G cm engd I}/ icuws Mnrivtberichtei iti n<;i;U! Ui;i; SI.\M>. Gemeente Haringcarspe'. WILLEM ZAADNOORDIJK~' ANNA LOUISA SCHUURMAN. Alkmaar 31 Mei 1883. eiken Palen, Planken, grecnen DEURWAARDER- rol. I)r. ALIIEUT, n paar jarr de zaak zelt ter hand 'genomen, -eloof dat niet alleen Amsterdam, maar ge heel Nederland er nog belangrijk meer voordeel uitgetrokken zou hebben. - I Biuucnkiudsch Nieuws. -SCHAGEN. U t goede bron wordt ver- potnen dat men zich, op weinige uitzonderingen navan het tot verbreeding der wegbermen la anderszins voor den aanleg «Ier Holl: Stoom- mwegennoodigc terrein reedsheeft verzekerd. 15 van de 16 bij hunnen aanleg betrokken Gemeentebesturen hebben besloten concessie j jaartoe te verleenen. Het gemeentebestuur van Sijbecarspel is het eenige, dat zich ten dieu opzichte niet bij de andere betrokken Gemeen tebesturen aansluitdaar de raad dier gemeente op 5 Mei j. 1. besloten heeft geene concessie tot het leggen en exploiteeren eener spoorbaan op en langs den weg door de gemeente te verleenen. De noodige stappen worden echter gedaan om aan deze weigering allen invloed op de zeer waarschijnlijke tot standkoming de zer tramwegen te ontnemen. Tot Burgemeester van Nieuwe Niedorp is herbenoemd: de heer D. v. d. Stok. Een heer heeft zich Dinsdag in het Haagsche Bosch door een revolverschot in het hart, van het leven trachten te berooven. Hoewel niet terstond overledenmoet hij tochdoor de poli tie per brancard vervoerd, spoedig zijn bezweken. Zijn hond, die hem vergezelde, wierp zich treurend «p het bloedend lichaam zijns meesters. Dezer dagen is de nieuwe begraafplaas te Jtenkum in gebruik genomen. Evenwel bleek, toen het eerste lijk ter aarde werd besteld, dat vergeten was eeningang te maken de kist is toen over de omsluitingeen door nenhaag, heen gedragen en naar het graf getransporteerd. Verleden Zaterdag waren op de markt te Hoorn negen Amerikaansche kooplieden, wel een bewij s, dat het Noord-Hollandsche vee zeer gezocht is in de Nieuw? Wereld. Door den heer J. Man in do Beemster zijn aan een Amerikaansche firma 14 kalveren van 8 weken oud en 5 eenjarige koeien verkocht voor de kolossale som van f 3300. ïaanl. Ct. Drie Rotterdammers, Johan Wilson, vel- lenkoopman, Johan Doorenboschschachtenfabri kant, en Nic. Exter, koopman, zijn te Sneek in hechtenis genomen wegens de uitgifte van valsche bankbiljetten. Dauderdagmidag is te Deventer een ontzettende brand uitgebarsten. Een twintigtal arbeiderswo ningen, meerendeels nieuw, zijn met tal van hooibergen een prooi der vlammen geworden. De hitte was zoo'geweldig, dat zelfs twee brandspuiten verbrandden. Schutterij en garnizoen bewaarden de order en verleenden hulp. De oorzaak is nog niet bekendpersoonlijke ongelukken hadden ech ter niet plaats. Te Woensdrecht is op eene weide een lucht ballon neergekomen, waarin zich een 25 jarig jonkman uit Parijs bevond. Den 27sten aldaar ten 5 ure opgelaten kwam hij den 28sten des morgensten 9 ure neder. Met den trein, die Donderdagavond ten half negen ure uit Rotterdam te Utrecht aankwam werd het lijk van een net gekleed heer aange bracht, die zich in een coupé le klasse door een revolverschot van het leven had beroofd. Gisteravond te elf uur werd midden op den Dam, te Amsterdam, een brutale poging gedaan om een vreemdeling,' een Duitscher, zijn gouden horloge met dito ketting te rollen. De dief kwam in het bezit van het voorwerp zijner begeerte, doch verrichtte zijn heldenstuk niet zoo behendig dat de ontstelde eigenaar het niet bemerkte. Met uit zijn wandelstok getrokken degen achtervolg de hij den voortvluchtige en hief daarbij zoo luide het „houdt den dief!" aan, dat het tot in de Warmoesstraat de menschen in beweging bracht. Op het Damrak, bij de Papenbrugsteeg werd de vluchteling door de van alle zijde samenstroo- mende menigte