GEMENGD NIEUWS. gen leeftijd overleden de heer Mr. G. ït. van Lelijveld, President der Arrondissements- Rechtbank en Schoolopziener aldaar. De over ledene -werd om zijn rechtschapenheid zeer hoog geacht, ook om zijne werkzaamheid in verscheidene nuttige instellingen. Maandag is te Diemorbrug een metselaar met een gedeelte van het verwulf in een nieuw gemetselden regenbak gestort. Gelukkig was er weinig water in. Met moeit# haalde men hem er uit. Hij had eenige ernstige kneuzingen gekregen en werd pier vigilante naar Amsterdam vervoerd. Bij Ilpendam, nabij den spoorwegbrug over liet kanaal, is heden middag een boerenwagen bosplannen met een paard, door het schrikken van het dier, in een sloot geraakt. Alleen de voerman, zekeren Nijzzen en twee kinderen, een meisje van 14 en een jongen van 12 jaren, die met hem waren meegereden, geraakten te water en gedeeltelijk onder den 't onderstboven getui melden wagen. Do boer kwam er met een nat pak af, maar de kinderen helaas! niet zoo gelukkig. De jongen was onmiddelijk dood, ver moedelijk gest ikt, en het meisje, hoezeer levend van onder de kar gehaald en dadelijk naar het ziekenhuis te Purmerend vervoerd, verkeerde in zulk een toestand, dat Zij waarschijnlijk aan de gevolgen zal overlijden. 't Was gisteren voor velen een „pretje", naar Muiden te gaan.—Laat ons niet te hara oordeelen; het weer was 's morgens uitlokkend; de zon wierp zoo'n schilderachtig licht over het tooneel der verwoesting; het geheel was zoo le vendig en opwekkend, dat men bijna vergat dat er dooden gevallen waren en dat duizenden kleine burgers van alles zijn beroofd, zonder kans iets terug te krijgen. De wet erkent der gelijke schade wel als brandschade, maar de brandverzekering-maatschappijen laten in den regel in hare polissen door de verzekerden af stand doen van die beschikking der wet, voor zoover er geen feitelijke brand bij haeft plaats gehad. Toch kunnen wij over de ramp spieken de, natuurlijk nog niet opwekkend zijn, al ver mijden wij het schetsen van akeligheden. De uamen der gedooden hebben we gemeld ;voegen we er bij, dat de slachtoffers nalaten zeven we duwen en zeventien jonge kinderen. Voeg daar bij de materiëele schade, die in vergelijking van den omvang van de ramp minder groot is dan men had moeten verwachten, maar op zich zelf beschouwd toch zeer groot is en men kan wel beseffen dat de publieke liefdadigheid hier een veld vind ruimer nog dan bij de ramp aan de „Adder" overkomen. Help wie helpen kan. Er wordt zooveel gevraagd, maar ook zooveel ge leden! 't is wel het minste wat we doen kunnen tot leniging van den nood onzer land- genooten, wanneer we een gift van enkele gul dens of is dat te veel dan enkele stuivers of centên—by een dergelijke ramp ten offer brengen. De wonden die geslagen zijn, de jammer die werd veroorzaakt, worden er niet door wegge nomen of geheeld; weduwen geeft men haar echtgenootenkinderen hun vader niet terug; maar toch wordt de smart in hare gevolgen gelenigd en wij zeiven smaken de voldoening, dat we deden wat in ons vermogen was. On der de slachtoffers niet die omkwamenmaar die achterblevenwant ook dezen mogen slacht offers heeten komen ook twee kinderen voor, die in een enkel oogenblik vader en moeder verloren. De vrouw lag in 't kraambed, haar kind was vijf dagen oud; de schrik deed haar den dood aanop 't zelfde oogenblikdat haar man door 't ongeval gedood werd. R.N. Omtrent de oorzaak van de buskruid ont ploffing te Muiden, heeft men nog geen zeker heid. Eenige werklieden gissen, dat de ontplof fing zou