LANDBOUW VERSLAG. iïinneiilandsch N ie airs. II u iten lan dsch Nieuws. den uitersten en ligt daar tusschen in r.cg een gulden midden weg. Dien weg te betreden, moet ieders streven zijn. Onze tegenwoordige tijd noopt tot krachtdadig handelen en werpt het denkbeeld van den tijd te hebben verre van zich. Toch zou het eene ongerijmdheid zijnom daaruit af te leidendat eene koorts achtige, eene bedwelmende gejaagdheid en opgewondenheid daarom onze handelingen moet besturen, waardoor het bedaard naden ken wordt verbannenin overijling onderne mingen worden op het touw gezetwaar van de uitkomsten niet alleen niet aan 't doel be antwoorden maar daarenboven grievende te leurstelling en den ondergang van zoovclen berokkenen Ieder verstandig mensch zal derhalve op zijne levensreis zooveel mogelijk alles aanwen den, om de gevaarlijke klippen van uitstellen en overijling te vermijden, en zijn schip met beleid en ware stuurmanskunst daar midden door te brengen in de veilige havenwaar de vruchten rijpen van overleg en goed gebruik van den tijdvan dat rijke kapitaaldat bronnen van welvaart en geluk doet ontstaan voor tijdgenoot en nakomeling! Deutichem, P. van de Velde Mz. De 26e Algemeene Vergadering der Vereeni- ging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Holland's Noorderkwartier, gehouden den 14 November te Twisk, werd bijgewoond door 71 leden en 7 geintroduceerden. De voorzitter, de heer Waller, opende de vergadering, met een warm woord ter nage dachtenis aan wijlen den heer K. Rezelnian, die de vergadering was ontvallen in '83, te meer daar do overledene een zeer verdienstelijk lid der vereeniging was, en in de Maart-vergadering van '83 benoemd was tot voorzitter der Vereeniging. Na het voorlezen der notulen werd overge gaan tot de behandeling der punten volgens beschrijvingsbrief, doch met betrekking tot de punten 1 en 2 stelt „do voorzitter voor deze in behandeling te nemen bij c. en d. van punt 11. Van punt 3, kon deel a. Verslag der Algemeene Vergadering van het Nederlandsch Rundvee stam boek, niet iu behandeling komen, daar de afgevaardigde, de heer L. Visser, niet ter ver gadering tegenwoordig wasterwijl deel bwerd toegelicht door den heer Waller, den voorz die mededeelde dat de bekroningen betreffende den wedstrijd met Ilooibouwwcrktuigen in den zomer gehouden te Heilo, eerst in '84, op de Internationale Landbouwtentoonstelling, bekend mogen worden gemaakt, c. Betreffende de re sultaten, verkregen zijnde door het stationeeren van 6 rijstierentoegelicht door den heer Waller voorz., kan genoemd worden zeer uitmuntend te zijn geslaagd, daar door 800 stuks koeien is deelgenomen, waarna volgens punt 4, dan ook do prijzen ieder van f 100.— aan de eigenaars der gestationeerd geweest zijnde stieren, door den voorzitter werden uitgereikt. Punt 4, deelt de voorz. mede, dat het aan- teekenboek van den heer Treurniet, door den heer Roelants nog niet in druk is gereed ge maakt, zoodat wordt beslotendit aan te houden en ieder lid der vereeniging een exemplaar te doen toekomen. Punt 6. Een voordracht van drie leden: do heeren D. R. Kaan, S. de Jonghen J. Koomen door het bestuur voorgesteld als een commissie uitmakende tot onderzoek der rekening en be grooting voor het volgende jaar, wordt door do pon geworpen,onlicmalloen hobikto vreozen—vyfonder tig rtuizond francs z\jr. weg," riep hy woedend uit, „ik zal- zo in don stook moeten laten, want dat ik terugkom, geloof ik niot, of hot