tegengehouden, horloge en ket ting spoedig, vlak achter hem op den grond lig gende, gevonden en hij door den intusschen te voorschijn gekomen politiedienaar naar het bu reau op de Oudebrug getransporteerd. In hare blijdschap over de aanhouding verzuimde de polie- tie zeker proces-verbaal op te maken tegen den bestolene wegens het dragen van wapens. Eergisternamiddag had te Vught met de stoomtramdie te een uur uit's-Bosch vertrok, een ongeluk plaats. Een 80-jarig man had de onvoorzichtigheid, van den in vollen gang zijnden trein te springenten gevolge waarvan hij strui kelde en de wagens hem over een der beenen en voeten reden. In hopeloozen toestand is hij n<rar het gasthuis te 's Bosch gebracht. Op het tentoonstellings-terreiu te Amster- ..zijn in de Japansche afdeeling eenige be* ■langrijke voorwerpen van waarde gestolen. Blondinde luchtvirtuooszal op het ten toonstellingsterrein te Amsterdam z'jp. kunsten vertoonen. Een koopman in oud porceleindie bij een winkelierster te Heerenveen. uit de kast een porceleinen azijnstel haalde, daarvoor f 3bood, het medenam (ofschoon de winkelierster uitdruk kelijk verklaarde het niet te willen verkoopen), zeggende: „ik heb het gekocht" en diarbij f 3 op de toonbank wierp, is wegens diefstal tot 15 dagen celstraf veroordeeld- Omtrent de laatste levensdagen van H. K. H. Prinses Marianne wordt nog het volgende vernomen De beterschap van do Prinses was in die mate toegenomen, dat zij het verblijf in de zle- kekamer met eene wandeling door den tuin mocht verwisselen. Zelfs bevond zij zich zoo wel, dat zij de hoop koesterde weldra naar het buitenverblijf, Rusthof te Voorburg hier te lande terug te keeren. Juist Zondag kwamen op dat buitengoed eenige personen van haar dienstper soneel aan. De Prinses gevoelde zich evenwel niet krachtig genoeg de terugreis per spoor aan te nemen en van daar dat zij gewaagde van het plan om met eene boot langs den Rijn het va derland te bereiken In de laatste dagen had Prinses Marianne haar geliefkoosd handwerk bordureneenige uren van den dag hervat. In hare omgeving was de verwachting algemeen, dat het volkomen herstel van de Prinses nabij was. Die hoop werd niet verwezenlijkt. Eene hartaandoening, die met zware benauwd heden gepaard ging, maakte een einde aan haar leven. De heer J. H Lintz, administrateur der ei gendommen van H. K. II., bevond zich reeds sedert den dag dat de ziekte der Prinses zorg wekte, te Beinhartshausen. Tot dusver is nog niet beslist of het koninklijk lijk in den grafkelder der Oranjes hier te lande of in een graf in Duitschland zal rusten. Builcnlrmdsch Nieuws. op zwol. reu .lotte moest de vinger .itgeret wor den, anders was zij aan bloedvergiftiging gestorven. Iets over Brandweer. 00 Kaas f —.40 a 50 5500 stuks Kip-Eieren f 3.— a 3^25 5000 Eond-Eiarea f 3.60 a 3.60 HOORN, Kaasmarkt van den 31 Mei, 1833. Hoogste marktprijs Kleino f 37, Ct mmissie f 33. PRANKRIJK De verwikkelingen tusschcn Engeland en Frankrijk over den toestand in Tongking, dreigt van ernstigen aard te worden. Engelanddat zich schijnt te verbeelden de Wereldheerscher te moeten zijnkan natuurlijk niet dulden dat Frankrijk in Tongking eenigen vasten voet krijgt. Lord Dufferin die hier de raadsman van koningin Victoria schijnt te zijnwordt gezegd Lord Granville te zullen vervangen. Mocht dat het geval zijn, zegt de „Republ. Franc."dat men Lord Dufferin volgt, dan zal het een ongeluk voor het Oosten en geen geluk voor Engeland zijn. De Menchikows heb ben hun land nooit geluk aangebracht. De Justice, het orgaan van Clemenceau zegt o. a.: Het komt ons voor, dat diegene, die Frankrijk verwijten, de zaken in China in gevaar te brengen, zelfs daar een haat tegen ons doen ontstaanwaarvan de uitwerkingenwel eens voor alle Europeeërs zeer rampspoedig zouden kunden wordon Een treffen 1 ongeluk heeft