SS i n nenlan rtsch N i ei nes. SS iiiti nlandseh Nieuws. Gemengd Nieuws. Schagen. Zij, die uit de opvoering van «Fedora", het Tooneelgezelschap onder directie van den heer Van Lier, naar waarde leerden schatten, zullen zeker met genoegen vernemen dat b.g. gezelschap tijdens de kermisweek alhier, in de schouwburgzaal van den heer Kos, 4 voorstellingen zal geven. De derde uitvoering van het zanggezel schap Amicitia te Kolhorn, bestaande uit veer tien nummers, zal plaats hebben op Zondag den 16en Maart a.s. Uit Birsingerhorn vernemen wij dat de Heer Rampe, hoofd der school aldaar, primo Augustus den dag hoopt te herdenken waarop hij voor 40 jaren zijne werkkring opende. Uit enkele gegevens blijkt dat men niec van plan is genoemden datum ongemerkt voorbij te laten gaan. Dezer dagen is aan den Maasdijk onder Naaldwijk geboren een big of, zoo men wil, twee van beider geslacht, voorzien van één kop, drie ooren en drie neusgaten, twee voor en vier achterpooten en twee pooten op het achterste gedeelte van den rug, beuevens twee staarten. In April zal Amsterdam weder bezocht worden door de Koningin van Zweden en den Kroonprins van dat land, beiden om zich onder behandeling van Dr. Mezger te stellen. De persoon, die zich te Dordrecht bij de ingezetenen aanmeldde, om in zijne qualiteit als agent der Ned. Bank, de bankbiljetten te bezichtigen, ten einde te onderzoeken of er valschen onder waren, is onverrichterzake nog dienzelfden avond naar Rotterdam vertrokken. De man is tusschen de 40 en 50 jaar, draagt een grijzen baard en is net gekleed met hoogen hoed. Ten einde vertrouwen te winnen, geeft hij visitekaartjes af van verschillende voorname personen, onder wier naam hij zich aanmeldt. Waarschijnlijk is zijn doel bankbiljetten te stelen of goeden ongemeikt in valschen te verwisselen. Men schrijft ons het volgende: Ongelooflijk en toch waar is het, dat den 19den Februari j.1. een telegram aan Z. M den Koning geweigerd is door een der amb tenaren der telegrafie aan het station Scheemda, omdat de naam der straat en het nommer van het huis, waarin Z. M. de Koning woont, er niet in vermeld stond. Pr. Gr. Cl. Een Garijper heeft op de mark te Leeu warden twee hennen verkocht voor f 25. De kooper zond ze naar een tentoonstelling, waar zij met den eersten prijs (f 200) bekroond werden. De prachtexemplaren bevinden zich nu op de tentoonstelling te Nizza. Door B. en W. van Zaandam is tot opzich ter bij de gemeente-werken benoemd, op een jaarwedde van f 000, de heer J. C. Franken Jz. aldaar. Op het 3 tal kwamen mede voor de heeren2 A. A. Kéneiis dr. te Alkmaar en 3. W. Slaterus te Utrecht. IS iet minder dan 115 sollicitanten hadden zich voor deze betrekking aangemeld. De oudekleerenkooper Izak van K. trok j.1. Zondag te Amsterdam door de YVijngaard- steeg, eene der meest verdachte buurteu, met luider stemme zijn beroep aankondigende Hij werd door eene aldaar wonende vrouw binnen geroepen, om eenige kleedingstukken te ver handelen. Nauwelijks bij haar binnen getreden, wierp zij de deur achter zich dicht en wist den koopman zijne welgevulde portemonnaie afhandig te maken. Tusschen de diefegge en den koopman, die een houten been heeft, waardoor hij zeer spoedig van de been geraakte, ontstond daarop eene geweldige worsteling, waaraan werd deelgenomen door het zoontje dezer vrouw, een nog geen zesjarigen knaap, die er duchtig met een tang op lossloeg. Te midden van dit bedrijf trad op het angstge schreeuw van den koopman een pohtie-agent binnen, die aan de worsteling een einde maakte, en. met de toedracht der zaak in kennis ge steld, de diefegge, welke in het bezit was van de gestolen portemonnaie, naar het naastbij- gelegen commissariaat van politie overbracht. In een onzer groote steden moet onlangs, zegt de Prov. N6r., het volgende voorgevallen zijnTwee opkoopers van antiquiteiten wisten dat een weduwe op een oude kast twee fraaie Saksisch-porseleinen pullen had staan. Op ze keren dag ging het tweetal haar opzoeken en zeiden de kast zeer antiek te vinden. Ofschoon dit meubel geen f 10 waard