Binnenlandsch Nieuws. /iuitenlandsch Nieuws. EGYPTE Gemengd Nieuws. uitdrijft. Uithuizigheid is onder zekere omstan digheden een ondeugd, maar waar die strekt om kunstgenot te smaken houdt ze op een ondeugd te zijn. Het kan niet worden ont kend dat tegenwoordig veel gedaan wordt, om den kunstzin bij het volk aan te kweeken en het tooneel bekleedt in deze eene voorname plaats. Van hoe geheel ander gehalte zijn de t ikken thans dan ettelijke jaren geleden; maar ook het vak van tooneelspeler, al is het nog niet geheel tot zijn recht gekomen, is toch reeds veel meer in aanzien, en wordt dan ook veel beter betaald. Een vijfentwintig, dertig jaar geleden, werd een eerste emplooi in een goeden schouwburg betaald met f 600 's jaars en thans genieten onze eerste acteurs en actrices salarissen van vijfduizend, tot tienduizend gul den 's jaars Dit is een enorm verschil, ofschoon ik moet erkennen dat men nu niet juist tien maal beter speelt dan toen Maar we zijn onwillekeurig op het toorieer verdwaald, en ik hoop maar dat ge het mij niet euvel zult duiden. Of er dan niets anders Ie bespreken viel? Er is stoffe te over, en ik zou er dan ook wel een courant mee kunnen vullen. Maar niet alles wat er hier gebeurt, kan u belang inboezemen. Laat mij de pole miek afbreken om met feiten te beginnen. Dan moet ik in de eerste plaats wijzen op de groote mate vanwispelturigheid of wel van iets anders van ons gemeentebestuur. Eens menschen verstand staat er bij stil. De omni bus-maatschappij geniet hier vele voordeelen; om haar bijpaarden te besparen worden brug gen verlaagd;ten haren pleiziere worden grachten gedempt, kaden verbreed enz. Een jaar of acht geleden werd o.a. de sluis (de Amsterdammers geven dezen naam aan een steenen brug met eeu of meer gewelfde bogen) werd de sluis over de Ileerengracht bij de Utrechtsche straat verlaagd, opdat de tram er gemakkelijker over heen zou kunnen rijden. De klachten vanwege do scheepvaart werden eenvoudig in den wind geslagen. En wat doet men nu? Men gaat de brug weer verhoor/enEen treurig gevolg van de verminking, welke sommige gedeelten onzer stad ondergaan door al het dempen en plempen en verlagen,is wel het vertrek van den beroemden dokter Metzger, den wrijf dokter. Ook zijn huis, een prachtige villa, aan den voet van de lloogen sluis gelegen, kan ten gevolge van deze ver laging van deze slechts dooreen trapje bereikt worden. De bewoner eischte schavergoeding of herstel van gemeentewege; maar toen men hem dit niet spoedig gaf ot talmde met een duidelijk antwoord, besloot Dr. M. onze stad, die zooveel verplichting aan hem heeft, met terwoon te verlaten. En nu zal een breede stroom van patiënten, onder welke vele gekroon de hoofden, den bekwamen geneeskundige vol gen naar den Ilaag, dat voortaan de eer en het voordeel zal hebben hem onder zijne bur gers te tellen. Alen ziet hier soms vreemde dingen gebeuren Schagen. Tot aanvulling van het in ons vorig nummer geplaatste bericht over het gvnmastiek-feest op 16 Maart e.k, diene het volgende Nadat aan de verschillende vereenigingen den eerewijn aangeboden is, zullen de gym nasten te 3' 3 ure in kostuum, met ontrolde banieren, en voorafgegaan door een muziek korps, in optocht door Schagen trekken. Deze eerste Afd. van het programma wordt niet een feestmaaltijd gesloten, 's Avonds ver- eenigen de lurners zich in de versierde zalen van het Noord-liollandsch Koffiehuis. Het Programma van do uitvoering belooft rijk aan afwisseling te worden. Wij brengen onze vol gelingen van vader Jahn reeds nu onzen heil- groet. Moge het frank en het vrij en het vroom en het vroed, der gymnasten nog eenmaal door geheel de Nederlandsche jongelingschap worden aangeheven. Mogen Schagen's burgers in 't bizonder doordrongen worden vau het nut, 't welk een goede beoefening van de gymnastiek kan od- leveren. 