6 L do WAARD III. GEVRAAGD: cd k Omslrekcii PASSAGE GESTREMD. Wed. H. Beekman. 11111 z e 11 et (311 fabriek 0 Marktberichten. INGEZONDEN. Een Schoenmakersleerling, bij C. ULEEK. CHEMISCH BEREIDE VERF GliONE, Stoomkunstververij, Drukkerij, Chemische NVasscherij, van \V1 \kEL CoApeldoorn, KAMPEN ,n Chafing Cross Jat weldra failliet ging. Tusschen 1881 en 1882 speel Je hij den grooten beer, gaf Luculli.iansche diners maar verdween eindelijk weer zonder iemand te betalen Te Parijs werd bij lid van voirname «cercles" en leefde van valsch spelen Te Spa lichtte bij iemand voot 2000 p st. op en een Brusselaar voor 20.COO frs. Eindelijk in September 1883 leefde hij op grooten voet te Havre, waar bij onder den naam van baron Darneval eengrcot aantal goedgeloovige menschen oplichtte. De «baron" heeft zich nu weer eens verwijderd- De kunst om vuur te slikken, om de menschelijke huid tegen de hittegesmolten van me talen of van gloeiend ijzer te vrijwaren en om houten gebouwen tegen het vuur te beveiligen, schijnt van de vroegste eeuwen of beoefend te zijn geworden. Twee honderd jaren voor Chris tus geboorte stelde Eunes zich aan bet hoofd der opgestane slaven,door vuur en rook uit zij nen mond te blazen, en Barchochebas, de aan voerder der Joodsche opstandelingen ondet de regeering van 11 adrianes, gaf zich voor den Messias uit, op grond dat hij het vermogen be zat vlammen te spuwen. De priesteressen van Diana liepen ingdijks op gloeiende kolen. Io to65 brachten de monniken in de groote kerk van Angers een grijsaard als getuige voor, die de proef van het kokende water doorstond, terwijl de ketel heeter dan ooit gestookt werd. Sylla trachtte te vergeefs den houtrn toren door Archelaus gebouwd in brand te steken, Caesar kon dit evenmin, kortom, men kende in die tijden al: de temperende kracht van opgelosten aluin, van scheikundige inwrijvingen, de toe passing van het metaal van Darcet, dat reeds bij eetie matige warmte smelt, het aanbrengen van astbest-pleisters onder de voeten en nog zoo veel meer dat tegenwoordig reeds voor de tweede maal uitgevonden wordt. De vrotnv van een arbeider te Peize be zat een schaap, dat twee lammeren ter wereld bracht; 't moederschaap weid ziek en kon dair- door de lammetjes niet voldoende zogen, zoo-lat deze gebrek begonnen te lijden Nu ging trien bj de huren 0111 melk voor de kleinen te krij gen maar overal werd vruchteloos aangeklopt, zoodat de dierijes wel den hongerdood zouden hebben moeten sterven, indien niet de vrouw op het denkbeeld was gekomen, zelve ze te zogen. Hieraan werden de lammetjes zoo ge woon, dat, zoo de vrouw maar neerhurkte, ze dadelijk in vollen draf kwamen aanhuppelen en zoo natuur lijk zoogden. Een ongeval, dal nog hij uitstek gunstig is afgeloopen, heeft Zaterdag de stad Luik in opschudding gebracht. In den namiddag deden twaalf jonge lieden, zeven heeren en vijfdames, die tot de eerste tamiliën van Luik behoorden, een rijtoer te paard naar Chaudfontaine. Zij keerden tiaar Link terug, toen eensklaps het paard van een der jonge dames op hol ging in de richting van Chcnée- Verscheidene cavaliers volgden hel paard, in de hoop het te kunnen inhalen, doch op het oogenblik, dat zij het zon. den hereiken, werd een hunr.er door zijn paard op den grond geworpen, terwijl een ander, de broeder van mejuffrouw D wier paard op hol was, ook uit den zadel werd geworpen en ver schillende kneuzingen bekwam. Intusschen had liet paard van mej D die zich inet ongelooflijke behendigheid in den za del hield, den straatweg verlaten en een zijweg ingeslagen, die naar de rivier de Vesdre leidde. Op