,5 kilogram stikstof en 15 kilogram potasch; in die onzer runderen 5,8 kilo stikstof en 14,9 kilo potasch. Reken eens uit, waarde lezer, hoeveel er dus verloren gaat als men gemaks halve of uit onverschilligheid de gier zijner dieren niet opzamelt. Neen, laat ons alom in den lande, waar gier bij de mestbereiding overschiet, het voor beeld der vlaamsche landlieden volgen door in de nabijheid onzer hofsteden en in gemak kelijke verbinding met onze veestallen water dichte aaltputten te laten metselen om daarin die kostelijke stof met zorg te beu-aren. Over dat bewaren en het gebruiken van gier hoop ik later eens een artikel te schrijven; nu zou dat mij te ver van mijn eigenlijk onderwerp afvoeren. Zijt gij nu overtuigd, u-aarde lezer, dat het uaarachtige besparing op onze productie kos ten is, wanneer u-ij onze gier opzamelen en bewaren? Ik hoop het van harte. Laat mij nog op een ander middel wijzen,, dat uit het oogpunt van besparing bij bemer king aller aandacht ten volle waardig is. Ik bedoel het vervaardigen van Compost of meng- mest.. Op onze boerderijen hebben wij allerlei afval en veel is daaronder, wat niet zoo recht streeks als bemesting gebruikt kan u-orden. gaan, haar die even zoo vreemd en zonderling als Walde- mar bekend voorkwamen; doch nog meer aantrekke lijkheid had het tooneel dat de rivier aanbood vóórhaar. Die naar teer ruikende barken, die snuivende, rook wolken uitstootende Leviathans, dat kakelbonte, be drijvige, woelige leven tusschen land en water, dat lossen en laden, die matrozen in het wiegende touw werk waren allen voorwerpen, die haar met klim mende belangstelling boeiden- Maar hoe zou iemand zich nu ook aan den indruk, dien een havenstad maakt, kunnen onttrekken? Zelfs de kleinste omsluit een koninkrijk van voorstellingen en tooneelen,. zoodat ook zelfs de stompzinnigste mensch nog een goudkor rel vindt». Op velen werkt de gedachte alleen, dat daar buiten dé zee haar reuzenpolsslag doet hooren, reeds electriseerender dan de blik uit een nauwe straat op een reusachtig hoog gebergte geslagen. „Kijk eens, zuster," zei "Waldemar, wien het hart openging; „een bosch van masten heeft ook zijn poezie! Het verleden toen de vogels nog in de twijgen zon gen, was de droom der jeugd, was de vrede, de idylle: het heden is de ervaring, de strijd, de epos. Het ruischen van bet woud klinkt even veelzeggend als het ruischen der golven." Thea gaf met een tevreden knikje antwoord. Dat alles was ten minste nieuw. Maar toen het sissen van den stoom aan boord van het schip, dat de reizigers naar Kopenhagen uitvoeren zou, verstomde, toen daar entegen de golf onder den slag van het rad begon te schuimen en te koken, toen de kolossus in het vaar- water kwam, kwam er zelfs meer kleur op haar wan- 't Zou eerst moeten rotten, eer het ons als mest kan dienen. Welnu, breng al die afval op een hoop, meng ze in dunne lagen -over elkander, smijt er wat kalk tusschendoor, gooi er van lijd tot tijd, maar nooit tegelijk met ka'k, wat gier overheen vooral als de hoop wat droog- mocht worden, zet die hoop dikwijls goed om en binnen weinige maanden zult ge een goed gerotten mest bekomen, die tot velerlei ge bruik veel meer geschiktheid bezit dan gewone stalmest. Ook deze wijze van mest makenm-as voor maals zoo goed als onbekend, maar begint thans langzamerhand meer veld te winnen. Ik ben volstrekt geen tegenstander van- hulpmeststoffenmaar verdedig met volle overtuiging de stelling: onze landbouwers moeten zooveel mogelijk hunne natuurlijke meststoffen tot hare hoogste waarde brengen,, om zoo min mogelijk hulp- of kunstmest stoffen noodig te hebben. Zoo kunnen zij waarachtig sparen zonder te breken met de- grondwet van allen landbouwgeef aan uwen: grond terug wat hem door uwe teelten ont nomen is. FI. A. F. M. BELGIE- Als een staaltje van hooge telcgraafkosten,, uitgegeven bij behandeling van een proces, dient dat men in de zaak der gebroeders Peltzer al leen gedurende het onderzoek voor f 7500 aan telegrammen heeft verzonden. Ah'ensf-telegram- meu afkomstig van de regeering of van rechter lijke ambtenaren zijn niet medegerekend natuur lijk. BZIbXCTK- Parijs 12 Nov. De heer Decrais is benoemd tot gezant bij de Italiaansche regeering. jEIDTGKEIj-A.IN'ID- Londen. De Times maakt een brief van: Arabi openbaarwaarin deze verklaartdat tot de oorlog besloten is geworden in verband met een decreet van den onder voorzitterschap van den Khedive en in tegenwoordigheid van Der- wisch Pascha gehouden Kabinetsraad. G-EOOT-BRITTAvNIË- Over den moordaanslag, der Zaturdagavond pen. Haar sluier had zij reeds lang te voren terugge slagen. Langs een statige rjj voor anker liggende schepen, voorby zachtjes voortstever.ende tweemasters en dan- sonde 'ollen, langs met rook vervulde scheepstimmer werven en reusachtige loodsen ging het, en naar mate de oever kaler en eenzamer werd, verbreed de zich de rivier, was de golfslag zwaarder, begon een de zenuwen versterkende koelte zich te doen ge. voelen.. „Komen we al spoedig in open zee?" vroeg Thea zoo ongeduldig, dat het haar broeder aan 't lachen maakte. Dus was er buiten toilet- en theater-gebeu- zel ook nog iets anders, dat aantrekkelijkheid voor haar had. Daar buigt het schip zich voor een majes tueus er op aanrollende zee, en stijgt vervolgens hoog overeind. De oceaan heeft het vaartuig aan zijn Loezein gedrukt. Het souper in de kajuit duurde Thea veel te lang. Zoodra zij weder op het dbk kwam, zag zpj rondom zich heen niets dan de woelende zee onder een staalblau- wen hemel. De maan was opgekomen en tooverde op de onmetelijke donkere vlakte de flauw verlichte binnenzee af. Ie zoele zeelucht omving het meisje, dat over de verschansing geleund, naar het vonken spattende kielzog tuurde. Een nooit gekend gevoel van welbehagen, een droomerige stemming maakten zich van Thea meester. Zij kreeg een gevoel als of alle fcinarteli'ke gedachten, alle zorgen te gel ijk met die- golven wegspoelden, en ze voelde den wenschbij zich opkomen, dat de tocht nimmer een eiLde nam. Op,,

Schager Courant | 1882 | | pagina 1