Gemengd Nieuws -en pakken, die men overal ziet, zijn legio, en er zal heel wat tarra overblijven als men een maal aan het uitpakken gaat. Waar al dat le dig goed geborgen zal moeten worden gedurende den tijd van de tentoonstelling en hoe een ieder later weder aan zijn eigendom zal moeten ko men, zal nog te bezien staan. Ondanks de" oplettendheid die men moet hebben om niet over voorwerpen te vallen en de moeielijkheid om hier en daar over iets heen te klauteren, is zoo'n wandeling door het gebouw zeer interessant. Overal bedrijvigheid en drukte en fantastische kleeding en vreemde taal. Hooren en zien vergaat van het leven, dat er heerscht, veroorzaakt door het hameren en timmeren, het verrollen van zware voor- •werjten, het luid elkander toeschreeuwen, het geven van bevelen, en zoo nu en dan door het zingen van een lied. Hier ziet men een expo sant de grootte van zijn terrein opnemen, daar werklieden met moeite hun goederen over dat van anderen naar de plaats brengen en weder elders dametjes bezig aan het vervaardigen van draperie voor een afdeeling. Men schaamt zich bijna zoo rond te loopen wandelen op een ■plaats, waar alles zoo ijverig in de weer is, maar men wordt tevens aangenaam aangedaan door den opgeruimden geest, die er onder de werklieden heerscht. Een ieder spreekt van op tijd gereedkomen •en als allen woord houden, dan zal het bij de opening aan niets haperen. De toegangsprijs voor de Internationale ten toonstelling zijn bepaald op bij dag des Dins dags, Donderdags en Vrijdags één gulden, de overige dagen vijftig cents per persoonbij avond des Zondags en Woensdags vijfentwintig cent, de overige dagen vijftig cent per persoon. Naar men verzekert, zullen HH. MM. de Koning en Koningin aanstaanden Zaterdag over Vlissingen naar den Haag vertrekken en wordt de Koninklijke trein aldaar te 12 ure ongeveer verwacht. Aangaande de uitgeschrevene geldleening, groot 60 millioen gulden, ten bate van onze staat, deelt men mede, dat die meer dan 12 maal is volteekend en wel dat er is ingeschre ven tot een bedrag van 748 millioen. Wel een bewijs dat Nederland nog een zeer groot crediet heeft. Met de Engelsche mailboot kwam dezer dagen te Vlissingen een passagier aan, die per boot naar Middelburg vertrok en, na aan het sta- stion eene .#cène met den stationchef te hebben gehad, in een der eerste logementen aldaar zijn intrek nam. Zijne vreemde gedragingen ook daar gaven den logementhouder aanleiding tot het vermoeden, dat de gast krankzinnig was •en deden hem de hulp der politie inroepen. Deze heeft den man, die blijkens advies van een geneesheer werkelijk krankzinnig moet zijn naar het gasthuis overgebracht. De man, die van een deftigen stand scheen, was netgekleed en voorzien van passage-billetten 1ste klasse, doch had geene bagage of geldswaarden bij zich. Vermoedelijk was het een Amsterdamsch koopman. V. d. E. genaamd. Bij afwezigheid dei' moeder, heeft te Gel- dermalsen een kind van ruim een jaar zich door 't omverwerpen van een pot heete koffie zoodanig gewond, dat 't aan de gevolgen is overleden. Een dame te Botterdam lid eener zeer geachte familie, zou gisterenavc n 1 met hare bloedverwanten de voorstelling in den Groeten Schouwburg bijwonen. Aan den S houwburg ge komen, gevoelde zij zich niet wel, zoodat zij niet naar haar plaats ging maar naar huis terug- Een onwillekeurig „Ah!" ontglipte aan graafHancke's mond; dus had die kleine schermutseling toch een zichtbaar gevolg gehad. „Het schot