A L r. E ÏI E E A I> v E U T E T I E- ZONDAG L A S) £5 O l" W B L V I>. DE D1IMITE WELDOEN. La. Bekendmakingen. EEN GOEDEN ZIJNAALD. P A T E N T E N. 27stc Jaarnan^. \JT Dit blad verschijnt tweemaal per weck U'oens- faq en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden Advcrlenlicn in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Ingezonden stukken één dag vroeger. A I E L w s= '17\ |]3 UITGEVER: J. WINKEL T 17) SCH A OENi Laan Wijk D, No. 5. Prijs per jaar ƒ3.Franco per post f 3.GO Afzonderlijke nummers f 0.05. Adverte/.fié'n van één tot vijf regels f 0 73. iedere regel meer f 0.15. Groote letters wor den naar plaatsruimte berekend. (.I VOMUA onder de gemeente Schagen, on den 23 Aug. 1.1. Inlichtingen hieromtrent zijn te bekomen ter Secretarie dier gemeente. PATENT E N. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen bij deze ter kennis van belangheb benden, dat de PATENTEN, tot uitoefening der beroepen van tapper, slijter in wijnen en sterke dranken, en koffijhuishouder, voor het dienstjaar lS83/84 ter Secretarie persoonlijk kunnen worden afgehaald, vies morgens van 9 tot 12 ure, onder overlegging van de kwi tantie wegens voldoening der helft van den aanslag. Schagen, 4 September 1SS3. Burgemeester en Wethouders voornoemd: G. LANGENBERG. De Secretaris, DENIJS. De Burgemeester van Schagen, brengt ter algemeene kennis, dat, van af Woensdag 12 Sep tember, tot en met Woensdag.20 September 1SS3, (de Zondagen uitgezonderd) des voor middags van 9 tot 12 ure, ter secretarie der gemeente kunnen worden afgehaald, de vol- gaars/talenten voor het dienstjaar 1883/84. Wordende de patentplichtigen herinnerd, dat de aflialing persoonlijk moet geschieden. Schagen, 11 September 18S3. De Burgemeester voornoemd, G. 'LANGENBERG. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur der Gemeente Schagenbrengt bij deze ter ken- nisse van de ingezetenen dier gemeente, dat het kohier van het patentregt over het eerste kwar taal van het dienstjaar 1883/84 op den 10 dezer door den Heer Provincialen Inspecteur in de Provincie Noordholland is executoir verklaard en op heden aan den Heer Ontvanger der Honiiin van Itosenf linl-Sfoniii, Vrij vertaald uil het Hoogduilsch. (8.) VIERDE HOOFDSTUK. Het was inderdaad zoo, als de Londonscho agent aan Börsum medegedee.d had. Op denzelfden dag, waarop het schip met de menagerie in Londen bin nen liep, was Wolfgang Möllenhof met Hagenbeek van Hamburg aangekomen en deze kocht alle dieren voor honderd en vyftig duizend mark. Wolfgang ver liet toen met de eerste de beste stoomboot Londen en kwam te Ostende aan land. In de zalen van het hotel, waar hij zijn intrek had genomen, heerschte een doffe lucht, en Wolfgang begaf W(h naar het strand, op den dyk. Het gas was hier reeds aangestoken en een lange lijn prachtige gaslan- ^aar ücht op de groote, woelende men- j *enmenigte, die voor een schitterend verlicht pavil- toon luisterden naar do tonen van een prachtig wehest. De noordelijke zijde van dezen dijk liep naar de zee 't en het woeste element lag donker en kalm aan n voet van den dyk. u 0 g*ang stond aan den rand van dit bolwerk en lev "aar 'let waIer- „Het is dof en zoel geluk het j_ ®n'mompelde hij, „het is even eentonig. Hoe de uit- en zicil daar aniuseerenl" riep hy verachtelijk praat en lacht en loopt opgepoetst -«>ek:eed heen en weer, en acht zich schoon directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezetenwelke daarbij belang heeft wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geventen einde alle gerechtelijke vervolgingen welke uit nalatigheid zouden voortvloeiente ontgaan. Schagen, den 13 September 1883. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voorn. G. Langcnberg. De Burgemeester der gemeente Schagen; Gezien art. 23 en 29 van het Politie regle ment dizer gemeente; Verleent vergunning aan de tappers,om op Dinsdag, den 18en September a s., na bezet ten tijd, te mogen tappen, muziek te laten maken en danspartijen te doen plaats hebben. Schagen, den 14 September 1SS3. De Burgemeester voornoemd, G. Langenberg. Burgemeester en Wethouders van Schagen gelet op art89a van het politiercglement dier gemeente, brengen ter algemeene kennis: a. het is, in het belang der openbare vei ligheid op Dinsdag den ISen September a.s., verboden in de kom der gemeente an ders dan stapvoets te rijden; b. de rijtuigen welke op dien dag de afge sloten harddraversbaan op de Gedempte Gracht moeten overgaan, zullen op die baan steeds regtsaan moeten houden. De be stuurders of geleiders gedragen zich verder stipt naar de aanwijzing der aldaar aanwezige politie. Schagen, den 14en September 1383. Burgemeester en Wethouders voorn., G. Langenberg. Do Secretaris, Denijs. en en Onder de deugden die het volk van Nederland versieren, behoort vooral de wel dadigheid. Daarvoor staat de Nederlander voornaam en gelukkig, en maakt zich wijs dat het zich vermaakt. - Ik zou wel eens een half dozijn hongerige leeuwen op hen willen loslaten - wat zouden zjj doen? Het zou wel een aardig gezicht Keven - of de muziek nog door zou spelen, en het volkje nog zoo lief zou kijken? - Ik geloof het niet," lachte hy honend en slenterde verder. Zijn blik viel nu op een aanplakbiljet, dat dooreen gekleurde lantaarn verlicht werd. „Menagerie Bryland las hij. „Ziedaar! riep hij uit, „collega's Theresa Horsten, Theresa Horsten," herhaalde hij al lezende. „Zoo heet immers dat katje, dat mij mijn erfenis wil ontfutselen. Dat is dus weder spoedig tot de zaken teruggekeerd," lachte hij ironisch, „daaraan ben ik, slecht mensch, de schuld - dat is een toevallige ontmoeting, ik zal mijn nichtje als bewonderend toe schouwer incognito ziendaarmede kan ik don dag zoek brengen- in de/.o afwachtende werkeloosheid zal de tyd mjj verduiveld lang vallen, hetgeen ik aan haar te danken heb, wanneer zal de schoono zich laten zien? riep hij luid uit.