Dinsdagavond te Asnieren door een zonderling toeval plaats gehad. Drie personeneen jongmensch en twee vrouwenwandelden langs den oever der; rivier vergezeld van een klein hondje. De hond viel van den hoogen wal in 't water, het jongmensch bukte om het te grijpen doch viel ook in 't water- De twee vrouwendie hem wilden vast houden, werden eveneens medegesleept. Eenige personen die het ongeluk uit de verte gezien hadden, kwamen toesnellen oin de ou- gelukkigen te hulp te komen- Men haalde een reddingboot, doch hieraan ontbraken de riemen zoodat zij geen dienst kon doen. Eindelijk vond men een ander bootje en het eerst haalde men den jongen man uit het water, en daarna het jongste meisje van 18 jaren; beiden waren reeds dood. Het lijk der bejaarde vrouw, waarschijn, lijk de moeder, heeft men niet kunnen vinden Een locomotief als muziekinstrument, is zeker wel het nieuwste op liet gebied der mecha- nico-acoustische vindingen. Een Italiaan, Curico Sergano beet hij, laat den oiilsnappeuden stoom door een rij orgel- en fluitpijpen strijken die de macliinist-locoiMOlivst beurtelings opent ea sluit- Voor liet amusement van de pa sagiers kan deze toepassing zeker tol interessante concerten aan de tnssclicnstalious aanleiding geven. Hoe nadeelig liet kan zijn wanneer men de wonden van een vinger tuet een spinnetvebbe bedekt, waardoor volgens sommigen de wond zeer spoedig geneest, deelt de Kölu Zeit mede. Verleden week verbond een dienstmeisje een bloedende vinger, waarin zij gesneden bad, we der met een spinnewebbe. Het gevolg was, dat de vinger en ook de gclieeie band verbazend Algemeen begint men terecht meer en meer tleovertuiging te krijgen dat elke plaats, elke gemeente behoefte heeft aan een goed georgani seerde en goed geoefende brandweer, hetzij geprest of vrijwillig. Ik zeg geprest of vrij- willig, 't Ware te wenscheu dat men 't vrij willig deed, wantren brandweer heelt niet anders te doen daneen ongeluk te verhelpen of het vergrooten daarvan tegen te gaan ende ongelukkigen te redden. Iemand die hij de brandweer is, is verplicht een deel op zich te nemen van de vervulling eener edele taakongelukkiger» en zwakken te helpen. Zoo is die daad op te nemen. In do praktijk evenwel zien wij juist het tegenovergestelde en geloof ik niet te bout te schrijven door te beweren dat men zulk een baantje, als een groote lastpost beschouwt, want zelf geholpen te worden, och ja, dnt valt Wel in goede aarde, maar anderen te helpen och, ziet gij, dat voegt altijd nietanders zeer gaarne maar nu eens zijn we door dit, dau weer door dat verhinderden zij zullen het buiten mij wel redden enz enz. Gelukkig dat om bij ons hoofdpunt <e blijven men algemeen het belang van een goede brandweer meer en meer begint te be sef! 'n. Ook hier, in Schagen, is men overtuigd dat een brandweer, zooals tot nu toe, niets waard is. En welke Zijn hier de gebreken? Onwil bij beu die aan de spuiten zijn ver bonden Onbekwaamheid en tc groot aantal der com mandeurs, Ordeloosheid in het het algemeen. Voorwaar, dat zijn geen schoone hoedanig heden en misschien teeken ik wat sterk, doch ik schrijf hier tengevolge van de indrukken, die ik van verschillende personen omtrent dit punt ontving. Om nu aan dien ongelukkigen toestand een einde te maken hcefc het Gemeente bestuur besloten de brandweer te reorganiseeren en heeft ons tevens twee nieuwe brandspuiten ge geven, terwijl het plan bestaat de beido oude, die nog zeer goed dienst kunnen doen, buiten de kom van onze gemeente te stationeeren, opdat de omwonenden in de eerste oogenblik- ken zich kunnen redden. De bluschmiddelen zijn er dus! Maar nu de blusclikrachten! Daar zullen natuurlijk de noodige personen ingedeeld worden, terwijl tegelijkertijd het Gemeente Bestuur gaarne zou zien dat hier ook zich een corps, vrijwilligers vormdeEen