n n en lan dsch N e uws. II ui ten lan dsch Nieuws. Brand van liet Nationale Paleis te Brussel. Gemengd Nieuws. o zooveelvoor geven, om datgene te bezitten, wat door anderen zoo vaak wordt verwaar loosd en gering geacht! Leidt dus geen kluizenaarsleven, beweegt li in de wereld, vervul zoo getrouw mogelijk uwe levensstaat, maar vergeet niet, dat uw thuis ook eene wereld in 't klein en gij u nergens anders zóó thuis moet gevoelen dan daar. Deutichem. P. van de Vei.de Mz. Schaden. Vrijdag 1.1. had alhier het St. Nicolaasfeest plaats, voor dc leerlingen der Bewaarschool en Handwerkschool, onder di rectie der dames Verneij. Hoewel dit kinderfeest gewoonlijk werd ge houden op den 6 Dec., zoo had nu met het oog op den Donderdag, dit feest den 7den plaats. l)es morgens om 91/a uur, nam het feest in tegenwoordigheid der commissie en eenige belangstellende burgers een aanvang en was het aardig die 80 kinderstemmen eenige lie deren te hooren zingen, waarna door eenige kin deren versjes werden voorgedragen. Daarna be gaf men zich naar de speelschool, alwaar de kleinen in hunne aardige en toepasselijke spelen een ongedwongenheid, losheid en keurige re gelmatigheid ten toon spreidden, die luide spraken voor de degelijke opleiding, welke door de Directrice aan deze kleinen wordt verstrekt. Intusschen werd door een paar kleuters aan dames Commissaressen een serenade gebracht en eene door hen vervaardigde brieventasch aangeboden. Daarna verscheen St. Nicolaas, de heer W. R.lid der commissie, in tenue, te midden van het jonge volkje, dat op het zien van den Sint een levendig gejuich aanhief en gelijk een zwerm duifjes zich buit maakte van den door St. Nicolaas met milde hand uit gestrooide gaven; want vrees voor St. Nicolaas bestond hier niet. Toen dit geschied en St. Nicolaas afscheid van hen genomen had, begaven de kinderen zich weder aan hunne lieve spelen, waaronder vooral //Het duivenhok-spel" zeer de aandacht trok. Tegen het middaguur werden de cadeaux uitgereikt en trokken de kleinen verheugd, en blijde, weder naar hun ouderlijk huis. Was dit het feest voor de kinderen der dag-, school, des avonds tegen half vijf ure, nam het feest der handwerkschool hier bedraagt het getal der kinderen 70 een aanvang, en werden zij onthaald op chocolade en specu laas, waarop kort daarna muziek voor den dans kwam tot meer dan groote blijdschap der leer lingen, en werd door hen dan ook //mijn heer van Son" vooral niet vergeten. Ook hier verscheen St. Nicolaas in tenue en alhoewel deze oudere leerlingen zeer goed wisten wie Sint was het zien van Sint Ni colaas in costuum bracht ook hen in opgeto genheid en met graagte werden zijn gaven aan genomen. Na een paar uuralzoo allerprettigst doorge bracht te hebben werd een groote tafel aange bracht, waarop zoovele prijzen uitgestald waren als er leerlingen waren, dus een tombola zonder nieten. Onder zekere spanning had een trekking plaats, waarna de leerlingen met blijde gezichten en dankbare harten naar huis terug keerden. Wij twijfelen geenszins of alle kinde ren die in dit feest deelden, zullen nog dik wijls en met genoegen terugdenken aan den 7den December van dit jaar. Een woord van dank aan de Commissie en de dames Verney voor hunne kinderlicvende daden. Nadat den 28 November in een der bestuursvergaderingen van het Nut besloten was, te Kolhorn eene ;/l luisvlijtschool" op te lichten is er oogenblikkelijk gevolg aan dit plan gegeven de heer Schnitcmaker vanBarsin- gerhorn werd met l et onderwijs belast en reeds op Donderdag 6 December werd met 15 leer lingen een Cursus geopend, waarna de resul taten met belangstelling worden tegemoet ge zien. 4 Dec. Gisteren avond is de Hervormde kerk in de gemeente Berkhout afgebrand. Naar men zegt is de brand veroorzaakt door een beschonken man, die door der. veldwachter in den toren opgesloten was, om daar zijn roes uit te slapen. De ongelukkige is mede n de vlammen omgekomen. De trekking van de hoofdprijzen der Amst. Tentoonstelling