Algemeen Advertentie- DOADERDAG 14 FEBRUARI. 2Sstc Jaargang. JJi 1750. J. WIIVKFX, COLLECTE. Ao. 1884, A I E L VV S- L. V N D B O L W B L A I>. TE SOH AGEN, Laan, Wijk D, No. 5. Gemeente Scha gen. Bekendmakingen, Nationale Militie. Indien liij vermeent vrijstelling te kunnen erlangen wegens BROEDERDIENST of op grond van te zijn EENIGE WETTIGE ZOON, zal hij op Woensdag, den 20en Februari, des voormid dags ten 10 ure, in het Gemeentehuis moeten vei schijnen, vergezeld van twee bij den Burge meester bekende en ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die de ver- eischte getuigenis kunnen afleggen en het al daar op te maken getuigschrift onderteekenen. Wanneer hij aanspraak maakt op vrijstelling wegens BROEDERDIENST, zal hij mede voor zien moeten zijn van zijne geboorteacte en van de geboorteacten van al zijne nog in leven zijnde broeders, alsmede van de zakboekjes of paspoorten van gediend hebbende broeders. Een VOLKSLEIDER. Nationale Militie. Dit blad verschijnt tweemaal per week tl oens dag en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden Adverlentién in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Ingezonden stukken één dag vroeger. UITGEVER: Prijs per jaar/3.Franco per post f 3.0 Afzonderlijke nummers f 0.05- Advertentiën van één tot vijf regels 0 75. iedere regel meer f 0.15. Groote letters wor den naar plaatsruimte berekend. LOTIXO, Burgemeester en "Wethouders der Ge meente Scha gen. Brengen, ter voldoening aan het tweede gedeelte van Art. 28 der Wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad No. 72.), voor de Tweede maal ter kennisse van de belanghebbenden, dat de loting van de in 1883 voor de Nationale Militie ingeschrevenen, overeenkomstig de ontvangene aan schrijving van Zijne Excellentie den Heer Commissaris dezer Provincie, dato 2 Januari 1884. No. sps M. S., zal plaats hebben op den 19en Februari a.s. des voor middags ton 9i|2 uro, ten Raadhuize dezer gemeente en worden zy welkendaaraan moeten deelnemen, gelast, om op den bepaalden tyd aldaar, tot dat einde aan wezig te zyn, of, bij verhindering, zich aldaar door hun vader, moeder of voogd te doen vertegenwoordigen- Alsmede dat, overeenkomstig Art. 34 van gemelde Wet, dadelijk na de trekking van het Nummer de redenen van vrijstelling welken de Ingeschrevene mocht hebben, moeten worden opgegeven. Bij overlegging van laatstgenoemde stukken zullen door den Burgemeester by den Kommandant van het korps waarbij zÜne broeders dienen of gediend hebben, worden aangevraagd de bewijzen van werkelijke dienst of een uittreksel uit het Stamboek. S c h a g e n den 8en Februari 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG. de Secretaris, DENIJS. Historische Roman van Ferdinand Schifkorn. Uit het Duitsch. (13). NEGENDE HOOFDSTUK. Moeder ex Zoon. De jonge, reusachtig sterke man, had de laatste woorden slechts met zachte bevende stem uitgesproken, terwijl de hevige smart van het scheiden hem over mande, en van de bank afglijdende, omarmde nu de haide soldaat de oude vrouw, terwijl hij zijn gelaat in haar schoot verborg. Uduna kon geen woorden vinden voor het zalige gevoel, dat de man, tot wien zij altijd had opgezien, nu gelijk hij vroeger als haar kind gedaan had, liaar eigen kind was. bevende van ontroering legde zij de handen zegenend op zijn hoold. Do zon was ondergegaan en de schemering onthulde moeder en zoon, wier harten elkander in het uur van scheiden gevonden hadden. Wolken joegen voort langs het uitspansel, de duisternis vermeerderde, eu de vogels in de takken zwegen; alleen de bron murmelde onafgebroken haar lied van den eeuwigen loop der tijden, van komen en gaan, van leven cn sterven. Roman stond op. Hij gevoelde, dat het scheiden onvermijdelijk was en wilde de smartelijkheid er van niet vergrooten. Zwijgend nam hij hoed en stok en het door zijn motder gevulde ranseltje; zwijgend gaf en ontving hij de laatste kus en hij vertrok zonder aarzelen, zonder