4MII1I- DINSDAG 5 DECEMBER. Ac 1882 26ste Jaargang No 1620. Buitcnlanriscli Nieuws. T BinncnlatKlsch Nieuws. Uit blad verschijnt drie maal per week. Maandag Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure worden Advertentièn in het eerstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. Prijs per jaar f 3Franco per post f 3.60 Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertentièn van een tot vijf regels f 0.75. iedere regel meer f 0.15. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. TURKIJE- Constantinopel 1 Dec. De Sultan begaf zich heden, wegens eene keelontsteking niet in de Moskee. Overigens is hij welvarende. ZEPZEt^ilSr EEICTK- Parijs, 2 Dec. De „National" meldt: „De regeering schijnt onherroepelijk besloten, Enge land de controle over Egypte over te laten en het voorzitterschap in de schulden-commissie aan te nemen. Wanneer de eensgezindheid met Engeland niet tot stand komt, heeft Frankrijk het plan, eene internationale conferentie bijeen te roepen." Daarentegen gelooft de Télégraaf te kunnen bevestigen, dat de Fransche regee ring ten slotte het door Engeland aan te bieden voorzitterschap toch zal afwijzen. In den heden gehouden Ministerraad in het Elysée, werd besloten, Frankrijks rechten op dat deel van het eiland Madagaskar te verdedigen, dat bewoond is door de stam der Sakolawas en aanspraak maakt op FranJujjks protectoraat. Gambettas toestand is bevredigend; zijn arts verklaart het voor ongegronddat hij twee vingers zou verliezen. Het proces van de Lyonsche Internatio nale Yereeniging, dat nog tot verscheidene in hechtenisnemingen aanleiding gaf, zal den 24 December gerechtelijk behandeld worden. De aangeklaagden van Montceau worden heden morgen naar Riom gebracht. ZEdSTGKEHL. A.1TID- Londen, 2 Dec. De zieke postmeester generaal, Fawcett, heeft een onrustigen nacht gehad en zijn toestand is onrustbarend. AFEIKA. In Londen is het bericht ontvangen, dat twee Amerikaansclie burgers op de Westkust van Madagaskar vermoord zijn geworden. Deze dubbelde moord werd volvoerd in een haven, waarnaar de regeering van Madagaskar een garnizoen wilde zenden, waarin zij evenwel verhinderd werd, door dat de Franschen haar eenig oorlogschip in beslag namen. Men gelooft, dat het tragisch einde de Amerikaansche re geering aanleiding zal geven, zich met de Mada- gaskarsche zaken te gaan bemoeien en Frankrijk verantwoordelijk te stellen voor het vermoorden van haar staatsburgers. Roman (39) van KARL HEIGEL. Thans was de zomer weder in 't land en waren de eilanden weder bevolkt. Hildegarde was er weer met al haar kinderen. Sara zag er niet zoo vrooiyk uit, had niet meer dien frisschen blos der jeugd van voorheen eri werd daarom door haar moeder met dubbele tee- derheid gadegeslagen. Wohlgemut alleen was er nog niet. Maar reeds was de dag bepaald, waarop hij zou komen en was door zijn beambtenpersoneel en door de bewoners van de streek het plan gevormd hem een bijzonder feestelijke ontvangst te bereiden. Op het punt waar het kanaal in het meer uitkwam, verhief zich een eorepoort; op het eiland waren alle broeikasten geplunderd om guirlandes tusschen de boomen en de met vlaggen getooide masten aan te brengen, zoodat de aardige, mooie plaats een reusachtige, feestelijk met bloemen getooide tent geleek. Maar Erich Wohlgemut had mogelijk wel een voorgevoel gehad van 't geen hem wachtte, want reeds den avond te voren kwam stilletjes op de villa. Als uit den grond opgekomen sj?hd lip plotseling te midden zijner familie. Maar al );.11(f hij zelf niet feitelijk worden ontvangen, zjjn werklieden mochten de vreugde, die het feest hun ■ou geschonken hebben, daarom niet missen. Daarom kat laj te kennen, dat het den volgenden dag een SIPAY jSJ' JHE- Bij de geboorte der Infante heeft de Ko ning aan drie ter dood veroordeelden kwijtschel ding van die straf verleend alsmede eene alge- meene kwijtschelding voor drukpersovertredin gen. Uit Deventer bericht men ons dat de Zo merdijk bij Welp en de Zomerdijk buiten den Noorderberg zijn doorgebroken. De menschen ne men de vlucht. Woensdag 11. hield de West-Friesche Tram weg-Maatschappij te Hoorn haar vergadering tot het nemen van een eindbesluit in zake de West-Frieschen-Tram. Het besluit van deze vergadering is, de lijn aan te leggen door de medewerkende gemeenten en door de tegenstrevende gemeenten de dienst te doen verrichten met omnibus*<n met paar den geredendit zal tevens het voordeel hebben dat de particuliere paarden langs dien weg aan de tram zullen gewennen en dus spoedig het gevaar voor ongelukken zal geweken zijn. - Een 'droevig gerucht was verleden Zater dag te Brugge in omloop. Een zeventigjarige grijsaard was, zeide men van honger gestorven. Het is inderdaad waar. Drie breoders en een zuster die eertijds goed bemiddeld waren, hadden al hun geld opgeteerd en thans hielden zij hunne ellende voor ieders oogen verborgen op een klein kamertje, in een dor naburige straten van de Maarschalstraat. Verleden Zaterdag is een der broeders op de straat bezweken. Toen men hem opnam was hij dood. Op het gevaar dat kinderspeelgoed soms voor de kleinen kan opleveren, is reeds hon- derde malen gewezen, maar de waarschuwing blijft, als zoovele andere, altijd nieuw. Een geval, dat onlangs te Weenen voorkwam, be wijst weder, hoe voorzichtig men te dien aan zien moet zijn. Daar leed een driejarig k raapje sedert eenige weken aan maagpijn, diarrhee, gebrek aan eet lust en brakingen, zonder dat men in het eerst de oorzaak van zijn ongesteldheid kon ontdek ken. Maar na eenig onderzoek bleek het, dat het kind een popje van gomelastiek hadwelks kop het dikwijls in den mond stak en dat bij proeven die men er van namazijnzuur-zink een lang niet onschadelijke stof bleek te feestdag zou zijn. Sedert de zilveren bruiloft van den fabrieksheer had de ijzergieterij niet weêr zulk een vrijen dag gehad en evenals toen welfde een heerlijke heldere hemel zich over Wisborg, het meer en het van muziek weergal mende eiland. Ditmaal nam de feestvreugde echter plotseling een einde, 't Was een eenvoudige vraag die dit teweegbracht, een vraag die Wohlgemut des mor gens reeds met bevreemding, daarna met ongeduld en ten slotte vol angst had gedaan een vraag, die, om dat niemand ze kon beantwoorden, zich als een loo pend vuur verbreidde en ten laatste door zooveel hon- derde stemmen.herhaald, een buitengewone opgewon denheid en opschudding teweegbracht: „Waar was! Swan Jönzon Des namiddags deed de fabrieksheer alle stoomfluit jes in de machinegebouwen werken. „Als hij die roep-' stem niet hoort," zei hij, „komt hij stellig nimmer weêr terug." Swan had van den vrijen dag gebruik gemaakt tot het doen eener wandeling. Hij had zooveel, dat men liet liefst in de eenzaamheid overpeinst, op het hart, i dat bij de woeste paden in het gebergte opzocht. Maar j de zich aan elkander vastkuoopende .gedachten deden hem al verder en verder dwalen en de man, die zich j zoo zelden aan dropmen mocht overgeven, liet thans zijn fantasie vrijen loop en werd eensklaps den droo- mer gelijk, die doelloos voortgaande, toch met haas tige schreden voortstapt, alsof hij een doel voor zich had. Eerst toen het doffe ruisclion aan de nabijheid van bevatten. Men hoopt dat de kleine, door het