wordt in April 18S4 verwacht. Een der gelukkige winners van een Tentoon- stellingsprij3 van f 5000 werd Vrijdag ter Beurze in triumf door den cffectenhoek gedra gen. Een spotvogel riep bij het zien van deze rara avis uit: //Nauw weten ze aan de Beurs dat iemand geld heeft, of ze lichten hem op." Drie kinderen, half angstig maar vol hoop, sjioedden zich gisteravond in de Linden- straat te Amsterdam, toen er werd aangeklopt. Zij openden en daar stond Sinterklaas voor hen, met woorden en handen vol goedheid. Doch spoedig herkennen de kleinen de goe dige stem. ïn overmaat van blijdschap vallen zij moeder haast in de armen, met het betreu renswaardig gevolg dat de vrouw van de trap pen viel. De arme ligt bedenkelijk in het gast huis. Naar wij vernemen, is de stamboek-stier van J. L. B'anksma te Pingjum, die op de internationale tentoonstelling te Hamburg in den afgeloopen zomer gehouden, den lsten prijs heeft behaald, dezer dagen voor den hoogen prijs van f 975 verkocht, ter uitzending naar de Kaap de Goede Hoop. Voor de rechtbank te 's-ÏTage stond gisteren terecht een voormalig bediende van de begraafplaats Eik-en- Duinen, die verdacht werd den armen der gemeente Loosduinen, helaas op zeer ingeuieuse wijze te hebben be stolen. Om het geld uit de offerbussen aan den ingang van den doodenakker ten behoeve der armen geplaatst, machtig te worden, ging de doodgraver aldus te werkDoor de opening van de bus werkte hij een prop papier, welke be vestigd was aan een touwtje dat er buiten hing. De muntstukken in de bus geworpen, bleven op die papierlaag rusten en vertoonden zich als hij door aan het touwtje te trekken de ma chine in beweging bracht naar boven, zoo dat hij het geld gemakkelijk met de vingers kon grijpen om uit de armenbus in zijne zakken over te brengen. De bekl. die ongeveer 6 jaren als doodgra ver dienst deed, moet in al dien tijd door de ze praktijken de buksen geledigd hebben. Ondanks zijne ontkentenis, die echter geen steun vond in de afgel gde getuigenverklarin gen, eischte het O. M. voor dit //genie" een celstraf van drie maanden. BELG-IE- Gisteren middag tegen vijf uur, terwijl de Kamer van afgevaardigden zitting hield, werd op de tribune der verslaggevers een lichte rookwolk opgemerkt, waarop onmiddelijk den president werd toegeroepen, dat er brand was. Eerst meende men, dat het een aardigheid was, doch toen de rook meer zichtbaar werd, hief de president, de heer Descamps, uit voorzorg de zitting op. Geen der afgevaardigden geloofde nog aan brand, toen men weinige minuten later de vlammen reeds door het koepeldak zag, dat zich boven de vergaderzaal bevindt Allen verlieten haastig de zaal en op de trap heerschte de grootste verwarring. Eenige per sonen gingen, op aanwijzing van een kamerbe waarder, naar de vliering, meenende dat daar de brand was ontstaan. Wegens een gesloten deur kon men zoover n et doordringen, en toen dezelfde personen daarna weder in de vergaderzaal verschenen, was deze geheel door de vlammen verlicht. Het glazen dak sprong uiteen en de vlammen deelden zich aan de vloerkleeden mede. Om vijf uur kwam de brand spuit, doch de brandspuitgasten hadden moeite om het luik te vinden, waardoor de slangen gelegd konden worden om het water het bran dende plafond te doen bereiken. En toen alles gereed was om water te geven, was er geen voldoende drukking. In de zaal was wel een waterbuis voor het geval er brand kwam, doch deze buis sprong en zette de geheele vloer onder water. Intusschen was het gevaar grooter geworden en moest men uit vrees voor het springen der gaspijpen de zaal verlaten. In de aangrenzende kamer en in de salons was men druk bezig de meubelen weg te nemen en de portretten der presidenten in veiligheid te brengen. Toen men buiten kwam, stond men verbaasd over de vlam. men, die zich inde lucht verhieven en waarvan men in het gebouw zich niet de minste voorstel ling kon maken. Niet alleen in de vergaderzaal, maar ook daar buiten heerschte bij 't