omzien, met snellen tred, als vreesde hij, in het laatste oogeublik nog ontrouw te worden aan zijn besluit. l'dmia luisterde lang naar Let wegstervende ge- U BtOYBHEEIi ANTIAG. De Burgemeester van Schagen, brengt, naar aanleiding van art: 15, 2e lid der wet van den 2G Mei 1870, (Staatsblad No. 82), ter kennis van belanghebbenden, dat hij ter Secretarie van de gemeente, gedurende 30 da gen, ter inzage heeft nedergelegd, eene opga ve van uitkomsten van meting en schatting, bedoeld in de artt: 15, 23 en 43 der gemelde wet. Schagen, 4 Februari 1884. De Burgemeester voornoemd, G. LANGENBERG. Oproeping van vrijwilligers voor de Nationale Militie Burgemeester en Wethouders van Schagen; Gezien hot Koninklijk besluit van 17 December 1861 (Staatsblad No. 127), en de artikelen 11, 12, 13 en 14 der Wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72). Roepen mits deze op allo ingezetenen, die ver langen mogten om als vrjjwilliger voor de Nationale Militie in dienst te treden, om zich aan te melden ter Secretarie van hot Raadhuis, alwaar gedurende de maand Februari dagelijks, uitgenomen des Zondags, zal worden gevaceerd tot het aannemen van zoodanige vrijwilligers, ter vervanging van het contingent, als wolko daartoe do vereischton bezitten. Om vrijwilliger bij de Militie te zijn, moet men on gehuwd of kinderloos, weduwnaar en ingezeten wezen, voorts lichamelijk voor den dienst geschikt, ten minste 1.56 meter lang, op den 1 Januari van het jaar der optreding als vrijwilliger het 20ste jaar ingetreden zijn en het 35ste jaar niet volbracht hebben, tot op hot tijdstip der optreding aan zijne verplichtingen ten aan zien van de Militie, zoover die te vervullen waren, voldaan en een goed zedoiyk gedrag hebben geleid. Hij die voor de Militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de gemeente in welke hij ingeschreven is, tenzij hy geene verplichtingen ten aanzien van de Militie meer te vervullen hebbe. Iiydie byde zeemacht, hy het leger hier te lande of by het krijgsvolk in 's Rijks overzoesche bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrywilliger by de Militie toegelaten, tenzy hy by het verlaten van de dienst, behalve een betvys van ontslag van den bevelhebber onder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getuig schrift hebbe ontvangen, inhoudende, dat hij zich ge durende zyn diensttyd goed heeft gedragen. Hy kan, heeft hij dit ontvangen, tot dat zpn veer tigste jaar volbracht is, als vrywilliger by de Militie worden toegelaten. luid der voetstappen van haren zoon, en toen het laatste geritsel der dorre bladeren verstomd was en overal weder de diepste stilte heerschte, toen scheen het haar toe, als was nu eerst de zou ondergegaan eu duisternis meevallen. Met moede schreden, zooals anders nooit het geval was, ging zij naar een eeuwenouden bi uk, die op ongeveer honderd schreden afstands stond van de hut, alwaar zich een grafheuvel bevond, die met het schoonste mos bedekt was. Hier zonk zij neder en nu eerst barstte zij iu weeklagen uit. „Dimitru," riep zjj in den eenvoud baars harte, „Dimitru, hoor mij aan, uw zoon, onze zoon is voort, voort voor altijd en wij zijn weder alleen, geheel alleeuO Dimiiru, zoo gij bij God zi]t, gelijk ik hoop, zoo bid Hem, Dimitru, dat allo boete, welke zijne gerechtigheid voor onze schuld begeert, mij, de verdorrende vrouw, treflfe, niet hem, den zoo schoon bloeienden loot het kind van mijn hart, ons kind Dimitru!" Le woorden ontbraken de door smart gebogene en alleen een hevig snikken verbrak nog de di pe stilto van het woud De doode iu het graf zweer, maar de brou antwoordde iu zijne plaats, murmelende van den eeuwigen loop der tijden, van komen en gaan, van leven en sterven. TIENDE HOOFDSTUK. Een feestavond. Wagen bij wagen rolde voort over den hof van het heerenhuis van Kisbegy. Gespoorde heeren, opge sierde dames stegen er uit onder gelach eu scherts, daartusschen klonk het geblaf der bonden, het gehin nik