Siinnenlnndsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Marktberichten begeerte van veltn „den collier te trekken" zal dus nog eenigen tijd moeten worden beteugeld. En zoo keereu wij dan na een drukken zomer, tot onze huiselijke vermaken terug. Amsterdam biedt eigenlijk ten allen tijde eene tentoonstelling te aanschouwen. Onze schouw burgen alleen leveren groote verscheidenheid. De kolossale parkschouwburg beeft hier heel wat te doen gebracht. Het is ongetwijfeld een prachtig gebouw dat, wat het inwendige be treft, zijns gelijke in den lande niet heeft, van buiten is het een vormlooze klomp, die men in de verte eerder voor een fabriek zou aanzien dan voor een kunsttempel. Niettemin blijft het een kostbare ouderneming. Eiken avond zijn aan de exploitatie verbazende kosten [ver bonden. Ze bedragen aan gas, électrisch licht, verwarming enz. honderde guldens. Het orkest kost vele duizende guldens 's rnaands; voeg daaibij de honoraria en de kosten van het dienstpersoneel, dan komt men tot het resultaat dat eiken avond, wanneer het scherm op gaat een aardig duitje aan onkosten is gemaakt. Tegenover zoovele uitgaven kan slechts eene flinke exploitatie de zaak boven houden. De aandeelen zijn echter in korten tijd vreeselijk gedaald, zelfs bij tien, twintig percent te gelijk. Een makelaar is er door geruïneerd, anderen leden gevoelige verliezen. Men wil, dat tot deze daling de omstandigheid zou hebben bijgedragen, dat door een aandeel houder op één oogenblik voor honderdvijf tigduizend gulden aan de beurs gebracht werd. Tegen zulk eene strooming was niets bestand. Er wordt thans weder heel wat geld uitge geven en men zoti niet gelooven dat de tij den zoo slecht zijn, als de geldmannen beweren het is nl. St. Nicolaastijd en de winkels der hoofdstad wedijveren met elkander in pracht van uitstalling. Kalvcrstraat en Nieuwendijk, het brandpunt der drukte, zijn 's middags en 's avonds zoo vol wandelaars, dat men stellig een uur noodig heeft om de Kalverstraat, van den Dam tot aan het Sofia-plein te doorloopen. Men ziet dan ook niet sleclits rijkdom achter de kolossale spiegelruiten, maar tevens daar vóór-, de aristocratie neemt aan de. pantoffel parade deel en stoffeert het bonte tooriee! met een rijkdom van toiletten. Het sclioone weder verhoogt de levendigheid, liet aloude kin derfeest wordt ook nu weder met jeugdig vuur gevierd. Aanvangende 1 Dec. wordt de gelegen heid opengesteld voor het verzenden per pak- ketpost van verreken-pakketten. De pakketten waarop de aangegeven waarde van den geadresseerde is in te vorderen, worden genoemd Verreken pakketten" De waarde wordt in letterschrift en op het pakket en op de adreskaart, waarvoor een nieuw model is ingevoerd vermeld met: ver- zekerings bedrag. Na de invordering van het bedrag wordt dit per postwissel na aftrek van het gewone postwisselrecht, rechtstreeks per postwissel aan den afzender overgemaakt. Deze pakketten worden beschouwd als met aangegeven waarde, waarvoor dus hetzelfde recht verschuldigd is. De aangegeven waarde der verreken pak ken wordt niet hooger toegelaten dan tot het bedrag van f 150. Sciiagen. Den 29 werd alhier de aan gekondigde vergadering van de Centrale Kies- vereeniging, in het district Alkmaar, gehouden. Zoo als onze lezers weten had deze vergade ring uitsluitend ten doel do belasting-ont werpen der lleeren Van Delden c. s. te be spreken. De Heer Stuart zette in een flink ontwik keld opstel de plannen van b. g. heeren. uit een. In beginsel kon spreker zich geheel met het voorstel van de vijf heeren vereenigen. Het voorstel zooals hot door b. g. heeren was in gediend kon de goedkeuring van den h er S. niet wegdragen. In plaats van eene hulp-be lasting voor een jaar, dacht ZEd., kon men het bestaande tekort door vlottende schuld dekken, terwijl men dan tegen Mei 1885, een goed bestudeerde wet op de inkomsten, waarin een bedrijfbelasting en het pateutrecht waren ver werkt, kon indienen. Eene inkomsten-belasting u voor een jaar kon volgens spreker niets dan nioeielijkheden opleverenen zou hoogst waar schijnlijk daardoor