A L E II E E A I» V E 15 T E I 11 l>OM)iJU)A(; MEI AAN DE GKENZFA \o 1883. 27ste JaarnaM2. JK 1070. scsiau: v v r A I E l w s- L A I» 15 O U W 55 E v I>. Dit blad verschijnt tweemaal per week Woens dag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot s middags 12 ure, worden Adverfentièn in het cerstuitkomend nummer geplaatst. Ingezonden stuiken één dag vroeger. E Bekendmakingen. POLITIE. VEIILORKS: in den avond van 30 April j.1., waarschijnlijk in de Hoep alhier; een pakje, gemerkt met: 8349. waai in gedroogde lamshuidjes voor banden van bil jarten. Zjj die hieromtrent inlichtingen kunnen geven, wor den verzocht zich te vervoegen ter Secretarie der ge meente Schagen. SCHUTTERIJ. PUBLICATIE BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schagenroepen mits deze op, alle zoodanige Ingezetenen, die op den Xen Januari 1883 hun 2/isteJaar van ouderdom zijn ingetreden, benevens de zoodanigendie zich van liuitenlandsch in deze Ge meente gevestigd hebben, voor zooverre zij nog in een der Klassen van de Schutterij vallen, oin zich tusschen 15 Mei en 1 Juni aanstaande, ter Secretarie dezer Gemeente voor den Dienst der Schutterij te doen inschrijven, zullende tot ont vangst van hnn aangifte te dier plaatse speciaal worden geva. <eord op alle werkdagen des voormiddags van 9 tot 12 ure. Tof narirht art' ItrCmttf hebbenden dient: Dat ais Ingezetenen in deze worden beschouwd, alle Neder- anders, in het Rijk hun gewoon verblijf houdende, en alle Yieemdelingen, in het Rijk woonachtig, welke hnn voornemen cm zitli aldaar te vestigen zullen hebben aan den dag geltgd. Dat de aangifte tot Inschrijving in alle gevallen voor de Ingezetenen van de hierboven bedoelde ouderdom behoeven ge daan te worden, ook dan zelfs, wanneer de belanghebbenden vermeenen tot de. vrjjgestellen of uitgestotenen tot den Schut terlijken Dienst te beho ren, dat zij, die bevonden zullen wor den zien niet voor den leu Junij 1883 te hebben doen in schrijven, door het Plaatselijk Bestuur ambtshalve worden ingeschreven, en ter zake van hun verzuim in een geldboete vervallen, terwijl dezelve daarenboven zooder Lot in»- zullen worden ingelijfd. En wordt overigens de Ingezetenen aange maand om zich tijdig van een Geboorte-Extract te voorzien, "en zich alzoo van hun juiste ouderdom te verzekeren, ten einde de Inschrijving behoorlijk gschiede, en zij alzoo niet komen t« vervallen in de straffe hjj de Wet bepaald. SCHAGEN, den len Mei 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG. De Secretaris, DENIJS. Ahngifte van verhuizing*. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen, voor zooveel noodig, met het oog op het verzuim, betrekkelijk het doen van aan gifte ter Secretarie, bij verhuizing binnen de gemeente, der ingezetenen in herinnering, de volgende artikelen van liet politiereglement dezer gemeente, als art: 11. Ingeval van verhuizing binnen de gemeente, Roman van JOH AH NES VAN DE WALL. XXIX. Vijf en Twintigste Hoofdstuk. Het was don achtsten Maart. De dageraad brak aan. In een half gesloten rijtuig, in een zwaren pels ge huld, lag graaf Hancke in den eenen hoek, terwijl Marta's hoofd tegen zijn schouder leunde en haar handen hem vasthielden. In den nacht en in de duisternis waren zij van uit w icelowiec langs omwegen over de grens gereden. Sprakeloos staarde de deserteur voor zich uit, terwijl zijne verleidster tot hem opzag met blikken der liefde en hare lippen mompelden: „Ik ben de uwe, geliefde.... de uwe voor eeuwig 1" De Keizerlijke Ulaan bad niet langer weerstand kunnen bieden aan de verleidingen van het sehoone meisje; onder hare warme kussen had hg eer en plicht vergeten - hij was zijn vaandel ontvlucht. Zijne laatste tegenwerpingen had de vurige Poolsche onder tranen en liefkozingen uit het veld geslagen, an deren