corps dat ten voorbeeld moest strekken aan de anderen! en daarom moet bestaan uit Burgers, in de kracht van hun leven en hoofd van gezin of zaak! Wat er van die vrijwillige hrandweer gevergd wordt? Niets meer en niets minder dan getrouwe plichtsbetrachting: liet eerst op de post en liet laatst van de post. Dat vrijwillige corps zal natuurlijk zijn ei gen kader of bestuur hebben; doch een klein bestuur weinig bevelhebbers, maar veel soldaten Na r berekening is een corps van 50 man voldoende. Ziet hier in losse trekken het plan door mij u medegedeeld. Werkt het nu zelf verder uit. Overdenkt het en neemt een goed besluit. Winkel. SCHAGEN 31 Mui. Ter markt aaugevoo-d: 5 stuks Paarden f 50— a 1.60— 4 9 Slieren f 160. - a 220— 26 9 Geldo Koeien (raag.) 1 190— a 240— 15 9 (vette) f 270— a 330 20 9 Kalikoeieu f 190— a 240— 25 9 Vaarseu f 160— a 210 20 9 Graskulvercn f 70— a 100— 26 9 Nuchtere Kalveren f 5— a 15.50 3S0 9 Ovcrhouders f 24— a 35— 3000 9 Lammeren f 8— a 21 6 9 Bokken en Geiten f 1— a 12— 35 9 Varkens (magere) f 10— a 17 70 9 Biggen f 6— a 8 40 Kocijuen f -.10 a —•90 20 Kippen f —.60 a 80— 200 Ganzcu f 150 a 2— 550ki'.ogr. Boter f 100 a 1 26 rngeschroven van 1 - 31 Mei 1883. GEBOREN: 11 Mei. Trijntje,dr. van Hermanus Hom mer en L\j3liotIi Kooy. 12 dito Johannes. Zn van Ja- cob Bierstokcr en Maria Brouwor. 20 dito Pièter Sibriuul Zn van Klaas Raap on Haartje Klerk. 20 dito Jacob, Zn van Teun ia Beors en (Jrietjo Galis. 30 dito Cor- nelis, Zn van Jacob Bregman en Dieuwertje Koorn. GEHUWD: 5 Mei. Cornelis Tosselaar jm ond 32 jr. en Anna M irgaretha Groot jd. oud 20 jr. beiden wo nend o to Haringcarspel. 18 dito Pieter Jansen jm. oud "27 jr. wonende to Haringcarspol on Aaltje Komen jd. oud 27 jr. wonende to Oude Niodorp. OVERLEDEN: 27 Mol. Adrianus Tol oud 3 maanden kind van Jan Tol en Jantje Hoek. 23 dito Eon als lovonloos aangegovon kind van Jan Wagenmaker en Anna Franoisca Hoogeboom. 30Mei. Eon ais tevenloo* aangegovon kind van Willem Jonker en Jantje Bos. Veroordeeld door het Kaïdongerccfit te Scha' gen gedurende de maand Mei 1883. dVegens oponbaro dronkenschap: W. V. te Ha/."poldor gem: Zijpo tot f 0.50 subsidiair 1 dag govangonisstraf. P. L. to Barsingerhofn tot f 10.— Subsidiair 3 dagon gevangenisstraf. H. V. a. d. Stolponvlotbrug gom: Ztfpo tot f 3.— subsidiair 1 dag gevangenisstraf. L. W. te Schagen tot f 15. - subsidiair 7 dagon ge vangenisstraf. Wi M. to Schagon tot f 8.— subsidiair 1 dag gevan genisstraf. Wegens loopen over oons anders bozaaiden grond: J. B. to Wioringerwaard tot f3.— subsidiair 1 dag gevangenisstraf. Wegons laten loopen van veo op eens anders in den óogst staandén grond. B. v. D. aan 't Zand, gom: Z(jpo tot f3. subsidiair 1 dag gevangenisstraf. Wegens liet zoeken en rapen van oendenoioron zonder schriftelijke vergunning: J. v. Z. te Callantsoog tot f 10.— subsidiair 1 dag gevangenisstraf. Wegens het rijden als voorman in een wagen be spannen mot honden op den openbaren weg to Schagen: II. S. te Schagon tot f3.— subsidiair 1 dag gevan genisstraf. Allen zijn tevon9 veroordoeld in de kosten invordor- baar bij lijfsdwang, Advertentiën. DiiiliTfi'oiiud: en Algemeeue kennisgeving. Den 30^ton Mki 1.1. overleed te Alk maar, na een kortstondig lijtien onze geach te bjhuwdvader, de Heer F. M. LOWE. JOIIs. DENIJS, en Echtgenoote. Schagen 2 Juni 1883. lll/l/l li! op Wocii'iilas' 6 INN3, 's morgens ten 10 ure, op de MARKTPLAATS te SCHAGEN, van .^iil^t.en een aanzienlijke partij greeneli Mfrumllioiit. J v (I. M A M i:\, HEL AA (Ui IJ li CVALLtEDL ZllK'lEj Zenuwkramp Kinderkrauip Zenuwziekten Volkomen herstel van bovenstaande kwalen door uiijno geneeswijze. Het honorarium behoeft eerst na verkregen gunstige uitkom- steu voldaan te worden. Behandeling per brief. Avenue de Wagrain29Paris.

Schager Courant | 1883 | | pagina 3