1 Alleen in een gezond lichaam woont een gezonde ziel. Zaterdag had te 's-Hage eene „sociaal democratische begrafenis plaats. Tal van mannen, vrouwen en meisjes uit den werken den stand sloten zich, met eene roode insimie op de borst, aan een lijkstoet aan en bege leidden dien tot het kerkhof, waar een menige rouwkransen met roode en zwarte linten een zelfs met vuurroode tulpen doorstoken,een ander van gele roozen, op het graf werd be legd. Deze hulde gold de echtgenoote van den heer E. Domela Nieuwenhuis. Omtrent den diefstal in het postkantoor te Breda vernemen wij, dat de deur van de brandkast des morgens open gevonden werd, zonder dat eenige beschadiging was waar te nemen. De ontvreemde som wordt op ongeveer f125.000 geraamd. De vermoedelijke dader is in hechtenis genomen, doch daar deze niet wel bij het hoofd is, veronderstelt men, dat hij slechts het werktuig van anderen is geweest. Dat bij het bekend worden van het feit in de stad eene groote opschudding ontstond, is licht te begrijpen. Aangaande den grooten diefstal in het postkantoor te Breda kunnen nog geen nadere bijzonderheden worden medegedeeld Een feit is het, dat er 36 aangeteekende brieven met aanzienlijke bedragen in geldswaarde en effecten zijn ontvreemd, doch de juiste waarde is nog niet bekend. Ook zijn reeds een paar personen aangehouden en aan een gerechtelijk onder zoek ^onderworpen, doch weder vrijgelaten. Het is een duistere, treurige geschiedenis, te meer daar nergens eenig spoor van inbraak is te ontdekken. De diefstal moet tusschen half- twaalf 's avonds en vier uren 's morgens heb ben plaats gehad, en wel door een persoon of personen, goed met de localiteit bekend. Verder melde men nog, dat aan geldswaardige papieren een som van ruim tien duizend gul den en aan bankpapier ongeveer zeventien duizend gulden ontvreemd is. Onder deze gelden waren vele halfjarige stortingen van de cadetten der K. M A., waarvoor 1 Maart de vervaltijd is. Waarschijnlijk zal dit den dief of dieven bekend zijn geweest. Te Amsterdam heeft zich eene commis sie gevestigd, om de nagedachtenis van Prins Henderik op waardige wijze in eere te houden. Zij willen op een der schoonste gedeelten van de schilderachtig gelegen Prins Henderik-kade in het midden van het aldaar aangelegde plantsoen, tegenover het centraal-station, zijn bronzen borstbeeld op granieten voetstuk doen verrijzen, het gelaat gekeerd naar het IJ waar wekelijks een stoomschip der Maatschap pij „Nederland" haren grondlegger een vlag- gesaluut zal toewuiven; waar dagelijks duizen den dezen weldoener des vaderlands een eer biedigen groet zullen wijden; waarbij de eerste lentezon de moeder haar spelende kleinen zal vertellen van deze vorstelijken volksvriend wiens hand inzonderheid voor Amsterdams bloei zoo veel tot stand hóeft gebracht. Zij vraagt voor dit bescheiden, maar kunstvol gedenkteeken bijdragen, die ingewacht worden bij den pen ningmeester, den heer A. W. van Eeghen (Amstel 343.) Nadat de buren in de woning van de Wed. 11. in de Hofstraat te Kampen meerma len 's nachts [gekerm hadden gehoord, beslo ten twee mannen met een politieagent de zaak te onderzoeken, toen men opnieuw geklop en gekerm had vernomen. Eerst beproefden zij achter de woning over de schutting gehoor te krijgen, maar toen dit niet hielp, zetten zij hun ontdekkingstocht voort en vonden op een van buiten gesloten privé bij de woning van de Wed. R. een doofstom meisje zonder kleeren aan 't lijf en trillende van angst en koude. Het bleek een kleindochter te zijn van vrouw v. d. W. en omdat het kind ouderloos was, te zijn besteed bij de Wed. R. De poli tie heeft de zaak in handen. Te Oostermeer (gem. Tiet.jerksteradeel) heeft eene koe van den koopman W. Atsma 4 levende jongen ter wereld gebracht. Men heeft een afzonderlijken stal voor de moeder gereed gemaakt, waarin zij zich met hare jongen vrij kan bewegen. De tegenwoordige eigenaar kocht het beest in het vorige jaar van den landbouwer B. van der Brug, te Open,de, bij wien zich het zeldzame geval voordeed, dat hij van dezelfde koe 6 doode kalveren ineens ontving. Naar wij vernemen zal de Heer IJ. Komen te inkel, den 15 Maart a. s. zijn 25-jarig Burgemeesterschap vieren. engel AIT EL Londen, 2 Maart. Officiëele depêche. Tokar u erd gisteren zonder gevecht overgegeven De opstandelingen in het garnizoen namen de- voorwaarden van generaal Graham aan, die niet al zijne troepen de stad binnentrok. Londen, 3 Maart. Een