dezen weg bevonden zich twee kinderen, die ongetwijfeld door het woedende dier zo iden verpletterd zijn, wanneer de berijdster haar paard niet een sprong had doen maken, waardoor het over de hoofden der kinderen heenvloog zonder hen geraakt te hebben De weg eindigde met een hooge haag, die de rivier van den weg scheid de liet paard nam een spiong en kwam met de rijderes in liet water terecht. Gedurende eenige munuien werd mej. D. door hare kleedeien hoven water gehouden, doch wel dra verloor zij liet bewustzijn en werd naar de diepte meegesleept Intusschen was hulp toege sneld en een der heeren begaf zich onmiddel lijk te water- Doch ten gevolge van den snellen stroom bevond zij zich reeds i5o meters van de plaats, waar zij verdwenen was. Eenige oo°en- blikken later zag men hel rijkleed diijven en spoedig daarop vond men liet meisje. Buiten keunis werd zij naar een nabijgelegen huis ge bracht en na twintig minuten van buiten"ewo- ne krachtsinspanning 0111 de levensgeesten weder op te wekken, opende zij de oogen Den vol. genden dag kon zij weder naar haar eigen huis vervoerd worden. Hoe de aardappel vezel kan worden gebezigd tot het maken van knoapen, broches, enz Paul 1 liesshach, in Corow. hij Jelassen, heelt eeu pa tent bekomen voor zijne uitvinding. 0111 die bij liet maken van aardappelmeel achterblijvende vezelmassa aan te wenden tot het maken van alhrlei luxevoorwerpen. De vezel wordt ten dien einde in vaten of kuipen verzameld, en onder voordurende werking van roerenen mengen tot 7.Ö a8ogr. verhit. De op die manier verkregene dikvloeihare, stijfselacluige massa wordt dan in vormen gedaan en onder snaken druk in den geivcuschteu vorm geperst. Een koetsier te Rixdorf had de Jivaasheid een weddenschap aan te gaan dat men hem van een muur, waaraan hij zich v.isthi 'ld, door liet trekken aan zijn oor! niet kon doen verwijderen. Zijn tegenpartij trok roen zoo hard aan liet oor, dat hij bet geheel afrukte- Onmiddellijk inoesl geneeskundige hulp ingeroepen worden. Dezer dagen werd door baron Adolf de Rothscliild te Parijs voor zijn collectie op een veiling aangekocht een glaasje op voet (genaamd bergcristil of cristal de roclie). gemonteerd met 3 gouden rand|es en geëmailleerd, uit del 5 eeuw, voor den prijs van honderd duizend gulden. Er heerscht groote opgewondenheid onder alle zwaarlijvige tramconducteurs in de Veiee. nigde Staten, »ls dit een vrij land» vragen ze, «en mag een man hier niet eens meer dik zijn. De reden tot deze opwinding is hel ontslag dat een trammaatschappij de «Union'Line» te Philadelphia gegeven heeft aan alle conducteurs, die meer dan 120 Amerik ponden wegen. «Voor de passagiers» zegt de directie, «is een dikke conducteur, die tegen hun knieën drukt, die met logge beweging de heeren Op de balcons van den wagen samenperst zoo onaangenaam, dat wij be sloten hebben voortaan enkel kleine en magere conducteurs aan te stellen.» Gelukkig zijn de mageren; zij kunnen tram conducteur worden! Een kunstschilder gaat 's nachts om twee uur, na een vroolijken a/ond, vergenoegd naar huis. Op straat wordt hij aangesproken door een heer, die een stevig glas schijnt gedronken te hebben en dientengevolge wat zwaar van tong is. Pardon, meneer kunt 11 fluiten? O |a, gat de schilder lachend ten antwoord, dat kan ik wel, zonder daarom in dit opzicht een artist te zijn- Dan zondt 11 me een groot ge noegen knnnen doen, 'k woon namelijk daar en als ik wat I laat thuis kom, dan fluit ik «Ach mein lieber Augustin" en dan gooit me vrouw den sl sleutel naar beneden nou is me tong 'n beetje z -- zwaar en 'k kan niet