Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. worden. Welnu, die onvoorziene uitgaven ko men op hunnen tijd en even als een ongeluk zelden alleen komt, zoo zullen in den regel rampen en leed hen vaak teisteren, die 't minst den aanval kunnen afslaan. Daar komt ziekte. Om den zoogenaamden armendokter kan niet gezonden worden. De geneesheer schrijft versterkende middelen voor, om 't verzwakte kind nieuwe kracht te geven. De ouders doen, wat ze kunnen. Ze besparen en bezuinigen nogalmeer, onthouden zich zei ven vaak het noodige. Zoo wordt in menig huisgezin, waar 't schulden maken nog niet een huisvriend is geworden een strijd, een bit tere, een verwoede strijd gevoerd tegen toene ming van behoefte, tegen vermindering en uit putting van middelen, tegen armoede. En dat weet de wereld met. De jas van den huisvader moge in anderer oogen kaler worden en zijn oog voor bekenden zijn glans verliezen, de vrouw zich bijna niet vertooncn om dat het japonnetje, o zoo zuinig wordt, en anderen hebben moeten dienen, om jurkjes voor de kleinen te maken, maar toch verandert uit wendig hun toestand nog niet zoo opmerke lijk, en meer dan eens zal de huisvader, die 't zoo hoog noodig heeft, maar nog altijd de mijnheer schijnt, door den bedelaar, die 't be trekkelijk minder noodig heeft, om eene aal moes worden aangesproken. Als men wist, hoeveel verborgen leed er bestaat, hoeveel ongekende armoede er wordt geleden en waarlijk niet het minst in onzen tegenwoordigen tijd, dan zou bij eene nauw keurige vergelijking van toestand menig arme nog gelukkig kunnen genoemd worden. En daarom kom ik alweder terug op den zelfden raad, op onderzoek. Wie waarlijk menschen- vriend wil zijn, wie van de mid delen, hem geschonken opnuttige wijze wil mede- deelen, die moet onderzoeken. Niet onvoor waardelijk de beurs openen voor iedereen, die de stoute schoenen maar aanlrekt en vraagt en alweer vraagt, maar onder elkander een corps gevormd, dat rechten doel stelt, de eer lijke, de ware armoede op te sporen. In onzen tijd ontstaat de eene maatschappij voor en de andere na. De aandeelen worden spoedig ge plaatst, al heeft men ook menige onderneming te gronde zien gaan. Welaan dan! ingezien, dat men de armoede maar al te vaak verkeerd heeft begrepen, een fonds daargesteld, een stelsel van spionneering aangenomen, niet om misdaden te ontdekken, maar om werkelijke weldaden te kunnen bewijzen. Zulk een aan deel is een effekt, dat niet op de beurs no teering voorkomt, waarvan geene gewone cou pons kunnen geknipt worden, maar toch in trest afwerpt in den vorm van zelfvoldoening, van het bewustzijn, eene waarlijk edele daad te hebben vericht. 't Is een middel tegen de luiheid van zoo menig arme en een opwekking voor hen, die tegen onverdiende armoede strij den eindelijk een middel om de nog zoo overal heerschende verkeerde begrippen om trent armoede en hulp-betoon, zoo al niet tolaal uit te roeien, dan toch te verminderen, en meenigeen de oogen te openen. Eene der edelste deugden, die den mensch kunnen ver sieren en hem werkelijk de mede-mensch der menschen doen zijn, zal daardoor des te dui delijker, des te schooner zich vertoonen Doetinchem. P. van de Velde Mz. Bij de firma J. W. van Leenhoff Zoon te Itolterdam is onder redactie van J. Hejjer- mans in bewerking een Handels Adresboek van (/elteel Nederland, dat geroepen is in een sedert lang gevoelde behoefte te voorzienten einde de grootste kosten aan het verzamelen der noodige gegevens verbonden, niet te zeer te doen drukken op den prijs van uitgave, wordt van iedere handeldrijvende firma, die wenscht in het Adresboek te worden opgenomen, eene betaling van tien cents gevorderdterwijl nie mand bezwaar zal hebben, zich op die voor waarde te doen opnemen in het Adresboek, stelt deze betaling den uitgevers in staat een goed werk te leveren voor een geringe uitgaafsprijs; da*r een vertrouwbaar Adresboek, voor den handel zoowel in 't binnen als in het buitenland van groot aanbelang is, wenschen wij deze uit gave het beste succes toe. Dinsdag nacht brandde de Stearine-kaar zen fabriek te Gouda af. Om zich een denkbeeld te vormen van de ontzettende vlammen, die uit de gebouwen opstegen, behoeft men slechts te weten, dat