zit hem hier in den rug," zeide nu een der vagebonden. „In der daad!" riep de graaf uit, terwijl hfj in zich zeiven er bijvoegde: „Dat zal Looz en Parschner interesseeren." „En de Kozakken?" vroeg hij toen, „hebt gij die kerels gezien?" Beiden schudden het hoofd. „Zij waren gisterenavond bij de smederij en hebben zich sedert dien tyd niet meer laten zien." „Nu laat u dan maar niet storen t" Hiermede galoppeerde graaf Hancke weg en reed onwillekeurig naar Krakau, ontbeet aldaar on ging naar een bloemenwinkel waar hij een bouquet bestelde. Toon hy dit huis verliet zag liy- op nóg geen vijftig schreden afstands een rijtuig stilhouden, waaruit een zeer slank heer steeg. Graaf Hancke herkende in hem von Garczinski. Tegen den middag kwam graaf Hancke weder op Wicelowiec terug. Toen hfi op den hof kwam, viel zjjn blik dadelijk op Marta von Bordowski en op graaf Xaver Tardows- ki, die langzaam naast elkander voor do branderij liepen. Graaf Hancke diebepaakl jaloersch was, hinderde dit. Op het geluid van hot hoefgetrappel keerde Harta zich om en ziende dat het graaf Hancke was, bleef zij staan. Graaf Tardowski moest dus ook wel wach ten. Marta zag er ontevreden uit en scheen met graat Xaver eene woordenwisseling gehad te hebben, en zeide nu: „Ziet gij daar komt iemand, een vreemdeling, maar een man. Graaf Xaver, neemeen voorbeeld aan hem. Er is niets zoo vervelend als een ijverzuch tig minnaar." Zonder meer keerde Marta zich nu tot graaf Hancke en wenkte hem met hand en oog toe, terwijl het haar in het geheim genoegen deed, te weten dat graaf Xaver keerde, waar zij anderhalf uur later overleed. In een gemeente in het graafschap Zutfen kreeg dezer dagen een Raadslid in de Raadszitting quaestie met den Voorzitter. Toen de Burgemees ter hem van stijfhoofdigheid beschuldigde, riep hij in edele verontwaardiging uit: „A'k mien eigen heufd nêêt volgen zal, wat döo'k er dan mee!" Buitenlandse!! Nieuws. IFiR-ZAlSr KRUK- Parijs, 16 April. De arbeiclstaking te Mnr- seille duurt voorteene vergadering van 2000 strike-makers bleeft dezen morgen zonder ge volg. GROOT-BEITTAinSriË- Londen, 15 April. Nadat Bradv is geoor deeld zal morgen de beurt komen aan Curlev en aan Timkellv. Het heet dat Patriek Delany en Maffrev hunne misdaad willen bekennen. Slechts zeven •„onoverminnelijken" zullen ter dood veroordeeld worden; de overigen alleen zijn aangeklaagd van samenzwering en zullen er met tien jaar tuchthuisstraf afkomen. Vermoe delijk zal het geheele proces drie weken duren. De ter dood veroordeelde Brady is zeer kalm. De algemeene aandacht valt nu weder hoofd zakelijk op Patriek Joseph Tynan, wiens por tret door den aanklager Carey werd herkend als no. 1. Tynans moeder, die als weduwe een ex-constable huwde, woont in Kinstown en moet, sedert haar adres is bekend gewor den, zich getroosten, dat zij door een nieuws gierigen reporter op het onbarmhartigst on dervraagd wordt. En zoo vernemen wij dan, dat dit bloeddorstige genie werd opgevoed in het graafschap Dublin en op de school voor een toonbeeld van een leerling doorging. Hij zou priester worden, doch op zijn 16 jaar had hij daarin geen lust meer en wijdde zich aan den koopmansstand, werd reiziger voor een Lon- densche firma in tapijten, kreeg een zeer hoog jaargeld, huwde, werd vader van negen kin deren, die allen in Londen nog in leven zijn, en verdween toen voor geruimen tijd, zonder dat zijne moeder of zijne vrouw, die hij nooit in zijne bijzondere zaken inwijdde, iets