Binnenlandsch 1%ieuws. Buitenlandsch iVieuws. overhand had, wanneer het niet een zwaren, aanhoudenden strijd te voeren had met het geleende, wanneer voorkomenheid en werke lijke liefde tot den naaste zich overal met hare natuurlijke eenvoudigheid eene liefelijke ver schijning vertoonde, wanneer de rechten van het ware fatsoen meer werden erkend en ge- eerbiedigde ook in hen, die, tot minderen stand vervallen, hunne gevoelens niet kunnen verloochenen, en het koste wat het wil, dat fatsoen willen ophouden; wanneer daardoor zoo menige wanklank niet werd gehoorddie een onnatuurlijken toestand verraadt en wan neer, iedereen, toegerust met al die begaafd heden, welke de meeiderc ontwikkeling en beschaving zoo ruimschoots bevordert, die dienstbaar maakte tot aankweekingbehoud en toepassing van het tccire fattoen. Deutichcm. P. van de Velde Mz. Tengevolge der vacatures, van gemeente- Ontvanger en IIoofd-Administratcur der alge- meene Armen-Commissic te St. Maarten, ten gevolge van het vertrek van den heer J. Blaau- bocr naar elders, zijn benoemd de heer A. Fraij, tot gemeente Ontvanger en de heer E. Fran- kenhout tot Hoofd-Administrateur der alge- meene Armen-Commissie. De heer v. d. II. metselaar te Haarlem mermeer, had het laatste gedeelte eencr aan- nemingsom, ten bedrage van ongeveer f 1400, ontvangen en een portefeuille met die som even op de tafel gelegd. Een zijner kinderen maakte zich daarvan meester en wierp de por tefeuille met den inhoud in de brandende kachel. Niets is er van overgebleven, en de nummers der bankbiljetten zijn onbekend, zoodat het geld als verloren moet worden be schouwd. liet gerechtshof te Amsterdam heeft den 23 J. Bruinverver op Texelschuldig ver klaard aan kindermoord en veroordeeld tot 7 jaren tuchthuisstraf. Daar het hof de mede plichtigheid der moeder, de vroedvrouw G. Kab, niet bewezen achtte, werd deze vrijge sproken. Mede werd vrijgesproken de deur waarder A. J. Rhodens te Medemblik beschul digd van valschheid, door een openbaar amb tenaar in eene tot zijnen post behoorende acte gepleegd. Hij had eene dagvaarding voor het kantongerecht gedaan na het verstrijken van den bepaalden termijn, maar in het exploit een vroegeren datum gesteld. Het hof nam aan, dat hij voornemens was geweest de dagvaar ding op den gestelden dag te teekenen, maar door drukte en ongesteldheid in de uitvoering hiervan was verhinderd. De eiseh tegen hem was 180 dagen celstraf en 3 boeten van f 50. Men schrijft ons van Tessel25 Oct. Tengevolge der in de laatste dagen weer gewoed hebbende stormen tijdens hetopl7jl. invallend springtijhebben de duinen achter den vuurtoren van Eierland zoodanig geleden dat het te voorzien staat dat t r eeniger tijd de Noordzee zich door de afgebrokkelde dui nen een weg baant naar den Eierlandschen Polder. Dit gevaar is volstrekt niet ingebeeld of voorgewendmaar dreigt onrustbarend bij iederen storm met springtij. Er komen soms wel eens deskundigen zienmaar daar blijft het bij. Het ware te wenschen, dat hierin spoedig voorzien wordt alvorens het te laat is. Over het verblijf van IITT. MM. den koning en de koningin van België in Neder land en de hartelijke ontvangst hun overal bereidhebben de meeste Belgische bladen lof te over en wordt op verschillende wijze uitgewijd over de beteekenis van de reis der vorstelijke personen, die Zaterdagavond ten 7 ure op het paleis te Laeken terugkeerden. O. a. laat het Journal de Bruxelle zich volgendel wijze hierover uit: De toejuichingenwaarmee de Nederland- sche natie onze Souvereinen begroette, hebben voor altijd herinneringen uitgewischt, over welken wij niet meer zullen sprekenzijj ope nen een nieuw verschiet van hartelijke, nut tige en hielzame betrekkingen voor de volken der XVII provinciën, zooals men eertijds zeide «Laten wij ons gelukwenschen met deze gebeurtenis. Verhoogen wijzonder de enge grenzen van onze beide landen te overschrij den, de zedelijke macht van onze beide nati onaliteiten en toonen wij op nieuw, dat de