Ao. 1SS4. 2Sstc Jaargans. v. i ~:a ALGE M E E V A D V E li T E X T E Kieu W S- L A-K B O E W S L i^TvOL^ Politie. .5. W IAKiX, Laan, Wijk D, No. 5. I Dit blad verschijnt tweemaal per week Woens dag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden Actcertcntièn in hel. eerstuitkomend nummer geplaatst. Tnqezovden stukken eén dag vroeger. G ent een e Sc ft ngc/i. Bekendmakingen, Ter Secretarie dezer gemeente zijn inlichtingen to bekomen omtrent een op Donderdag den 3en dozor alhier opgevangen DONKER BRUINEN HOND. önjlci'Wij^. Burgemeester en Wethouders van Schagen1, brengen ter kennis van do ingezetenen: 1. dat het toelaten van nieuwe leerlingen, op de openbare lagere sehool aldaar, zal geschieden op den eersten Mei a.s. en alsdan kunnen worden toe gelaten de kindoren, geboren in het jaar 1878. 2. dat do ouders, die hunne kinderon wenschen toe gelaten te zien, daarvan tan het hoofd der school, de Heer Kloeke, kennis moeten geven, vóór don lo dezer, met overlegging van geboorte- en vaccine be wijzen der nieuwo leerlingen; 3. -dat verzoeken om kosteloos onderwijs voor de niouwo leerlingen, moeten worden gedaan ter gemeente secretarie, voor den 20 dezer. Schagen den 8 April 1884. Burgeineostor en Wethouders voornoemd. G. LANGENBERG, de Socretaris, DENIJS. TC K Yi 1ST T R. Burgemeester en Wethouders van Schagen, hrongen tor algomeene kennis, dat de Raad heett besloten, dat de kennis in do/.o gemeente zal plaats hebben on inval len op Zondag don 22on Juni a. s. des namiddags ten 4 nre, om te eindigen op Zondag den 29en daaraan volgende. Schagen, 11 April 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG, de Secretaris, DENIJS. burgemeester en Wethouders van Scharren, brengen tor algemeeno kennis, dat de Raad dier gemeente het voornemen heeft, aan den openbaren dienst te ont trekken, p. m. 13 vierk. Meters gronde, deel uitmaken de van de Kadastraal in Sectie A. ongenummerd be- konde wegen, en grenzende aan het perceel in^ die sectie bekend onder nummer (148, aan het Hoog". Bezwaren tegen dit voo nemen kunnen schriftelijk ter gemeente-secretarie worden ingebracht tot 011 met 22 dozor. Schagen, den 15 April 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG, de Secretaris, DENIJS. Historische Jtoman van Ferdinand Sc/nfkorn. Uit het Duitsch. (30). NEGENTIENDE HOOFDSTUK. Een Bruiloftsfeest. Do menigte had verrast en verbaasd geluisterd naar deze openbaringen en verkeerde te veel in een staat van zinsbegoocheling om de ware toedracht der zaak Ie herkennen, en nam daarom de noodleugen voor waarheid aan; mannen en vrouwen gevoelden zich gestreeld door de godachten alleen, dat een Magyaarscho jonkvrouw, de vrouw zou kunnen worden van een Rumeniër, en zoo veranderde de algemeene toorn in luid gejubel. Doch Roman en lllona, die er niet in de verste verte aan gedacht hadden, aan hun woord te zullen worden gehouden, waren des te meer verslagen. Intusschen viel er niet te denken aan eene weigering, en Ros- munda verlichtte nu ook weder bun besluit, terwijl zjj in hare blijdschap over de gelukte redding Donatu bij de hand greep en hem toeriep: wanneer mijne meesteres getrouwd wordt, dan zal ook ik yrouw worden,' welke woorden een herhaald gejubel ver oorzaakten. aggelend verhief zich de Pope, docb werd dadelijk door twee kraehiige mannen op de schouders genomen, waarop zich de gehcele menigte naar de naburige dorpskerk begaf, terwijl men het bruidspaar in hun nndden nam en onder gelach, geschreeuw en grappen makerij voort trok. Het was een vreeselijke bruilofstoet. De