ontstaan zijn, doordat zich in het kruit een stukje vuursteen zou bevonden hebben, dat onder het malen uit elkander zou zijn ge spat. De ramp die Muiden trof, heeft verschillende gebeuren," zeide mijnheer Böhmer op vriendelijken toon. Doch noch vriendelijkheid, noch heftigheid hadden bij Henriette eenig antwoord ten gevolge. Mjjnheer Böhmer stampvoette nu ook van woede. „Hebt gü het portret op den grond gevonden ja of neen!" „Hebt gij het portret op den grond gevonden ja of neen gij zult mij toch antwoorden!" schreeuwde mijnheer Böhmer nog eens en pakte de weerbarstige "bij de arm. Dit had ten gevolge, dat zij nu toch verklaarde het niet in een kist of op den grond gevonden te hebben. „Waar dan?" vroeg mijnheer Böhmer verder. Hierop zweeg Henriette weder. Mijnheer Böhmer moest zijn verhoor anders voortzetten. „Hebt gij zelf het portret tusschen de matrassen van uw bed gestoken of is het er bij toeval tusschen geraakt?" Nadat mijnheer Böhmer deze vraag nog zes malen had herhaald, gelukte het, Henriette de bekentenis af te dwingen, dat zij zelve het portret tusschen de ma trassen had gestoken. Nu viel er dus nog maar te verklaren, hoe, wanneer en onder welke omstandigheden zij in het bezit was gekomen van het portret; doch Henriette volhardde bij haar zwijgen en barstte op nieuw in tranen los. „Maar drommels, meid!" riep mijnheer Böhmer uit, „waarom wilt gij ons dan niet antwoorden?" Zy kon kon het niet, en zpj durfde het ook niet siond er lirand in den knntmölenop den Heiligen of Overtoomsclien weg te Amsterdam. In 1624 in den molen van Jan Hoorn als bo ven gelegen.. In 1625 in den molen van Joris Adriaanse, door de vctaken yan een spijker, die door een der arbeiders in een muur werd geslagen! In 1657 nog eens. In 1709 sprong de kruitmolen „het oorlogschip" op den Heiligenweg in de lucht. Bij alle ontploffiingen waren eenige menschen- levens te betreuren, doch de ramp te Leiden in 1807, bij 1*4 springen van een schip, gela den met buskruit overtrof henalleen 150 men- scbenlevens kwamen daarbij om. Een lid van den Gem. raad te Oostlingwerf, dntmoette voor eenige dagen een onbezoldigd rijksveldwachter in een herberg en bestrafte hem, omdat hij 's avonds geen surveillance deed. De aange iprokene, nam deze vermaning ter harte, en ging denzelfden avond op weg, waar het toeval hem gunstig was om hetzelfden raadslid te verbaliseeren, wegens openbSre dron kenschap. Een arbeider te Winsumvader van drie kinderen, waagde zich Vrijdag nog op liet ijs, met het noodlottig gevolg, dat hij er doorzakte en verdronk. Een vrouw te Helmond ging des avonds rm 8 uren uit, om eenige kleine schulden te lietalen. Des nachts om 1 ure werd zij stomdronken in een drooge sloot teruggevonden. Het geld was aan jenever verdronken. Te Alkmaar is uit de sclielphoek een klep- mand opgeviseht, waarin .het lijkje van een pasgeboren kind. Het lijk vaa een sedert oudejaars-avond vermist oud man, is uit de greb te Apeldoorn opgeviseht. Uit liet Y bij Amsterdam is het lijk van een man opgehaald, dat van het hoofd tot de voeten in een zak was gewikkeld, de justitie doet onderzoek. Door de officier van justitie der Arron- dissements Rechtbank te Breda, vergezeld van den rechter-commissaris en den grifier, is te Dongen een onderzoek ingesteld, in zake den ontvluchten klerk van den rijksontvanger aldaar. Er gaan geruchtendat er vele valsclibeden in geschriften zijn gepleegd, en er een te kort is van f 1200.