moest al bijzonder goed gaan. Dan moost ik het Möllenhofsche goluk niot hebben En do interost van de erfenis zal ik ook niot kun- nen heffen, wanneer die goschiedonis verkeert gaat: vervloekt zij do dag, die mij die vrouw dood ontmoeten! Ik hield haar voor oon verstandig gansje, maar zy is meer zy verstond do kunst om mij to ontwijken en heoft mij nu smadelijk uit liet veld goslagon. Ik zou met deftigheid en ontroering haar begrafenis gevolgd zyn en had met genoegon een jaar om haar getreurd. Nu zal zy lovon, zal naar Emden trokken en ik kan weder van voren at aan beginnen. Dat het huis met haar verzinko!" stiet liy woedend uit. Intusschen was het rijtuig bij het station gekomen. Wolfgang sprong or uit, gaf don koetsior een fooi wachtte tot dit rijtuig wog gereden was, nam toen een ander rijtuig en liet zich naar het noorder station brengen. Do sneltrein naar Ostondo ging juist af. Wolfgang had nauwelijks tijd een kaartje te nemen, on weinige minuten later zat hij bleek en afgouiat alleen in een coupé, terwijl de troin over de groote groene vlakte het noorden in snelde. Toon 's avonds togen acht uur de politie-beanibten in Wolfgang'8 hotel verschenen, werd hen bericht,dat mijnheer Atrani reeds om vyf uur naar Keulen was afgeroisd. Eerst tegon negen uur kon do politie het signale ment van Wolfgang en het bevel tot in hechtenis neming naar Keulen telegrafocron, men zond evenwel voorzichtigheidshalve ook telegrammen naar Amster dam, Rotterdam, Ylissingen en Ostonde. Evenwel kwam er van een dier plaatsen denzolfden nacht eenig antwoord. Wordt Vervolgd. vergadering by acclamatie aangenomen. Punt 7. Benoeming van een Lid van bet be stuur in de plaats van wijlen den beer K. Re zelnian wordt door de vergadering met 56 stemmen benoemd de heer J. L. T. Gronenian te Wieringerwaard. Funt 8. Benoeming van een Voorzitter en van een ondervoorzitter, ten opzichte waarvan bij de stemming blijkt: dat de heer J. L. T Groneman als voorzitter, en de heer Jhr. Mr. P. van Foreest als ondervoorzitter zijn benoemd. Punt 9. Benoeming van een secretaris-pen ningmeester, daar de heer Jb. Zijp Kz-, voor deze betrekking in de Maart-vergadering had ontslag gevraagd. Bij stemming wordt benoemd de heer W- Ttengs uit de Wieringerwaard met 36 stem mei tegenover den heer K- Koster van Twisk, met 23 stemmen. Punt 10. Bepaling der plaats voor de Alge meene vergadering in de maand Maart '84, zijnde het voorstel van bestuur Avenhorn, als plaats daartoe aan te wijzendit wordt door de ver gadering met 58 stemmen aangenomen. Punt ll.A. Op voorstel van het bestuur om in het jaar 1884 tien stieren te stationeeren, op tien verschillende plaatsen, op dezelfde voor waarden als in '83, maar nu tegen een dekgeld van f 2.50, wordt dit aangenomen tegen een dekgeld van f 2-50 voor de ledèn en f3.— voor niet-leden, daar de 50 cents meer, zullen komen ten bite van de kas. b. Het uitloven van zes prijzen voor do zes beste stierkalveren, afkomstig van de in '83 gestationeerde stierenals: een prijs van 1150.— f 130.- f 110.- f 90.— f 70.- en f 50.