Binnenlandsch Nieuws. Moesten wij in ons vorig nummer berich ten dat de menschlievende arbeider, die het Scha- gensch dienstmeisje had opgenomen, met zijn geheele gezin aan den typhus leed, nu is Vrijdag middag de vrouw van dien man ook reeds over leden, zij zou heden middag worden ter aarde besteld. Door de afd. Alkmaar der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is besloten een sub- sidie van f 100 te verleenen ten behoeve van de Internationale Landbouw tentoonstelling in 1884. Ter gelegenheid van de viering van het -25-jarig ambsfeest van den heer A. Maclaine Pont, burgemeester van Alkmaar, werden hem Donderdag .talrijke geschenken aangeboden door den gemeenteraad en de burgerij. De geheele stad had een feestelijk aanzien en 's avonds werd Z. E. A. een serenade ge bracht door de Liedertafel Arion. Te Hommerts is een man gestorven, die 2 jaren op den zolder had doorgebracht en enkel bij nacht dien eens verliet. Door list had men hem daarvan weten te lokken. Hij werd toen flink gereinigd, doch stierf kort daarna, oud 50 jaren. Zijn baard was 4 dM. lang geworden. Men schrijft naar aanleiding en tot aan vulling van het bericht, overgenomen uit het D. v. Z -H. omtrent Paschen: In 1845 was het den 23 Maart Paschenik woonde destijds te Zaandijk en herinner mij, dat er toen aldaar en langs de geheele Zaanstreek (wegens de groote bijzonderheid), de familiën met elkander paascheieren op het ijs de Zaan gebruikten. Ook werd er dien dag door de liefhebbers geard. Een of twee dagen te voren was het begon nen te dooien, zoodat er min of meer water op het ijs stond. Het ijs had toen nog een fameuse dikte, zoodat een en ander, zonder het minste gevaar, kon plaats hebben en ook plaats had. Ook in 1856 viel Paschen nog twee dagen vroeger in dan dit jaar het geval zal zijn. De WelEerw. Heer Adriani te Warmen- huizen is beroepen te Oudkarspel. Dat land in den tegenwoordigen tijd geen© zekere bezitting is, blijkt hieruit, dat een huis met 4 bunders bouwland te Oostwoud, dat in 1877 voor f-22,000 werd verkocht, in de afge- loopene week voor f 10,100 overgedaan is. Door de veldwachters der gemeente Naar- den H. Ragellie en J. Sluijsterburg is, volgens het Politienieuwsaldaar in den avond van den 9en dezer in bescherming genomen een 17jarie meisje van Amsterdam, die op een schandelijke wijze door enkele onderofficieren der infanterie misleid naar de kazerne is gelokt en aldaar vier nachten is opgesloten gehouden. Zoodra de ge- noemde veldwachters het schandaal vernamen is door hen een onderzoek ingesteld, proceï verbaal opgemaakt, en de 17jarige op kosten van de gemeente naar hare ouders, te Amster dam, teruggebracht. De onderofficieren, in (je zaak betrokken, moeten de schandalen, door hen bedreven, reeds hebben bekend. Met veel ijver en op degelijke wijze hebben genoemde veldwachters gehandeld, zoodat een woord van lof hun niet mag worden onthouden. - De ongelukkige ouders van dit meisje hebben' naar ons blijkt, hun dank betuigd aan den Bur gemeester van Naarden en aan de daar geves tigde rijksveldwachters voor de genomen maat regelen. (N. v. d. In de Vleerstraat te 's Hage moet Dins dagmiddag het volgende zijn voorgevallen. Een vrouw van ongeveer 45 jaar trachtte daar een klein kind door een tram te doen overrijden. Zij legde nl., toen de wagon aankwam, het wieht op de rails; toen de tram nog bij tijds stopte, zette zij het op een loopen. De vrouw werd echter achterhaald en aan de politie over geleverd. l'ad. Bij het hoofdcomité is voor de slachtoffers van