hadden haai naar mogelijkheid daarbij geholpen; dat dit stelselmatig, met koele berekening geschied was, vermoedde liü niet; eerst had men hem van zyue kameraden vervreemd, toen de lichtzinnige meer en ïneor verleid met zoete woorden, met blikken en met beloften, tot liy wankelde. Toen hy zoo in zekere uia- UITGEVER: J. \VI1\KEL, TK SCHAGEN Laan, Wijk D, No. 5. Prijs per jaar f 3.Franco per postf 3.60. Afzonderlijke nummers f 0.05. Adverlentiën van één tot vijf regels 0 75 iedere regel meer f 0.15. Groote letters wor den naar plaatsruimte berekend. Longziekte onder het Kuudveu Vervolg van No. 1668. zal daarvan, binnen acht dagen, behooren te worden kennisgegeven ter Secretarie der ge meente, op den voet, als hierna is bepaald te 1 weten. Voor een geheel gezin, inwonende dienst en werkboden daaronder begrepen, door het hoofd van dat gezin. Voor afzonderlijk levende personen door henzelven. art: 12. Overtreding van het vorig artikel wordt ge straft, met eene boete van een gulden. Schagen, 8 Mei 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd; G. LANGENBERG. de Secretaris, DENIJS. Nu aanvaardde ik op zekeren dag de reis naar Akkerood. Na aankomst bij den Heer Snellen, deelde ik hem in ons gesprek mede, dat het aan het model der koeien was te zien of zij meer of minder vatbaar waren voor besmetting. Dit kwam hem niet ongelootelijk voor, doch hij begeerde hiervan nadere aan wijzing. Den volgenden dag gingen wij niet ver van zijne woning, bij een veehandelaar twee koeien koopen, welke nog nooit in een besmetten stal geweest waren. Niet alleen deze koeien moesten op de proef gesteld worden, maar ook ik, die mijne kennis ten deze op zichte aan den dag leggen zou. Voor het oog van den koopman kocht ik die koeien voor mij zelf; maar toen Snellen zeide: «lever ze morgen maar bij mij, dan kunt gij geld van gen ook!" toen kreeg de koopman argwaan en zeide met een vloek: «Wel weet jij mis schien dat kunstje ook, zoo als die andere Noord-Hollander, dien ik verleden jaar bij tnij gehad heb? Over drie maanden wil ik je f 500 geven, als ze nog leven. Hoewel de Heer Snellen reeds veertig van de zestig koeijen verloren had, zoo stelde hij toch zooveel vertrouwen in mijne kunst, dat hij deze kleine proef voor zijne rekening wenschte te doen, zelfs al dacht ik maar, dat ze herstellen zouden. Ik oordeelde dat de eene te rüp was voor haar doel, had Marta hem de genade- stoot gegeven. „Keer terug als een helden ik zal uwe vrouw zün!" had zy tot hem gesproken. Met duizend kussen en heilige eeden had zy het hem gezworen. Het zoete loon, dat hem van verre wenkte, had den Ulaan verschalkt. Hij, de keizeriyke officier, hy, die als zoodanig niets minder dan symphatie bezat voor de Poolsche natie, hy liet zich aanwerven en werd tot dien prys een eerlooze. Na een twist met luitenant von Parschner, die hem verweet dat hy voor een Keizerlyk officier te intiem omging met de graven Grabowski en Garczinski, na een nachteiyk gelach met hoog spel en champagne op graaf Tardowski's kamer daarna een uur lang met Marta geweest zynde, die hem er aan herinnerde, wat hy haar beloofd had en hem door hare liefkozingen betooverde, en na dat alles, was de zwakke over wonnen! By Koszyce de linker vleugel van de Russen omtrek kende, trokken zy met een veer over de AVeiehsel en van daar ging het recht aan, recht toe het vyandely- ke land in. De koetsier, die hen reed, kende de streek goed, de paarden, van een edel poolsch ras, trokken het lichte rijtuig snel voort over de ongebaande wegen. Eindeiyk brak de morgen aan, het doel der reis kan niet ver af meer zyn. ,Myu geliefde!" fluisterde Marta,en drukteliemeen kus op de lippen. Eindelijk kwam men uit het boseh en zag men de huizen en kerken van Skalmiersz voor zich. De koetsier trok de teugels