gedicht voorgedragen en dat door spr. zeiven gemaakt en zeer bekwaam in verband gebracht was niet het feest van dezen avond en met „Euterpe's" bestaan. Na afloop van het programma werden nog door de dames Roggeveen en Ruis op ver dienstelijke wijze een paar gedichten voorge dragen, terwijl de heeren Gebroeders Rogge veen nog een duet uit Mendelssohn, „het avondlied" ten beste gaven- Met recht kan deze avond, een avondje van waar kunstgenot genoemd worden, en twijfelen wij geenszins of ieder die deze Soiree bij woonde, heeft ruimschoots genoten niet alleen, maar zal een dergelijke Soiree met vreugde begroeten. Bij den landbouwer S. P. Brouwers te Stiens, is dezer dagen een varken geslacht, dat //schoon aan den haak" 768 halve kilo grammen woog. Te Zwolle zijn proeven genomen, om spoorwegrijtuigen door middel van afgevoerden stoom te verwarmen. Die proeven hebben goed aan de verwachting voldaan, zoodat deze niei.we wijze van verwarming reeds op de lijn Leeuw ardenSneek is ingevoerd. Donderdagavond omstreeks lialftwaalf sprong een heer, zich alleen bevindende in een le klasse coupé van den laatsten trein op den Rijnspoorweg, nabij Voorburg, slaapdronken het portier uit. Als door een wonder onge deerd op den weg terechtgekomen, kwam hij zelf aan het station te 's I lage het zoo geluk kig afgeloopen feit melden. Intusschen blijkt er uit, dat de portieren niet altijd voldoende aan de buitenzijde zijn gesloten, anders ware een feit als dit niet mogelijk. Zaterdagnacht werd te Amsterdam aan een machinist, die van een bijeenkomst huis waarts keerde, en onderweg zijn portomonnaie nazag, die portemonnaie door een drietal op geschoten knapen ontrukt, waarna zij zich met het geroofde uit de voeten maakten. Toen de bestolene, die inmiddels vruchtelooze pogingen had gedaan de dieven in te halen, later weer drie dusdanige knapen tegenkwam, waarin hij meende zijn belagers te herkennen, sprak hij ze aan met de vraag of zj hem zijn portemonnaie hadden ontstolen, waarop met een vloek in ontkennende,n zin geantwoord werd en er bijgevoegd: „Zeg ons liever eens hoe laat het is." De ander, hetzij uit vrees of onnadenkendheid, had daarop de onvoorzich tigheid zijn horloge uit te halen, dat hem nu eveneens ontrukt werd, zonder dat het hem gelukte de daders aan te houden. Zij zijn echter nu door de politie gevat, die daarbij het horloge in beslag nam. De porte monnaie en het geld waren verdwenen. Op de stoomboot Antilope, varende van Ee over Dockum naar Leeuwarden, waren Zaterdagmorgen alle passagiers door den ko lendamp in de kajuit bij aankomst aan Ivlaar- kampsterbrug bedwelmd. Gelukkig moest bij dit station de boot aanleggen en werd daar door het ongeval nog bijtijds ontdekt. In het afgeloopen jaar hebben wij in het geheel 190 zonnige dagen gehad, 149 natte en 218 droge dagen. April telde 29 droge en 1 natten dag; November bracht ons 10 dioge en 20 natte dagen. December gaf 6 zonnige dagen. liet dienstmeisje van een gezin te Enk huizen, bevond zich met do drie kindertjes in een slaapvertrekje om ze daar te kleeden en op te passen, 't AVas koud en vorstig, waarom men er een komfoor met gloeiende kolen had heengebracht. Daar het plan bestond dat het meisje met de kindertjes een bezoek zou brengen aan haar moeder, ging men, [ongedul- dig geworden, naar het katneitje, waar men de meid met twee van de drie kinderen be wusteloos vond liggen. Het oudste kindje, dat reeds in de kleeren was, had het vertrek ver laten. Nog juist bijtijds werden ook de anderen in de buitenlucht gebracht, aar ze weer bij kwamen. Uit de Huiszittensteog te Amsterdam, kwam eergisterenavand omstreeks 9 uur een man in de Spuistraat achter het postkantoor te voorschijn, gevolgd door een aankomenden jongen, die vloekende uitriep, dat hij hem een mes in zijn d.zou steken, als hij er maar een had gehad. In 't zelfde oogenblik voegden zich een vrouw en een ma» bij ^cn vervolger en kwam het tot een gevecht. De duisternis liet alleen toe, waar te nemen, dat de aange rande weldra aan hand of 1'oL een woud had bekomen, waaruit het bloed tappelings stroom de. De man wilde zich door de omstanders niet laten raden, om naar een geneesheer te gaan, en werd door bloedverlies spoedig zoo zwak, dat hij waggelde. AA'ie niet hardvoch tig genoeg waren om zonder hulp te kun nen bieden den verderen loop van het schan daal te volgen, gingen hunsweegs. Onderhen behoorde ook onze berichtgever, die te vergeefs zocht naar een agent van politie. Het geval is van dien aard, dat er vermoedelijk zij het slechts door den geneesheer, die ten slotte bij den leider of diens lijk wel geroepen zal wor den aangifte van zal worden gedaan. De gewonde zei o. m.