A l> V E II T E T I lv ALGE m E E A I E l >v s- ZO KI) AG TE SCHAGEN, rii 1 ft AUGUSTUS. Bekendmaking. Vasthouden van Kenden. RGIXB8 DE GEZELSCHAPSJÖFVRODW. Gu*tav Hoeker. Binnen tanscli !\ieuns. Ao. 1883. 27slc Jaarganp;. 1635 Dit blad verschijnt tweemaal per week nerts- dag en Zaterdagavond. Bij inzending lot 's middags 12 ure, worden Advertentien in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Ingezonden stuif,-en één dng vroeger. UITGEVER: J. WIXKEL, Laas, Wijk D, No. 5. fi A l> B O l >V B A D. Prijseer jaar 3.Franco per jiost f 3 GO Afzonderlijke nummers f 0.05. Advcrtentiën van één tot vijf regels f 0 75. iedere regel meer f 0.15. Grootc letters wor den naar plaatsruimte berekend. Burgemeester en Wethouders vanSchngen; Gezien nrt. 103 van het politiereglement dezer gemeente. Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat van af heden tot en met 15 October a. s de eenden binnen deze gemeente, gesloten of gehokt zullen moeten worden op de boete bij het politiereglement bepaald. behagen, den 24 Juli 18S3. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, G LANGENBERG. De Secretaris, DENIJS. I. Wanneer wij de oudste geschiedenis na gaan vinden we daarin reeds vermeldhoe de niensehen meestal een zwervend leven leidden, geene blijvende plaats hadden en met hun vee van de eene plek naar de andere trokken hoofdzakelijk om goede weiden voor hun vee te vinden. later werd dit minder, toen vaste woon plaatsen in den vorm van dorpen en steden ontstonden. Toon werden het meer de reizende kooplieden, die verplicht waren, om van stad tot stad te trekkenten einde hunne koop waren aan den man te brengente meer daar winkels toen nog onbekende zaken waren. In 't Oosten bleven de karavanen eeuwen lang bestaan en zijn ze nog heden ten dage in ge bruik. Nog later geschiedde het reizen en trekken voor 't grootste gedeelte, om landen te ont dekken en de aardrijkskundige kennis te ver meerderen. Spanjaarden1'ortugeezen en niet minder Nederlanders hebben daarin grooten roem verworven en hunnen naam vereeuwigd. W anneer we eeu honderd jaar achteruit gaan, zien wij hoe velen om handels- of bi- zondere zaken zich nu en dan op reis bega- Novelle van V. Fritz bovond zich juist by tante, toen een bediendo de aankomst van een jonge dame aanmeldde en tege lijk een briefje overhandigde. „Van Egbert," zeide Fritz, nadat hij het had inge zien. „Hij zendt ons een nieuwe gezelschapsjufvrouw." „Laat mij hooren, wat hij schrijfr," verzocht- Goor- gine, waarop Fritz de korte, maar zeer hartelijke regelen voorlas, waarmede Egbert zijr.e beschermeling by tante aanbeval. -Hertha Stein. Alweder Stein!" zeide Georgine mismoedig. „Hoe komt het toch, dat die naam mij eensklaps lastig valt, nadat jaren lang mijn oor van dien naam is verschoond gebleven? Roep do jufvrouw "innen." Fritz trad do voorkamer binnen, waar Hertha met kloppend harte wachtte. Op het zien van don jongen man onderdrukte zij slechts met moeite een luiden kreet van verrassing, hoewel niet van' opgeruimden «ard. Zij ging ontsteld een paar schreden achteruit, nadat zij hem een schuwen, ja,angstigon blik had megeworpensloeg zij haar oog neder en stond in *'?ad of zij den Tulponhof dadelijk maar niet wilde d» -^Rnr de gedachte aan hare ouders on aan vr|ondelijkeii beschermer, dio haar deze reis had ven. Aan hoeveel bezwaren waren die tochten niet blootgesteldZonder non te spreken van roovers, die vaak de wegen onveilig maakten waren het niet minder de voertuigen en de wegen zelve, die zeer veel te wcnschen over lieten. 