ASYERT E A F S E- Ao. 1SSA. 2S$tc Jaargang. Alge m E E ZÖADAG N 5 E l W S- L A K 5) R O L" YV B L A O. Nationale Militie. EerTyOLKSI^iDEI^ .1. WIMvIX, VERKEERD BEGREPEN Dit blad verschijnt tweemaal per wee): Woens dag en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden Adrertentién in hel. eerstuitkomend nummer geplaatst. Ingezonden slakken één dag vroeger. Ge meen fc Scha gen. Bekendmakingen. LOTIA'Ö. Burgemeester en "Wethouders der Ge meente Schagen. Brengen, ter voldoening aan het tweede gedeelte van Art. 28 der "Wet op do Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad No. 72.), voor de Eerste maal ter kennisse van de belanghebbenden, dat de loting van de in 1883 voor de Nationale Militie ingeschrevenen, overeenkomstig de ontvangene aan schrijving van Zijne Excellentie den Heer Commissaris dezer Provincie, dato 2 Januari 1884. No. 8(5 M. S., zal plaats hebben op den 19en Februari a.s. dos voor- middags ten 9i[2 ure, ten Raadhuize dezer gemeente en worden zij welkendaaraan moeten deelnemen, gelast, om op den bepaalden tijd aldaar, tot dat einde aan wezig te zijn, of, bij verhindering, zich aldaar door hun vader, moeder of voogd te doen vertegenwoordigen. Alsmode dat, overeenkomstig Art. 34 van gemelde "Wet, dadelijk na de trekking van het Nummer de rodenen van vrijstelling welken de Ingeschrevene mocht hebben, moeten worden opgegeven. Indien hij vermeent vrijstelling te kunnen erlangen wegens BROEDERDIENST of op grond van te zijn EENIGE WETTIGE ZOON, zal liij op Woensdag, de.: 20en Februari, des voormid- dags ten 10 ure, in het Gemeentehuis moeten ve'schijnen, vergezeld van twee bij den Burge meester bekende en ter goeder naam en faam stvande meerderjarige ingezetenen, die dever- eisclite getuigenis kunnen afl-'ggen en hot al daar op te maken getuigschrift otderteekenen. Wanneer hij aanspraak maakt op vrijstelling wegens BROEDER DIENST, zal hij mede voor zien moeten zijn van zijne geboorteacte en van de geboorteacten van al zijne neg in leven zijnde broeders, alsmede van de zakboekjes of laspoorten van gediend hebbende broeders. hij overlegging van laatstgenoemde stukken zullen d ior den Burgemeester by den Kommandant van het korps waarbij z\jne broeders dienen of gediend hebbon, v. oi den aangevraagd de bewijzen van werkelijke dienst of een uittreksel uit het Stamboek. Schapen, den 25en Januari 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG. do Secretaris, BENIJS. Historische Iioman van Ferdinand Schifkorn. Uit het Duitsch. ra ld; Sp, (10). ACHTSTE HOOFDSTUK. De eenzaamheid van het woud. Nauwelijks een half uur van Kishegy verwijderd, voerdo en voert zeke~ nog heden een smalle landweg naar het zoogenaamde heerenwoud, welks bodemfor matie een soort overgang vormt van het heuvelachtige 'tnnenland tot de geweldige bergketen der Karpathen, dat groote grensgebergte tu3sclien Siebenbürgen en Aumenië. In den tijd onzer vertelling diende deze weg alleen tot houtvervoer voor het landgoed, en eindigde dan ook op een zekere open plaats of liever ging daar over in een smal voetpad, dat langzaam klimmende, liet dichtste van het prachtige woud doorkronkelde, en ten slotte uitliep in een groene bergvlak'e bij een kristalhelderen bron. Onmiddellijk naast dit uitgezochte plaatsje, doch geheel gemaskeerd door een kunstmatig aangelegde omheining van varen- en beukenboomen, bevond zich in dien tijd een klein blokhuis, dat, gelijk een groot vogelnest warm en zacht in het mos en beukenloof verscholen in zijn eenvoudigen doch buitengewoon sterken bouwtrant een zeer behachelijk aanzien gaf. Hier op deze plaats had Roman's vader, Dimitru Vanescu, wegens de heerlijke bron zijn tent opgeslagen, toen hij door het gebod van zijn landheer naar deze wil dernis was verplaatst, om een weg aan te leggen en onder de gevallen en doode boomen eene opruiming te houden. Het inwendige van een eeuwen ouden eik bood voor den beginne bescherming tegen het weder en de wilde dieren; hierna timmerde Dimitru voor den winter een noodhut, twee meter lang, een meter breed, en daarna, ja daarna