Buitenlan dsch IS'ieiues. e ut <3-ie xj a. jst JD- bitsland. spanje. Gemengd JYiettws. dader heeft de vlucht genomen; naar men zegtis het dezelfde persoondie voor een paar jaren reeds om dergelijk geval in de gevangenis heeft gezeten. Te 's Hage hcefi gisteren nacht een stu dent zich op de openbare straat van het leven beroofd. Hij had volgens het Vad. den avond te voren in het Alcazar met een paar zange ressen gesoupeerd en was met deze vrouwen naar hare woning gegaan. Na haar te hebben verlatenberoofde hij zich van het leven. Men vond een brief bij hemaan zijn toezieuden voogd gericht. De revolver, waarmee hij den zelfmoord beging, bevatte zes kogels, er was slechts één afgeschoten. •REL^IE- Uit Couillet meldt men dat aldaar een der geachtste ingezetenen spoorloos verdwenen is, welke verdwijning aan de beruchte zaak- Bernays doet denken. De heer Alfons Des- champs, industrieel, ontving drie weken ge leden een brief waarin hij voor dringende zaken te Brussel ontboden werd. Den volgenden dag begaf hij zich er heen, sedert heeft men niets meer van hem vernomenondanks alle naspo ringen door de familie ingesteld. De eenige in lichtingen die men te Brussel heeft kunnen verschaffenis dat hij op 6 October des avonds in het Ilótel de la Pos/e is afgestapt en dat hij den volgenden ochtend vroeg zonder te ontbijten is vertrokken, ZDTTITSCIJ ATST 33. ITet plan van een tegenbezoek van een der leden van het Duitsche hof aan den ko ning van Spanje is reeds vastgesteld. Hiertoe is gekozen de kroonprins, die als vertegen woordiger des keizers in de volgende week over Genua naar Spanje zal vertrekken. De prins zal begeleid worden door drie Duitsche oorlogsschepen. Eergisteren is uit Berlijn een adjudant-generaal des keizers naar Madrid vertrokken om een eigenhandig geschreven brief van den keizer aan koning Alfonso te overhandigenwaarin hem van dit voornemen kennis gegeven wordt. Dit bericht heeft in de politieke kringen een groot opzien verwekt, vooral daar van dit voornemen niets was uitgelekt. London, 9 November De Daily News verneemt, dat het comité, dat zich heeft ge vormd om het oog te houden op de onder handelingen over de Conferentie van Pretoria besloten heeft, krachtige maatregelen te ne men om de belangen der inlandsche stammen te beschermen. Het comité zal de medewerking vragen van godsdienstige genootschappen, ko lonisten, kooplieden en van een ieder, die belang stelt in de vreedzame beschaving van Zuid Afrika. De Daily News verneemt ookdat het op perhoofd der Bechuana'sMankaroane, heeft verlangd vertegenwoordigd te zijn op de con ferentie van Londen over de Transvaalsche quaestie. Hij verklaarde zich bereid, met dat doel naar Engeland te gaan. Men gelooft, dat het hem zal worden geweigerd. Aan hetzelfde blad wordt van gisteren uit Pietermaritsburg gemeldDe vrijbuiters in op het geringste teeken van Theresa geopend moest worden, terwijl een ander dan snol een getralied hek er voor schoof, de kooi zou verlaten. Zü durfde echter voor het publiek niet toonen dat z\j eenige vrees koesterde, en wierp de leeuwen die nu weder in een hoek teruggekropen waren, een stuk suiker toe. Do dieren bromden en namen de suiker niet op. De leeuwen hadden echter, hoe onmerkbaar het signaal ook gegeven was, het zachte kloppen gehoord' de grootste der beesten sprong op Theresa toe en zocht achter haar te komen. Dat mocht nimmer gebeuren; zoodra een der dieren achter den temmer kwam, dreigde steeds het grootste gevaar. Theresa gebruikte daarom haar kleine, scherpe zweep van staaldraad vervaardigd. De leeuw week terug sprong aan de andere zyde op Theresa toe en greep met de tanden naar de muts. Hy ve-scheurde hierbij het zijden kleed en langzaam druppelde er bloed uit Theresa's bovenarm op den grond. Wat er nu gebeurde was het weik van een oogen- blik. De leeuwen brulden geweldig en stortten zich op de temster. Het publiek schreeuwde en gilde ontzet tend, schoten knalden, de groote leeuw stortte neder onder een akelig gesteun en gerochel het publiek vluchtte onder vervaarlijk geschreeuw zes, zeven schoten, zich vermengende met het gehuil en gebrul der beesten, volgden snel op elkander. Toen werd het in de kooi, die geheel in damp ge huld was, stil; alleen de andere dieren gaven nu een oorverdoovend, monsterachtig concert. De kruitdamp trok weg en men kon nu weder het inwendige der kooi zien. Theresa was niet meer in de kooi, de drie leeuwen lagen daar nog te stuiptrekken, de blauwe tong hing hen uit den muil, de oogen