't Is bijna niet voor tc stellen, hoe de rijtuigen bij regenachtig weer nauwelijks vooruit kwamen dikwijls in den modder bleven steken en er dagen noorlig waren voor een tocht, die tegenwoordig bijna evenveel uren vereischt. Dat was nog de go uien eeuw voor voerlieden en rijtuigverhuurders en niet minder voor de herbergen waarin reizigers somtijds zoo door slechte wegen als andeizins verplicht waren, eenige dagen to vertoeven, voor ze hunne reis konden voortzetten. Langzamerhand kwam daarin verandering. In 't begin dezer eeuw werden in ons land de wegen verbeterd door hot aanleggen van straatwegenmaar dat waren alleen de hoofd wegen, terwijl op 't platte land weinig ver andering kwam. Maar 't werd tocli beter. Op de meeste plaatsenaan de hoofdwegen gele gen, woonde een postmeesterdie verscheidene paarden op stal had, om hen, die het konden betalen, van een nieuw span te voorzien. En hoe vroolijk reed dar. de voorrijder in het nette pakje met de mooie kaplaarzen aan, terwijl hij zoo prachtig zijn zweep liet klappen. Hoe vloog ieder dan naar buiten, als daar een postrijtuig met vierspan voorbij vloog en de postiljon, dien we nu niet meer kennen, zoo ferm reed. Dat was alleen voor de zeer aanzienlijken en voor vorstelijke personen. Maar die spoed vond navolging op kleiner schaal. Men voerde rijtuigen, reisrijtuigen in, die, om den spoed aan te duiden, waarmede zij reden, den naam van diligence kregen. Hoe heugen ons nog die gele rijtuigen, waarin negen personen konden zitten en in den winter, wanneer ieder reiziger met het oog op den langen tochtin jassen was gcwi'ckeldals haring in een ton waren gepakt, liet uur van afrijden was natuurlijk bepaald, maar hoe vrij gevig was men niet met den tijd? Kwamen er weinig reizigers opdagendan wachtte dc dikke konducteur nog wel eenige minuten, voor hij op den hoogen bok plaats namden horen in de hand en aan den mond hracht anngoradon, zegevierde op hare bedenkingen, en de buitengewone beleefdheid, waarmede de jonge man haar begroette, terwijl hy het wonderbare toeval prees, dat hem het „geluk van zulk een onverwacht weder zien verschafte", verdreef haar wantrouwen. Zyne uitnoodiging volgende, trad zy liet salon binnen. Mejuffrouw Haller ontving haar vriondoiyk on begon op ongedwongen en spoodig vertrouwelyko wyzo met haar to sprokenhet fyne govoel en do grondige konnis, die het jongo meisjo by deze gelegenheid aan den dag legde, maakten op Goorgine den gunstig- ston indruk en nadat Hertha ook schittorendo proeven had gegovon van haro bekwaamheid als pianiste, was zy zeker van do betrokking. Zij mocht dadelijk btyven en liet haro bagage haar nazenden. Dat Hertha do dochter van hare voegere vriendin was, vermoeddo Georgine ovonzoo min als dat Egbert, die haar hot jonge meisje in huis had gezonden, van dio vroegere vriendschapsverhoudingen ietsafwist.Sederthy als rent meester in zyn tante 's correspondentie inzago had gekregen, was er nooit een brief door zyne handen gegaan met de onderteekening Luise Stein. Do enkele tookenen van lovtn, dio Luise s hriflolijk van zich had gegoven, vielen nog in den tijd van den vroogoren rentmeester, en deze had zo, blindelings gehoorzamen de aan'het bevel zyner meesteres, ongelezen verbrand. Daarentegen was Georgine over de lotsverandering, die zich in het loven van de zoo hardnekkig verloo chende vriendin hadden voorgedaanvolslagen on bekend gebleven. Het kwam haar volstrekt niet in de gedachte, dat de echtgenoot van den ryken fabrikant een en dezolfde persoon konde zijn met do vrouw van den armen boekhouder, wier dochter oeno ondorgc- schikto en loontrokkende plaats in do maatschappij moest bekledenja, zy wist niet eens dat haar vroc- en zijn