fluiten. O, als't anders niet is, met genosgen, zei de schilder, en hij trad naderbij en floot vlak voor liet huis: «Ach mein lieber Augustin!" Nauw hadden de eerste noten weerklonken^ of werkelijk werd boven een raam opengescho ven en de schilder kreeg den iuiioud van een waschkoin over liet hoofd. Tegelijk weerklonk een krijschend vrouwen- orgaan: Daar dioukaard da's voor jou!" 1 EU111 UJ 1;K STAr\\y~ CAeiïiüesite Schagen. Ingeschreven van 15 tot en met 17 April 1884 GeborenSimon, zoon van Pieter Kat en van Trijntje Boekei. Overleden Levenloos aangegeven kind van Cornelis Schoen en Cornelia Sloets. Pieternella Beljaars, oud 40 jaar, 1 maand. SCHAGEN, 17 April. Aangevoerd: 8 Stuks Paarden f 60.— a 100. Veulens f a Ossen f a 8 Stieren f 140.a 250. 100 Gelde Koeien (m) f 140.— a 210.— 58 idem (v) f 240.a 280. 60 Kalf koeien f 190.— a 240.— 40 Vaarsen f 120.a 160. 30 Gras Kalveren f 70.a 110. 72 Kucht. Kalveren f 5.a 15.— Rammen f a 820 Schapen (mag.) f 20.a 31.— idem (vette) f a Overhouders f a Lammeren f a Bokken Geiten f a - - 40 Varkens (mag.) f 10.a 20. idem (vette) f a 60 Biggen f 4.— a 8.- 40 Konijnen f .10 a —.60 40 Kippen f .60 a 1.75 Eenden f a Duiven f a Ganzen f a Zwanen f a 475 Kilogr. Boter f 1.00 a 1.13 80 Kaas f —.35 a —.45 10000 Stuks Kip-Eieren f 2.50 a 3.— 6000 Eend-Eieren f 3.40 a 3.50 HOORN, 17 April. Aangevoerd. Hoogste Marktprijs Kleine 1 40.50 Middelbare f 37. Figuurzagen en de HUISVLIJ1 SCHOOL. De Heer H. van Kalken uit Brussel heeft in het \olksblad een artikeltje geschreven over het schadelijke van het figuurzagen. Dat arti. keltje is in sommigen onzer veel gelezen dag. bladen overgenomen en, ongetwijfeld zijn daarmee vele liefhebbers van de figuurzaag leelijk in de kaart gekeken. Het figuurzagen, die zoo gezochte uitspan ning, waarmee men zich zoo onschuldig bezig houdt, en tegelijk oom en nicht en wie al niet meer, met een presentje gelukkig kan ma ken, dat werkje blijkt ten slotte zoo wat nietig, knutselachtig, kortom, verderfelijk te zijn. i/ Tammer van dien sigarenstander, jammer van die portretlijstjes, hé? Dubbel jammer van dat stukje mahonie en van die prachtige platen, die me nog al een mooie duit kosten! Die dagen lange, geduldige arbeid enfin 't Waren mijne snipperuurtjes! Maar ik zeg toch, dat 't jammer is! Daar heb ik me nu in 't zweet gewerkt, om een complimentje van Anne en Koosje te verdienen en nu zal men waarachtig de goeie menschen gaan wijs maken, dat ik daarmee precies getoond heb, niet onder de flinke Hollandsche jongens te behooren 't zegt wat Zieda&r de verzuchting van menigen ijve- rigen, knappen figuurzager, na het vernemen van het verpletterend oordeel van v. Kalken. En waarlijk, 't is jammer voor den gedul- digen zager, 't Heeft tot nog toe nooit tot de aangename levenservaringen behoord, dat men met een nietje uit de loterij kwam, of ten antwoord kreegwhm 'k vind het wel aardig, maar mooi is toch anders." Gelukkig echter is het afkeurend oordeel van v. K. nog zoo'n groot kwaad niet. Het toont in elk geval belangstelling en als zoo danig reeds moet het op prijs gesteld worden. Maar er is iets anders. f/Zie je wel, daar gaat het alDat heb je van die nieuwe rariteiten. Eerst is het een ophef van wonder, en kort daarop valt alles in duigen Wat doet dat gemaal met dat zagen uil en daarna En och al dat gehuisvlijt niets waard, hoor!" Dit zijn ongeveer de gedachten van veel menschen, die niet tot de geduldige zagers behooren en ook niet veel ophebben met die huisvlijfschool omdat ja omdat ze er niet mee ophebben, 't Wil er bij hun maar niet in, -j- ze weten het niet't Kost