bespeuren van brand de grootste verwarring. Iedereen la p naar binnen om hulp te bieden. Honderde personen, die niet goede bedoelingen bezield waren, ontmoette men op de trappen, doch wegens de onbekendheid met de localiteiten konden zij weinig uitrichten. Eerst later, toen door den minister van oorlog een bataillou grenadiers was ontboden om het terrein af te sluiten en alle personen verdreven waren, die er niets te doen hadden, kwam eenige orde Nadat de Kamer was uitgebiand, deelden de vlammen zich ook aan de kostbare biblio theek mede, die eveneens geheel ten prooi is geworden. Ook de Senaatszaal werd aangetast doch door de brandweer van Cureghem-An- derlecht werden stroomen water in het gebouw geworpen, zoodat de vergaderzaal van den Senaat en de beneden-verdieping voor het vuur zijn bewaard gebleven, maar buitengewoon door het water hebben geleden. Gelukkig had men vooraf de prachtige schilderijen, waar onder die van Gallait, in veiligheid kunnen brengen. Om half tien werden de vlammen minder en te middernacht kon men eerst zeggen den brand meester te zijn. Echter moesten alle brandspuitgasten den nacht op de plaats des onheils doorbrengen. Een der luitenants heeft zich aan de hand gewond door het inslaan van een ruit, om een werkman te bevrijden, die den gasmeter der kamer had gesloten. Deze was onder de puinhoopen van een plafond geraakt, dat juist instortte, toen hij wilde terugkeeren. Hij is zwaar gewond weggebracht. Dat het aantal valsche berichten omtrent ongelukken niet ontbrak, behoeft niet gemeld. Zoo ook ging het gerucht, dat de volksvertegen woordiger, de graaf Goblet d'Alviella, in den brand was gebleven bij het redden van belang rijke papieren. Gelukkig bleek spoedig het tegendeel. Wel had hij gevaar geloopen, doch zonder letsel verliet hij het vernielde paleis. Het Nationale Paleis is gebouwd onder de regeering van Maria Theresia, voor den Raad van Brabant. Ten tijde der Fransche overheer- sching diende het tot paleis van justitie, ter wijl onder de Nederlandsche regeering de Sta- ten-Generaal er vergaderden. In de laatste jaren waren de verschillende gebouwen en localen zeer veranderd en ver groot. De brand is uitgebarsten door den Sunbtir- ner in het koepeldak der Kamer, en verbreid de zich spoedig door den tocht van het ven- tilatie-toestel. H et vuur werd aangewakkerd door een he- vigen Noordoostenwind. Te A. kwam onlangs tegen middernacht een jichtlijder in een coupé hij een wonder dokter en smeekte om hulp De wonderdokter was dadelijk bereid die te verstrekken en ging om dit te doen uit de kamer, teneirde het noodige voor den kuur te halen- 'loen hij te rug kwam, waren liet rijtuig en de zieke niet alleen verdwenen, maar de dokter miste ook een bankbiljet van f iooo en 2 horloges uit een openstaande kast. De jicht zat den zieke dus in de vingers. Een schutter in volle wapenrusting, doch met een paar smerige bruine klompen aan de voeten, wekte jl. Zaterdag op de inspectie te Delft niet weinig den lachlust zijner wapenbroe ders op. Op de vraag van zijn luitenant, hoe j het kwam dat hij geen schoenen aan de ten had, gaf hij ten antwoord, dat zijn schoei sel in reparatie was. Na afloop der inspectie j echter werd den klompendragenden schutter door een zijner kameraads een rijksdaalder in de hand gestopt, zijnde het bedrag der gewon nen weddenschap Zoowe' het parket van Brussel als dat van Brugge houdt zich op het oogenblik met een dubbele verdwijning bezig, waarover tot nog een zeer geheimzinnige sluier ligt. 1° 10 dorp Knesselaere, gelegen tuschen Brugge Aeltre, woont een welgestelde molenaarsfairu ie, M. genaamd. Den 3osten November kwam 'J die familie een meisje van ongeveer 20 rigen leeftijd aan, die verklaarde, dat moeder te Brugge was overleden en dat 1* lijk naar Aeltre overgebracht werd. in i!ro° j droefheid deelde zij mede, Rachel V. te 'e01^ j Daar haar voorkomen niet de minste ai j docht wekte, zag de molenaar er geen bezwa

Schager Courant | 1883 | | pagina 2