- zijnde dit een voorstel van het bestuur. Daar hierover zeer uiteenloopende en verschillende discussiën plaats hebben, wordt op voorstel van den heer J L. T. Groneman door de vergadering besloten: het beginsel aan te nemen met dien verstande, dat de te beginnen werkzaamheden hieraan verbonden, zooals adverteeren en het vragen van aangifte, de benoeming eener com missie tot Stieren-Keuring vaststellende de plaatsen tot stationeeren enz., door te laten gaan, maar wat aangaat het uitloven der prij zen en verdere finaneieële kosten te bepalen en te regelen in de Maart-vergadering van 1884, waarna een voorstel van den heerS. do Jongh uit do Scliermeer, wordt aangenomen, dat niet alleen de beste stierkalverendie in het voorjaar van '84 geboren zullen worden, afkomstig van de in '83 zes gestationeerde stieren, maar alle in '84 geboren stierkalveren kunnen mededingen, doch dat zij dan ook gehouden zullen zijn, na eene bekroning te hebben bekomen, zich te onderwerpen, aan eene nadere beschikbaarstel ling van twee jaar, en er geene koeien mogen worden geweigerd te dokken zoolang het getal van vijftig r.iet is bereikt. c. Het nemen van proeven met Zweedsche zaaigranen, wordtdoor voor 84 anders te veel hooi op de vork zou geladen wordenverdaagd tot de Maart-vergadering '84. d. bespreking der wenschelijkheid van een in to stellen onderzoek naar de beste wijze van het aanleggen van kunstweiden en blijvende weilanden, volgens ingekomen brief van den Heer Hoeke te Groningen, en verklaart de heer J. L. T. Groneman te Wieringerwaard zich bereid, na eene gedane proefneming in 1883, die zeer goed geslaagd mag lieeten, alle nadere toelichtingen te verschaften. Hierna werden ook punt 1 en 2 behandeld: Mededeelingen van verschillenden aard, en ingekomen stukken. De heer Waller als altredende voorzitter het woord nemende, na de algemeene rondvraag, neemt afscheid van de vergadering, en zijne mode-bestuurders, als voorzitter, en betuigde zijnen welgemeonden dankvoor het vertrouwen en de hulpvaardige medewerking hein betoond, en beveelt zijnen opvolger, den heer Groneman in hnt volste vertrouwen aan de vereeniging aan, daarZlïd tijdens de vorige zitting als voorzitter en ook tijdens zijn lidmaatschap heeft getoond, een waardig en verdienstelijk lid te zijn geweest. Hierna lichtte spreker een woord van afscheid tot den secretaris penningmeester, den lieer Zijp, en tot den nieuwl enoemde, den heerTeengs, vertrouwende dat de vereeniging, weder eene goede keuze zal hebben gedaan, en een warm, ijverig en werkzaam opvolger zal hebben bekonjen. Hierna riclit het bestuurslid, de heer J. Zijp, als de tolk der vergadering sprekendeeen warmen kernachtig woord van afscheid richt tot den aftredenden voorzitter, den heer Waller, hetgeen met een daverend applaus wordt begroet. Daar op sluit de voorzitter daar niemand meer het woord vraagt en het avondlicht alreeds brandende is, de vergadering. ScHAGEN. K. De Chincesche jonk, van de Tentoon stelling zal naar het Loo gebracht worden. Een landbouwer te Miedum,die f5. moest ontvangen van een visschermanwerd door deze betaald met een bon voor 60 sigaren, waarvoor hij f 55.—- teruggaf. Ecnigc uren later wrd echter de visscher man, die zich terstond verwijderd had, door de Leeuwarder politie gearresteerd, zoodat de landbouwer kans heeft zijn onoplettendheid niet al te duur te betaleD. H, K. H. Prinses Hendrik vertoeft te Amsterdam om eenigen tijd onder dr. Mezgers behandeling te wezen. Haar gezondheid lièeft echter geene bezorgheid in te boezemen: da- gelijks gaat de prinsesdie in 't Amstel-hötel logeertuitDinsdagavond woonde zij de oppra opvoering in den Franschen schouwb irg b'j gisteren bezocht zij geniimen tijd de tentoon stelling in Arti et Amiciriae. Gisteren werd door het openbaar minis terie te Arnhem tegen de vrouw, die onlangs haar nian in brand stak, 20 