ij! i n n en la n rfsch I\' euws. zekering, dat men over eenige dagen, bijvoorb. met het einde der week geld ontving en dan zonder eenigen twijfel de schuld zoude afdoen, 't hielp niets; er werd door hem niet afge leverd. De winkelier stond er voor bekend, dat hij uitmondende waar verkocht; 't gevolg hiervan was, dat hij aan goede klanten bleet verkoopen en nooit last had van zoogenaamde kwade betalers. Zoo gaat het evenwel op verre na niet altijd. In de meeste groote steden en ook wel in kleinere is steeds eene wijk te vinden, meer bepaald bewoond door ambachtslieden. Deze menschen zijn natuurlijk gewoon, op Zaterdag avond het verdiende loon te ontvangen. In zoo'n wijk zijn in den regel van die winkels, wel eens met den naam van komenijswinkels bestempeld, alwaar meestal in het klein wordt verkocht. Gewoonlijk wordt er in deze winkels krediet verleend of geborgd en de Zaterdag avond is de tijd van afrekening. at is Hu dikwijls het geval? De man ontvangt, zijn loon, maar daar hij de geheele week heeft gearbeid, mag hij 't er dien avond wel eens van nemen. 13ij dat eene borreltje blijft het nieter wordt nog een kameraad en nog een getrakteerd, en wanneer hij thuis komt, is er reeds een gedeelte vau de verdiensten verdwenen. Te huis wacht hein zijne vrouw met ongeduld. De winkelier en de bakker en misschien nog een ander wachten op de betaling van 't geen er in de week is geleverd. De vrouw is ordelijk en eerlijk, maar de man begint, met nog een gedeelte voor zakgeld af te houden en dit, gevoegd bij 't geen de kroeghouder heeft ontvangen, maakt eene groote, gevoelige vermindering van de som en 't is er maar bij af, dat de vrouw hare weekschuld kan voldoen. Gelukkig nog, wanneer ze dit kan doen, maar hoe menige huishouding is er niet, waar de vrouw het medelijden of het geduld van den winkelier moet inroepen, en de nieuwe week met oude, niet geheel voldane schuld begint. Zoo ontstaat er eone opeenhooping, die aangroeit en alweer aangroeit, evenals de sneeuwbal, die van 'tdak rollende, steeds groo- ter wordt en evenals de vermeerderende sneeuw later eene lawine wordt, die de grootste ver woestingen aanricht en menschenlevens kost, evenzoo heeft die toenemende schuld dikwijls een totalen ondergang ten gevolge. Zij, die de waren leveren, en daarvoor geene betaling erlangen, worden inden regel beklaagd, maar, wel beschouwd, verdienen zij dat niet. Wanneer zij niet hadden geborgd, hadden ze dit verlies niet geleden, 't Is eene ongeluk kige gewoonte van zeer velen, om anderen tot koopen over te halen door de zoo aange naam klinkende bijvoeging: koop 't maar, gij behoeft immers niet dadelijk te betalen! Be kooper, die behoorlijk nadenkt, begrijpt, dat door dit uitstel geen afstel ontstaat, dat de schuld de schuld blijft en 't voor zijn gevoel zeer onaangenaam is, om bijv. kleederen te betalen, wanneer ze reeds half zijn versleten. „liiaaf van u, mijn jonge..," zeide hij op deuzelfilea toon, „doch mijn weg is lang, en bovendien /al er schraler kost ie eten zijn dan ia mojdcr Uduna's keuken." „Mijne btenen zijn kort, maar sterk," luidde het antwoord; buiiendien is het mij precies „betzellde, of ik voor één of voor twee steel „Halt mijn jongen," viel Roman hier in, „in mijn gezelschap wordt niet gesto'en. onthoud dat wel." „Goid," antnoirdde Misko, „warneer gij meent, dat men zonder stelen leven kan, dan is het mij des aangenamer, ik beu nog jong en zuu niet