„En die vrouw bemoeit er zich ook mede, zonder te weten wat er is gebeurd, ik raak meer bloed kwijt dan je meent; mijn vrouw en kinderen worden on gelukkig gemaakt", enz. Te Scheveningen is Zaterdag weer een groote patij dynamiet aangespoeldde politie zorgde er dadelijk voor, dat het werd opge ruimd. Ook op Wassenaars gebied is dynamiet aan gespoeld. De gouvernante van den heer L. G., te \renloo, was jl. Vrijdag bezig met zeem lederen handschoenen te wasschen, waartoe zij napptha bezigde. Zij had daarbij het ongeluk dat de handschoenen met het vuur in aanraking kwamen, waardoor zij gevaarlijke brandwonden aan gezicht en handen kreeg. Indien de handhaving van den drankwet niet verslapt, dan werkt zij goedte Arnhem werden in 1883 slechts 895 dronkaards veroor deeld, tegen 1057 in 1882. Te Haarlem werd tegen 729 beschonken geverbaliseerd. Eenige dagen geleden klaagden de huisgenooten van een nog jeugdig landbouwer te Anna-Paulowna, zekere K., na eenigen tijd met gesloten deur in de huiskamer vertoefd te hebben, over hoofdpijn en verdere onpasselijk heden, zóó zelfs, dat men zich ongerust be gon te maken, schadelijke spijzen gebruikt te hebben. Niet lang daarna vielen de beide aan wezige vrouwen in zwijm. De man schrikte daardoor zelf uit een soort van bedwelming op en trachtte zich toen met krampachtige geba ren en waggelenden gang tot de deur te be geven en die te openen, hetgeen hem mocht gelukken. Het was hem naderhand zelf een raadsel hoe hij de vrouwen in den gang had gesleept. Een juist op dit oogenblik van bui ten komend persoon vond hen in den gang, K. als een radelooze nog met armen zwaai ende, met wijd geopenden mond en uitpuilende oogen, zonder eenig geluid te kunnen voort brengen. De oorzaak bleek toen de kolendamp te zijn, waarmede de gansche kamer als met een wolk was vervuld. Een paar dagen geleden kwam iemand in een winkel aan den Binnenweg te Rotter dam en verlangde een paar schoenen te zien. Na den prijs vernomen te hebben, haalde hij zijn portemonnaie te voorschijn, maar legde die, in plaats van te betalen, op den hoek der toon bank neder, en besloot eerst de schoenen te passen. "ij trok de versleten schoenen uit, de nieuwen aan en zou nu betalen. Op eens ver scheen iemand in den winkel, greep de porte monnaie en snelde daarmee heen. De eigenaar liep den dief na en is tot heden niet terugge keerd. De winkelier bezit in plaats van zijne ni uwe schoenen een paar versletenen ende twee vrienden maken misschien plannen om hunne industrie elders voort te zettenJ Een nieuw soort oplichterij is dezer da gen te Dieren in practijk gebracht. De vader van een onlangs tot tien jaar tuchthuisstraf veroordeelden jongeling aldaar, ontving bezoek van een welgekleed persoon, die kwam vertel len, dat hij de gevangene dikwijls bezocht, dat deze vreeselijk het heimwee had en erg naar goed eten verlangde. De vreemdeling verzocht wat levensmiddelen en geld, om aan den zoon te brengen, die nu, volgens zijn beweren, te Deventer gevangen zat. Hij kreeg daarop het een en ander mede. Eenige dagen later kwam hij terug om de groeten over te brengen van den dankbaren zoon. Thans deelt hij in geheim mede, dat voor f 50 het hem mogelijk zou zijn, de invrij- heidsstellmg van den jongen te bewerken, waarop de vader met groote moeite f 25 bij elkander brengt en een bewijs afgeeft voor het restant. Er wordt afgesproken, dat den volgenden Zondag de oudste dochter des huizes naar Deventer zou gaan om den broeder aan het station op te wachten. Men heeft daarna niets