was, bood men de weduwe _er f 70 voor. Zij nam het bod ter stond aan. „Nu heb je heel veel geld voor je kast, moedertje," zei een der mannen«mij dunkt nu moest je die oude pullen meteen maar verkoopen. Ze hooren zoo bij die kast. Wel zijn ze weinig waard, maar ik geef toch tien gulden voor het stelletje." Het vrouwtje, gelukkig met de opbrengst der oude kast, stemde toe. wHier moedertje," sprak een der kcopers, en legde vier rijksdaalders neer, „je kent ons niet en daar wij eerst de pulletjes maar mee nemen, zullen wij die al vast betalen. «Aanstonds nemen wij de kast mee, maar gaan eerst een kar halen." 't Vrouwtje nam de tien gulden op, terwijl de oudheidkoopers zich met het porselein verwijderden. De kast hebben zij echter nog altijd niet afgehaald. Naar uit de residentie aan het L. D. wordt gemeld, vordert de instructie in de Leidsche vergiftigingszaak zeer spoedig en kan men nog vóór de jaarlijksche vacautie van het gerechtshof dit sensatie-proces verwachten. Men schrijft ons uit Amsterdam: Lij de vele, soms treffende voorbeelden van trouw en gehechtheid van een hond, moge het volgende feit een meldenswaardige plaats in nemen: Bij een mijner vrienden alhier had men voor het eenige kind, een meisje van omstreeks twee jaren, een hondje gekregen. Beiden waren spoedig goede vrienden, speelden en dartelden met elkander en het meisje zou nimmer iets in den mond hebben gestoken, zonder er haren vriend een deel van te hebben gegeven. Zoo dra zijne vriendin in de wieg ter ruste werd gelegd, vlijde hij zich, als een trouwe wachter, op het wiegekleed neer, en nauwelijks ont waakte het kind, of hij sprong uit de wieg, stak zijn kop onder het wiegekleed en lekte en liefkoosde zijne vriendin op allerlei wijzen. Maar het kind werd ernstig ziek en nadat de ouders uitgeput waren van het nachtwaken, kwam eene vriendin hen voor een nacht ver vangen. Dat was echter buiten den hond ge rekend, want deze verliet gren oogenblik de wieg en stond, zoodra de waakster de patiënt wilde helpen, geweldig tegen haar op, zoodat men ten laatste genoodzaakt was het trouwe dier uit de woning te verwijderen waaruit ook kort daarna zijne ontslapene vriendin graf waarts werd gedragen. Sedert kwam hij weer in de woning, maar hij vond er zijne vriendin niet terug, rusteloos liep hij al snuffelende en ruikende het gansche huis door en dan liet hij, na lange vruchtelooze pogingen, een kla gend gejank hooren. Het speelgoed en sommige kleedingstukken van zijne vriendin lekte hij kwispelstaartende, Dezer dagen beviel de echt- genoote andermaal van een kind, en de oude wieg was natuurlijk voor den nieuwen wereld burger als slaapplaats aangewezen. De hond bemerkte echter al spoedig dat deze zijne ver loren vriendin niet was; hij werd zichtbaar jaloersch op den zuigeling, dien hij slechts brommende de plaats van zijne vriendin zag innemen. De huisgenooten maakten zich onge rust en hoezeer met leedwezen, zagen zij zich genoodzaakt zich voor goed van den trouwen hond te ontdoen. Wat eene beschamende les voor zoovele met rede begaafde menschen; 't was bij den hond toch immers slechts instinctUlr. DLld. ITALIË- Te Florence is een proces aanhangig, dat in de groote wereld veel opzien wekt. De senator Casalis, profeet van Turijn, beschul digt den senator Corte, oud-generaal en pre fect van Florence, van een buitenlandschen bankier geld ontvangen te hebben, voor het laten ontsnappen van een Amerikaan, die van valschheid in geschriften beschuldigd was en wiens medeplichtigen thans voor het hof van assises te Turijn terecht staan. De senator Corte heeft hiertegen in de Nazione door mid del van ingezonden stukken geprotesteerd en noemt op zijn beurt Casalis een leugenaar, lasteraar, enz. enz. Tevens wenscht hij, dat de rechtbank de zaak zoo spoedig mogelijk in behandeling zal nemen en hem zal ver- oordeelen, zoo er grond voor bestaat, doch in geval, dat zijn onschuld aan het licht zal komen, waaraan hij niet twijfelt, wenscht hij in zijn eer hersteld, schadeloos gesteld en ge wroken te worden. EG-TPTE- Volgens bericht aa i