gebruik van de noodige tegengiftenweldra de nadeelige uitwerking van het gevaarlijke speelgoed te boven zal komen. Omtrent het ingetreden winterweder meldt men ons van Texel dat aldaar verleden week groote vluchten wilde zwanen voorbij trokken, hetgeen als een teeken beschouwd moet wor den dat de winter hier zijn rijk komt opslaan, Donderdagmiddag omstreeks half twee is in de oliekokerij van den heer Jb. Vis Pzn. tp Zaandijk, gelegen aan den Kalverdijk onder Zaan dam, vermoedelijk door het overkoken van een oliepan brand ontstaan, welke zich zeer hevig liet aanzien. In zeer korten tijd waren er eeni ge brandspuiten aanwezig, hetgeen met het oog op den slechten toestand der weg niet zeer ge makkelijk ging. Vrij spoedig gelukte het de vuur zee meester te worden, nadat men te voren de in de loodsen aanwezige voorraad petroleum in schuiten geladen had. De schade bedraagt 6 a 7000 gulden'en alles is naar men zegt ver zekerd. De dief, die op 29 October de voorschot bank te Oranienburg voor 5000 Mark bestolen heeft, is door de politie te Berlijn gevondenen aangehouden in den persoon van den huisknecht Bierhals, die zich na het- plegen van den dief stal naar Berlijn begaf en zich aldaar eenige dagen aan het vermaak overgaf. Van daar ging hij naar Potsdam, waar hij eene elegante wo ning huurde en twee jonge dames als juffrou wen van gezelschapmedebracht. In pracht en praal vertoonde hij zich overal. Daar hij elk een had medegedeeld, dat hij eene groote erfenis had gehad, en daar er geen bepaalde verdenking tegen hem bestondzoo konde er tot eene arrestatie niet worden overgegaan. Eenige da gen geleden verliet Bierhals zijne woning te Potsdam en vertrok met de beide dames naar Berlijn. Bij de uit Potsdam ontvangen mede- deeling over het rijk en opvallend leven van den voormaligen huisknecht, werd de opmerk zaamheid der Berlijnsclie politie op hem geves tigd, en kwam zij te weten, dat Bierhals te Oranienburg had vertoefd, tijdens aldaar de diefstal was gepleegd. Nu volgde zijne arrestatie. Van de door hem ontvreemde somhad hij bijna 4000 Mark binnen den tijd van drie we ken zoek gemaakt. In dien tussclientijd had hij nog onder de hand, een diefstal gepleegd in Bernau en door middel van inbraak uit eene den Odins val herinnerde en de schaduw van don berg hem als de schaduw van den nacht overviel, begreep hu in welke omgeving hij zich bevond. De Odinsval! Daar had Swan de eerste bloemen voor Thea geplukt. De herinnering aan dien dag ontlook zelve in zijn ziel als een bloem, en het bruisen en razen van het nederstortende water trok hem aan evenals het lied van den nachtegaal hem, toen hij nog een knaap was, aanlokte. Op het punt waar de Odin," eenmaal op den bodem van het dal gekomen, nadat hij over twee reusachti; ge rotsmassa's is heengesprongen, rustig en stil met zijn spiegelgladde, donkergroene oppervlakte, als een echt meer uit het tooversprookje, uitrust, schreed Swan naar den in de rots gevormdeu boog, die het water bij wijze van ingang tot de vriendelijke haven, den rei ziger echter tot brug dient. Boven gekomen klom hij, terwijl hij den waterval rechts liet liggen, over de kittelsteenen naar de holte bij den eersten val. Door de kloof schoot de waterstraal over het plat, dat met gelen glans door het w ater heen schemerde, en stortte dan schuimend naar beneden, om doqr de reeds te vo ren naar omlaag gestorte watermassa bruisend en ko kend te worden opgevangen. Een straal der zon schoot over de kloof, verlichtte den tegen overliggenden rots wand en deed hot waterstof in gouden nevel verkeeren. Wordt vervolgd

Schager Courant | 1882 | | pagina 1