waren gebroken. Wordt Vervolgd. Stellaland en Goschen hebben besloten zich te vereenigen onder den naam r/N ereenigde Staten van Zuid-Afrika" met een olksraad en wettenovereenkomende met die van 1 rans- vaal. Zij beweren hun overeenkomst te hebben gesloten met goedkeuring van Moshette, het hoogste opperhoofd van het land. Warschaü, 8 November. In het dames kostschool, M aria-instituut, waar onlangs tal van nihilistische geschriften in beslag en eenige dames in hechtenis genomen zijn, is een groote brand uitgebrokenwaardoor het ge- heele gebouwmet hetgeen er zich in bevond is uitgebrand. Men vermoedt, dat de brand opzettelijk is aangestoken om het ontdekken van meer nihilistische geschriften door de politie te voorkomen. De heer Moret, de minister van bin- nenlan Ische zakenkan zich over zijn succes vei heugen. Hij is met kracht opgetreden te genover de beruchte speelhuizen van Barce- lonade nieuwe gouverneur van de stad heeft misbruiken ontdekt, waarvan zelfs Spanje nauwelijks het voorbeeld kent. Speelhuizen, valsche munters, wisselvervalscherssmokke laars, heelers en industrieelen van onnoem bare ambachten betaalden niaandelijksche uit- keeringen aan de politie, waardoor hun straf feloosheid verzekerd werd. Van uit de schoone hoofdstad van Catalouië stroomde het nage maakte bankpapier en liet valsche geld over Spanje en Frankrijk. De hoofdambtenaren der politie zijn thans allen in hechtenis; vijf fa brieken van valsch geld en banknoten zijn ontdekt. De minister belooft den 15den De cember bij de opening van het Parlement ver wonderlijke onthullingen te zullen doen. Zelfs indien dit kabinet met de eerstvolgende be sluiten der Kamer viel, zou het zich reeds verdienstelijk gemaakt hebben jegens Spanje. EOYIPTE- Cairo, 7 November, volgens een alge meen verbreid gerucht is de Mahdide val sche profeet, in Kordofan overleden. Offieci- eele mededeelingen betreffende Soudan wor den door de regeering niet bekend gemaakt, hetgeen algemeen onbegrijpelijk wordt geacht. Dagelijks worden te Alexandrië vier'a vijf sterfgevallen aan de cholera waargenomen en het voortduren- der epedemie in dit gedeelte van het jaar begint ongerustheid te wekken. Niet alleen te Alexandrië maar ook in de dor pen aan de oevers der meren gelegen komen dagelijks nog sterfgevallen voor. De brand te Londen. Meer dan zestig uur lang heeft een brand in bel oosten van Lon den de pogingen tot blus-cben verijdeld van den voortreflelijken Londensclien brandweer en van zestien groote stoomspuiten en een paar drij vende stoomspuiten. De btand-hout-zagerij van de heeren Linnis ISrothers is Zaterdagochtend in brand geraakt. Een reusachtige stapel bout a4o voet lang, 6o voet breed en 5o hoog g<- raakte aan alle zijden in de vlam en de hitte van dezen brandstapel was ontzettend. Aan de andete zijde van eene nieuwe gracht waren de houtstapels van Da nee and Co. en door een h oo gen muur van bet botlierf gescheiden, was de lloggerston gasfabriek, met een twaalltal bui zen aan weerszijden. Deze buizen verbrandden weldra. Toen werd geseind en alle beschikbare stoomspuiten van Londen, die weldra per trein aankwamen van Souhtwark estminsterC.hel- sen, Padetington, Uakker-street, Regent-s:reet ClerkenwellKensinten, Chandos Street, llol- bron, Holloway, Mile end, Kennington, Hotber- hitheOld Keut- road Greenwictr Cainberwel en Clanham. Langs de Flames kwamen de drijvende stoom spuiten aan, die bard werk hadden om tien scheepsladingen timmerhoutdie vlam hadden gevat te redden Den geheelen nacht van Zon dag op Maandag was het looneel der vernieling hoogst indrukwekkend. Eergisteren Maandag namiddag om vier uur brandde het vuur nog even hevig als zestig uur vroeger. Het in wendige van de houtstapels was nog onverteerd De brandweer was telkens in 'l grootste gevaar, inaar geen andere onheilen hadden plaats dan dat enkele mannen der brandweer naar huis werden gebracht, tijdelijk door den heeten rook verblind. Eergisteravond Iaat achtte men bet gevaar van uitbreiding geweken, docli tot bescbeiming van de gasfabriek bleef men alle, maatregelen nemen. Tot de merkwaardigste soorten van liet duivengeslacht belmoren de Trekduiven van boord--Amerika. (Ectopistes nrigratorius) wier aantal schier ongeloofelijk is. Onlangs is men aan de oevers van de Ohio getuige geweest van de verhuizing eener schaar van die vogels welke drie volle dagen duurde. Neemt men aan dat elke duif eene halve vierkante Meter plaats be slaat dan komt de wiskundige ooggetuige An- dubon tot de