de hmes heeft de aankomst van generaal Cordon te Khartoem aldaar groote geestdrift, verwekt. Duizend Soedaneezen verdrongen zich om zijne hande en voeten te kussen en noemden hem Sulta van Soedan. Hij hield een toespraak tot he volk en zeide: «Ik kom zonder soldaten, maa met God aan mijne zijde, om de rampen val Soedan te herstellen. Ik wil geen ander wa pen gebruiken dan de rechtvaardigheid, ei er zullen geen Bashi-Bazoeks meer zijn." «Sedert zijne komst" zegt de berichtgeve- verder, «is de stemming van het volk hie zóó volkomen veranderd, dat er geen beducht heid meer voor wanorde in de stad is. Ile volk verklaart, dat het meer gekregen heef dan de Mahdi ooit zou kunnen geven. Gordor zendt thans in alle richtingen proclomatiën. Zoo groot is de invloed van één man, dat fer geen vrees meer voor het garnizoen of de bevolking van Khartoem bestaat." Gordon heeft met betrekking tot den sla venhandel gezegd: «Ik wensch u geluk en rust te hergeven. Ik weet, dat gij zeer ver stoord zijt over de afschaffing van den slaven handel, welke bij de conventie op zware straffen verboden is. Ik heb besloten dien' handel te vergunnen, en heb aan de openbare omroepers gelast, dit bekend te maken, opdat niemand daarvan onkundig zij. Ieder, die dienstboden bezit, mag hen als zijn eigendom beschouwen en verkoopen". De gisteren gehouden conferentie tus schen de Transvaalsche gedelegeerden en lord Derby, heeft anderhalf uur geduurd. Het scheen echter, dat de gedelegeerden niet ingenomen waren met het voorstel van lord Derby betref fende de vermindering der schuld. Donderdag komen zij weder met den minister bijeen en het teekenen der conventie zal vermoedelijk Maandag of Dinsdag plaats hebben. Op verzoek van den heer Baring heeft de Engelsche regeering besloten het Engelsche bezettingsleger in Egypte te versterken. Een bataljon infanterie en een batterij zijn heden te Malta scheep gegaanterw ijl nog een bataljon infanterie uit Gibraltar zal volgen. Uit Soeakim bericht men, dat tweehonderd man der bezetting van Tokar een uitval hebben gedaan. Zij hebben den vijand aange tast, verscheidene vijanden gedood of gekwetst en een hoeveelheid vee en kameelen buit gemaakt. De geestdrift door de aankomst van generaal Gordon te Khartoem onder de bevol king veroorzaakt, duurt steeds voort. Des avonds was de stad verlicht en werd door de negerbevolking vuurwerk afgestoken. Met kolonel Stevvart, Coëtlogon-pacha en den Engelschen consul bezocht hij de gevange nissen, waar 200 menschen, in ketenen geklon ken, waren opgesloten. Hij zorgde voor eene betere behandeling en nam maatregelen om de zaak dier gevangenen zoo spoedig mogelijk te onderzoeken en, indien hunne onschuld blijkt (wat waarschijnlijk met velen het geval zal zijn), hen in vrijheid te stellen. Zijn p'an is om Soedan te doen ontruimen, zonder opnieuw bloed te plengen, en zoowel Egyptenaren en Europeanen stellen in hein het grootste vertrouwen. Twee regimenten Engelsche infanterie zul len naar Assoean gaan, met tweè Egyptische bataljons, onder aanvoering van Engelsche officieren. li. N. At,ü.xanürie, 21 Februari Bulwer, Ste- wart en andere Engelsche officieren zijn heden aan boord van de Helicon hier aangekomen en in den namiddag per sneltrein naar Suez vertrokken. Morgm zullen zij zich per stoom boot naar Soeakim begeven. Naar men ver zekert, zal Gordon den Mahdi tegemoet gaan. AMERIKA. Het water in Cincinnati (Amerika) is nog steeds wassende. Ook buiten dit gebied is de toestand verergerd. De berichten, die uit de geteisterde streken komen, zijn hard- verscheurend -New-york, 21 Februari. De windhoos van Maandagnacht heeft in het Zuiden verschrik kelijke verwoestingen veroorzaakt. Geheele dis tricten zijn verwoest; eenige kleine steden zijn puinhoopenvele menschen werden gedood door instortende huizen, de gevonden lijken waren vreeselijk verminkt. De Sun schat het aantal slachtoffers op 300 a 400 en de vernielde huizen op 5000. Het volgende voorbeeld wordt aangehaald ab ecu bewijs dat vivisectie goede diensten kan

Schager Courant | 1884 | | pagina 2