van Sonoy op 't voorplein van 't Schagerslot onthoofd! Baarn. P. vax de Velde Mz. Verslag xan de Gemeenteraadszitting, gehouden op 12 Januari 1883. Tegenwoordig de h.h. Langenbcrg, voorzit ter; de Pater en Smit, Wethouders; Denijs, Secretaris; Buis, Govers, Hazeu v. d. Maaten, ■Noe, Schenk, Stammes en Voorman. Ingekomen stukken: 1. Missieve Gedeputeerde Staten, behel zende goedkeuring Suppletoire Hoofderlijken Omslag en Belasting Honden. 2. Idem goedkeuring overschrijvingsposten; 3. Idem terug besluit betaling post onvoor ziene uitgaven; 4. Idemmeldende Kon. Besluit tot mach tiging de staangelden op de markt te wijzigen; 6. Kon. Besluit houdende goedkeuring, verhooging Iloofdelijken omslag tot f OüOO. 7. Ingekomen reglement van Gedeputeerde Staten, begrooting 1883, besluit: 1. Beslissing Schagen te verdagen; 2. Machtiging gemeente Schagentot op de helft te beschikken, Ingekomen van Burgemeester en Wethou ders, procesverbaal kasopneming 4e kwartaal 1882. Ontv. f26,932,51 Loop. ontv. f30,483,38 te zamen f 57415,89' Uitg. f 26793,56. Loop. uitg. f26141,29'/, te zamen f 52934,85'/,. In kas f 4481,04. Ingekomen 2 briefjes van de II.II Buis en Denijs, kennisgevendedat zij hunne benoe ming, als lid der schoolcommissie aannemen Ingekomen mcdedeeling der schoolcommis sie, ingevolge raadsbesluit om advies te vra gen betrekkelijk eene onderwijzeres in de hand werken. Deschoolcommissie raadt aanover te gaan tot de aanstelling eener naaivrouw. Mededeeling van den voorzitter, dat het hoofd der school, de heer Kloeke, toestemming vraagt tot het geven van privaatles. Bij benoeming van hoofd der school, is in der tijd het verbod opgemaakt, het hoofd geen privaatles mocht geven, aangezien de Baad oordeelde, dit nadeelig zou ziju voor de school. Daaromdat men toen het tractement had verhoogd. De voorzitter zegt, de schoolcommissie ge raadpleegd te hebben en afwijzand advies te lebben ontvangen, terwijl Burgemeester en Wethouders insgelijks afwijzend hierop beschik ten. Dc Raad insgelijks. De voorzitter vraagt nu den Raad, te be sluiten, of er eene naaivrouw moet zijn, her innerende dat de schoolcommissie er toe aan maant. Tevens deelt de voorz. mede, van den heer schoolopziener, v.Eijck, schrijven te hebben ontvangen, behelzende verzoek, het besluit benoeming naaivrouw te verdagen. Voorzitter brengt, dit verzoek in den Raad, tevens me- dedeelende, dat volgens zijne meening, de schoolopziener er tegen is, en steli daarom voor, dit punt te laten wachten, daar de heer v. Eijck advies wenscht te geven. De heer Hazeu zegt, nu den schoolopziener niet te begrijpen. Hij houdt het met de school commissie en wil wel eene naaivrouw benoe men, daar anders eene uitbreiding van het onderwijzend personeel zeer noodzakelijk is. De heer Ilazeu wil geenszins den schoolop ziener voor het hoofd stooten, doch vreest voor discussiën, daar de schoolopziener steeds tegenwerkt. De heer de Pater vereenigt zich met den heer Ilazeu en gelooft, dat, als dit langer zeggen .vaar hy het van gemaakt heeft, opdat ik he zelf niet kan maken. H\j heeft reeds verscheidene groschen van mi) binnen. Zij nam een bezem die kort b\j haar stond, en woelde met de steel tusschen de scherven van de soepterrine. „Het is alles kort en klein geslagen," zeidei zij, „hier helpt mjjn eiwit niets en het vocht van Ketterlich ook niet; misschien dat gij met cement nog iets kunt uitrtichten, maar probeer het eens met waterglas, dat moet het nieuwste zijn." Waterglas daarvan had zij nog nooit gehoord, zeide Henriette; waar was dat dan te koop, of kan men het gereed maken, d» apothekers zijn altijd zoo duur. Doris wist er niets meer van te vertellen; doch zij dacht dat waterglas bestond uit water en glas. „Glas in water opgelost dat kan ik mij toch maar niet verbeelden," zeide Henriette. Misschien gaat het toch, wanneer men het maar goed heet, maakt," meende Doris, maar Henriette schud de het hoofd. Een tijdlang keken do vriendinnen