wankelende bruid, de zwijgende bruidegom, omringd door zinne- looze vrouwen en ruwe gezellen, die onheilspellend de pc "spai.ee zwier den, dat alles beschenen door de de uitvoering UITGEVER: T TD SCHAGEN, innen fa ntlseh jM ietnes Maandag II. 2e Paaschdag had alhier in het Noord- Hollandsch Koffiehuis de openbare uitvoering plaats van de Rederijkerskamer „de Roos". Door haar werden opgevoerd de Kleinzoon en de Sleutel van de Secretaire. liet eerste stuk is zuiver een juweeltje op het gebied van tooneel-letterkunde. Het werd door de spelers inderdaad op verdienstelijke wijze opgevoerd. Vooral de hoofdpersonen: de blinde groot moeder en haar kleinzoon kweten zich uitstekend van hun taak en toonden met hart en ziel bij hun spel te zijn. Het ensemble-spel in Jit stuk was goed, voor al verdient ten dien opzichte de oude huisknecht een woord van lof. Met genoegen zagen wij dat men alle krachten had ingespannen ten opzichte van decoratief eri requisiten. Kortom alles werkte mede om te doen welslagen. Het stuk do Sleutel van de Secretaire was daarentegen van tegenovergestelden aard. Het was een blijspel, dat op komiesche wijze ons een huiselijk tafereel te zien gaf, hetwelk door de grappige wijze van inklceding daarom nog geenszins de goede strekking verloor. Allen vertoonders vertolkten hunne rollen goed, waren vrij en los in hun spel, en als er door de hoorders uitdrukkingen worden gebezigd als: „nu, waarom luistert die doove sukkel niet beter", „kijk die leelijke heks eens aan" daar heb je die heks weer" „Kaatje is ook niet voor de poes" of „wel wat heeft die neef een echt verloopen uiterlijk! dan mag men zeker wel veronderstellen en aannemen dat het publiek ook ruimschoots tevreden is, te meer nog als onophoudelijk het schatergelach door de zaal weerklinkt. Niet ongepast vinden wij het hierbij een woord van lof toe te brengen aan den heer G., roode vlammen, die begterig het ouderlijk huis der bruid verteerden dat was waarlijk een bruiloftsstoet van ontk'hende slaven! Ongeveer een uur later bevond zich Iilona in do- zelfde armoedige huf, die Hosmunda en hare ouders eens bewoond hadden, waarheen de jonge „vrouw" na landelijk gebruik door de vrouwen was geleid geworden. De kamer der jonge vrouw was een kaal vertrek, waarin zich een ruw getimmerde tafel, twee wanke lende stoelen en een wormstekerig veldbed bevonden. Op het laatste lag lllona uitgestrekt, verslagen, uitge put, verdoofd en koortsachtig, door de vreeselijko gebeurtenissen van de laatste uren. Rosmunda was het langst bij haar gebleven en had zich eerst verwijderd, toen zij hare geliefde meesteres eenigermate bedaard waande. Met de woorden: „Wees getroost meesteres, het zal zich nog wel alles ten goede keeren," was de trouwe dienstmaagd heengegaan om als een gelukkige vrouw, den geliefden echtgenoot gelukkig te maken. Wat wist ook het Rumeensche meisje van den orkaan, die er woedde in de borst van de Magyaarsche maagd! lllona had nooit alles geloofd, wat men voor kwaads sprak van het Rumeensche volk, en nu was zij in het7eltde uur, waarin zij op zulk eene onbarmhartige wijze had kennis gemaakt met de hartstochten van het Rumeensche volk, de vrouw geworden van een Rumoriër! AA el maakte Roman eene uitzondering, dat erkende zg ten volle, doch hij was een Rumeniër en al had zij ook in eene opwelling van grootmoedigheid do smaad op zich geladen, de vrouw te h e e t e n van zulk een man, het te zyn,- dat verdrong haar trots nooit en nimmer. Aan toorn, schaamto en angst vervuld, luisterde de jonge vrouw met ingehouden adem naar het ge- ruisch van eiken tred, dat van buiten tot haar oor doordrong, en weder omklemde haar rechter baud Prijs per jaar ƒ3.Franco per post f 3.