gaarne dood g. slagen woiden." Rom in zwee?, want hij wist, dat de vader van den knaap bij het stelen van rapen op de vrijlicerlijke velden van Kishegy betrapt, door de ruwe knechten was doodgeslagen, eu daarom een antlere wending gevende aa.i het gesprek, vroev hij: „Wie verstond gj ouder de anderen, die rnj mijn ransel konden ontstelen?" vioeg hij. „Gij zijt een goed jag^r," antwoordde Misko, „maar gij hebt geen kattonoogen, anders zoudt gij die ver dichte gestalten wel bcineikt hebben, die op uw weg loeiden." „/aagt gij wel goed, jongeu?" vroeg Roman twij- lelend, „of bedo.lt gij die paar bontdieveu van bet dorp, die zooeven in liet bosch zich verscholen liah, Roman, houtüioven zijn eerlijke menschen," verzekerde Misko, „maar wat ik zag Waren Pand. eren, echte galgentronies „Pandoeren"' riep Roman verbaasd uit. „Pandoeren uit de marktplaats," bevestigde de kn iap .uiis cbiea waart gij hen ook vooruit eu kwamen zij t« laat, dan mogen zij daar op den loer liggen, iot zij, gelijk vei giftige paddestoelen, iu den grond groeieu." Roman was zeer nadenkend geworden. Hij kon er niet meer aan twijfelen, dat men hem op nieuw wilde gevangen ntmon, en met bang hart dacht hij aan de oude vrouw, die misschien om zijnentwille blootge sie'd was aan eeuo ruwe behandeling. De wandelaars wareu nu op eene hoogte gekomen die een ruim uitzicht gaf op Let lager gclegeu in.u*el- Maar hoevelen zijn er daarentegen niet, die dit niet beseffen't Is zoo gemakkelijk, iets nieuws mede te nemen, zonder te betalen. Na verloop van eenigen tijd zal er dit of dat buitenkansje komen, waardoor men beter in staat is, te betalen; men doet het natuurlijk niet met het denkbeeld, om den verkoopcr te bedriegen, men is geen oplichter, geen schurk, maar 't is alleen de zaak ntaar, dat men juist op dit oogenblik wat schraal bij kas is. Beiden handelen verkeerd, zoowel hij, die koopt zonder geld, als, hij, die, om waar te verkoopen, levert, zonder bepaalde zekerheid, 't Spreekt ven zel ve, dat hier uitgesloten wor den bizondere omstandigheden, waarin men eene daad van menschlievendheid bewijst, door hen, die door ziekte of andere geldige redenen veihinderd zijn, momenteel aan hunne verplich tingen te voldoen, eenig uitstel te geven, en hun gelegenheid te geven, wekelijks iets af te doen en zoodoende uit de schuld te komen, maar 't is eene tri urige waarheid, dat menig een er volstrekt geene gewetenszaak van maakt, om maar te borgen en even treurig, dat vele winkeliers anderen tot schulden maken ver leiden. 't Spreekwoord zegtborgen is geen kwijt schelden een ander heetborgen geeft zorgen Aan nuttige spreuken en veelbeteekenende spreekwoorden heeft het nooit ontbroken en zal 't niet ontbreken, maar evenmin aan men schen, die ze wel kennen, wel in den mond hebben, zonder ze in praktijk te brengen. Wie weet, of 'tgeen heilzame uitwerking kon hebben, wanneer alle winkeliers ééne lijn trokken en eenparig besloten, niet anders te verkoopen dan tegen betaling. Hoevelen zouden dan, door de noodzakelijkheid gedwongen, naden- kender worden bij 't doen van uitgaven en loeren onderscheiden, wat gemist kon worden en wat niet. Eerst zou 't een gemompel en afkeuring veroorzaker., maar wanneer men zich eenmaal in 't onvermijdelijke had leeren schik ken, dan voorzeker zou 't in menige huishou ding gezegende vruchten dragen. Doetinchem. P. van de Velde Mz. Sciiagen. liet onderwijzers-gezelschap Schagcn, herdacht Donderdag j.1. (in de bo venzalen vau de Landbouw - Sociëteit ,/Ceies"), den dag waarop het voor 25 jaren als afdeeling van het N. O. Genootschap werd ingeschreven. 