wers, veeartsen, veehouders en verdere be- binnen sluipt? Wat heeft men daaromtrent langstellenden. onderzocht, welke proeven zijn er genomen De ondergeteekende meent de kennis'te be- om trachten over dit onderwerp eenig licht .zitten om vee, dat weinig of geene voorbe- te verspreiden? Voor zoo verre mij bekend schiktheid voor runderpest bezit, te onder- is, weten wij er even weinig van als in Au- scheiden van dat hetwelk daarvoor meer vat- gustus 1865. Toch acht ik het, nu wij he- baar is. Door den Heer J. B. Snellen, grond eigenaar en landbouwer op Akkeroord nabij Gouda, is op verzoek van den ondergeteeken de, reeds eene proeve op kleine schaal ge nomen, welke met den meest geweuschten uitslag is bekroond. Om tot volmaakte zeker heid te komen zijn echter proeven op uit gebreider schaal volstrekt noodzakelijk, waar om hij alle belangstellenden uitnoodigt hem daartoe door bijdragen, bij wijze van inschrij ving, in staat te stellen, ten einde die proeven dan, onder leiding eener door H. H. deel- laasde gelegenheid bezitten, ook plichtmatig en wenschelijk om daarvan zooveel mogelijk partij te trekken, zonder daarom onze aan dacht van de hootdzaak, den strijd voor het doen ophouden der aangelegenheid te laten afleiden, en het is naar aanleiding van een door velen gewenscht onderzoek omtrent een met de runderpest in verband staand, en ook mij niet onbelangrijk voorkomend onderwerp, dat ik mij de vrijheid geef u deze regelen te doen toekomen. Zie hier de zaak. De Heer I'ieter Verhoeve Bruinvis en ook nemers nader te benoemen commissie van zekere Paarlberg, beiden in Noord Holland, landbouwers en veeartsen, te doen nemen. Hij zou wenschen die proeven te nemen door vee uit onbesmette streken op besmette stal len te plaatsen in de provinciën Zuid-Hol land en Utrecht; waarvoor hij zich reeds tot den Minister van Binnenlandsche Zaken heeft gewend, met eerbiedig verzoek oui dispensatie tot inioer over de lijn van afsluiting. Zijn voornemen is om, bij genoegzame deelneming, de proeven op de volgende wijze te nemen Eerst een twintigtal koeijen aan de proef te onderwerpen. Gelukt bij deze de proef goed, ze te verkoopen en voor de opbrengst een under twintigtal aan te koopen; zoo door te meenen de kennis te bezitten, om runderen, welke voor de heerschende ziekte geene of geringe voorbeschikt beid hebben, dus de zeer enkele die geheel vrij blijven, en ook die welk aangetast wordende, zullen herstellen, te onderscheiden van die, welke daarvoor meer vatbaar zijn. De eersie plaatste op mijnen stal tijdens de runderpest daar in hevigen graad heerschte, ten paar runderen van welke ik weet dat zij nimmer aan de ziekte leden. Zij werden tusschen de zieken ingezet, op plaatsen waar er dien morgen juist een paar gestorven waren, en het is met ze gegaan zooals Bruin vis had voorzegd. Het eene dier is licht ziek gaan tot dat de proef met 100 a 200 stuks geworden en weldra hersteld, het andereniet vee is genomen, om eindelijk na afloop van de laatste proef, de opbrengst, na aftrek dei- gemaakte onkosten, aan li. H. inschrijvers terug te geven. Alleen het algemeen belang beoogende, verlangt hij voor zich geen be- loonir.g, en zal hij ook gaarne, na afloop van de proef, zijne kennis aan de deelnemers me- dedeeien. Nadere informatiën te bekomen bij en verklaringen van deelname in te zenden aan den Heer J. B. Snellen op Akkeroord bij Gouda en aan Pieter Verhoeve Bruinvis Jr. Winkel, (Noord-Holland). 17 Maart 1867. Gelijktijdig met de plaatsing dezer uitnoo- tliging, schreef de Heer Snellen aan den Re dacteur van het blad wDe Runderpest" een brief over mijn persoon, die geplaatst werd aangetast Eene zoo kleine proeve echter be wijst niets, en daarom is Bruinvis te rade ge worden belanghebbenden en belangstellenden uittenoodigen gezamenlijk te trachten proeven op grooter schaal te doen, en het is op deze zijne onderneming dat ik de aandacht uwer lezers wenschte te vestigen. Wel brengt ons zijne wetenschap geen stap verder tot uit roeiing der ramp, die ons teistert, omdat, al staat zijne bewering den toets der ondervin ding door, zij ons toch niets zou kunnen lee- ren, dan vooraf te bepalen, welke dieren tot het overblijvende 1/8 millioen zouden behoo- ren, indien wij de ziekte zich over de U/s millioen stuks runderen, in Nederland onge veer aanwezig, lieten uitbreiden twee derden toch