"iiniitiicuHsiïi!, Ao. 1SS3. 2/ste Jaargang. 1700, Alge MEE A f> v E II t e T I E- J. WINKEL, P A T E N T E N. DÖADERDAG rr Al E L' W S- I, A A" I? O E W B L A I>. SEPTEMBER. EEN GOUDEN ZIJNAAUD. c Dit blad verschijnt tweemaal per week Woens dag en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's ®?i;Hlda£ïs 12 ureworden Adcerlenliên in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Ingezonden stukken één dag vroeger. I TK SCHAGEN. Laan, Wijk D, No. 5. Prijs per jaar 3.Franco per post f 3.(30 Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertentiën van één tot vijf regels f 0 75. iedere regel meer 0.15. Grootc letters wor den naar plaatsruimte berekend. Bekendmakingen. GIAOABEA: onder de gemeente Schagenop den 23 dezer, Inlichtingen hieromtrent zijn te bekomen ter Secretarie dier gemeente. P A T E N T E N. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen bij deze ter kennis van belangheb benden, dat de PATENTEN', tot uitoefening der beroepen van tapper, slijter in wijnen en sterke dranken, en koffijhuishouder, voor het dienstjaar 1883/84 ter Secretarie persoonlijk kunnen worden afgehaald, des morgens van 9 tot 12 ure, onder overiet/ging van de kwi tantie wegens voldoening der helft van den aanslag. Schagen, 4 September 1SS3. Burgemeester en Wethouders voornoemd; G. LANGEXBEBG. De Secretaris, DENIJS. BinnciiSandsch !\ictiws. De Burgemeester van Schagen, brengt ter algemeene kennis, dat, van af Woensdag 12 Sep tember, tot en met Woensdag 2(3 September 1S83, (de Zondagen uitgezond axl) des voor- middags van 9 tot 12 ure, ter secretarie der gemeente kunnen wotden afgehaald, de vol- jaars/iatenten voor het dienstjaar 18S3/84. Wordende de patentpliclitigen herinnerd, dat de afhaling persoonlijk moet geschieden. Schagen, 11 September 1S83. De Burgemeester voornoemd, G. LANG EN BEUG. SCIIAGEN. Dinsdag 1.1. zijn de Wees meisjes met den Weesvader en Weesmoeder, voor rekening van liet Weeshuis naar Amster dam naar de tentoonstelling geweest. Zooals men weet, waren de jongens reeds vroeger heen geweest. Rosnan van E»sikiit!nil-Ronin. Vrij verl lahl uil het Iloogduitsc/i. (7.) DERDE HOOFDSTUK. Toen de vreemdeling vertrokken was, zeide Mario bevende van drift, tot zyn zuster: „Hadt gij mij niet tegengehouden, dan had ik den kerel geworgd." „Dan zoudt gij mij sterk gecompromitteerd hebben antwoordde Theresa". Ik ben blydedat het zoo zonder alarm is gegaan. De man is dwaas, maar niet slecht; °P zijn olifantsmauier meent hij het zeker goed met unj; maar ik moet oon andoro woning opzoekenwant hier heb ik geen zekerheid, dat deze Nabob my niet voor de tweede maal overvalt; of hy tiet bij een ander meisje uit den burgerstand ook gewaagd heeft?" .Zeer zeker," zoide Mario-die weet niet van standen 0n klassen, met allen geweld wilde hij immers in de vi.la van den Koning, toen deze er in was, en hy kon maar niet begrepen, dat de toegang dan verboden was." „Het was eigeniyk komiek hoe hy over de mode sprak," meende Theresa. „Zijn methode is evenwel vvat sterk en riekt naar de Indische wouden, maar jk moet bekennen," voegde Theresa er by, „dat ik °®zen man, trots zyii dolle manieren, toch niet ■oo afschuwelijk vind. Hy heeft iets vertrouwelijks over «m, mts wat getuigt van een goed, fijngevoelig hart, igeen men zelden by de mensclien vindt," eindigde o ij na weemoedig. Zondagochtend moet in de Wagenaar- straat te Amsterdam een gezin van drie per sonen bestaande uit manvrouw en kind dood op de legerstede gevonden zijn, terwijl een pot met doóvekoolen in de kamer werd aangetroffen. Het had Zaterdag reeds de aan dacht der