berekening dat er gedurende dien tijd I l 15 millioen van die dieren gepasseerd waren, en daar volgens eene gewone schatting eikeduif dagelijks een half pond voeder verbruikt' berekent hij verder dat zulk een zwerm dan eiken dag ongeveer 8.j millioen schepels opeef. Zelfs wanneer men van deze ruwe berekening een aanmerkelijk deel aftrekt valt het toch niat te ontkennen, dat deze vogel op de plaatsen waai hij zich in zulk eene talrijke menigte op houdt, ontzaglijl e verwoestingen moet aan richten. Eene kleine leniging voor deze ramp vinden de Amerikanen in de vernieling of slach ting die onder de ongenoode gasten wordt ge- houden door vossen, lijnxen, hunsings, arenden en valken die allen ap de trekduif jacht tnaken en althans in dit opzicht bewijzen dat zij soms nog nHltig kunnen zijn. Pomada heeft haren naam te danken aan het Latijnsche woord »pommn" dat appel be- teekent, omdat dit reukwerk oorspronkelijk van al te rijpe appelen die in vet geweekt waren, werd vervaardigd. Nu tegenwoordig de misthoorns zulk een flinke rol in het zeewezen begionen te sjKilen is bet niet onaardig eens in berinnering te bren gen hoi voor meer dan 2000 jaren Aiistoteles de geneesheer van Alexander de Groote, voor zijn meester een spreektrompet vervaardigde, die dezen in staat stelde aan zijne veld heeren beve len te geven tot op een afstand van loo stadiën, gelijkstaande met ongeveer 12 mijlen. Hier ziet men uit dat de Ouden bij lange na zoo onkun dig niet waren met gelmdsleer en gehoonverk- luigen als door sommige schrijvers wel eens beweerd wordt. L A B O U W. LEEUWARDEN, 5 November 1883. Aan Z. Hf. den Koning der Nederlanden. SIRE! Geeft met den meest verschuldigden eerbied te kennen, het Hoofdbestuur derFriesche M a a t s c h a p p ij van Landbouw; dat sedert 1870 door de vele misgewassen der granen en slechte oogsten bene /ens de groote concurrentie van buiten, de landbouwers in Nederland zich met kracht hebben toegelegd op de veredeling van den veestapel; dat, door de medewerking Uwer Majesteits regeering, wat betreft het toestaan van subsi- diënde Nederlandsche Veestapel tengevolge het tentoonstellen in LondenHannover en Hamburg in het buitenland alom vermaardheid heeft ver kregen, waartoe de geldelijke opofferingen van velen, door het aanleggen van Stamboeken als anderzins, het hare hebben bijgedragen; dat na al die offers en moeitenten slotte de gewenschte resultaten zijn verkregen, dat weke lijks verscheiden stoombooten, beladen met Hollandsch en Friesch vee, naar Londen en Huil vertrokken; dat jaarlijks wagonladingen naar Duitschland, Frankrijk en Italië werden vervoerddat deze landen zijne kooplieden, even als ook Amerika, naar onze markten zonden, zoodat buitengewone prijzen werden bedongen en de nationale rijkdom en welvaart toenam; dat echter deze gunstige resultaten in groote mate worden te niet gedaan door de belem merende voorwaarden op den uitvoer door Enge land gesteld en het verbod van invoer van Ne- derlandsch vee, door Duitschland uitgevaardigd; dat de geheele Nederlandsche landbouw ook dit laatste met groote teleurstelling heeft ver nomen behoeft geen betoogwanneer men be denkt dat de belangen van zoovelen daarbij worden gekrenkt en op het spel gezet; dat de beweegreden van het verbod van invoer uit Nederland naar Duitschland alleen is gelegen in het bestaan der besmettelijke longziekte in Nederland dat een der eerste vereischten dient te zijn dat deze zoo spoedig mogelijk worde wegge nomen dat de besmettelijke longziekte alleen nog voorkomt in het spoelingsdistrict, een gevolg, naar Adressant zich overtuigd houdt, alleen van Uwer Majesteits besluiten van 1878 Staatsblad no. 128 en 1879 Staatsblad no 2, vermelden de: dat in dat district bij voortduring moet worden toegepast, het stelsel van inenting; Dat de statistiek wel aangeeft dat de ziekte aldaar is eenigzins afnemende, maar dat de theorie, dat de ziekte daardoor kan worden uitgeroeid, door de praktijk sinds jaren wordt gelogenstraft, aangezien de besmettingskiemen niet door de inenting maar uitsluitend bij het stelsel van afmaking worden weggenomen: dat even als in Friesland. Utrecht, Noord holland enz.het uitroeien dier ziekte alleen mo gelijk is geworden door directe afraaking van alle zieke en verdachte runderen mendoor deze methode ook krachtig in het spoelingsdistrict toe te passen en door te voorenin één jaar de ziekte ook daar meester zal kunnen zijn en gansco Nederland van die ziekte bevrijd is

Schager Courant | 1883 | | pagina 2