— „Ach, eerst om vyf uur, en slechts aene voorstelling per dag, dat is voornaam. - Nu, tot zoolang zal ik den tijd wel dooden. De levensmoede, zich zeiven en de wereld hatende man begaf zich weder onder de menigto en wandelde daar, met zijne groote donkere, koele oogen de men- schen monsterde, tot het gas uitgedaan werd. Als j een der laatste begaf hy zich uaar zijn kwartier. Den volgenden morgen viel den badgasten van Ostende, waar men tooh aan interessante en eigen aardige verschijningen van eiken aard gewoon is, de hooge slanke gestalte van dien man met het zwarte haar, het bleeke gelaat en de donkere uitziende oogen, op. Men onderzocht, wie die heer wa-, ea vernam bekend en in het buitenland heeft men reeds meer dan eens de gelegenheid gehadom fo erkennen, dat dit waar is. Zoo menigmtdeti er in den vreemde een groote ramp plaats had, een ramp, die door hare uitgebreidheid de algemeene aandacht trok, dan vond men spoedig in de dagbladen eene oproeping en zeer weinige dagen daarna vermeldden diezelfde bladen do sommen, die overal werden bijge dragen. Geen wonder derhalvedat die algemeen bekende en erkende weldadigheid zich nog krachtiger, nog ruimer openbaart wanneer het den landgenoot geldt. Moddergat en Pacsens kunnen 't getuigen, hoe mildelijk de bron der weldadigheid vloeide, en wanneer daar de visscher met eene nieu we boot en met nieuwe natten uitgaat, om door vischvangst in de behoeften van zij-t huisgezin to voorzien, dan zal hij, wanneer de dankbaarheid bij hem gccnc vreemde deugd is, erkentelijk bedenken, dat hij dat alies te danken heeft aan dun zich nooit verlooch;:- nenden weldadigheidszin zijner landgenooten t-die luuino offers brachten. Het jaar, dat nog niet eens zijnen loop heeft volbracht, is iu dit opzicht een zeer merkwaardig jaar. Wat al zware hartverscheurende rampen hebben ons en onze natuurgenooten geteisterd I Overstroomingen en hevige uitbarstingen eisch- ten zoovele cflers en brachten de overblijvende!» tot den bedelstaf. Toen werd er ook niet ge vraagdzijl gij een landgenoot, maar er werd gegeven met milde hand En nu, na zooveel wat reed3 werd opge bracht nu staan we andermaal voor een ramp, zóó groot, zóó uitgestrekt, dat al de anderen te zamen nog weinig zijn in vergelijking van de verwoesting, door do krachtender natuur veroorzaakt. Dat geldt onze bezittingen, din menschen zijn in zekeren zin ook onze land genooten, en diezelfde landen, die zoovele rnillioenen reeds in onze schatkist deden vloeien, steken nu de hand uit om ondersteuning, oiu hulp in den ruimstcn zin des woords. Eu de dagbladen vermelden reeds, hoe vele duizenden in eenige dagen werden opgezonde i en de vreemdeling, die bet leest, zal zich ook, dat hy in het Ocean-hotel aan hot strand woonde en zich als W. Atrani had ingeschreven. Wolfgang MMlenhof baadde, zat op de stoelon aan het strand, sloeg het badleven gade, bokeek de voorbijva rende 3Chepen met oen binocle, wandelde, vertoonde zica in het badhuis, nam daar zyn ontbyt en middageten, evenwol alleen, niet aan de tafel, ea was de dame-» daardoor tot ergernis, dat hij geen notitie van haar nam. Hij leofde gelyk alle badgasten. Om vyf uur wandelde hy naar de monagorio Bry land en nam daar plaats or.der de toeschouwer?. Do inrichting in dit gebouw was do gewone, de ach terzijde naar do duinen vormde do ry dor hokken. Voor dezen was etn ruimte gelaten om er heon on woder te loopen voor de toeschouwers der eersto rangen. Ach ter dezen begonnen do zitplaatsen der overige rangen, Voor de voorstelling in de kooieu had men evenwel do voorzorgsmaatregel genomen, dat het publiek rustig de zitplaatsen moest innemen en tot dit dool waren er ook ryen stoelen opgesteld in het wandelpark voor de eersto klasse. Do kooi, waarin de dieren voorstellingen uitgevoerd werden, bevond zich in het midden, was zeer groot en stond aan beide zjjdon in verbintenis met neven- kooien, door smalle deuren gescheiden. Er bevonden zich drie grooto leeuwon in,die rustig in het hok lagen. Zy bewogen zich niet, slechts nu en dan wanneer een der bewakers voorby ging, opende zy voor eo.i oogenblik de oogen. Do drie dieren waren byna even groot, jong en schoon, zy trokken de opmerkzaamheid van aio be zoekers, doch toonde goon deelneming voor de menigte, die hunne traliën voorby ging ea rondom hunne kooi stond.

Schager Courant | 1883 | | pagina 1