van zijn daden hadden vernomen. Toen hij eensklaps weder te voorschijn kwam, stichtte hij in Kinstown een papierhandel. Zijn moe der is zeer bedroefd, maar hoewel hij haar kind is, gelooft zij toch, dat hij zijn lot ver diend heeft. ,,Ik hoop niet" -zeide zij - „dat ik mijn armen verdwaalden zoon in deze wereld ooit zal wederzien." IRTTSIjAÜNriD. Omtrent het nieuwe uitstel van de kroning van den Czaar van 27 Mei tot 10 Juni. meldt men nog nader. Eerst dezer dagen is in over weging genomen, dat 27 Mei de verjaardag is van een bloedig voorval in de Russische geschiedenis. Op dien dag werd de jonge Demitrius, uit het huis lTurik, door zijn oom Boris Godunow in de nabijheid van Moskou ver moord. Re eerste Zondag na 15 Mei, welke op den 22sfen invalt, is de verjaardag van den dood van 's Keizers moeder. Dienvolgens is de kroning op 10 Juni vastgesteld. in hetzelfde oogenbiik rood en bleek werd van toorn. Op haar geroep kwam er bediende naderby, die graaf Hancke's paard overnam en naar den stal bracht „Uy zijt van morgen vroeg opgebroken; - ik hoorde u wegryden," zeide zij hem aanziende, tot groote er gernis van graaf Xaver, „had gij dienst, graaf Hancko of hebt gü niet goed geslapen?" „Ikin der daad, genadige freuleik was wat opgewonden en had behoefte aan frissche lucht. Korporaal Tarcza die by den staldeur zag hoe ver trouwelijk graaf Hancke met Marta omging, ergerde zich hier ten zeerste over; hoe kon'een Keizerlijk offi cier zich zoo verlagen voor een Poolsch meisje! „En zijt gij nu uwe booze droomen ontvlucht?" vroeg Marta spottende. „Booze droomen! hoos waren zy niet. In te gendeel, genadige freule," zeide graaf Hancke schert sende. terwyl graaf Xaver zich op de lippen beet. „En brengt gij nu behalve uw verkoeld bloed nog iets anders mede?" vroeg Marta. „Ik bid u laat ons in huis het gesprek voortzetten!" riep nu Xaver eensklaps uit, die het niet langer kon uithouden. Oogenblikkelyk kéerde Marta zich om en hem aan ziende, zeide zy: „Ah! - zyt gij daar, zijt gy nog hier? - Vergeef my, ik had u geheel en al vergeten. Ik ken uw zwak gestel en zou niet gaarne willen, dat gij om mijnentwille u eene verkoudheid op de hals haaldet Gij zyt ontslagen. Kom, graaf Hancke, heeft u er genoegen in met my wat naar de schijf te schieten? Ik wed, dat ik beter schiet dan gij. Tot weer ziens, graaf Xaver, vat vooral geen koude!" Zij wenkte hem met de hand toe, hetgeen hem no" meer verdroot, stak haar arm vertrouwelijk door dien van graaf Hancke en ging met kleine treden, met hem naar de brandery. Wordt vervoltjd. Iemand berekende onlangs dat een te zanger aan de Fransche opera 5J frank eiken noot die hij zong verdiend, had. DenVoc genden dag kocht de kunstenaar een vaas een winkelier, die een hartstochtelijk vereej! van hem was. De vaas, kostte 21 franken Dat is duur, zeide de kunstenaar. yvel i A heer, antwoordde de winkelier, en u laat u 54 frank voor een enkelen noot betalen. - frank sprak de kunstenaar, wel, kan ik helpen wat de menschen mij betalen 5| bet .willes 1 Woftl Ja maar u is het waard ook, zei thang beleefde winkelier, wiens kunstliefde ven kwam. Meent ge dat werkelijk0 J zeker! - Nu, do-re-mi-fa, zong nu de kunst! naar, vier toonen a 51 frank maakt 22 Wé ik behoud de vaas en krijg nog 1 frank tv-? De eigenaar eener Fransche menagea had een beeldschoone vrouw, wier trouw "p echter verdacht. En terecht. Hij onderschor* een billet-doux, waarin zijn vrouw den ter tegen dienzelfden avond een rend% toestond. De beleedigde echtgenoot liet het brief je aan den hestemden persoon bezorgen en 's avonds op de loer. Daar kwam de sta!