(i0. Afz>i](loi;lijke nummers O.Ua. Advertentiën van één tof vijf regels f 0 75, iedere regel meer f 0.15. Grootc letters wor den naar plaatsruimte berekend. regisseur der kamer. Immers dat de spelers zoo uitstekend ge grimeerd, het decoratief zoo goed gerang schikt en de requisiten zoo uitstekend in orde waren, is zijn werk, is het gevolg van zijne ervaring op dit pnrit en van zijn goeden ijver. De Roos bloeitDat zij blijve bloeien Last rot least, vermelden wij met. zekere voldoening dat de Harmonie, die ditmaal het programma ook weder aanvulde, dit 1111 zoo flink deed, dat wij haast zouden gaan gelooven, dat de harmonisten dien avond eens al hun best deden om hun waarden kapelmeester, die toen zijn geboortefeest herdacht, eens goed tevreden te doen zijnniet dat de harmonie bij andere gelegenheden minder zijn best zal doen, maar dit is zeker, dat de stukken die Maandagavond door haar werden uitgevoerd, netjes en flink werden afgespeeld. Met genoegen kunnen wij vermei den, dat ons Mannenkoor „Euterpe" aan-* staanden Zondag, 20 April, in het Noord Hol landsch Koffiehuis haar tweede winterconcert zal geven, doch in aansluiting op de soirée van 6 Januari 1.1. niet meer tegen een vast gestelde entrée, maar bij introductie. Het alsdan uit te voeren programma ia aldus vastgesteld: 1. De laatste Zwaluw, van H. Cantol. 2. Vertrouwen, van Fr. Abt.. 3. Proruetheus, van L v. Beethoven. Solo voor Viool. 4. Excelcior, van Richard Hol. 5. Hollands Glorie, van Richard IIol. 6. Bede, van fleinze. 7. Neêrlands Trouw, van P. J. Paeschen, Doet voor Teuor en Bariton. 8. Le réveil du Liou, van A. Ivontsky. Solo voor Viool 9. De Rots in Zee, van Richard Hol. 10. Carolientje, van August Schaeffer. Voorzeker een programma, dat den minnaars van zang en muziek een genotvollcn avond krampachtig den groep van don dolk. Nu kwamen er werkelijk schreden naar de door van haar kamer, en volgde er weldra een zacht kloppen op haar kamerdeur. lllona kon geen woord uitbrengen; en waartoe ook Durfde zij den echtgenoot den toegang weigeren, en wanneer zij het dee l, zou hij zich daaraan storen,, hij, een Rumeniër, zonder beschaviDg, zonder fijnge voeligheid? Wederom werd er geklopt, en toen er nog geen antwoord volgde, werd de deur eindelijk geopend, doch niet verder dan noodig was, om eenige halfluide uitgesproken woorden daar binnen ie doen verstaan. „Wees gerust, genadige jufvrouw!" hoorde zij Roman nu zeggen, „mijne lieden zijn eindelijk ge komen, de brand in het heerenhuis is gebluseht, de schurken zijn verjaagd, en gij kunt gerust en veilig slapen, want ik zelve zal hedennacht over u de wacht houden." Toen werd de deur weder gesloten, zij was a'leen on zonderling! Zij die zelve zooeven nog de toenadering1 van dezen man als eene bespotiingbeschouwde, gcvi ede nu haar gelaat gloeien van schaamte over de tiaar aange* dano ontnuchtering. Zij wildeliever sterven,dan de gevoL gen harer edelmoedigheid dulden, en nu werd zij niet eens begeerd, men deed vrijwillig afstand van haar' bezit, hij noemde haar, J uffrouw! Toch had Roman's geruststellende verzekering ook een weldadig gevolg; in het bewustzijn van veiligheid, ontsponden zich hare zenuwen, en tegelijk kon zij nis haar gemoed lucht geven in een tranenvloed, totdat eindelijk de zwaar beproefde, zacht gelijk een kind, insluimerde. WORDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1884 | | pagina 1