telegram van generaal Graham, de overgave van Tokar be richtende, zegt, dat het Egyptische garnizoen der stad zich den 16 Februari aan de opstau. delingen heeft overgegeven. Deze laats ten heb', ben de bewoners zeer onderdrukt, zoodat dezetl de konist der Engelschen met groote vreugde begroeten. De opstandelingen die in de s°tad waren, weken naar het gebergte. Londen, 3 Maart. Uit Soeakim wordt van gisteren getelegrafeerd: Osman Digna is ge. kampeerd 8 mijlen van Soeakim, waar een nieuw gevecht wordt verwacht, zoodra de En- gelsche troepen van Tokar terugkomen. Londen 3 Maart. De Times verneemt, dat het gouvernement aan generaal Graham het bevel heeft gezonden, Tokar onmiddellijk te ontruimen en maatregelen te nemen voor den terugkeer der troepen naar Engeland en Egypte. De politie heeft twee personen, vermoe delijk Amerikanen, op het spoor, die de helsche machines onder de gedeponeerde bagage aan de stations van de Victoria-, Charing Cross-, Paddington- en Ludgate Ilill spoorwegen heb- ben achtergelaten. DUITSOHL A-JSTID Berlijn, 3 Maart. Volgens de hierloo- pende geruchten zal de kroonprins zich binnen kort naar Petersburg begeven om een bezoek aan den keizer van Rusland te brengen. De slag bij El-Teb tusschen de Engel- sche troepen onder bevel van generaal Graham en de opstandelingen, welke sedert vijf of zes dagen reeds verwacht werd, heeft plaats gehad, en is zeer ten voordeele der Engelschen uitgevallen. Generaal Graham seint hieromtrent zelf uit Soeakim, dat de Engelschelfkrijgsmacht, bestaande uit 3000 man infanterie, 750 rui ters, zes mitrailleuses en acht kanonnen van klein kaliber, Zaterdagmorgen oprukten en de rebellen aantrof te Teb, waar zij zieli met Krupp-kanonnen verschanst hadden. „Ik liet een beweging in de rechterflank uitvoeren, (zegt de generaal verder), tastte den. vijand van achteren aan, nam de versterkingen stormenderhand, en maakte vier Krupp-ka nonnen en twee of drie andere stukken, benevens eene groote hoeveelheid ammunitie buit. Het gevecht duurde drie uren. De vijand bood een hardnekkigen en wanhopi- den tegenstand. Zijne macht wordt op 10,000 man geschat en zijne verliezen zijn zeer groot. Negenhonderd lijken werden achter de verschansingen gevonden, ongerekend de operatiën der cavallerie. Ons verlies is 28 dooden (twee man ontbreken) en 142 gewon den." De généraal voegt er bij, dat hij door tus- schenkomst der gevangenen den kommandant van Tokar heeft opgeëischt, om zich den vol genden dag over te geven, onder herhaling der Vrijdag gestelde voorwaarden. Onder de ernstige gekwetste officieren be vinden zich Baker pacha, kolonel Burnaby en kolonel Barrow. Vijftien anderen zijn licht gewond. Konstantinopel, 2 Maart. De Cretensers heb ben aan den Sultan getelegrafeerd, dat zij geen Muzelmanschen gouverneur zullen erkennen. Tegelijkertijd hebben zij aan de ambassadeurs der zes mogendheden en aan den vertegenwoor diger van Griekenland telegrafisch hunne bemid deling bij de Porte gevraagd. De irade, waarbij Hali Rifaat tot gouverneur is benoemd, is nog niet afgekondigd. Ook de Engelsche consul op Creta heeft aan Lord Dnfferin geseind, dat de Cretensers zich niet zullen schikken in de benoeming van een Mahommedaansche gouverneur, wiens benoe ming outlusten zou tengevolge hebben. In het Album der Natuur deelt de heer Logeman bijzonderheden mede over een reus achtig magneto-electrisch werktuig, hoogst waar* schijiiIijk het grootste en krachtigste, dat thans bestaat, en vervaardigd in de fabriek van A. Metitens te Parijs, die zich inden laatsten '>.r speciaal heeft toegelegd op het maken van mag' neto's voor kunstlichten. Bedoeld instiume'1' draagt 120 hoefmagnelen elk van 8 lamelle'1! te zamen 324o kilogram wegende, en een draag' kracht vertegenwoordigend van 18000 kg ml 1 groepen van 10 werken deze opia Pacinoltiringe'1! die gezamenlijk door een stoommachine van 4 j paardenkracht voor hun polen met groote siW heid worden rondoewogen, Zoo geeft het wei tuig etn stroom, die in één electrische lamp v*" behoorlijke afmetingen een licht moet v00rl'"netia gen van 60,00 Garcels, of 43°»0ü0 kaatst?11.

Schager Courant | 1884 | | pagina 2