de tegenstanders een wapen tegen hare definitiveinvoering inde hand geven. Wat men dagelijks iu de Tweede Kumer kou s. met overgroote hooren, was óok hier het geval. Het kamp dei i- beralen was in twee heterogene bestanddee en gesplitst. Mocht de heer Stuart bij dezen bom - genooten vinden, velen waren eene andere meening toegedaan. In strijd met des heeren Stuarts gevoelen, in strijd met eene door Zhd. voorgelezen brief van den heer de Bruyn Kops, lid der Tweede Kamer, voor het district Alk maar, waren zij van oordeel dat men het voorstel des heeren Van Delden moest onder steunen. De heer Breebaart verkondigde in korte, doch kernachtige woorden, in deze zijne meening. Reeds te lang had men met woorden geschermd. Indien de afgevaardigden uit het district Alkmaar met het voorstel van den heer van Deldeu c.s. niet konden instemmen, waarom dan niet reeds voor lang een beter voorstel inge diend. Aan tijd had het genoemde afgevaardigden niet ontbroken en hunne capaciteiten waren boven allen twijfel verheven. Of zou hier mis schien ook een adder onder het gras schuilen? Waren de heeren v. d. K. en B. K. misschien gepiqueerd, omdat bovengenoemde vijf heeren hen niet in hunne plannen hadden gekend. De heer Waller kon zich geheel met de gevoelens van den heer B. vereenigen, ZEd. herinnerde de vergadering aan liet oude Hol- landsche spreekwoord het betere is de vij ind van het goede. Men mocht volgens den Heer W. niet op de onfeilbare wetten van den heer de B K. c. s wachten. Het land eischte oogen- blikkelijke hulp, die alleen door het voorstel van den heer van D. c. s. kon verkregen woiden. Het vooistel voorzag in eene behoefte en was voor verbetering vatbaar. De heer de B. K. was reeds lang teruggetreden om een sprong te doen, doch sinds jaren had men tevergeefs op dezen gewacht. Nog werd opgemerkt dat door de Bruyn Kops, bij de inkomsten belasting van den heer Gleichman, op uitstel wordt aangedrongen. Uitstel geeft afstel, liever iets dan niets. Ten slotte werd het voorstel van den heer Breebaart, om adhaesie te schenken aan het voorstel van den heer van Delden c. meerderheid van stemmen aangenomen Voor hen die aangaande het voorstel van den heer van Delden in het onwetende verkee- ren, doelen wij mede, dat de voornaamste be palingen van het door de heeren van Delden, Gleichman, De Jong, v. d. Linden en De Rui ter Zijlker ingediende voorstel ongeveer aldus luiden Er wordt over het jaar 1884 van de inge zetenen des Rijks eene directe belasting geheven naar de maatstaf van de inkomsten: Van de inkomsten uit liet vermogen wordt U/4 pCt., van die uit lijfrenten, pensioenen, wachtgelden, vraclitgebruik, salarissen en trac- tementen s/4 pCt. ten honderd geheven. Die belasting is verschuldigd door ieder wiens inkomen meer clan f800 bedraagt. Zekere landbouwer K. D. in de gemeente Ooststellingswerf, begaf zich niet zijn hond in de weide. Dadelijk kwam een ram af op den hond, die uit vrees zich naar zijn meester spoed de. Toen de ram den hond wilde stooten, ont snapte deze, ïr.et liet gevolg dat Iv. 1) den stoot kreeg, waardoor zijn scheenbeen letter lijk door midden gestooten werd, zoodat hij op een hek, dat op den dam stond, huiswaarts moest worden gedragen. Op eene hoeve onder Dieren in Gel derland werden j 1. Dinsdag morgen van de beide oudste dochters de een levenloos, de andere in stervenden toestand op haar bed gevonden. De slaapkamer was nieuw gebouwd en 0111 het vertrek, dat voor 't eerst ge- bi nikt werd, te droogen, was er den vorigen avond eene hoeveelheid gloeiende kolen in geplaatst. De stiklucht, die daardoor werd ontwikkeld, was oorzaak van het treurige onheil. Te Zevenhuizen vervoegde zich in de afgeloopen week een onbekend manspersoon aan de bonwwoningbewoond door den heer C., oie echter te markt was, en deelde aan diens vrouw mededat hem order was gege ven een paard te komen scheren; daar de vrouw dacht dat de order door haren echtge noot was gegeven, liet zij den man begaan, en betaalde hem 11a volbrachten arbeid, op zijn verzoek f 4 uit. De lieer C. had echter de order niet gege ven, zoodat van een en ander proces verbaal is opgemaakt. De oplichter is door eenige toeval lig voorbijrijdende personen herkend. Het is Arie Klei, ot v. d. Klei in omstreken van Rot terdam (zijne woonplaats), algemeen bekend onder den raam van «lange Arie, de paarden- scheerder". Een koejongen te Matenbij Ter die een der hem toevertrouwde beesten is door het dier, dat eindelijk woeder.rV P' aangevallen en zoo ernstig gewond d des avonds van dienzelfden da 'J gen is bezweken. 