—. "Wij zullen nu voortaan ons horloge gelijk kunnen zetten per telephoon. Door eene ver binding met liet rijkstelegraafkantoor te Bot terdam, zal men aan 't telegraafkantoor dage lijks opgaaf krijgen van den juisten middelbaren tijd van Amsterdam, waarop alle uren der treinen, geregeld, zijn en die dus aan ieder van belang is. "Wil, een geabonneerde nu dien tijd weten, dan sclielt hij het cent.raal-bureau op en vraagt verbinding met tijd. Het sein „voor waarts" volgt, men roept tijd, die hier een jonge dame is, in plaats van den ouden knor- rigen grijsaard met seis en zandlooper, zooals men hem gewoonlijk ziet afgebeeld, en men krijgt tot op een seconde juist te weten, hoe laat het is in Amsterdam dus 1 min. 36 sec. later dan hier. De apenliefde is groot, ook onder de menschen, zegt Jan Holland. "Welke ouders zien niet gaarne hun kinderen knap, geleerd, geestig, verstandig enz. Dat komt van lezen," daarom de kleinen van 's morgens vroeg tot. 's avonds laat ter school gezonden, liefst zooveel minuten vóór schooltijd, dat zij bijtijds de school bereiken kunnen, zonder meer. En komen de leerlingen 's avonds thuis, dan nog enkele uren gelezen, gerekend enz. nog een paar lessen ontvangen en daarna naar bed. Zoo gaat het vele kinderen, welke door deze over lading overspanning, hun jeugd verliezen voor den tijd. Zulke kinderen zijn zeer te beklagen en het zijn slechts onverstandige ouders, die liun kleinen geen speeltijd gunnen. het zou haar dood zijn! riop het meisje uit, terwijl zij hevig snikte en de handen vouwde. „Wio heeft u dat verboden?" vroeg mijnheer Böh- mor. Henriette antwoordde hierop niet. O, mevrouw Böhmer verging van woede en spijt. Dat was alles een elondige Comedie, die haar man hiervoor haar opvoerde. Hij had ja, hij had zelf zijn portret gegeven aan die verachtelijke daarom kon hij niet zeggen van waar zjj het portret had! En al dat geschreeuw van die meid en de toorn van" haren 1113n, dat alles was afgesproken werk! Reeds zweefde de hartstochtelijke uitroep op haar tong: „O, ik weet alles! Het portret is een geschenk van liefde van u aan Henriette en evenzoo mijn man tel, dien ik als bruid gedragen hob!" toen het natuur lijke gevoel, dat Rudolf haar toch niet zoo schandelijk ontrouw kon zijn geworden, nog eenmaal de over winning verkroeg op hare jaloersehheid. En tot haar geluk. Het kindermeisje, dat roods te vergeofsch oen paar malen aan do deur had geklopt, trad nu binnen en meldde meteen grijnzend gelaat: dat er een kerel was, die mijnheer wenschte te spreken. „Waarover vroeg mijnheer Böhmer. „Misschien wol over Henriette," antwoordde het meisje. IFordt vervolgd. zien te zijn, althans de commissie aldaar \Yrr-Vl belast is met het toezicht op het lager'onder i wijs, heeft het noodig geoordeeld, met ernst te waarschuwen tegen overlading van leerstof I waarmede de kinderen thuis bij privaatlessen worden lastig gevallen. a.A De jager "W. Jonkman, te Brunnepe bij Kampen, die voor eenige dagen het schot van zijn geweer in den voet kreeg, is Zondag aan de gevolgen zijner verwonding overleden. De man laat eene vrouw met 4 kinderen na. Gisteren, den geboortedag van wij. len H. M. de Koningin—Moeder, werden in de naaischool te Scheveningen aan 35 weduwen en 72 weezen kleedingstukken uitgereikt, welke in deze stichting van H. M. werden vervaardigd. "Waarschijnlijk zullen eerlang op Tessel 4000 vaten petroleum worden verkocht die daar zijn aangespoeld. In het hofje van Nijverheid, aan dén Z. O. Buitensingel te 's Hage, zaten eergist eren-avond man en vrouw gezellig bij elkander toen de zoon te huis kwam. De vrouw verwijderde zich een oogenblik later en ging