buren gewektdat zich niemand der bewoners vertoonde. De lijken zijn naar de Oosterbegraafplaats vervoerd De eensgezind heid zou in dat gezin te wcnschen hebben overgelaten. In de provinciën Groningen en Drenthe wordt veelal in plaats van de dakpannen met kalk aan te strijken, stroo fdokken) gebruikt, die onder de pannen worden aangebracht. Nu h het wel waar, dat daardoor het dakwerk lichter kan zijn, door het mindere gewicht van het stroo; maar daarentegen is het een zeer gevaarlijk artikel, ingeval van brand, want bereiken de vlammen de „dokken", dan is in een oogenblik liet gehecle dak onredbaar. Nu begint men in Pruisen het dakstroo alvorens het te bestemder plaats te brengen, te dom pelen in kalkwater, zoolang tot het daardoor verzadigd i3. Hel. stroo wordt daardoor niet alleen onbrandbaar, maar blijft ook aanmerke lijk langer goed. Zou zulk een handelwijze ook niet voor onze rieten daken zeer gewenscht zijn? Ter zake van de vulcanische uitbarsting op Java heeft de Secretaris der Fransche Aca demie, de heer Bertrand, herinnerd, dat deze ramp is voorspeld goworden door den lieer Delaunay, lid der Academie. In een rap port. in 1881 bij dat geleerde lichaam inge diend, heeft de heer Delaunay niet alleen de aardbeving op Java aangekondigd, maar zelfs nagenoeg met juistheid den datum opgegeven waarop die zou plaats hebben. In zijn rapport namenlijk noemde hij als datum 2 Augustus 1883, en werkelijk had de uitbarsting plaats op 28 Juli. In hetzelfde rapport kondigt de geer Delau nay aan, dat de vulcanische werking zal her halen in 1880, en dan nog een nog veel gewel diger karakter zal hebben. Door de jongste vergadering der Maat schappij tot nut van 't algemeen is besloten Do verrassingen zouden dozen dag voor Theresa nog vermeerderen. De postbode bracht een schrijven uit Emdon, van den advokaat Heinrich Börsum, gericht aan The resa, welk schryven veel bijzonders en wondorbaarlijks bevatte. Het schrijven luidde als volgt: „Zeer Geëerde Mejufvrouw!" „Na uw plotseling vertrek van hier, dat voor mij een pjjniyke ledigte in mijn bestaan achterliet, ver scheen, zooals ik u. reeds mededeelde, do zoon van uw afgestorvene tante on nam dadeiyk bezit van het huis. Myne navorschingen in onze zaak zijn niet zonder eenig gevolg gebleven. Ik vond nameniyk vootsporen, die ik nauwkeurig mat, inden tuin, ondör het venster, en ook een blad papier, het concept van het testament, dat by het document lag en dat zeker den dief moet zyn ontvallen. Op grond van deze feiten teekende ik in uwen naam, mejufvrouw, en als uw rechtsgeleerde vriend, protest aan tegen de overdracht van do erfenis aan den zoon der weduwe en bewerkte by den rechter het onderzoek naar don ontwijfelbaar plaats gehad hebbenden diefstal. De rechter nam de zaak vol geest drift op en houdt in het byzonder het oog op de tabyko schuldeischers van den zoon. De officier van Justitie heeft ook bewerkt, dat de erfenis aan Möllenhof nog niet wordt uitgekeerd, on tengevolge daarvan is de jonge heer weder van hier vertrokken, waarheen weet niemand. Hy heeft bericht achter golaten, dat hij, zoodra uw procos, mejufvrouw, krachteloos zou zijn gewordenen zooals hy meent zal dat al zeer spoedig geschieden, hy dan weder in Emden zal komen. „Evenwel schijnt dejonge M llenhof niet onbemiddeld te zjinwant hy leetde, hoewel degelden der erfenis spoedig in beslag genomen waren en hem geen penning 1 werd overgelaten als eJn groot heer en gaf voor voor veelbelovende maar minvermogende jon gelieden die aan het onderwijs der itiJKssciioor, voor kunstnijverheid te amsterdam Weiisclieil deel te nemen, tien