meer van den be zoeker gehoord en de dochter deed natuurlijk een vergeefsche reis naar Deventer. De ge vangene zit trouwens te Leeuwarden. Tot nu toe heeft men den oplichter nog niet kunnen vindeD. Be Komeet. Op den 20sten Juli 1812 •werd door Pons eene komeet ontdekt, waarvan de omloopstijd door de berekeningen van AVer- ner, Nicollet en vooral van Encke op 71 jaren werd vastgesteld, zoodat zij waarschijnlijk in 1883 weder de zon zou naderen en voor de aardbewoners zichtbaar worden. De uitkomst dezer berekeningen is blijkbaar nagenoeg volkomen juist geweest, daar de ko meet van 1812 door Brooks werkelijk is te ruggevonden en thans reeds sedert het begin van December met het bloote oog zichtbaar is en tot half Januari nog in glans zal toenemen. Ofschoon de komeet niet helder genoeg is, om de algemeene aandacht te trekken, en ook green zeer schitterend voorwerp worden zal, is hare terugkomst toch belangrijk genoeg om er een oogenblik bij stil te staan. In 1812 bereikte zij op 15 September haren kleinsten afstand van de zon en thans zal dit weder op 24 Januari plaats grijpen.- zij heeft dus 7137 jaar voor haren loop om de zon gebruikt, zoodat haar omloopstijd nagenoeg met de komeet van Olbers (74 jaren) en met die van Halley (ruim 76 jaren overeenstemt. Volgens berekeningen van Schulhof en Bos- sert te Parijs, zal zij op 9 Januari zoo dicht mogelijk tot de aarde naderen, maar dan toch nog bijna 105 millioen kilometers van ons verwijderd zijn. Gedurende enkele dagen zal de komeet met het bloote oog zichtbaar zijn, en in 't eind dezer maand verdwijnt zij weder. In 't midden der maand, bij hare grootste helderheid, waaraan echter de bijna volle maan nogal afbreuk zal doen, gaat zij des avonds te 9 uren in het westen onder. De komeet heeft sedert hare ontdekking (2 September) merkwaardige afwisselingen van lichtsterkte vertoond, zoodat het niet mogelijk is, met eenige juistheid aan te geven, welke Kchtkracht zij bereiken zal. Dinsdagavond 1 Januari) vertoonde zij zich als eene ster van de derde grootte met een nevelachtig om hulsel en eenen naar boven gerichten staart van geringe lengte. E» uiten tan rfsch Nieuws BBL3-IÈ. In den omtrek van Luik hoort men sinds eenigen tijd schier dagelijks van kerken, die door ellendige schurken bestolen worden. De laatst geplunderde is die van Vaux-sous- Cbévremont, waar niet slechts de offerblokken geledigd, maar ook verscheidene gouden en zilveren voorwerpen geroofd werden. F J5Ó A. 1T K EtlG" EZ. De heer AVilson, schoonzoon van den president der Republiek, die voor eenigen tijd veel van zich deed spreken, heeft weder een teeken van leven gegeven. In zijn blad La pjetite France heeft hij medegedeeld, dat de Kamers, terstond na hunne bijeenkomst, nog een maand naar huis gezonden zullen worden, onder voorwendsel dat een vacantie van tien dagen niet voldoende was voor de afgevaardig den en senatoren om zich in betrekking te stellen met hunne kiezers. De graaf van Parijs, die sedert Zaterdag te Parijs is, gaat den lOden dezer naar Spanje om zijn schoonvader en oom, den hertog van Montpensier, een bezoek te brengen. Dit wordt als een bewijs beschouwd, dat voor het oogen blik geen revolutie in Spanje te vreezen is. IRTTSLzVlSriD. Daags na den moord door de nihilisten op den inspecteur van politie Sudeikin te Pe tersburg gepleegd, ontvingen de redacteurs der dagbladen en een aantal ambtenaren een ken nisgeving van het „Uitvoerings-comité van de partij van den Volkswil", dat ingevolge het vonnis van het comité, waarbij Sudeikin ter dood veroordeeld was, de straf was vol trokken. Sudeikin had een doodelijken haat tegen de nihilisten opgevat en was er in geslaagd hen gedurende eenigen tijd in bedwang te houden. Zijn stoutmoedigheid was buitengewoon, het geen hij in 18S0 te Kiew heeft bewezen. Op het vernemen, dat 16 nihilisten in een vertrek, dat men hem aanwees, bijeen waren, ging Sudeikin, met drie revolvers gewapend en door een gendarme vergezeld, naar boven, trapte de deur in en maakte zich bekend. Het hoofd der politie werd met een aantal

Schager Courant | 1884 | | pagina 2