elkander aan. Eindelijk verbrak Doris het stilzwijgen. Tl ordi vervolgd. moest duren, er geen einde aan komt en dat is tegen bet belang van het onderwijs. Tevens wijst de heer Hazeu er op. dat in de gemeente Winkel, ook eene naaivrouw is benoemd, tot het geven van onderwijs in de handwerken en dat het daar zeer gunstig werkt. De heer de Pater merkt aan, dat de school opziener toen ock er op tegen had en dat de uitkomst is, dat het zeer goed werkt. De heer Noë is er ook sterk voor eene naaivrouw te benoemen en het voorstel Hazeu doortezetten en den schoolopziener v. Eijck niet te moeien ,daar die den Raad hier naar zijn hand wil zetten, en het 6chijnt of de Raad zoowat nul in het cijfer is. Hij is cr dus sterk voor. Het zoeken van den schoolopziener schijnt te zijn, hier de baas ta spelen. Bij stemming wordt met algemeene steramen besloten tot de benoeming eener naaivrouw. Voorzitter vraagt nu den Raad, wie er een voorstel doetbetreffende tractement en voor waarden. De heer Stammes stelt voor hetzelfde trac tement te geven als in andere gemeenten. De heer Hazeu wil een tractement toeken nen van f 250 of f 300 omstreeks. Voorzitter zegt, dit niet te veel zal zijn, daar zij dagelijks van 9 uur 's morgens tot einde schooltijd werkzaam zal moeten zijn. De heer Noë stemt met den voorzitter in. De heer Schenk vraagt, of de naaivrouw buiten de schooluren om, .privaat onderwijs mag geven? Daarvan zou anders gebruik van gemaakt worden en hij vreest dit Dadeelig zal zijn voor het schoolonderwijs. Hij wil dan bij de regeling van het tractement, dit in het oog houden, daar er volgens zijn meening, buiten het tractement dan nog aanmerkelijk valt te verdienen. Tevens vraagt Schenk of de school kinderen verplicht zijnhet onderwijs in de handwerken bij te wonen. Hij voor zich geeft liever zijn kind privaatles met 10 of 12 andere kinderen. Voorzitter deelt mede, de schoolkinderen verplicht zijn het handwerk-onderwijs bij te wonen. Hij stelt voor vrijdom te verleenen tot het geven van privaatles, niet inziende dat dit nadeelig zou kunnen werken op het school onderwijs. .LI iv De heer Schenk komt nog eens terug op de nevenverdiensten, waarop de heer de Pater zegt, dat daarmede niet valt to rekenen waut dat die altemaal. nog in de lucht hangen. - Voorzitter meent dat de gemeente voor zich heeft te betalen en niet minder tractement kan geven in den hoop particulieren door privaat lessen het te kort ztillen -goedmaken. De heer Schenk vefmeènt toch hierop te moeten letten, daar de onderwijzeres in dé' handwerken hier wel gelegenheid zal vinden tot het geven van privaat ónderwijs hetgeen voor de andere onderwijzeres hier niet zoo ge makkelijk zal zijn. Voorzitter ziet dit niet in. De heer v. d. Maten stelt, voor f 500 trac tement tegeven, daar dit niet te veel is, als men rekent, dat de naaivrouw 1750 werkuren in een jaar heeft, dns nog geen 30 ct. per uur Buitenverdiensten doen hier niets ter zake. De heer de Pater vindt f 400 of f 450 genoeg. De heer Govers wil de bepalingvrij tot het geven van privaat onderwijs. De heer v. d. Maten herhaalt zijn voorstel van f 500. Bij stemming noemen de hli.Hazen, v. d. Maten, en Noë f 500, terwijl Buis, (lovers, de Pater, Schenk, Smit, Stammes, en Voorman voor f 400 zijn. De Voorzitter stelt nu voor de oproeping te plaatsen in de Plaatselijke Bladen, ten einde eerst de inwoners dezer gemeente gelegenheid te geven en mocht er geen geschikte sollici tanten komen, dan in de Buiten-Blade n te adverteeren. De heer Hazeu gelooft wel uit de inwoners klaar te zullen komen De heer Govers vraagt of zij niet geëxami neerd moet zijn. Voorzitter gelooft niet aan de de noodza kelijkheid en is overtuigd geëxamineerde da mes weinig wenschelijk zijn, daar die meestal hulponderwijzeressen zijn. Andere ziju van dc inrichting Tesselschade. De heer Govers meent dat cle wet examen eischt. Voorzitter zegt, dat. uit de inrichting Tes selschade blijkt, acte ^en verplichting