vatte Dimitru het koene besluit, in zijne ledige uren, dat wil zeggen in de uren voor- en na zonsondergang, een woning te bouwen, waar ook vrouw en kind verbleven konden gedurende den ruwen winter der wildernis. Lachend gaf de landheer de afgesmeekte toestemming tot de uitvoering van het plan; want Dimitru was UITGEVER: TK SCHAflEN. Laan, Wijk D, No. 5. Prijs per jaar /"3.Franco per post f 3 (50 Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertentiën van één tot vijf regels 0 75. iedere regel ïr.eor f 0.15. Groote letters wor den naar plaatsruimte berekend. De Voorzitter van den Raad der Gemeente Schagen, gelet op het 2de lid vun art. 7 der wet, regelende het kiesrecht, noodigt de inwo ners dezer gemeente uit, om, zoo zij behalve in deze gemeente, ook elders in de Directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór 15 Februari 1884, door overlegging van de bij de wet gevorderderde bewijsmiddelen te doen blijken. Schagcn, den 25rti Januari 1884. De Voorzitter voornoemd, G- Langenberg. -O-,' 1-0- IV. Wie daarentegen zijn dan werkelijk onge lukkig? Dat zijn ongetwijfeld degenen, die 't hoog noodig hebben en niet vragen. En wa;rom vragen ze dan niet? O.ndat hun eergevoel, hunne positie in de wereld, hen daarvan terughoudt. Dit klinkt wel wat vreemd, en toch is 't waar. Er loöpen menschen en kinderen rond in lompen gekleed, die door hun armelijk voor komen in hooge mate 't medelijden hunner natunrgenooten opwekken en toch die onder steuning zonden kunnen missen of niet zóó noodig zouden hebben, wanneer ze minder lui, minder morsig waren, wanneer zij de gezonde en nocr bruikbare armen wilden uitsteken. Er loopen menschen rond, voor wie deze en gene den hoed afnemen, die door kleeding en positie tot een anderen stand in de maat schappij behooren, die door de eerstgenoemde armen onder de klasre d-r gevers zullen wor den gerangschikt en die toch waarachtig onder de ontvangenden zouden moeten gerekend worden, die ik des noods vermomde behoef- tigen zoude willen en kunnen noemen. toon al poon jongeling moer, zoodat zijn voorstel wel wat dwaas scheen. Maar do sterke man arbeidde veertien uren per dag van zjin hoer, vier uren voor zich zeiven en na verloop van acht jaren was het blokhuis gereed, zoo bewoon baar en gerieflijk, dat Unduna, toen zij met toestemming van den landheer als Dimitru's vrouw het botvok, zjj zich zelve bijna als een genadige „Domna" beschouwde. Een tafel en twee banken waren er aanwezig, verder een afges-boten slaapvertrek en een werkplaats voor Dimitru. en wel alles betimmerd met planken en van houten vloeren voorzien, evenals in het heerschapshuis van Kishegy! het beste voor de huishouding was evenwel een frisch, opgeruimd hart vol liefdo en levensmoed, en dat bracht Unduna zelve mede, ofschoon ook zij do jeugd reods achter den rug haddoch het s!ank°, sterke meisje was niet in hot dorp maar in het gebergte te huis, waar de druk der slavernij minder gevoeld wordt en menschenharten nog mogen slaan zonder vroes, dat het kloppen daarvan een gebieder zal mishagen, en daarom kon haar hart nog met zijn dortig jaren liefhebben en leven, zooals de dorpsmeisjes het reeds met haar zestiende verleerden. I n toen na een jaar de kleine Roman in zyn nieuw getimmerd wiegje lag, toen woonde in de eenzame hut van het woud meer geluk en tevredenheid, dan er ooit in eenig koningspaleis te vinden is. De jonge vrouw werd niet moede met haar diepe, krachtige altstem, den kleine in slaap te zingen, en Dimitru hield den geheelen dag met de vinken een wedstrijd in het fluiten; nu mocht de ruwe winterstorm loeien, groote boomen knakkende of de hut weken lang in een sueeuwgraf bedekken, nu mochten beeren en wolven de eenzame monschelijke woonplaats huilend omsingelen, ot mocht de hemel zijn dreigende bliksems en stortregens neder zenden, het geluk, dat gegrond vest was op liefde en een zeker gevoel van vrijheid, werd daardoor niet verstoord. Onder zulke omstandigheden en in zulk eene om geving groeide de kleine Roman frisch en krachtig op en toen de schoone jongeling met zyn jongen me9ster naar den vreemde trok, scheen het moederhart van Unduna te zullen breken van smart en wee over de eerste scheiding van haren lieveling, hoewel de reis slochts twee jaren zou duren. 