't Was den 1 Oden Eebr. j 1. 25 jaren geleden, waarop het onderwijzers gezelschap Schagen, als afdeeling van het N. O. Genoot schap werd opgenomen. Een 30tal leden kwanten bijeen, ten einde dezen dag feestelijk te herdenken. (Be voor zitter, de heer Bergman van Winkel, wees in eene terugblik op het verleden, hoe uit de jonge spruit een krachtige boom was gegroeid) Ouder de aanwezigen merkte men op de heeren Slangen, van Albada en Schuchart, medeoprichters der afdeeling. De haituonische land. Roman bleef zwaar ademhalend staan rn Misko volgde zijn voorbeeld. Du lucht was pik donker, doch van ti;d tot lijd weerkaatsten aan d«n horizont de bliksemflitsen. Het was overal stil, alben nu en dm bewoog een enkele windvlaag do kruinen dor boomen, als wilde hij deu naderenden storm verkonden. Als aan de voeteu der wandelaars lag het hel verlichte hoerenhuis van Kishegy, waarvan de aanblik Romau's ziel met wrevel vervulde. Waar w is de hoog geprezen gerechtighe d der voorzienigheidDaar een volk van Hoeren, dat van ges'acht tot geslacht de macht en hecrljikh&id, overvloeden weelde over. rlde! En daar vlak naast een volk van knechten, in nood en ellende wegkwijnende, als eenige orfunis der vaderen, do schandelijke slavenketen met zich slepende! Daar terwijl Roman zoo in bet duistere staarde, vlamde uit de duisternis van het woud, op de plaats, waar Uduna's hut stond, eensklaps ecu vuurschoof op, daarna een tweede, een derde en ei delijk lekten wel honderd vuurtongen den bloedig rood geklcurden hemel. Roman stond als verste nd, het Koude zweet bedekte zijn voorhoofd Toen dacht hij aan de Pandoeren, aan zijne moeder en in den angst zijns harten niet meer overleggende, stortte hij zich met den wilden haast van een aangeschoten hert den berg af. Tevergects riep Misko hom na, de waarschuwende stem van den Zigeonerknaap klouk onverhoord, en de knaap wierp zich in vertwijfeling op den grond. „O was hij toch zoo verstandig, als hij moedig en sterk is," mompelde hij, terwijl hij in zijn smart het mos eu gras uit den grond trok; doch eensklaps sprong de knaap op en riep met gebilde vuisten eu wild gloeiende ocgen nit: „Neen! Niemand zal zeggen, dat ik een vriend in den steek liet. O wacht, wacht, nu weot ik, hoe men het spek voor de muizen vangst roostert, en gij alleen zult nog aan deu kleinen doi vel Misko deuken Daarop vuidweeu ook hij in de duisternis van het woud. WORDT VERVOLGD. geest, welke steeds de vergaderingen van het gezelschap kenmerkt, verloochende zich niet op dezen dag. De voorzitter kon dan ook met waarheid zeggendat één doel allen steeds had bezielddoor onderlinge vriendschap en voorlichting, bevordering van het onderwijs. Het gezelschap Schagen bestaat thans uit de plaatsen, Winkel, Vaikoog.Schagerbrng, Waard- land, Dirkshorn, Zijdewind, O. Niedorp, N. Nie- dorp, Callantsoog, Barsingerhorn, Kolhorn Veen- huizen, Haringhuizen, Haringcarspel, Lutje- winkel, Groetpolder, Moerbeek en Schagen. 