beurzen uit te loven, elk van f 300 's jaars. Dientengevolge brengt het hoofdbestuur van voornoemde Maatschappij het onderstaande ter algemeene kennis 1 Alle in Nederland geboren en metter woon gevestigde, onbemiddelde jongelieden, die den leeftijd van 17 jaren bereikteen vak gekozen en reeds ééu of meer jaren het prao- tisch onderricht in een werkplaats met vrucht genoten hebben en daarenboven van bijzon deren aanleg blijk geven, worden ter mede dinging naar voormelde beurzen toegelaten. Ook voor onderwijzers en onderwijzeressen mits reeds in het bezit van een der akten- middelbaar onderwijs voor teekenen die zich in eenige kunst-industrieele richting wen- sclien te bekwamenwordt de gelegenheid tot mededinging opengesteld. 2. Met name, hoezeer niet uitsluitendkun nen in aanmerking komen zij, die verlangen opgeleid te worden in het vak van meubel maker, goud- of zilversmid, émailleur, ijzer- smeder, terra cotta- of ceinentvormer, stuka door, huis- of sierschilderdécorateurtegel- of plateelschilder, patroonschilder voor tapij ten borduurwerkengeweven stoffenbe hangsels enz., lithograaf, spiegel- of lijst- werker, ivoorwerker, lak werker, décoratief- beeldhouwermetaalgieter, koperslager, tin- werker, stempelsnijder, graveur, industrie- teekenaar voor fabrieken van haarden, liclitkroo- nen, bronzen voorwerpen, weeldeartikelen enz. 3. De beurzen worden voorloopig voor deu tijd van een jaar verleend, doch kunnen voor nog twee, hoogstens drie daaropvolgende ja ren telkens voor een jaar, verniewd worden zoo de aanleg en de ijver der leerlingendaar. toe voldoende aanleiding geven. Van hun kant verbinden zich do leerlingen, zoo die vernieuwing van de hun toegekende beurzen plaats heeftden ganschen cursus vuil drie of vier jaren te volgen. 4. Om tot de lessen, die uiterlijk 1 Nov. e. k. een aanvang zullen nemente worden toegelaten, moeten de kandidaten opeen nader zonderlinge zaken, als nachtpartijon met fakkellicht; op den Dollart, edele paarden, waarmede hy dagen achtereen dolle reizen maakte, voel geld uit, terwyi hij aan de andore zydo in het oogloopeud spaarzaam was on namenlijk zich tegenover zyno arme schuld eischers zeer giorig en hebzuchtig betoonde. De man behandelde my buitengewoon beleefd, doch tegenover deandore Emdenarengodrooghy zichzeer beleedigend on trotsch. De man schijnt geheel de oude gebleven te zyn, en wy behoeven er ons dus geen gewetenszaak van te maken, hem do erfenis te ontrukken, die hy weder rechtelijk en ongetwyfold door oon misdaad iuhaudou kreeg. „Gy 7.iot dus, geëerde mejufvrouw, dat wy oeu belan ryken zet gedaan hebben, in het grooto schaak spol, dat wy ondernamen. Ik loefde in de vaste over tuiging. dat mijn hoop mij niet zal bedriegen. Ik zal den dief van het document ontdekken en het geluk hebben, u in uw recht hersteld te zion. Dozo hoop schijnt mij mijn levensdoel." Do brief eindigde met verzekeringen van trouw en en toegenegenheid van deu rechtsgeleerde. Theresa gaf den briof aan haar broeder, deze be studeerde hem yverig en zeide ernstig: „De dief is in zyne nabyheid. Hot is eigenlijk vree- selijk. Wanneer hij gelukkig is, zal hy zyn eigen vader als den misdadiger vinden, want niemand anders heeft het testament gestolen, dan juist deze man, onze naaste buurman." „Om 'sheoiols wil, houd die droom toch voor u," antwoordde Theresa. De man is buitengewoon werk zaam in ons belang, uit zuivere edelmoedigheid, zoo als ik geloof," hot laatste woord sprak zy iets zachter. „en wanneer gy met uw dwaze verdenking bij hom kwuamt, zou liy mot recht zoo boloedigd zyn

Schager Courant | 1883 | | pagina 1