Buitenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. naar het gemeentehuis en deelt den ambtenaar mede, dat er van het huwelijk niets komen kan. Zij is reeds met pak "en zak naar het huis van hare ouders, die elders wonen, vertrokken. Te Heino is Zondagmorgen bij den land bouwer Grooteboer een moord gepleegd. Om streeks 7 uur, zoo luidt het verhaal, begaf zich voornoemde landbouwer met de zijnen ter kerk, de zorg voor het huis aan zijne beide knechts overlatende. Pas waren ze vertrokken of twee personen komen binnen en knoopten een gesprek aan. Eensklaps trok een der in dringers een pistool en loste een schot op den oudsten knecht, die daardoor aan het hoofd werd verwond. De jongste knecht wilde daarop de vlucht nementoen ook op hem een schot werd gelost, tengevolge waarvan hij levenloos ter aarde stortte. De moordenaars braken daarop het kabinet open, waaruit zij p. m. f 80 ontvreemdden. De justitie doet streng on derzoek. Den rijksontvanger Vermeulen te Docknm werd onlangs twee malen een quitantie van f 1(5.44 ter betaling aangeboden, maar onbe taald teruggezonden; daarna zond hij echter rechtstreeks het geld aan de rechthebbende, een weduwe, die nu een andere quitantie ditmaal een ongezegelde afgaf. Daarvan maakte toen de ontvanger gebruik, om haar f 25 boete op te leggen. Deze wraak van een schuldenaar is echter misluktde Minister van Financiën heeft de boete kwijtgescholden. Een maand geleden liepen een paar jongelieden des avonds laat door de Kal verstraat te Amsterdam en ontmoetten een gezelschap heeren en dames. Een dier jongelieden, be- hoorende tot het soort waaraan Amsterdam zoo rijk is en waarvoor geene enkele fatsoen lijke vrouw op straat veilig is, veroorloofde zich tegen een dame eenige vrijheidwaarop de echtgenoot der dame hem een klap met een parapluie gaf. De jongeling dreef de on beschaamdheid zoover om zich over die wel verdiende, schoon ietwat gevoelige kastijding te beklagenzoodat procesverbaal werd op gemaakt. Eenige weken later is de jongeling gestorvenmen wil beweren aan de gevolgen van dien klap. De beleedigdc echtgenoot, die in drift zich liet, vervoeren tot een strafoefening die ieder in zijne plaats zeer verklaarbaa r zou vinden, heeft zich genoopt gezien om zich uit de voeten te maken en is nu gesignaleerd er zake van moedwilligen manslag. Te Sliedrecht zijn door do politie in ééne week 2 processen-verbaal opgemaakt, wegens openbare dronkenschap, tegen een vonden wy in de muts dit stuk rauw vloosch inge- naiid." De beambto en ook mijnheer Pieter hadden met de grootste aandacht deze verklaring aangehoord. De beambte nam do muts, onderzocht de naad op merkzaam, haalde een vergrootglas te voorschijn, he keek daardoor het voeder en gaf toon hot corpus de- licti aan zyn ondergeschikte, die het zorgvuldig in een wasdoek wikkelde. Gy houdt dit stuk vieesch in de muts voor zeer govaailijk, mijnheer Arendberg?" vroeg nu de be ambte. Voor in den hoogston graad levensgevaarlijk voor den dierentemmer," was diens antwoord. „En gelooft gy, dat dit de gebeurtenis te voorschijn hoeft geroepen?" vroeg de beambte vorder. „Ongetwijfeld. Het was, zoo als dit nu bij mij onom- stootclijk vaststaat, alleen de oorzaak van hetongoluk en niets anders. Een ongowonen reuk bjj do voorstel ling kan roods de dieren bedenkelijk opwinden," ver klaarde mijnheor Arendborg. ,,üo geur van bloed en vloosch maakt zo razend en ontkotent' al hunno wild heid," luidde mijnheer Pieters antwoord. Do commissaris van politie verklaarde nu, dat nie mand de menagerie mocht verlaten, voor dat hot on derzoek was afgoloopon. „Hobt gij gewichtige redenen, uw 'compagnon voor den dader, ik meen voor dengene te houden, die het vloosch in do muts heoft gebracht?" „Ik heb redenen, die tegelijk bowijzen zijn niot ik alleen, maar al mijn personeel, dat weot, hoe mijn- hoor Atrani heden morgon op verdachte wijze iets had te doen in de kleedkamer dor jufvrouw." Do drie wachters bevestigden dit en gavon' hunne waarnemingen aan. „Zijn er nog bowoegredenen voor dezen daad bij dien heer te zoeken, sterk genoeg voor zulk eon vree- sol ijk voornemen?" „.Sedert een uur is mij alles eerst duidelijk," ant woordde mijnheor Pieter, „die heer heet niet Émelio Atrani, maar zijn werkelijke naam is "Wolfgang Mol- lenhof, en," voegde li ij or zachter tot den rechter van instructie by, „jufvrouw Theresa was en is nog de tegen partij van dien heor in eon erfeniskwestie van een millioen francs. Ik weet dit uit Theresa's eigen mond, die het mjj zooovon, als ik naar beweegredenen voor zulk een ontzettende daad vorschto, bekend