maar geld én wat geeft het? En, ziet ge, voor die menschen is het wel jammer, dat er zooveel kwaad gesproken is vau het figuurzagen, want zij zullen allicht in de verzoeking komen om tegelijk met het figuurzagen ook het onderwijs in handenarbeid te veroordeeleu, en evenals de aclitelooze baker deed, met het vuile waschwater ook het kind het raam uit te gooien. Zooiets gebeurt meer en dat is toch immers niet recht? Figuurzagen- en handenarbeid op de Huis- vlijtschool, dat zijn er twee. Veel van wat door v. K. gezegd is, is zeker waar; maar evenzeer is het waar, dat geen onderwijzer in handenarbeid de leerlingen zal willen vormen tot geduldige, bekrompene knutselaars, of uitsluitend tot figuurzagers. Wie de lang bestaande inrichtingen van onderwijs in handenarbeid bezocht heeft, weet liet ook wel beter. Daar neemt het figuurzagen slechts een klein plaatsje in op de lijst van werkzaamheden in de oogen van sommige ouders en van de meeste leerlingen zelfs een te klein plaatsje. Daar zijn karton- en vlechtwerk hoofdzaak en het moet dat zijn omdat het veel meer ont wikkelend en vruchtbaar is en tevens directe voordeelen oplevert. En als de leerling later met mes of beitel uit een stuk hout eene roset of ander ornament, een tak- of blad- vorm gaat snijden, dan heeft hij vooraf met de fijne figuurzaag den omtrek van het voor werp gemaakt en dan zal hij het stijve een- toonige figuurzagen vanzelf vervelend vinden. Zóó moet het zijn. Dat is het streven van de huisvlijtschoolGeen tijd verbeuzelen, maar iets doen. Niet met leege handen zitten, en later klagen over den slechten tijd, waarin er niets te verdienen valt. En misschien is het in onzen tijd voor de meeste menschen nog zoo kwaad niet, dat men leert weten, dat men een paar handen heeft om er meer mee te doeu, dan biljarten of een kaartje keeren Dat er hartstochtelijke figuurzagers zijn, die te veel tijd en geld opofferen aan dingen, die nooit hun arbeidsloon kunnen opbrengen, dat zal waar zijn. Maar dat is niet de schuld vau de school voor handenarbeid Of is het de schuld van den appelboom, dat uw zoontje ziek wordt, ouidat hij absoluut zijne maag wou bederven door veel te veel van die heerlijke appels te eteu? S. /ld vfTtenlicn. De BURGEMEES TER, van Warmbnhuizrm brengt ter algemeene kennis, dat de P a s s a e voor rijtuigen over en voor vaartuigen door de A oorderbrug in het dorp Warmenhuizen, vanaf llaaiula§ 5 JIKI C. k„ tot nader aankondiging, OESTHLElVriD Z A.L ZXTIST. De Burgemeester voornoemd, (get.) c. «ie nmnt. De ondergeteekende bericht ontvangst eener ruime keuze do We I>iISajk*te prijzen, van af 15 Cents per rol. Stalen toorden aan huis gezonden. Schagen. Hoogzijde. in alle kleuren, verandert niet van kleur, schilvert niet af, behoudt vele jaren hare frisch- heid en glans en houdt langer stand dan do tot nu toe bereide verven. Tot dadelijk gebruik gereed zijnde kan een ieder haar gemakkelijk verwerken. Bij vooruitbestelling verkrijgbaar te Schagen, alleen bij - rsy fl r9 zijn genezen van de DRONKENSCHAP, door mijn middel, dat met of zonder weten van den patiënt gebruikt kan worden. Tegen overmaking van 10 Gulden, zend ik het middel over de post. te Munster, tFestphalen. f «».u.uöv Agente n der zenden tweemaal per week goederen naai de fabriek om te worden geverfd, gedruk of uitgestoomd (Chemisch geioasschenj. Speciale Inrichting voor he verven van alle soorten Ameublemenlstotfei Aflevering spoedig. Prijzen billijk. Voorhanden: het merk fy llsidisipcnsahïc a fi' 30. P- HOFLEVERANCIERS depóts: schacen purme*1" b|»eqa AULücmb

Schager Courant | 1884 | | pagina 3