ver over de 100,000 KG. vetzuren in de vernielde bakken en distillatieketel waren. In de gracht van de nabij de fabriek gelegen Bleekerskade lag een bodem vet ter dikte van 2 centimeter Het was alsof een dikke ijskorst het water bedekte, en men moest ook met schuitjes den vetbodern doorklieven, en de wvetschollen" stukslaan om de vaart niet te belemmeren. Overal in den omtrek moet men door een vette slikmassa waden en in de fabriek zelt zijn alle wegen schier door het glibberige vetslijk onbegaanbaar. De schade, door de ramp veroorzaakt, is nog niet te begrooten. Daaromtrent zij alleen vermeld, dat de fabrieksgebouwen en beurs- polis, het materiëel en de goederen bij verschillende binnen- en buitenlandsche maat schappijen zijn verzekerd, o. a. bij de Maag denburg Assurantie. De grootste schade zal intusschen wel de indirecte zijn. Want 't zal nog geruimen tijd duren, alvorens het werk kan worden hervat; de twee verbrande gebou wen wTaren de voornaamste en onmisbaarste voor den arbeid. Toch zal de ijverige directie die ten vorige jare, bij de 25 jarige feest dagen van 't bestaan der fabriek door de oprichting van een ziekenfonds (uit de winsten der onderneming te onderhouden) toonde zich de belangen der werklieden ernstig aan te trekken, al het mogelijke doen om het perso neel 200 mannen en 000 vrouwen ongeveer, tijdelijk bezig te houden en spoedig den gere- gelden arbeid te doen hervatten. Dit laatste zal echter, men begrijpt het, nog geruimen tijd vorderen. Vermoorden zal ik je Dootschieten wil ik je!" riep een jongeling te Arnhem tegen een schildwacht wien hij eerst had getergd. De wachthebbende manschappen snelden toe, vatten den woedende en wisten hem eindelijk zijn revolver afhandig temaken, die bij onderzoek niets dan een stuk van een tinnen eetlepel bleek te zijn. Naar men verneemt zal de zaak der Leidsche giftmengster niet vóór de maand Mei in openbare behandeling kunnen komen. Do gezondheidstoestand van vrouw Van der Linden moet zeer zwak zijn. De beruchte Cristina De Leeuw is voor de 102de maal wegens openbare dronkenschap veroordeeld. Naar de N. R. C. verneemt, zal de kope ren munt nog in de twee volgende maanden op de rijkskantoren kunnen 'worden ingewisseld. Te Zuilichem woont een onderwijzeres, die men bij den bestaanden onderwijzersnood ook elders begeerde. Een onderwijzer in de Tielerwaard, die deze werkkracht aan zijne school verlangde te verbinden, meende het middel gevonden te hebben om dat dopl te bereiken. Een bericht, dat bedoelde jonge dame haar ontslag had aangevraagd, ingezon den in een locaai blaadje verbonden aan een brief, aan haar gericht, om haar opmerkzaam te maken op de open plaats, zouden voldoen de zijn. De heer H. Engelen, hoofdonderwijzer te Zuilichem, wenschte echter niet, dat men hem die onderwijzeres ov.tfutselde en publi ceerde het geval, daarbij berichtende, dat van het gevraagd ontslag geen woord waar is Wel moet het gebrek aan hulppersoneel groot zijn, wanneer men tot zulhe hulpmidde len toevlucht neemt. Op de Schans te Enumatil woont eene 82-jarige arme weduwe, die zich zelf niet meer kan redden en door liefdadige men schen voor en na moet geholpen worden. Zoo had men op den namiddag om haar bed te venvarmen een keisteen heet gemaakt en op bed gelegd. Als bij toeval werd haar om drie uur door eene arbeidersvrouw een kop koffie gebracht, en deze ontdekte, dat het huis vol rook en damp was en het oude mensch rustig en wel op haar stoel zat, daar deze meende dat de wind was omgeloopeu, waardoor het vuur was begonnen te rooken. De arbeidersvrouw bemerkte spoedig dat de brand in de bedstede was uitgebroken. Zij riep daarop hulp in, en het mocht nu gelukken den brand te blusschen. De lakens en dekens waren grootendeels verbrand, benevens een gedeelte van het bed. Dadelijk werden handen aan 't werd geslagen om het bijna bewustlooze vrouwtje bij te staan, en een vriend der armen maakte dat ze nu in plaats van keisteenen een tinnen kruik ten gebruike heeft gekregen. In Elten hadden Zaterdag man en vrouw het huis verlatende man om op de fabriek te gaan werken en de vrouw om boodschappen te gaan doen. Zij hadden de deur gesloten en twee kinderen zonder toezicht achtergelaten De kleinen