naar den zolder om daar nog eenige bezigheden te verrichten. Door het lange wegblijven der moeder ongerust geworden, begaf de man zich naar boven, en vond daar de vrouw levenloos liggen, op het bed van haar zoon. De docter kon niet anders dan den dood constateeren. Een jaar of vijf geleden werd aan een liefhebber een antiek gebeeldhouwd kastje ver kocht voor betrekkelijk geringe som van f230. Dezer dagen werd het weder verkocht aan een antiquaar te 's Hage, voor den enormen prijs van f2500. Dit bewijst opnieuw, dat antiqui teiten in den tegenwoordigen tijd groote waarde bezitten. Omtrent den brand van den circus teBer- ditscheff verneemt men thans bijzonderheden die de Russischen regeering heeft gepoogt te on derdrukken. Zooals men weet, had de ramp plaats op den Russischen oudejaarsavond (13 Jan.) De toeschouwers, 2000 in getal, waren'meest dron- ken'voor dat de voorstelling begon. Een open vat met petroleum, waaruit de lampen werden ge vuld, stond aan den ingang van de stallen. Een lamp, die er boven hing, viel er in. De geheele stadjliep naar den brand, maar geen poging tot redding werd gedaan. De geheele brandweer was dronken. Men zegt, dat bijna 500 personen zijn omgekomen en 200 gewond. Een strenge wet tegen dronkenschap wordt in Denemarken ingevoerd. Het aantal „vergun ningen" in de hoofdstad wordt van 1350 tot 300 verminderd. Geen opzichtig gekleede meisjes mo gen in het buffet staan, daar zij jongeniieden tot drinken verlijden. Aan personen beneden de 18 jaar of die reeds beschonken zijn mag geen drank meer worden getapt. "Wie dronken op straat wordt gevonden, wordt naar zijn huis gebracht in een rijtuig; de kosten hiervan worden verhaald op den herbergier, die hem het laatst heeft getapt. In het dorp Geesteren (gem. Borkulo) be vindt zich eene jonge dochter van omstreeks 40 jaar, die monomaan is op 't punt van het hu welijk. Een der inwoners van genoemde ge meente vervolgt| zij zonder ophouden met haar aandrang om met hem in 't huwelijk te treden, zonder dat dezeeen oppassend mandaartoe aanleiding gaf. Deze omstandigheid is te Gees teren en in de omstreken oorzaak van gedurige oploopjes. Te Bazel is dezer dagen een dubbele moord gepleegd op twee Israëliten, vader en zoon, Meijer geheeten. De vermoedelijke daders zijn in hechtenis genomen te Bazel en te Muhlheim. EEN WONDERLIJKE VI00L1IANDEL. Dö graaf von Trautmannsdorp, stalmeester van Keizer Karei "VI, kocht van den beroemden vioolfabrikant Jacob Stainer eene der beste violen, die uit zijne handen zijn voortgekomen, op de volgende voorwaardenDe verkooper ontving terstond 66 Karls d'or, voorts, zoolang hij leefde, eiken Zon- en Feestdag een goed middagmaal, ieder jaar een nieuw kleed met gouden tressen, twee vaten bier en vrije woning met vuur en licht, maandelijks 100 gld. aan kontanten en als hij mocht trouwen, zooveel hazen als hij voor zijn huishouden noodig had en jaarlijks 12 maanden ooft voor zich en evenveel voor zijne oude voedster. De verkoo per leefde na het sluiten van dit accoord nog twaalf jaar, zoodat de viool van Stainer den graaf von Trautmannsdorf op 20000 gulden kwam te staan. Dit instrument bleef meer dan 60 jaar in de familie van den kooper, waarop het in handen kwam var zekeren graaf Kolowrat en van dezen in die van den beroem den vioolspeler Franse). Thans is de viool in 't bezit van een Russischen prins, die haar voor een zeer hoogen prijs van een rijken En- gelschen verzamelaar van curiositeiten verkreeg. Men herinnert zich misschien nog wel hei

Schager Courant | 1883 | | pagina 2