vroolijk deuntje door de straat deed weergalmen. En dan de menigvuldige pleister plaatsen, waar de paar.Ien natuurlijk moesten drinken en waar voerman en reizigers af- en uit stappen, om in de gezellige herbeig iets te ge bruiken voor den dorst. Én zoo ging het voort. Was de weg in den winter glad of dik met sneeuw bedekt, welnu, men moest zich on derwerpen en er was geen sprake van boete, wanneer c'e anders zoo vlugge diligence tweo of drie uur te laat aankwam. Weldra werden die voertuigen over 't ge- heele land verspreid en van Gend en Loos vervoerden de reizigers van 't eene punt des lands naar 't andere. Die onderneming kreeg een enorme uitbreiding; overal waren hare kantoren en groote sommen werden verdiend door 't vervoer van goederen en personen. Zoo ging het te land maar in 't land zelf waven genoeg vervoermiddelen te water. Dio goede oude trekschuiten, met die gezellige roefjes, dat domino en damspel, de lade met lange goudsche pijpen, en 't onmisbaar kom foor, dat de schipper meestal in den stuurstoel had staan. Op een gestadig drafje liep het jongpnaïd op 't smalle pad langs de trekvaart, stoorde lver en daar een visscher, die mis schien juist beet had, terwijl het jagertje een deuntje floot en zoo onbezorgd daar heen reed. Zoo kalm en gelijkmatig was de gang der schuit, dat men van de beweging niets voelde, heel goed een brief kon schrijven, las, speelde of babbelde. Wanneer men aan boord ging. wist men, dat men er somtijds uren in moest zitten en men bereidde rrich door proviand en lectuur voor op een lange reis. En dat alles gaf een getrouwe afspiegeling van bedaardheid en kalmte, van rust, van vooruitgang zonder overhaasting. Baarn. P. van dc Veltlo Mz. Wordt vervolgd. Onze geachte Redacteur, de Heer l\ van de Velde Mz. te Baarn, is dezer dagen benoemd tot Leeraar aan het Gymnasium to Deutichem. gero vriendin eene dochter had. Wol ia waar, had Egbert in zyn schrijven aan tante medegedeeld, dat Hertha's familio zich vroeger in gunstige omstandigheden had bevonden en door schuld van anderon ongelukkig was geworden, maar de naam Stein kwam inde residentie zoo menigvuldig voor, on van de fabrieksfirma Stein, waarvan Luiso's vader doelgenoot wa3, wist zy zeor nauwkeurig, dat dio nog in bloei was. Om met Hertha uitvoeriger over ver houdingen te sproken, die by hot jongo meisjo slechts weemoedige herinneringen zouden kunnen wakker roepen, daartoe was Georgine to teergevoelig, "u Hertha zelve bewaarde over hare familieaangelegenheden ook die strenge terughouding, dio haar door haar moeder was aanbovolen. Terwijl tanto Goorgino zMi mot de gedane keuzo gelukwonschto, en Hertha ook de teedersto opmerkzaamheid voor haar aan don dag legde, on ook nimmer eonige klacht over Fritz ovor haar lippen kwam, schoen ook Hertha met haro uieuwn betrokking tevreden, on daartoe droog de gezond» landlucht ook het zijne by, zoodat Egbert, toon hij van zijn tentoonstoilingsreis torugkeorde, over het zachte rood liarer vroogor zoo bleoko wangen zeor verheugd was. Eren als Hertha in Egbert's oog in het armoedige vertrek liet zonneschijntje was geweest, zoo scheen ook do ryko tuiponhol niet to voornaam voor haar, dat zij niet spoodig hot betooverendo middelpunt was go- worden. Mocht Egbert haar nu als een lustige fee zich zien bewegen in do blo9mensalon der tante, of haar in het park ontmoetenom oen kwartier met haar te praten, mocht hy haar als zorgzame geleidster der blindo daar buitonop het veld zien en uit de verte baar vrieudelyken groet beantwoorden of mocht hi( des avonds uaar haar meesterlijk piano-pel luisteren

Schager Courant | 1883 | | pagina 1