heeft." „Waar woont die mijnheer Atrani-Möllonhof?" vroog de commissaris. Mijnheer Aronberg gaf het adres. „Dan beveel ik dadelijk dezen man in hechtenis te nomen," zeide de commissaris. „Ik draag u op,"zeide hij nu tot twee zijner dienaren, „dion Atrani-Möllonhof, waar gij hom ook vindt, aan to houden." Hij nam toon oen ambtelijk formulier uit zyn zak boek, vulde het in en gaf het den beambten. „De zaak duldt geen vertraging, neem een rijtuig," beval liij, en toen verwijderden allen zich uit de nu in de diepste stilte gohulde menagerie. Wordt Vervolfd. raadslid aldaar. Zondagmiddag ongeveer half vijf onder vond de sneltrein, die van Rotterdam naar Utrecht vertrok, eenig oponthoud, doordien een paar koeien van een aangrenzend weiland door een open hek op de spoorbaan waren ge komen. Een dezer dieren werd geheel vermor- seld en een ander gekwetst. Met behulp van de reizigersdie uit hunne wagons waren ge stapt, werden de koeien van de baan verwij derd en kon de trein weldra weder door rijden. Op het Tentoonstellingsterrein blijft het druk. De opruiming gaat niet zoo heel gere geld voort, daar op enkele inzendingen beslag wordt gelegd. Gister werd b. v. het verzenden van een paar kisten door de firma De Naeijer vei boden. Gistermorgen is er gevochten tus- schen een paar werklieden, terwijl uit de jas van een der representanten, o. a. een bank biljet van f 60 is ontvreemd. De schilderijen zijn opgeruimd. In die zalen worden nu de prijzen voor de verloting geplaatst. IE HST G-ELAÏsTID- In het begin dezer week zal door de Transvaalsche deputatie aan den minister van koloniën een uitvoerige uiteenzetting gezonden worden betreffende de bezwaren der Boeren tegen de conventie van Pretoria, met opgaaf van de puntendie herziening vereischen. Het hoofddoel van deze uiteenzetting is de verkrij ging van het herstel van de volledige onaf hankelijkheid der Transvaal sche republiek. De ze uiteenzetting zal in de Hollandsche taal worden opgesteld en vergezeld gaan van een Engelsche vertaling. De bewuste stukken, inhoudende de grieven der Boeren tegen de Pretoria-conven tie, zullen uiterlijk Zaterdag aan lord Derby, den minister van koloniën overhandigd wor den. Men deelt vervolgens mede, dat Sir Her cules Robinson niet in Engeland zal blijven om aan de conferentie met de Transvaalsche- deputatie deel te nemenniaar om lord Der by in het voeren der onderhandelingen bij te staan. De deputatie stelt ook een adres op aan de Anti—Slaverwy—Society en aan de Aboriqi- nes-Protcction-Sociely om de beschuldiging tegen de regeering der Transvaal gericht met betrekking tot de behandeling dor inlanders, te weerleggen. TURKIJE. Constantinopel12 November. Het ge rucht loopt dat Midhat pacha uit Tuïfis ont vlucht. Washington, 12 November. In het nmandrapport van het bureau van landbouw wordt de totale opbrengst van niais op 1577 millioen schepels geschat, d. i. ongeveer 40 millioen minder dan verleden jaar, in weer wil dat er meer gezaaid is. E3IJPTE. Caïro, 12 Nov. Het officicele Arabische blad Wakai Lclmcsye bevat twee dépêches uit Duenwaarin het bericht betreffende de overwinning van generaal Ificks op den Mah di (zoogenaamden valschen profeet) bevestigd wordt. Voor het stilzwijgen van generaal Hicks geeft men deze reden op, dat hij vóór zijn vertrek aan de Egyptische regeering had te kennen gegevendat het hem onmogelijk zou zijnom berichten over zijne militaire opera- tiën te zenden. 3DTJXT 3 CHL A. IN" E De reis van den kroonprins naar Ma drid is nog steeds het onderwerp der gesprek ken. Het vertrek uit Berlijn is op Donder dagmorgen bepaald en lot Genua zal de kroon prins het strengste incognito bewaren. Tot het gevolg van den prins zullen behooren gene raal graaf Von Blumenthalgeneraal majoor Mischke, de hofmaarschalk van den kroonprins benevens nog drie adjudanten. Te Barcelona zal de prins ontvangen wor den door den opperkamerheer en een gene raal adjudant des konings benevens door de ministers van oorlog en van buitenlandsche zaken. De reis van Barcelona naar Madrid zal per koninklijken trein plaats hebben. De huishoudelijke spaarzaamheid der kunst strekt zich, even als die eener voorzichtige huis. J vrouw tot de geringste zaken uit. De rpijker» uit het hoefijzer, die hel paard op zijn dagelijfe. schen tocht op destiaten verliest, worden zor». vuldig door haar verzameld en komen in <]en vorm van zwaarden en geweerloopen weder te voorschijn. De snippers van den rondreizen- den ketellapper worden met de schellen van den paardenhoef uit de smidse, of niet de weg rre. worpen wollen lompen der armoede vermeng