en getrappel der paarden, des huisheeis getier op de nalatige bediend.n; het was Ocii lustig leven eu gejoel. En zal deze worden gepubliceerd en geafügeerd, waar zulks te doen gebruikeiy'k is. Schagen, den 8en Februari 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG. De Secretaris, DENIJS. Do Burgemeester dor gemeente Schagen; Gelet op de Circulaire van den Heer Commissaris dos Konings deze provincie d.d. 2 Januari 1884, No. 8(5 MS., in 4e Afd., (verz. No. 1.) waarin, met betrek king tot de aanstaande loting voor de Nationale Militie, onder meer, voorkomt liet volgende: „Daar overigens de ondervinding heeft geleerd, dat „vele lotelingen zich op den dag der loting, schuldig „maken aan het misbruik van sterken drank, zoovor- „zoek ik de Burgemeesters, om al de hen ten dienste „staande middelen te bezigen om dit misbruik zooveel „mogelyk tegen te gaan." Herinnert aan de geldboeten on gevangenisstraffen, waarmede by de artt. 22 en 23 der drankwet, worden bedreigd, zy die zich in kennelyken staat van dron kenschap op den openbaren weg bevinden, in dien staat het openbaar verkeer belemmeren, de orde ver storen, of eens anders veiligheid bedreigen. Brengt ter algemeone kennisse, dat door hem Bur gemeester, met den meesten nadruk, aan hot verzoek van den Heer Commissaris voornoemd, gevolg zal worden gegeven, en mitsdien, gedurende den dag der loting alhier, de voornoemde wetsbepalingen, tou strengste zullen worden toegepast. Wordende ton slotte nog aan de tappers en anderen in herinnering gebracht do strafbepalingen dierzelfde wet, op het verstrekken van sterken drank aan por- sonen, kenuelyk reeds verkeo.onde in beschonken toe stand. Schagen, den 12en Februari 1884. De Burgomeestor voornoemd, G. LANGENBERG. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter kennis der ingezetenen, dat in den loop van de volgende week, alhier eene Collecte zal worden gehouden, ten behoeve der Maatschappij van Weldadigheidwelke nuttige instelling dringend behoefte heeft aan geldelijke ondersteuning. Schagen, 13 Februari 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd; G. LANGENBERG. de Secretaris, DENIJS. Men vierde de verloving van lllona met Eiö,i Imre, waarop iu den loop van den winter het huwe lijk zou volgen. Het huis was gehuld iu cou zee van licht, bedienden snelden met ververschingeu door de zalenborden rinkelden, glazen klonken en een luid gelacb volgde nu en d iu op eeuig tafelgesprek. Te midden van al dit gegons eu gejoel drongen eensklaps golvende tonen en klanken al naderbij. Bedienden rukten de deuren van de groote zaal op, waar liet binnenstreomende gezelschap aangenaam verra-t werd door liet schouw-pel van enne Zigeuner bende, bestaande uit twaalf koppen. Op een toeken van hun meester bogouneu deze gezeffemet hun vurige, melancholische oogeu eu sneeuwwitte tunJen, hunne muziek, en met breedo klanken reisehte de Rakeczi- tnarsch door de zaal, begroet door bet luid gejubel der aanwezigen. Doch niet alle gakten lieten zich medeslepen door de klaukeu der muziek, een zeker deel, vooral oudere heeren en dames, liet zich niet storen iu het genot der tafelvreugde, en weder and ren huddeu reeds lang de uitiioodiging van den ki er des huizes gevolgd, en hadden zich iu ten aangrenzend verirek verzamel i om een groote tafel, alwaar zjj dronken, speelden en rookten De aanzienlijke hopen goud en zilver, die op tafel lagen, bewezen, dat de spelers van hoogo inzetten hielden. Maar het verlies van honderdeu of duizenden deed geeu inbreuk op de algemeone vroo- lijkbeid. De spelers toch w aren meestal edellieden en grondeigenaren, wier kelders eu kisten van zelve weder gevuld werden, wier velden van zelf bearbe-'d werden, liedeu die geen lasten kendeu en die, ging het tocb eenmaal scheef, het recht hadden om have en goed der onderdanen als renteloos leengoed ten uilen tjjde zich toe te eigenen. WORDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1884 | | pagina 1