schijnen met vuur te hebben gesnJ want spoedig stond het huis in vlamde UJ hebben met een bijl de deur moeten very zelen, om de kleinen te kunnen redden, erge brandwonden bekomen hebben; hetU brandde geheel af en niets werd gered. ïJ de vrouw is proces-verbaal opgemaakt. T -De verdedigers der Utrechtsche sluJ ten, die voor 't gebeurde op het MunsterU terecht staan, vragen vrijspraak voor huJ cliënten. De heer Van Eeden oordeelde, het openbaar Ministerie zich schuldig tnn^ aan gelijke overdrijving als de pers. Wall aanvoerde w«s niet bewezen maar het wJ vooruitgesteld als bewezen. Ook deze phJ ontkent het aanwezig zijn van eenig opzet, ij! geen blijkt uit al wat gebeurd is. Porton ta het immers verklaardde jongelui zaten vro lijk bijeen. De eerste aanleiding tot het g beurde is: de nieuwsgierigheid van juffrou Van Rooyen. Als zij niet was komen kijke ware er niets gebeurd. Intusschen verklaarde de verdediger ui zoo optimistisch te zijn, dat hij aan vrijsprat geloofde. Daarom wees hij ook op 't strenj. van den gestelden eisch, die de jongeliede voor heel hunne toekomst bedierf. Tot goed verstand hiervan dient, dat de k klaagden, meerendeels juristen, door eenve oordeeling tot gevangenisstraf belet zullen wo den advocaat of ambtenaren der rechterlijk macht te worden zoodat zij van studie gehet zouden moeten veranderen, als de straf ru in een boete verandert. Verleden week Dinsdag kwam voord' gemeente Sliedrecht een tjalk ten anker, ft schipper verliet nog dien zelfden dag het scliii dit geheel overlatende aan een nog jeugdiger knecht, zonder te zeggen waar hij naar vertrok Tot Zaterdagmiddag heeft die schippersknecht geheel alleen aan boord het stormweer opdr open rivier te verduren gehad. Door het ru we weer van de ankers losgeslagen dreef et schip op een strekdam, waardoor het een aanzien lijk lek bekwam, doch door het ijverige op treden van den knecht, die bijna dag en nacht pompte, bleef het schip boven water. Aangezien de schipper na een viertal dagen nog niet was teruggekeerd, had de politie van Sliedrecht zich de zaak aangetrokken en is het schip, zoo goed en zoo kwaad mogelijk onder zeil gegaan naar de naast bijzijnde scheepswerf en juist bijtijds, daar het schip eenige uren» later volwater liep. De inspecteur van politie te Sliedrecht welke zich deze zaak had aan-l getrokken, onderzocht toen de aan boord zi n- de papieren, waaronder een brief werd gevon-J den, geadresseerd aan den vader van den schip-I per en waaruit bij inzage bleek, dat hij naar Amerika was vertrokken, tevens daarin op een. hartroerende wijze afscheid nemende van zijner ouders. Teleurgestelde liefde was van een en ander de oorzaak. Aan mevrouw Henriette Ileinze, geborenl Berg, viel Woensdag avond te Amsterdam! eene bijzondere verrassing ten deel. Bij del uitvoering van het oratorium wVincentius del Paulo" van haren echtgenoot werd de dichteres! gedurende do pauseering naar het orkest geleidI en door den voorzitter der Vincentiusvereeniging»! mr. J. J. W, van den Biesen, toegesproken, j Hij herinnerde aan de diensten, welke me-| vrouw Heinze door hare gedichten «Die Au-1 ferstehung, Der Eeeënschleier, Sancta Caecilia I en Vincentius", aan het liefdewerk der ver-I eeniging bewezen heeft. Door dit laatste werkl wordt de weldadige invloed door godsdienstI en christelijke barmhartigheid op het lot der armen uitgeoefend, verheerlijkt en heinde -enl ver verkondigd tegenover andere tegenwoordig gepredikte, verderfelijke begrippen. Als blijk van erkenning dezer diensten heeft de officieela' vertegenwoordiger van den Paus in Nederland] aan mevrouw Heinze een vleiend schrijven ge richt, strekkende ten geleide van een zilveren eerepenning, die aan de ééne zijde het Pauselijk wapen en aan de andere 's Pausen borstbeeld vertoont, welk eermetaal haar door den Paus geschonken werd. Deze toespraak werd met daverende toejuichingen en fanfares door pu bliek en orkest begioet, terwijl een bloemen regen van de dames in het koor de dichteres overstelpte. Deze onderscheiding is te meer buitenge woon, dewijl mevrouw Heinze evenmin haar echtgenoot tot het katholiek kerkgenoot schap behoort. PRANKB-IJK- Uit Algiers bericht men, dat de ma"

Schager Courant | 1884 | | pagina 2