bezwijkt, een derde herstelt, en ja, zeer enkelen blijven verschoond, maar dat zijn uit- uiici uvci lui li uciöuuii, me. KL iiaaiau t n "\t i-o ico i, r zonderingen, dat alles leert ons de ondervin m No. lo2 en lo3 van het ïaar 1867, en b rliruï on nm r\ii mom1 Ir o I m onnto^iar» nor ooi het volgende inhield: Amice Redacteur! Ge weet, hoe diep ik 't met u betreur, dat Thorbecke en zijne vrienden ons zoo droevig in de gelegenheid hebben gesteld om intime kennis met de runderpest te maken, quasi opdat de wetenschap zou kunnen profiteren. Vooreerst toch is daardoor 's lands rijkdom om vele millioenen verminderd, en menigeen arm en ongelukkig gemaaktmaar ten tweede is eigenlijk de wetensehap geen stap verder gekomen. Om maar eens ééne zaak te noe men, wat leerden wij b. v. omtrent de wegen, waar langs de smetstof het dierlijk lichaam en zy reed weg, terwijl zy hem haar beeld en een gewijd kruis als herinnering en talisman achterliet. Hij kleedde zich aan, om den generaal op te zoe ken. Deze was evenwel niet in de plaats, maar bevond zich buiten in het leger. Zoo tot eenzaamhoid ver oordeeld, zette de overlooper zich neder en schreef. Hij ding; en om nu maar kalm aantezien, dat een millioen runderen, eene waarde van honderd millioen gulden representerende, bezwijkt, wijl men weet welke tot het halve millioen, waar uit men door aanfok het stervende millioen kan trachten te vervangen, en dat terwijl men het zekere middel bij de hand heeft, om door opoffering van eenige duizenden, het millioen runderen, dat bij voortwoeden der veepest met zekerheid den dood is gewijd, te behou den dat ware immers al te dolToch komt mij de zaak belangrijk genoeg voor. Zij kan ons, zoo de ondervinding haar als waar heid doet kennen, misschien leeren ons in het vervolg op den aanfok eener type of soort van vee toeteleggen, welke in het algemeen voor runderpest minder vatbaarheid heeft, en reeds nu den landman onderrichten, van welke koeien hij de kalveren bij voorkeur moet aan had reeds in Wicelowiec, voor hy dien stap gedaan had, honden Gold hpf het zoeken raar een pp met een laatst overblijfsel van gezond 'verstand en met nouaen; uoiu net net zouten Laar een ge koortsachtige polsen een kort verzoek om ontslaginge- diend.dat hem geenszins ontsloeg van zijn eed aan het va; n e', maar het kon hem tenminste in zooverre tot verontschuldiging dienen, het gaf zen kameraden en zijn meerderen dan toch eene verklaring, en diende tege lijkertijd om zijn geweten gerust te stellen. Hij had Piotr bevolen, den volgenden morgen het schrijven zoo spoedig mogelijk op des majoors schrijf tafel te leggen. Nu maakte hij een tweede verzoek op, geheel naar de regelen der wet en deed lyt vergezeld gaan van een brief aan Prins Looz. Hij schreef, dat hij met bezwaard harte een stap deed, die hem verdreef uit het midden zijner kame raden, doch dat een heilige belofte en zijn symphatie voor Polen hem hiertoe bewogen hadden. Hy hoopte, dat men hem niet valsch zou beoordee- len, en verzekerde, dat zijn hart, eeuwig Keizerlijk bleef, en eindigde terwijl hij de hoop uitsprak, dat het hem later vergund zou zijn, wanneer hij zijn zelf gekozen zending had vermeld, in de rij zijner kame raden terug te treden, Hij bad ten slotte den Prins, al zijn invloed te willen gebruiken, opdat men hem uit de omstandigheid, dat hy niet gewacht had tot men zijn ontslag had toegestaan, geen al te zwaren misdaad maakte. Met bezwaard hart schreef hy dien brief, en hij zelf geloofde niet veel aan het gevolg daarvan. Hij bedroog zich zeiven, doch zijn geweten liet zich niet beliegen en klaagde hem aan. Allerlei akelige visioenen ver toonden zich in zijne verbeelding. Het werd hem be nauwd. Zijn mantel omslaande, begaf hij zich naar beneden, naar de gelachkamer, om aldaar verstrooiing te vin den, en kwam in gezelschap van een clubje Franschen, die met hunne blufferige monden binnen weinige da gen de Russen het land uitjoegen. Doch ook hier vond graaf Hancke geen rust en begaf zich ten slotte te bed. Wordt vervolgd. neesmiddel om de zieke dieren te herstellen, waarlijk ik zou er mij niet meê hebben inge- gelaten. Ieder die de ziekte kent, weet dat het willen cureren (herstellen) eenvoudig on zin is, maar al kan 't best zijn, dat Bruinvis zich vergist, niets geeft recht reeds a priori te zeggen of te vermoeden dat zijn beweren geen grond heeft. (Was get.) J. Snellen, fntusschen koesterde ik den wensch en de verwachting, dat aan mijne oproeping of uit- noodiging door velen gehoor gegeven worden zon. Helaas! hierin werd ik teleurgesteld. Uit Zuid-Holland toekenden vier belanghebben den en uit Noord-Holland één persoon in. Reden tot zoo geringe belangstelling gaf wel licht ten eersten dat de menschen zeer nieuws gierig waren naar den afloop van de proef van A. Paarlberg, die met verlof des Ministers zes koeien uit Noord-Holland op de besmette stallen aan 's Rijks veeartsenijschool geplaatst had- Men hoopte dat de regeering zijn ge heim zou koopen. 