grootheid der volken niet afhangt, hetzij van het getal hunner legers, hetzij van de uitge strektheid van hun vaderlaudschlieveuden wil en van hun liefde voor de burgervrijheidge paard aan den eerbied van hun eeuwenoude traditiën. «Hoezee voor Nederlandmet die woor den in het Ilollandsch, eindigt het blad. Ook het Handelsblad van Antwerpen ver heugt zich over het feit, dat een Belgisch vorst thans den Nederlandschen grond heeft betre den, waardoor de verbroedering tusschen Noord en Zuid werkelijk is bevorderd. «Het ijs zegt het blad is nu gebro ken en zooals de koning der Belgen zijne en tree deed te Amsterdam, zal koning AVillem hijeen Brusselaar van geboorte binnen kort, in April 1S84, ook zijn er.tree doen in Brussel. Dat is ons aller wensch. «Dan zullen de Vlamingen, met honderd duizenden uit alle gewesten van Belgie, daar aanwezig zijn en toonen dat zij de overlevering van «de taal is het volk" trouw hebben be waard en nog altijd de zonen zijn van „het oude Duitsche vaderland". Ten einde een ietier in de gelegenheid te stellen de Tentoonstelling in de laatste da gen nog te bezichtigen, is de entree prijs thans op de helft gesteld, 25 cents. Het be zoek is hierdoor, zoonis men lichtelijk kan nagaanaanzienlijk drukker geworden. Boven dien nu de Tentoonstelling over eenige dagen gesloten wordt, willen zij, die tot dusverre achterblijvers waren, toch geen achterblijvers blijven. Aanstaanden Woensdag, des avonds ten 6 ure, zal defenitieve sluiting plaats hebben. De concerten van het gunstig bekende Pa leis-Orkest onder Directie van den Heer Stumff worden thans, wegens het koude weer, ge geven in de Duitsche afdeeling van het hoofd gebouw, en wel op den grooten ijzeren brug, die daar in de hoofdgalerij is geplaatst. Te Helmond is het lijk van een twin tigjarig meisje, Antje Bruinaerts, Dinsdag morgen gevonden in een ondiep slootje, lig gende op de knieën en zoodanig met het hoofd in de modder gedrukt dat men terstond aan moord dacht. I)e ongelukkige schijnt zich wanhopig te hebben verzet. Zij had, behalve verschillende kleine verwondingen en kneu zingen, eene belangrijke wond onder de kin, terwijl een stuk van het rechteroor was afge rukt. Zij is echter niet aan de wonden gestor ven. Verstikking was oorzaak van den dood. De moordenaar heeft haar, blijkbaar langen tijdmet het aangezicht in de modder gedrukt en eindelijk, om mogelijk opstaan te beletten, een zwaren balk over het lichaam gelegd. De vermoedelijke moordenaar heeft men gearres teerd en naar Roermond overgebracht; hij is genaamd Van Alen21 jaren oud en pas met groot verlof uit den dienst teruggekeerd. Ilij is klein en nietig van gestalte en heelt geheel het uiterlijk van een kwajongen. Hoewel hij blijft ontkennen, zijn de aanwijzingen zoo tal rijk en bezwarenddat er geen twijfel aan zijne schuld overblijft. Het is bekend dat hij met de vermoorde, met wie hij reeds lang verkeerdegroote oneenigheid heeft plaats ge had. Zijne pet is op de plaats der misdaad gevonden: terwijl hij verschillende krabben in aangezicht en aan de handen heeft. Voorts is hij kort vóór den moord en dicht bij de plaats daarvan met zijn meisje gezien. De justitie van Roermond is ten onderzoek overgekomen en heeft Dinsdagavond den ver- moedelijken moordenaar bij het lijk der ver- slagene gebracht. Het gerucht zegt, dat hij toeu de misdaad heeft bekend. Op weg naar het kerkhof, waarheen men den vermoorde bracht, werden de beide ma réchaussees, met van Alen zwaar geboeid in hun midden, gevolgd door een groote volks menigte. Toen men na den terugtocht, den vermoede]ijken moordenaar opnieuw in de gevangenis bracht, ging er een vreeselijk ge- jouw en gehuil op, dat voorzeker den betrcf- fenden persoon ontzettend in de ooren zal hebben geklonken. Te Schellinkhout, onder Hoorn, is door eemge ingezetenen de vereeniging «Het Rundveestamboek Noord—Holland" opgericht, met het doel stamregisters voor uitmuntend rundvee aan te leggen en bij te houden. Het in te schrijven rundvee