de ramp te Muiden ingekomen van Z.M. de Koning een .gift van f 300 van H. M. de Koningin f 200. Totaal reeds f 13.189.10. Uit Wieringen wordt geschreven: Sedert onheugelijken tijd is het zeewater hier niet zoo laag geweest als in dc vorige week. Langs den lagen waterrand vertoonden zich boom stammen, welks herkomst niet twijfelachtig is, daar ze stellig in ouden tijd op die plaats zei ven zijn gegroeid. Een andere vraag is de her komst van den reusachtigen steen aan de Noord zijde van dit eiland, welke mede bovenkwam en waarvan reeds een beschrijving voorkomtin Martinets Catechismus der Natuur. Vermoede lijk is die colossus met drijfljs aangevoerd van de rotsachtige kusten van Noorwegen. De gymnastiek-vereeniging „Voorwaarts'' te West-Grafdijk gaf Zondag j.1. eene uitvoering te Spijkerboor in het lokaal van den Heer G. Hop. De verschillende oefeningen en tableaux- vivants vielen zeer in den smaak bij het talrijk opgekomen publiek. Een geanimeerd' bal zette de kroon op den genotvollen avond. De opbrengst van het concert het door Pur- merender mannenkoor gegeventen bedrage van f 130, is onder 121 weduwen en 20 ouden van dagen verdeeld. De giften varieerden van f 0.75 tot f 1.50. In den loop dezer week werd te Ursem eene boerderij met ruim 14 H.A. weiland in publieke veiling verkocht voor f 33 000 behalve de onkosten, op deu verkoop vallende. Woensdag 1-1. werd te Amersfoort een huwelijk gesloten, bij welke gelegenheid bleek enorme slopïr.gswerk op zich heeft genomen, een der grootste aannemers van Parijs, een man, die de meeste historische gebouwen reeds heeft doen vallen, van wien.iedereeu den mond vol heeft. Wie is dat geweest? Dat zal ik u zeggen als een bewijs, hoe ver men 't in de wereld kan brengen. Achille Picart is den 14en Januari 1847 te Berrieux bij de stad Laon geboren. Zijne ou ders bezaten niets en zoo kwam hij in 1865 zonder eenige aanbeveling en zonder geld te Parijs in bij een slooper, natuurlijk als op perman bij wien hij 't gewone werk verrichtte en goed oppaste, maar gepn schatten verdiende. Welke was de hoofdtrek van zijn karakter? Een buitengewone energie, eene wilskracht, die zich door geene zwarigheden laat tegen houden, ze allen bestrijdt, ze allen overwint. Zulke menschen beminnen en zoeken hef ge vaar, alleen uit eene onbedwingbare zucht, om het te trotseeren en gewoonlijk blijven ze gespaard. Zoo is 't ook niet Picart gegaan. Vijf jaar was hij werkzaam, toen de oorlog met Pruisen uitbarstte. Vaderlandslievend in hooge mate ging hij naar Soissons en nam als eenvoudig soldaat dienst onder de vrijwil ligers en uit de rapporten van die dagen blijkt, welke helderdadrn hij Ie Soissons en te La- Fère heeft verricht; blijkt hoe eenparig zijne officieren zijn in zijnen lof, hoe de jonge vrij williger beurtelings als soldaat, korporaal, ser- jant, de ziel was van alle moeielijke en ge vaarlijke tochten en hoe hij daar den naam van nsoldaat zonder vrees" had verworven. Ten bewijze een paar fraaie staaltjes. Op zekeren nacht dringt hij met eenen makker door tot 't dichtste der bosschen, om eenen strooper te vervolgen, die den Pruisen tot spion verstrekte en gel ukte het hemdien 11a wanhopigen tegenstand te vatten. Op een anderen keer gaat hij 's nachts onverschrokken door de vijandelijke linie, om de noodige bevelen over te brengen tot het doen springen van de brug van Vierzy. Te Soissons werd hij gevangen genomen. Spoedig vindt hij middelom te ontsnappen en neemt weder dienst bij de vrijkorpsen van la Fère. Bij eenen uitval wordt hij