®ee* ter, maar de dierentemmer was er ook en er.*» den medeminnaar aan. Hij duwde hem de ten binnen en bracht hem iu een ledig hok, begrens door twee hokken met wilde dieren, die dend tegen de tralies opsprongen. De hol waren sterk, maar de angst van denman, den ganschen nacht opgesloten bleef, nu hem krankzinnig. Hij moest den volgenden gen naar een gesticht worden gebracht. Aan een erfenis-historie, die sedert een of tien te Berlijn af en toe druk besproken w de zoogenaamde „Hollandsche erfenis", is door het Berlijnsch gerechtshof een eind gei» Voor dat Hof stond een 78-jarige gebrekl vrouw terecht, Johanna Charlötte beweerde erfgename te zijn van Heinrich Se] fer, in 1764 te Suriname overleden en door een vermogen vau 40 millioen gulden nagel werd, waarvan haar naar zij voorgaf, 5 mi oen door de administrateuren der erfenis den toegewezen als haar aandeel. Zij verki de toezegging daarvan door de bemoeiingen v. den thans overleden Amsterdamsehen zaak nemer Fongers. Maar de uitbetaling der geil werd door Nederland geweigerd; de erfgenai nam nu haar toevlucht tot een proces en trad te op allerlei wijzen geld te krijgen tot v zetting daarvan. Verscheidene personen, van zij onder voorspiegelingen van voordeelen de gewaande erfenis te zamen 10,000 Marty ving, dienden nu een aanklacht tegen haar en er zullen zeker nog wel veel meer z in, nog zwegen, in de hoop op de voordeelen. Uit de verhandelingen in het proces is ken, dat de erfenis van Schaefer in 1802 de wettige erfgenamen in Nederland werd betaald. De beschuldigde legde een stuk over w; de zaakwaarnemer Fongers haar berichtte, de administrateuren der erfenis tegen ces opzagen en haar een minnelijke scl voorsloegen, waarbij zij 5 millioen uit! zou krijgen. Het Hof oordeelde daarom, beschuldigde te goeder trouw gehandeld had sprak haar vrij. Het Openb. Ministerie had maanden gevangenisstraf geëischt. Bij bet uitspreken van het vonnis wee- rechter nog uitdrukkelijk op de leering, geval voor de talrijke erfenisspeculanten gel De „Hollandsche erfenis" bracht eenigea geleden al heel wat hoofden ophol; liet ver pen van bewijzen van aandeel maakte de weging nog erger, en oen achttal mannen set ten zelfs op zekeren nacht de erfgename, haar in hen macht te hebben. Het ministerj- buitenlandsche zaken en het Nederlandsen zantschap moesten toen zelfs formulieren l drukken, waarin zij de ongegrondheid der ruchten omtrent de erfenis betoogden, om eenigzins de beweging te doen bedaren, zelfs nu nog wordt in de buurt waar da name" woonde ernstig geloofd aan de 5 m» die de Rotterdamsche bank en de bül1® schappij „Nederland" schuldig zouden z# Een andere vermaarde erfenis, die J millionair Ott, behoort nu eindelijk ook j- verleden. De gelden werden, naar men uit bericht, Zaterdag aan de erfgenamen uit De administrateur kreeg het niet onaar rarium van 400,000 fr. Twee vrienden ontmoetten e!jf J een lange scheiding in een stad van was reporter van een aldaar veiaschijo om het weerzien te vieren liet hij ei schen wijn aanrukken. Op de vraag hem geworden was, antwoordde de J van avond in mijn hotel, dan zal ik u ding voor uw vriendelijke ontvangu j stads-nieuwtje voor uw blad rneedet porter kwam en vond zijn vriend v Aan zijn jas was een papiertje waarop geschreven stond: „Dat is voor u doen kan". O

Schager Courant | 1883 | | pagina 2