moet aan hare leden belmoren en zuiver zwartbont en van iulandsch ras zijn. Het gerucht loopt dat de berg Krakatau \veder aan het werken is en er weer geluiden zijn gehoord. gezondheids-toestand van Z. k. 11. Prins Alexander, Prins van Oranje, de laatste dagen aanmerkelijk verbe terd is. De Prins houdt echter nog zijne kamer. Daar het dikwijls gebeurt dat de af. zenders der postpakkettendoor onbekendheid met de wet, brieven of briefjes daarbij inslui ten, hetgeen volgens de wet op het vervoer dier pakjes ten strengste verboden is, terwijl de postbeambten gerechtigd zijn de pakketten, bij twijfel, te doen openen en zich van den inhoud te vergewissen, waarschuwen wij ieder dien zulks aangaat, ten einde onaangenaamhe den of teleurstellingen te voorkomen. Dezer dagen vermiste een ingezetene van Sint-Maartensdijk twee bankbiljetten, ieder groot f 200. De buitensporige iiitgaven eencr arbeidersvrouw uit zijne omgeving verwekte achterdocht, die inderdaad bij eene huiszoeking tot zekerheid werd. Volgens gerucht heeft genoemde vrouw dan ook al bekend het geil uit een geopende secretaire te hebben wegge. nomen. Verschillende grappige staaltjes v,in de handelingen der diefegge met hot gestoleno worden verhaald. Het meest komische van deze is zeker, dat zij van den bestolene voor zijn eigen geld een flinken voorraad aardappelen kocht dtjitsghlan jd- Tusschen den hertog en de hertogin van Edinburg en den hertog van Coburg is on eenigheid ontstaan, tengevolge waarvan het gewone jaarlijksche verblijf van eerstgonocin- den te Coburg plotseling is afgebroken. Als reden hiervan wordt het volgende gemeld: l)e verjaardag van de hertogin van Edinburg, 17 October, zou als gewoonlijk met een groot bal gevierd worden. Van de lijst der invitatiën schrapte de hertogin van Edinburg ecli; er twee dames uit, vrouwen van hooge hofbeambten, waarvan de eene echter actrice was geweest, de audere wettig gescheiden van baareersten echtgenoot. De twee mannen wendden zich tot den hertog van Coburg, die afwezig was. De hertog telegrapheerde; vergeefs, de hertog en hertogin van Edinburg weigerden de invi tatie te geven. De hertog van Coburg gebood toen al zijne hofbeambten van het bal weg te blijven, en den volgenden morgen verlieten de hertog en hertogin van Edinburg het kas teel en reisden af. lELYTSXjZATTiD Een nieuw socialistisch blad, getiteld: Vest hik Narodnaja Wotja (verkondiger van den wil des volks) is te Petersburg verspreid, dot bijzonder de aandacht der nihilisten trekt. In dit nummer is opgenomen een brief van Netschajeft' aan keizer Alexander IJl. Deze NetschajetI is tien jaren geleden ver oordeeld en werd door iedereen voor dood ge houden. Zooals uit den brief bl jktis dit niet het geval en is hij nog steeds opgesloten in een van de kazematten der vesting vau Petersburg. Hij klaagt bitter over de onmenschelijke behandeling, welke hij en zijne medegekcr- kerden van de hoofdambtenaren der gevan genis te verduren hebben, en verklaart, d&t hij vóór eenigen tijd ook beroofd is geworden van het weinige licht, hem tot toen gelaten. Het blad zegt, dat die brief, welke gelukkg niet in handen der gevangenisbewakers ge vallen was, op een stuk gedrukt papier met bloed geschreven en op sommige punten onlees baar is. EGYPTE Alexandrië, 25 October. Hier zijn negen nieuwe sterfgevallen aan cholera voorgekomen, de meeste onder Europeanen. Alexandrië, 23 October. De cholera breidt zich uit. Vier nieuwe sterfgevallen ZIJa aangegeven. TTTRKI'TE- Konstantinopel, 24 October. B ey>r^ het opnieuw ontstaan der cholera te A exa' drië heeft de Sultan gelast, dat de gcz0" heidsmaatregelenbij de eerste verschijn verordend, weêr zullen toegepast worden. In de omstreken van Smyrna 'Af" zeS aardbevingen aanhouden. Gisteren wer c sterke schokken gevoeld. Te Smvrna is r schade geleden. Ten gevolge van de v i ch schokken in de omstreken van Tcnesm ruim 3000 huizen vernield, vijftig men gedood, en driehonderd gewond.

Schager Courant | 1883 | | pagina 2