is. Voor deze gemeente litijk beter dan acte. De heer Noë zrgt, dat eene naaivrouw moet bcr.ormd worden, die goed kan rraier en breien. Al dat andere is maar speelwerk. De voorzitter merkt aan dat wizrnlijkc rr.ai- sters geen akte bezitten en gelooft ook, dat eene geëxamineerde onderwijzeres niet met 30 Cts. per uur tevreden zal zijn. De heer Noë, meent dan wel f700 te zul len moeten geven. Bij stemming met algemeene stemmen be sloten, de oproeping eerst in plaatselijke bla den te doen. Komt aan de ordeGemeentesteeg, de Heer c.s. De heer Govers wil de steeg daar houden, met het oog op de afwatering van het markt- water. De heer Stammes vraagt of die steeg niet ingericht kan worden als de Heerenstraat. De heer Hazeu is er voor, die steeg te verkoopen. De gemeente heeft er niets aan en de verbetering zal nog al wat kosten. De heer v. d. Maaten meent, dat, daar de stellers van het rekwest erkennen, geen recht op de steeg te heblien, de gemeente het recht van doorgang zou kunnen staken en de steeg sluiten. Voorzitter meent, dat dit niet gaan zal, daar de steeg een publieke weg is. De heer v. d. Maaten wil Gemeentearchitect advies vragen om geschikten uitweg voor het water. De heer de Pater zegt dat de architect eene begrooting daarvan gemaakt heeft ad f 60. doch voor zich gelooft de P. dat de kosten wel hooger zullen worden. De heer Stammes gelooft eerder van f600. Voorzitter stelt voor: Verkoop of ruil? De heerVoormanniet verkoopen, maar het onderhoud opdragen aan de gebruikers. Voorzitter en Hazen: dat gaat. niet. Voorzitter: 't Is geen doorgang, vroeger diende die steeg tot brandsteeg. De heer Hazeu merkt ter loops aan dat de toestand der gemeentestegen hier zeer won derlijk is. De voorzitter is genegen tot afstand, daar de steeg dan een gezamelijk eigendom wordt. De heer Govers en Noë komen hier tegen op en meenen dat wanneer de steeg is ver kocht, de eigenaars er medé kunnen doen wat zij willen. En dat eene nieuwe waterafleiding eorder f 660,— dan f 60.— zal kosten. .-Stammes dringt nogmaals aan op eene ver betering, even als inde Heerenstraat De heer Govers meent dat de goot zeer goed verbeterd kan worden. De heer Stammes merkt nog aan. dat die steeg tegenwoordig wel etn moeras gelijkt. De heer dc Pater vraagf of dat niet zou blijvenal is de steeg verkochtwant de wed. Br,immer, de Heer, Meurs en Roggeveen loo- zen in die steeg het vuile water; terwijl zij bij sluiting, hiervan verstoken zouden zijn Daarbij komt nog dat het achterste gedeelte van de steeg juist het vuilste is, terwijl het voorste gedeelte zuiver is. De heer Hazeu meent daarom juist de steeg te moeten verkoopen. Dan zijn zij er meester van de steeg goed te laten inrichten. Wat kan de gemeente er tegen hebben, dat ieder zijn eigen potje kookt. De lieer de Pater meent dat zij dan al vroeger de steeg netjes in orde hadden moe ten houden; zij trekken er toch hun genot van. Hazeu meent dat de gemeente het, recht heeft te bevelen de steeg schoon te houden. Maar hoe gaat dat? De heer de Pater stelt voor de omwoners het recht op te zeggen het vnile water door de steeg te laten loopen. - s De heer Voorman, wil dc steeg laten blij ven, daar er nn nog wat water doorkomt en dit altijd goed is voor de aangrenzende sloot. De heer v. d. Maaten stelt voor de steeg vooreerst nog niet te verkoopen, daar er waar schijnlijk in de Raad veranderingen zullen worden voorgesteld omtrent dc sloten. Wordt met algemeene stemmen besloten de beslissing omtrent de steeg nog weder te verdagen. Informatiën plaatselijk geneesheer worden voorgelezen. Omtrent Dr. Ensing, thans te Texel, inge komen getuigschriften van Pref. Rozcnstein te Groningen, alwaar Dr. EnBing gestudeerd heeftvan Dr. Peil {De heer v. d. Maaien wordt vit den Daad geroepen en verwijdert zich Van den heer Muller, vroeger alhier ontvanger, van den burgemet ster van '1 xel en vau Dr. Hareuuiker, welke getuigtchiifi» n

Schager Courant | 1883 | | pagina 2