andermaal gevangen, ontsnapt op nieuw en wordt nog maals vrijwilliger. Dat alles staat bij dagorder vermeld en evenzeer is 't waar, dat hij later het kruis van 't legioen van eer ontving. Ziehier wat hij deed in den nacht van 24 op 25 November 1870. In dien nacht kregen 23 dapperen, onder welke Picart zich natuurlijk bevond, bevel, om de positie der vijandelijke batterijen te verkennen, die op 't punt stonden het vuur op La Fère te openen en de stad te bom bard eeren. Bij hunnen terugkeer geraakten ze ingeslo ten tusschen het water en 't vijandelijke vuur en onze drie en twintig dapperen waren on twijfelbaar verloren geweest indien Picart met zijne gewone stoutmoedigheid, niet een bootje had weten te bemachtigen, waarmede hij zijne makkers een voor een trachtte over te brengen. Bij de een en twintigste reis werd het ranke vaartuig door een kogel in den grond geboord. Er bleven nog 2 menschen over die gerei moesten worden. Alweder was het Picartdie na lang zoeken nog een bootje vond en de redding volvoerde. Dat alles deed die man Toen de oorlog was geëindigd, had hij voorzeker wel eenige aanspraak op belooning, op een post Maar dit verkoos hij niet. 14 ij keerde naar zijne oude plaats, onder 't volk terug. Eenige jaren later trad hij andermaal te voorschijn, niet als soldaat, maar als de man aan het hoofd eener zaak. Voorspoedig in 't geen hij ondernam, vooral 't gevolg van die groote wilskrachtwas de vrijwi liger Picart nu de voorname heer Picart en is hij nu zoo niet de grootste, dan toch een der grootste aannemers van Parijs. Zóóver kan men het brengen. Baarn. P. van de VELDE Mz. vergaat onder het stof, En dan die menigte her tenhoornen, boven en onder aan de deuren, die byna allen half openstonden toen wij den gang overgingen, terwijl alle gezichten rechts en links verdwenen." „Ik heb niets anders gezien dan oude kleerenhan- gers met vuile vrouwenrokken en dergelijk gesnor, behalve oen prachtige hond, die my met gegrom be groette." „Op een gebroken stoel zag ik een blad met kopjes ©n schoteltjes, heerlijk oud zilvergoed daartusschon, dat een aanzienlijke som vertegenwoordigd zal hebben. „Het mag er daar buiten uitzien, zooals het wil, wanneer het hier binnen maar wat bewoonbaarder wareMaar het ziet er hier uit alsof raven en gie ren hier gehuisd hebben Trok eens dat gordijn ter zijde, indien het er namelijk niet afvalt!" Do luitenant trok voorzichtig aanhet koord, doch er wa3 geen beweging in te krijgen, en toen liy de gordijnen met geweld ter zijde schoof, vervulde een stofwolk het vertrek. „Dat is Poolsche gastvrijheid!" bespotte de prins. „En hoe eigenaardig ruikt het hier!" „Een mengsel van turkschen tabak, koud gewordon punsch en vet." De prins opende het venster en keek naar buiten. Na lang zoeken vond men eindelijk een schel. „Ah - charmant," riep de prins uit en belde een paar malon. Kort hierna werd er geklopt, de dour ging op en een man, mot een in het oog loopond dik hoofd, keek naar binnen en richtte zijne levendig vragende oogen op de lieeren. Eensklaps stond hij midden in het vertrek, richtte zijn sluwe, veelzeggende oogen nu op den oen, dan op den ander, lachte zeer vergenoegd en vroeg in het Poolsch: „"Waarmede kan uw onderdanigste knecht de heeren dienen?..,, Brr! het is hier koud!" voegde hij er snel bij, keerde zich naar den oven en liet zoo de heeren zien, dat hij een sterk gekromden rug en c-enhoogon schouder had. „Spreekt gij geen duitscli, beste vriend?" vroeg prins Looz hem. „Spreek het wel maar mag niet," antwoordde deze