't Klinkt vreemd en toch is 't wnnr. 8te) n, om peene bizondeie klasse te willen noemen, stel u voor een ambtenaar, die van een bepaald inkomen moet leven. Hoevelen gijn er niet, voor wie dit niet meer dar. een 800 Gl. 's jaars bedraagt en er gijn er, die minder verdienen. We weten toch zeer goed, hoe huishuur en belastingen inde laatste jaren gestegen zijn. Die huishuur, die belasting, moet betaald worden, daaromtrent is geen borgen mogelijk. Man, vrouw en kinderen moeten ge kleed gaan en eten. Die kleeding kan zoo een voudig mogelijk, maar behoort toch fatsoen lijk te zijn. Ilij kan niet als een behoeftig werkman op z:jn bureau komen. Verteeringen maken is geen behoefte, uitgaan, menschen ontvangen is geen behoefte; dat alles cijfer ik weg; maar kleeding en eten moet er zijn en komt de winter, dan moet er brandstof zijn. Do vrouw kan niet naar 'c bosch gaan, om hout te sprokkelen, naar 't armbestuur gaan en bedeeling vragen, ook dat gaat niet. Waar om niet Omdat, dat machtige fatsoen den weg zou belemmeren, omdat een gevoel van schaamte, van eer, daartegen opkomt. Stel voor, dat zé beiden, man en vroirv, ordelijk en zuinig zijn van aard en behoorlijk overlegden, hoeveel er, zoo zuinig mogelijk be rekend, iedere week kan en mag uitgegeven wor den. Welnu, zegt men, dan komt men ook rond, als men behoorlijk de tering naar de nering zot. Uitstekend geredeneerd. Prachtig volgens de theorie, maar niet naar de praktijk. Wie toch met opene oogen in de wereld heefi geleefd, weet hoeveel geheel onverwachte, ongekende verm ordering van uitgaven, geheel buiten de schuld van den geoefeiideu rekenaar er in kortentijd kan ontstaan. Gp dat budget kan geen post voor onvoorziene uitgaven wor den uitgetrokken. Men is reeds blijde, als cle te voorziene zooveel mogelijk gedekt kunnen En to"h, toon do twee jaren afliepen, schuwdodiozolfde moeder den vier mijlen langen weg naar do naastbij- gelegen marktplaats niet, om den vurig geliefden zoou door een schrijver per brief voor do terugkeer te l iton waarschuwen en zoo een offer te brongen, zooals dat alleen een moederhart mogelijk is. Dat was ten tijde, toon na don dood van den vroegeren ouden landheer, die, lijdende, het verlies van zijn eenigen zoon niet kon verkroppen, mijnheer van Uer- menyi het erfgoed overnam en do nagenoeg onbeperkte rechten van een toenmalig landheer in alle uitgestrekt heid liet golden. Vanescu en zijn vrouw'zonden van deze verandering niet al te veel last gohad hebben, had niet een andore gebeurtenis Unduna in onmiddoiyke verbinding ge bracht met hare nieuwe meesteres. De vrouw van den landheer, een zachte, goe dige vrouw, was namenlyk na do geboorte van haar eerste kind in eon zwakte-toestand vervallen, waarin zjj tro'sdo raadgevingen van verscheidene artsen en herhaalde bezoeken aan do baden, met iedoren dag den dood tegemoet ging. Unduna, in wier familie de kennis van zekere kruiden en geneesmiddelen, zooals dat by elk volk plaats heeft, er'elyk was, had deze kennis met een haar eigen ijver e i ernst onderho iden en aangekweekt, zoodat hare kunst haar by de do nme bewoners van Kishegy ia een roop eouer tooverin had gebracht. Op zekeren dag hoorde vrouw Erszobet, zoa heette de vrouw van den landheer, van de wonJerdadige genezingen dor „woudheks" en riep zij huraan haar legerstede, dat zij maar zelden moer verliet. Unduna kwam toen en zag een schoon bleek gelaat,dat haar medelijden opwekte; spoedig begon zy haar genees kundig werk, dat meestal heston l in wasschingen met het sap van versterkende kruiden, en zy hot door toeval, zy het door werkdadige werking der aange wende middelen dit had zulk een gevolg dat de zi 'ke langzaam, maar gestadig in krachten toenam en eindelijk na een maand van zorgvuldige verpleging ia het leven behouden was. "WORDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1884 | | pagina 1