'len tweede was men in deze streek bevreesddat de beste koeieu op gekocht zouden worden voor Zuid-Holland. En ten laatste, wat de goede zaak meer afbreuk j deed en mij alle hoop op het gelukken mijner poging benam:de Minister Heemskerk weigerde de afsluitingslijli te openen. Bij adres had ik vergunning verzocht om honderd atw* honderd "stuks RUNDEREN uit 0n8 besmette streken naar verschillende gemeenten in Zuid-Holland en Utrecht te vervoeren ten einde omtrent mijne vermeende wetenschan de gewenschte proeven te nemen. Bij Minis. terieel besluit van 19 Maart 1867 werd den adressant te kennen gegeven, dat het konink lijk besluit van den 6 Maart jl. Staatsblad No. 11, aan het door hem verlangde ver- I voer in den weg stond, en dat er bezwaar tegen was om van de voorschriften van dat besluit ten zijnen behoeve aftewijken. De Minister van Binnenlandsche Zaken, (get.j HEEMSKERK. Wordt vervolgd. Buitcnbindsch Nieuws. ÜTTSL^JNTID- Petersburg 8 Mei. De minister van het Keizerlijke Huis, graaf Worowzow Daschkow, en de president der Kronings-Commissie, Richter, zijn gisteren naar Moskau afgereisd. hstooeiid yviyrT? '-kiKA- New York 5 Mei. Union City in In- diana is door een brand vreeselijk geteisterd. De aangerichte schade wordt op 250,000 Dollar geschat. ZTTIID AMEEIKA- - Lima 5 Mei. Tusschen afdeelingen van Chilenische en Peruaansche troepen hebben gevechten plaats gehad, waarbij de Peruanen met een verlies van 50 dooden werden terug- geslagen. De chileenen verloren 4 dooden, en hadden 2 gewonden. Binnenlandsch Nieuws. Uitslag der verkiezing van twee Leden voor de Provinciale Staten van Noord-Holland, voor het district Schagengehouden op Dinsdag 8 Mei 1.1. De opening der stembriefjes heeft plaats ge had op heden Woensdag 9 Mei, des morgens om 9 uur. Yan de 1900 kiezers waren 845 opgekomen en wel: te 28 k. Oude Niedorp Wieringerwaard 58 St. Maarten 26 Nieuwe Niedorp 52 Warmenhuizen 23 Bergen 51 Koedijk 31 Oudcarspel 55 Wieringen 33 Haringcarspel 32 k. Schoorl 17 Winkel 45 L Schagen 82 Zijpe 86 Br. op Langend. 43 Larsingerhorn 64 Z.-Scharwoude 25 A. Paulowna 44 en Heer Hugowaard 55 Bij de stembriefjes waren er verscheidene met één naam ingevuld. Het stembureau bestond uit de Heeren Hazeu en Voorman, met den heer Langenberg als voor zitter en den heer Denijs, secretaris. Yan de 845 uitgebrachte briefjes werden er 5 van onwaarde verklaard, volstrekte meerder heid dus 421 stemmen. De uitgebrachte stemmen waren verdeeld als volgt A. J. KaanWieringerwaard. 607 Jh. Mr. D- van ForeestAnna Paulowna. 531 Dk. van der Stok M Gcuverne, P- Frans Pz. W Bos, Macl. Pont, C. Kroon, K. Slot, C. Jz. de Wit, W. Buis, H- Koomen, K Breebaart Oude Niedorp. 312 Bergen. 61 Warmenhuizen. 52 Burgem. üudorp. 22 Alkm. 19 7 St. Maarten- Bergen. Winkel. H PP P. Nobes, Meijer Koorn, J. Maas, J- L.^ T. Groneman, Ds Jan Heenk, W- Vader, A. Won der, J- Stam, J- C. Peek en G- C. Hulst, ieder 1 stem. 4 Tot leden der Provinciale Staten van Noord- Holland, voor Schagen zijn aldus gekozen, u» Heeren A- J- KAAN, Wieringerwaard; en Jhr. Mr. D. van FOREEST, Anna Paulowna- Naar wij vernemen is in den nacht va 8 op 9 Mei, een schaap van den landbouwei M- Louwen, onder deze gemeente woonachtig, do den bliksem gedood- De gebroeders Teunis, die aangehouden j waren als vermoedelijke daders van den gel-"ct" den moord te Tongerle. zijn weder op vrije v ten gesteld- Daarentegen is de broeder van verslagene, M- Klaassen, in hechtenis geuu*J) J daar men beweert, dat hij de aanleiding to d twist moeten hebben gegeven- Een bode van een der Departementi algemeen bestuur, die in et-n lieroerg Van Hogendorpsstraat te 's Eage een ging drinken, legde een zakje, dat lij

Schager Courant | 1883 | | pagina 2