lakonisch. En ik spreek Poolsch maar wil niet! Hoe- komen wU dan bij elkander?" vroeg de prins en zag hem met vasten blik aan. „Ik weet het zal het u zeggen. Panie; - laten wij fransch spreken, mijnheer?" antwoordde de zon derlinge dienaar. „Niet veel tjjd!" zeide hij nu in het fransch, „veel gezelschap in huis, Piotr (Petrus) heden veel te doen," daarbij krabde hy met do hand achter het oor. „U wil zeker vuur hebben. "Wilt gij ook een flesch wijn of cognak?" „Dank u, vriend Piotr; wij willen wel vuur, maar geen drank ;ik bid u, roep onze dienaars." „Dienaar reeds in de koetsierskamers. O na!" verzekerde hij met een gewichtigheid alsof het zich van zelf liet begrijpen en maakte met den hand eone beweging, alsof hij een lepel aan den mond bracht. „Zoo! Dat verheugt mij. Verder zou ik ook gaar ne den huisheer willen sprekenWy willen na melijk ook wel eten! „Zoo;.... zoo.... nu dat isgfinakkeliik genoeg!... Eet allemaal) om 5 uur," verzekerde Piotr met na druk. „Veel lieden veel bezoek om dezen tyd. Een woinigje geduld u heeft dadeiyk vuur." zeide hy nu eensklaps in het Duitscli, als om te toonen, dat lip die taal wel verstond. Hierna ging hy heen. Juist was Piotr vertrokken, of do n ajoor kwam bin nen. Hy was byzonder slecht geluimd. „Neen, müne heeren dat gaat toch boven alles, wat bekend was! Zoo heb ik my de Poolsche gastvrijheid niet voorgesteld," riep hy uit, bibberende van koude. „Overigens, kom ik om u te vragen, wat voor reden er toch bestond voor dat schieten? Gy zult opge merkt hebben, welk een ongunstigen indruk hot ge maakt heeft op mijnheer van Bordowski en dezynen, dat wij ons aldus toegang verschaften. Ik vrees, dat dit voorval ons verdriet genoeg zal veroorzaken, ook moet gij den overste hieromtrent ten antwoord De rederijkerskamer „Oefening Volmaakt" te West-Graftdijk zal hedenavond (18 Febn aldaar eene uitvoering geven. staan, want men zal u aanklagen, heeft men mij ver zekerd." „Daarop ben ik voorbereid, lieer majoor," antwoord de de prins koel en teruggetrokken, „en ik zal mï verdedigen zoo goed ik kan," „Gy hadt het toch eerst wel op oen zachtere manier kunnen probeerenzeide de majoor nu een weinigs kalmer, „wy zyn hier niet in liet land van den vijand. Zooals gezegd is, onze positie tegenover de inwoners is er niet beter op geworden." „Nu, dan hadden wy lang kunnen wachten," bromds luitenant von Parschner. „Overigens bemerk ik, dat gij al even ongunstigzii' ingekwartierd, ais ik," ging de majoor voort. Een luid geklop op de deur verhinderde hem voort te gaan; de deur ging open en de kleine, origineel» gestalte van Piotr werd zichtbaar, gevolgd door W meid en een knecht, die een last hout droeg. Vriendelyk groetend kwam hy binnen en zeide U het fransch: „Hier ben ik, gy zult tevreden zyn, heeren!" F „Spoedig, spoedig, Minka!" zeide Piotr tot hetnie'; je en berispte den knecht, dat hy het hout met zoov»- geruisch nederwierp- „Myne Heeren, wil s, v. p, even in een andere k» mer gaan, het zal hier dadeiyk gereed zyn," zeide Piotr tot do heeren. Toen zy in de andere kamer waren, gaf de maM zyn verlangen te kennen, ojn aan den heer des B zes een bezoek te willen brengen. Hoewel de beio officieren het hem afraadden, stond hy er toch op® zeide over een half uur de kaartjes te zullen zen* want, dat de beide officieren hem moesten vergezel j was eene stilzwygendo conditie. Diensvolgens be„ de majoor zich naar zyn kamer om zich te k'ee Ook de beide officieren maakten zioh voor hetbez gereed, Wordt vervo¥'

Schager Courant | 1883 | | pagina 2