oin lat?r in den vorm van belderblaauvv stol- faadje het toilet der hofdames te versieren. Het hoofdbestanddeel der schrijlinkt maakte wellicht eenmaal een gedeelte uit van den gebroken hoe- pel van een biervat. De beenderen van doode dieren leveren de voornaamste bestanddeelen op voor de lucifers. Het drap van den portwijn door den portwijndrinker hij het gebruiken Van zijn geliefkoosden drank zorgvuldig weggewor pen wordt den volgenden ochtend door hein in den vorm van Seidlitz poeders ingenomen om de uitwerking zijner onmatigheid te verdrij. ven. De vuilnis der straten en het afspoelsel van Koolgas, met zorg bewaard, zijn later aanwezig in de dames reukflacons of moeten aan de blanc- manger's voor bare vrienden geur bijzetten. Aldus weet de kunst door huishoudelijke spaar zaamheid, voor een groot deel in navolging der natuur, partij te trekken van honderde din gen, door den oningewijde als nietswaarJig weggeworpen. Welk een ontzettende kracht de bliksem vonk kan ontwikkelen, is gebleken met de keik St Gecuge te Leijcester. Tas opgebouwd, werd zij door de uitwerking van een onweder volko men vernield. De toren werd geheel uiteen geslagen en de stukken 3o voeten ver geshngeid. De vlaggestok en het bovenste gedeelte der spits vielen lood recht naar beneden, en sleepten in hunnen val al de vloeren van den toren mede, Mr Hichton de kracht dezer electrisclie ^ontlading van het hemelvuur met eene bekende mechani sche kracht vergelijkende, vermeldt dat 100 ton nen steen in drie seconden, dertig voeten ver werden geslingerd zoodat er een werktuig van 12 en een hall duizend paardenkiacht zou ver. eischt zijn geworden om de uitwerking van de, zen bliksemstraal te wederstaan of te evenaren Onlangs deelden wij mede, dal een kassier van een bankinstelling te Parijs zich na verloop van eenigen tijd de som van 600,000 Irancs had toegeëigend. De wijze, waarop bet bedrog is ontdekt, is zeer zonderling. Ken heer kwam hij een Parijsch handelshuis, waarmede deze bank in relat'e stond, een wissel aanbieden strekken de tot sluiting der rekening. De caissière betaalde den wisseldoch 's avonds bemerkte zij bij liet opmaken der kas, dat zij een biljet van 5oo francs te veel had gegeven. Zij begaf zich on middellijk naar de bank, welke 's morgens den wissel had doen incasseeren, meenende, d.it de vergissing wel ontdekt zon zijn. Maar aan de kas gekomen, begreep men niet, wat de dame bedoelde, daar niemand dien dag geld ontvan gen had en de rekening ook niet was afgesloten. De caissière hield vol en om zicli te overtuigen liet zij alle bedienden bij zich komen, doch in niemand herkende zij den persoondie hij haar het geld ontvangen had. Op het zelfde oogenblik kwam de chef der kas uit zijn bureau, om op zijn gemak naar den trein te gaan, daar hij buiten de stad woonde, toen de dame eensklaps oj) hein toeschoot roet den uitroep: dit is de heer die bet bedrag beeft ontvangen! Niemand ge loofde liet en hij zeil baalde eenvoudig de schou ders op. De dame hield hare bewering staande, een heftige woordenwisseling ontstond, waarna de commissaris van politie er bijgeroe|>en werd en aan wien de schuldige ten slotte bekende de som ontvangen te hebben. Voor de eigenaar» der bank was deze bekentenis verpletterend, daar zij het volste vertrouwen in den man had den gesteld. Men onderzocht de boeken en kwam tot de overtuiging, dat dit niet het eerste bedrog was, dal hij had gepleegd want men vond een l® kort van circa 600,000 francs. Te Meppen in Pruisen heeft een dame in de ouderlijke woning een rijke vondst gedaan, juist toen zij op het punt stond van te verbuizen. Bij liet ontruimen van den kelder vond z'J achter eenige Hesschen die er jaren gestaan den, twee kistjes, een hetwelk dertig duizen mark in goud bevatte. Dit geld is wa°r schijnlijk afkomstig van den grootvader dame, die er in zijn testament wel melding van gemaakt had, docli zonder de plaats aan te geven, waar de schat geborgen was. Een poging tot zelfmoord in een droom, is zeker een zeldzaamheid. Een te Bal'iniore v« r chijnend blad deelt hieromtrent een voorv^ mede, dal op het stoomschip Strassburg, den 6den Oclober aldaar is binnen geloopen, heeft plaats gehad. Den aasten September, |ui^ toen bet sein voor het middagmaal gegeven boorde men het geroep van': »Een man o* boord! Onmiddellijk stopte de boot en e sloep met een officier en vijf matrozen ein.j"[)' werd afgelaten om den drenkeling te ree e Met moeite kreeg men hem in de soep, bij onderzoek bleek, dat li ij van B leiiam Oost- Pruiseu kwam eD dokter was. Dooi

Schager Courant | 1883 | | pagina 2