jaren tuchthuis, straf geëischt en heden reeds zal het hof uit- spraak doen. Welk een nacht moet voor dio vrouw de afgeloopene geweest zijn! D0 bijzonderheden van dit drama in een bedrijf zijn weinig opwekkendmaar toch niet zeer Ihi- langrijk. Huiselijk ongenoegendrankmisbruik aan den eenen kant, verslonzing aan den an dere en klappen over cn weer, dat was het begin en het einde van dit tienjarig huwelijk waar aan de vrouw een einde maakte door haar dronken, op een stoel in slaap gevallenman met petroleum te overgieten en in bran 1 te steken. De vrouw b kende haar misdrijf, maar hield vol dat zij geen plan had haar man te dooden. Men schrijft uit Kokengen, 11 N'ov. Een wel niet zoo zeldzaammaar toch ook niet alledaagsch natuurverschijnsel heeft hier dezer dagen verwondering en angst verwekt; het was het zoogenaamd St. Elmus vuur. Vrij dag 1.1. waren de dienstboden van een land man vóór 4 uur des morgens in het land om te gaan melken, toen er een onweersbuitje opkwam met hagel cn regen. Plotseling zagen zij elkanders hoofd, aangezicht en schouders door kleine vlammetjes verlicht, en ook op den rug eener nabijstaande koe zag men hot zelfde verschijnsel. Zelfs wanneer men het- aangezicht met. de hand afveegde, waren do druppels, die van de hand vielen, ook klei ne vlammetjeszoodat het meisje een gil gaf van angst. Ook heden morgen (11 Nov) is door enkelen weder in mindere mate hetzelfde verschijnsel waargenomen. Steller dezes herin nert zich ééns als jongen dat verschijnsel to hebben gezien Hij kwam met zijn vader langs een pad door het land in den avond huiswaarts, toen er een buitje opkwam met hagel en re gen. liet regenscherm werd opgezet, en wel dra zagen wij aan al de punten der baleinen kleine vlammetjes, waarop de beschutting ter stond werd dichtgeslagen. Mijn vader zeide mij toen, dat die vlammetjes een gevolg waren der electriciteiten dat het dus gevaarlijk was op het open veld een puntig voorwerp omhoog te houden. Ook toen was het even als nu ruw, buiig weder. Ook de knecht van een molenaar had dien avond op denzolfden tijd vlammetj s gezien op de molenroeden en het molenhuis, en toen hij dat aan zijn baas vertelde, werd hij uitgelachen om zijne dwaze praatjes en hij was blijde uit onze ondervinding de beves- ting te hooren van zijne waarneming. DTJITSGHL A.ISTX)- Uit Weenen wordt aan de Fir/aro be richt, dat de keizer van Oostenrijk in het be gin van het volgende jaar een bezoek zal bren gen aan den koning van Italië. De keizer zat vergezeld zijn van de keizerin, den kroon prins en de kroonprinses. De samenkomst zal te Turijn plaats hebbenwaar dan tege lijk eene nationale tentoonstelling gehouden zal worden. Men voegt er bij, dat dan ook de kroon prins van Duitschland, als vertegenwoordigt* van zijn vador, en de koning van Spanje a - daar tegenwoordig zulIenL zijnwaarom deze samenkomst als het begin van een viervouj ig verbond tusschen Duitschland, Oostenrijk, Ra* lië en Spanje beschouwd wordt. Graaf Ludolf, de Oostenrijksche gezant "J het Quirinal, is onlangs te Napels gewces om den minister Maucini het bezoek van zff11 Souverein officieel aan te kondigen. De bekende Beilijnsche predikant ^,oC^ ker zou dezer dagen in het stadhuis teL°" den een voordracht houden waartoe reeds c toestemming was verleend. Toen de lord-nia) or opmerkzaam gemaakt was, dot hij de K kende anti-semiet nas, die wellicht te den kwam om zijn ideeën ingang te oC

Schager Courant | 1883 | | pagina 2