't Behoort voorzeker niet tot de alle- daagsche voorrechten, in onze plaats een Too- neelgezelschap van naam te zien optreden, 't Wordt kunstgenot, zoo men dan eene van de heerlijkste tooneelproducten van den jongsten tijd opvoert. Dit genot hebben wij Donderdag j.1. gesmaakt, bij de opvoering van Sardoe's drama „Eedora", door het gezelschap uit het Grand-Théatre. Sardoe's meesterstuk werd meesterlijk vertolkt. Mw. Frenkel-Bouwmees- ter was in die hoofdiol onverbeterlijk. Al de hartstochten die een vurige slavische vrouw kunnen bezielen, werden door haar verper soonlijkt. Haar waardige evenknie was de heer van Knijk. Hun zamenspel in het vierde bedrijf, behoort dan ook tot de schoonste ge deelten. De andere leden ondersteunden hen op een waardige wijze, zoodat het spel van allen een harmonisch geheel vormde. Eene verdere bespreking over de inhoud of 't spel der artisten is ons inziens visschen achter 't net. Andere bladen hebben ons hierin voor kunnen aijn. Ten slotte een woord van lof aan den heer C. Kos, die de onderneming op en door heeft gezet, en eene van dank aan het talrijk opge komen publiek, 't welk den ondernemer zoo krachtig heeft gesteund. Met de trein van 8.41, arriveerde he den morgen de Commissaris des Konings van N. Holland in Schagen ten einde een bezoek aan Callantsoog te brengen. Naar wij met ze kerheid vernemen staat dit bezoek in ver band met een door den heer Préviniaire ie graven kanaal dat Callantsoog in verband met het N. Hollandsch kanaal zal brengen. ZEd. was vergezeld door een der leden van de ge deputeerde staten en een inginieur v.d. water staat. Ongeveer 2 jaren geleden werd alhier eene vereeniging tot veredeling van het rund vee opgericht. Hoewel zij aanvankelijk met financieele moeielijkheden te kampen had en het benoodigde kapitaal, f 1500, slechts niet behulp van particulieren was bijeen te brengen, verkeert zij thans reeds in een alleszins bloeien- den toestand. Van hare vijf stieren dingen thans 2 naar de eer van door Hollands Noor derkwartier gestationneerd te worden. De ver eeniging kon, buiten den aankoop van 3 schoone beesten, dit jaar den aandeelhouders 5°/0 uitkeeren. De vrouw uit Oosterwolde (Doornspijk), die bekend moet hebben haar man door ver gift van het leven te hebben beroofd, is door de justitie ter beschikking van de .Rechtbank te Zwolle overgebracht. De verdenking, welke op haar rust,|luidt, dat zij met haar man, diaken der gemeente, naar Kampen gereisd zijnde, in een apotheek vergift kocht en haar naam teekeude, terwijl de echtgenoot de zaken van zijn kerkeraad afdeed, 's Avonds moet zij hem vergift hebben toegediend in de brij, des morgens in de koffie en, terwijl de dokter reeds ontboden was, nog een keer, waarna hij bezweek. De huisvrouw van C. Zanen Czn., touwslagersknecht bij den heer A. Oskam te Ammerstol, beviel Zondagavond jl. a'an een gezond kind van het vrouwelijk geslacht, maar zonder armen. Aan de eene zijde is slechts een klein uitwas ter lengte en dikte van een halven vinger, 't Kind is voor belangstellenden gratis ter bezichtiging. Men meldt, dat de Transvaalsche depu tatie reeds in het laatst van de volgende week uit Engeland te 's-Hage kan verwacht worden. Een Rijnschipper te Amsterdam, die vermoedelijk geen couranten leest en evenmin Faassen s tooneelstuk Hunnes gezien schijnt te hebben, werd dezer dagen, naar het Geïll. Pol. Nieuws bericht, door een „kwartjesvin der aangesproken, en ging met hem een tap perij in de Binnen- VVieringcrstraat binnen oiu het gevondene te verteren. Hier vonden zij drie personen bezig niet kaart te spelen. Een hunner wedde dat de schipper geen tweehonderd gulden, ja zelfs geen honderd bij zich, nog zelfs aan boord had.

Schager Courant | 1884 | | pagina 2