8evol- Vrijdagmorgen heeft de uitlotirg derT toonstellmgsloterij een aanvang genome,, P 1 be trokken zijn van serie tot ltJde 168487 een prijs ter waarde 97256 id. 11 11 167596 id. 11 11 58693 id. 11 11 7949 id. 11 11 160.52 id. 11 ii 170427 id. n 11 numtrierg. van f IO.060 5.000 5.0<jo 4.000 3.0(0 2.000 72373, 120299, 18367, 125602" 7-,',? 131502, 75039, 17859, 96817, j^.'' 132472 en 27456 ieder een prijs 'van fVrU' Verder prijzen van f 500 enz. I)e ti'. k ki'"* der hoofdprijzen volgt later. Men lette w, 1', de nummers gelden voor alle tien de eeT seriën. Voor elke serie was een gelijk aa M prijzen bestemd (264); zoodat zoowel in de als in de 2e, 3e, 4e, enz. serie het nnntniér 168487 een prijs ter waarde van f 10.000 had en zoo vervolgens. W ie nu nog loten van'dé 10 eerste seriën heeft, werpe die toch niet v, J onverschillig of hij een prijs heeft of niet, alle loten, ook die waarop een prijs' viel nenren later nog eens deel aan de tri-H; der hoofdprijzen. de DTTXTSOXj A.TSJX). Berlijn, 29 N ovember. Tengevolge van steeds toenemende sympathie, die den iprnis Spaansche bevolking jegens den kroor aan den dag logt, heeft hij gisteren aan het gala-diner ten Spaanschen hove het voornemen te kennen gegeven, in het aanstaande voorjaar zijn bezoek aan Spanje, in gezelschap van zijne gemalin Victoria, te herhalen. Dezer dagen stond te Potsdam een man terecht, die „uit vaderlijke liefde" ziiu dochter vermoord had Het meisje leed aan de vallende ziekte; hij doodde haar, om een eind aan haar lijden te maken, en trachtte toen zich zelven van het leven te berooven. De geneeskundigen, die door het gerecht geraadpleegd werden, waren tan oordeel, dat de man de daad had volbracht in een toestand tan ontoerekenbaarheid, en de gezworenen spra ken den beschuldigde vrij. Sedert ruim zeven weten woedt te Dies- dort, een plaatsje in de nabijheid van Hallier- stadt, in de Pruisische provincie Saksen, de trichine-ziekte niet mindei lievig dan te Ëiners leben. Van de ongeveer 400 personen steike bevolking liggen meer dan 5o mannen, vromen en kinderen meer of minder ernstig ziek. Mm vindt gelieele buisgezinnen, vader, moeder en kroost, allen bedlegerig ten gevolge van gemel de ktvaah De toestand dier ongeltikkigen is dei te treuriger, dewijl de winter met rasscliesollie den nadert en zij niet in staat zij", 0,11 ot'^ slechts eenigermate in hunne lielioelte te voor zie". Ook te Emersieben zijn nog krankrn trichinose, wier toestand allertreurigst mag «"C den genoemd. Diesdorl is slechts een klein Lij delijk plaatsje waar noch de gemeentekas, nor de getneentenaren veel voor de noodlijdende kunnen afzonderen. Als waarschuwing voor liet gevaar van banu maken van kinderen (niet overbodig bij "u ■- - Jjet uil iltbaf rend St. Nicolaasfeest) wordt volgende bericht. De kinderen van een kleedermaker waren, gedurende een korte afwezig'"111 moeder, aan de zorg van den knecht in de [-laats toevertrouwd. Zij waren wat lastig- dreigde hen met den «boeman," en toen t r,e|j J nog niet hielp, verkleedde een der knecht''1"-'1 een mantel en een doek over het hoofd s sI heimzinnige personage en kwant zoode WC I binnen. Het jongste kind, nog geen vier jaren schrikte daarvan lievig. Het kon sleclits 0|.,eii- te tol bedaren gebracht worden; den v den morgen had het hevige koorts '"ét-arm' kingen, en in den loop van den dag sin 1 kleine, aan hersenheroerte, ten gevo ge schrik. SCHAGEN, 29 November. Aai gevoerd. 196 Stuks Paaiden. 1 a i2" KO V..n t rtl- 50 Veulens 43 Gelde Ko ion (mag-) 20 Idem (vette) f 150. f 190.— a a 18° 260--:

Schager Courant | 1883 | | pagina 2