aan, de bo-.veu der paar- goecl en de andere, een vaarsje dat nog kalven moest, iets minder was. De koopman vertelde nog dat hij onlangs van iemand, die zeer be vreesd was voor de ziekte, al zijn vijf koeien gekocht had, waarvan ik nu twee overnam, moeder en kind. Den volgenden dag werden de gekochte beesten tusschen de zieken ge steld, en wel op de plaats waar twee van dezen in den laatsten nacht gestorven waren. Langzaam gingen de proefdagen voorbij. Eer vijftien dagen verliepen, zouden zij zeker door de ziekte zijn aangetast, als zij daarvoor vat baarheid hadden. Met ongeduld en in ge spannen verwachting zag ik naar tijding uit. Eindelijk kwam de brief, gedateerd 5 Maart 1867, waarin de Heer J. 11. Snellen mij o. a. schreef, dat mijne proef niet de beide koei en uitstekend goed uitgekomen was. De vaars was licht ziek geweest en weldra her steld; de bonte koe was geheel vrij gebleven. Voorts deelde hij mij mede, dat bij een be zoek van het Ministerie van Binnenlandsche Zakende Minister Heemskerk hem had ver klaard niet genegen te zijn de zaak op groote schaal voor 's rijks rekening te doen onder zoeken. Wel zou zijne ExcelI. misschien aan mij verlof willen geven om vee uit onbesmet te streken hierheen te vervoeren, ten einde daarmede, op besmette stallen in deze omge ving, voor eigene rekening proeven te nemen. Eindelijk gaf hij mij wel in overwegingindien hem bij een tweede bezoek bleek, dat de Mi nister bij zijne meening bleef, in dit geval eene oproeping in de nieuwspapieren te plaat sen aan landbouwers, grondeigenaars en vee houders, die genegen mochten zijn door vrij willige bijdragen mij in staat te stellen op eenigszins uitgebreide schaal de proet te nemen, onder toezicht eener door hem zeiven te kie zen commissie van landbouwers en veeartsen. Hierbij kon ik van zijne zijde op eene bijdra ge vati f J00 rekenen, mits de proeven ge deeltelijk op zijn stal genomen werden. De Minister bleef weigeren om voor reke ning des Rijks proeven op groote schaal te doen. Ik gaf daarom gehoor aan het voorstel van den fleer Snellen en liet het volgende in de Haarlemsche, Oude Utrcclitsche, Oude Rotterdamsche en Purmerender couranten, als ook in het blad «De Rni derpest" plaatsen: Aan Heeren grondeigenaars, landbou- den klapperden over liet hobbelig plaveisel. Een Ko- mornick (liandwerkerLkwam hem tegen, met een byi op den rug, hy riep t&m aan, sprak fluisterend een poos mot hem en reed toen in een wyden cirkel om de plaats hoen de lucht daar binnen was niet zuiver. By een alleenstaand huis verwisselde men van paar den; daarna ging men hot woud weder binnen. Zoo ging het voort tot aan den middag. Midden in hot woud bereikte men een heuvel, van waar uit men rond om bebouwd land zatr en een slot met uitgebreide gebouwen. Het was Kaminsk, de bezitting van eene bevriende familie. Het rytuig hield voor de deur stil, bedienden kwa men naar buiten en hielpen de reizigers uitstappen. Heeren en dames snelden toe: om hen welkom te lieeten. Graaf Hancke werd omringd, geprezen, geloofd en op alle wyzen onderscheiden! Hy werd onthaald gelyk een vorst en daarna bracht men hem ter ruste. Toen hy den volgenden morgen verder reisde, deed Marta hem uitgeleide; een dochter des huizes, een teeder meisje van nauwelyks zestien jaren, hield de teugels. Zy bracht beiden gelukkig door de posten keten der Russen, die hier tegenover het kleine leger van generaal Langiewiecz stonden. Des middags ont moetten 7.y de Poolsche posten en spoedig daarop be reikten zy Goszko, he: hoofdkwartier van den generaal. In een klein logement kreeg graaf Hancke zyn kwar tier. Een haastig, hartelyk afscheid van de geliefde, nog een laatste eod, een: ..Eeuwig de uwe!" spoedig zien wy elkander weder!", een Luiste blik en kus-

Schager Courant | 1883 | | pagina 1