DOXDERDAG *2% APSIIL. Ao. 1SSA. 2Sstc Jaargang, ALGE 5! E E A I» V E !l T E T 1 1> Ilerziining der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen. Polder of Waterschap, Homlsfrossclie Zeewering. Aangifte van Verhuizing. ËeiTvOLKSLEI 1>E K. A S E u w §- L V A DB O L' W 15 L A D. M 177<) SCIIAGER Dit blad verschijnt tweemaal per week Woens- daq~ en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden Advertentièn in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Inqezonden stukken één dag vroeger. Gemeente Schagen. Bekendmakingen. De Burgemeester van Schagen; gelet op het laatste lid van art. 33 en op de tweede zinsnede van art. 19 der wet van den 25en April 1879 (Staatsblad No. 89); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eene opgaaf van het totaal bedrag, waarmede de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen in bovenge melde waterschap wegens kosten van onderhoud dor waterkeerende en waterloozende werken behoort te worden verminderd, op de secretarie der gemeente gedurende dertig dagen voor een ieder ter inzage is nedergclegd, te Schagen, den 18 April 1884. De Burgemeester voornoemd, G. LANGENBERG. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen, voor zooveel noodig, met het oog op het verzuim, betrekkelijk het doen van aangifte ter secretarie, bij verhuizing binnen de gemeente, der ingezetenen in herinnering, de volgende artikelen van het politiereglement dezer ge meente, als: Art. 11. Ingeval van verhuizing binnen de gemeente, zal daarvan, binnen acht dagenbehooren te worden kennis gegeven, ter secretarie der gemeente, op den voet, als hierna is bepaald, te weten Voor een geheel gezin, inwonende dienst en werk boden daaronder begrepen, door het hoofd van dat gezin. Voor afzonderlijk levende personen door hen zei ven. Art. 12. Overtreding van het vorig artikel wordt Historische Roman van Ferdina?id Schifkorn. Uit het Duitsch. (32). TWINTIGSTE HOOFDSTUK. De Uittocht. Ongeveer zes weken waren er verloopen. De herfst wind gierde langs de velden en joeg de geelachtig roude bladeren vau de boorneu, de ooievaars klepperden van de daken den menscheu hun vaarwel toe, en deze f haastten zich deu laatsleu oogst van de velden 111 huis te brengen. Op zeker-m avond galoppeerde een ordonnans het dorp binnen en hield stil voor Illona's hut waarheen de bewoners hem hadden vtrwezeu. Roman was namen- t lijk even bij de jonge vrouw, om naar hare begeerten i te vernemen, daar hij den volgenden dag naar de naastbijge.egen marktplaats dacht to rijden. Het meisje, dat in plaats van Rosmunda nu bij Illona diende, liet den ruiter binnentreden, die dadelijk in echt militaire houding aan Roman een dépêche over handigde. Rouiau opende dezelve en doorliep den inhoud, Waarna hij schielijk en verheugd vau zijn stoel opsprong. „Iets nieuws vroeg Illona. „Wij trekken op!" antwoordde Roman bijna opge- j ruund. „En waarheen?" vroeg de jonge vrouw verder, terwijl zij met moeite hare ontroering verborg. De gevraagde lachte onwillekeurig. „Dat is dienst geheim, mejuffrouw," zeide hij toen, „doch daar gij de dagbladen leest, zoo kuut gij gemakkelijk de lichting vau onzen marsch raden." Hij nam afscheid van haar en verontschuldigde zich, dat de toebereid selen voor bet optiekken geen vertraging gedoogden. Het welkome, lang verbeidde bericht had bet i loed Van den soldaat en patriot zoo zeer in gisting gebracht, dat hj niet bemerkte boe Illona's gelaat beurtelings UITGEVER: J. YVIMvIX, TE SCH AGEN, Laan, Wijk D, No. 5. gestraft, met eene boete van één gulden. Schagen, 18 April 18S4. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG, de Secretaris, DENIJS. tiinnenlandsch Nieuws Schagen. Zondag 1.1. gaf Schagen's Mannenkoor „Euterpe" alhier, haar laatste concert van dit seizoen, aan het door haar geïntroduceerd auditorium, dat een flink be zette zaal vormde. Het niet zorg gekozen programma werd netjes en tot groote tevredenheid van de toe hoorders uitgevoerd en getuigde opnieuw wat een klein-tallige vereenigng onder de leiding van haren ijverigen en enthousiastische direc teur, den heer Jb. Denijs, en met de onder linge ambitie en zin voor de kunst, verutag. Het programma overlezende, is het niet onaardig op te merken, dat de drie eersle nummers, „de laatste Zwaluw", „Vertrouwen" van F. Abt en „Excelsior" van R. Hol, een climax van denkbeelden vormen, welke inder daad heerlijk, schoon is. De uitvoering van deze drie liederen, die elk in hun genre, bloempjes zijn, was zuiver en gevoelvol, „llulland's glorie" eu „de rots in zee", beiden kunstjuweelen van Richard Hol, fonkelden van gloed eu warmte en waren schitterende sterrendoch, hoe geheel in ka rakter verschillende, te roemen valt „Bede" van Ileinze, dat inderdaad keurig netjes is gezongen. Het laatste nummer. „Karolientje» van Schatter, was een echt, aardig huiselijk num mer, dat flink genuanceerd werd uitgevoerd. rood en bleek werd. Als een echt en degeljjk man, dacht hij in dit oogenblik alteeu aan strijd en over winning en vermoedde niet, dat eenig wezen in dezen ijver de gruwzame bloeddorstigheid en de wilde ruwheid van den Rumeuiër zou kunnen zien. Den volgeud.-n dag waren reeds bij hei krieken van den morgen alle bewoners van Kishegy op de been, om vau de aftrekkende krijgers afscheid te nemen, of om hen tot de naastbijgelegen plaais te vergezellen. Met bet opkomen vau de zon trokken de krijgers in orde het dorp binnen; de troep was ongeveer twaalf honderd msii sterk eu had, ofschoon alleen in de landelijke dracht gekleed, door de gelijksoortige uit rusting en bewapening een zeer uitstekend militair voorkomen, vooral daar de bouding van de Rumeniërs bij de eigenaardige prikkelbaarheid steeds iets ihcatraal- krijgshaftigs over zich heeft. Roman en Morkulu waren te paard Do eerste als bevelvoerder, de laatste wegeus zijn leeftijd, daar hij den vermooienden marsch onmogelijk te voet zou hebben kunnen roede maken. De wakkere oude man had sedert den partijdag een waarlijk vaderlijke toegenegeuheid opgevat voor Roman en liet er zich niet vau terug- huuden, met hem de gevareu van een krijgstocht te deelen. Evenmin was Misko to bewegen geweest te huis te blijven, h°® gaarne Roman den even zoo moedigen als siuwen eu trouwen knaap had achtergelaten ter bewaking van Illona. Toen het legercorps was aangekomen bij de hut waarin lilona wooude, hield men halt ooi afscheid te nemen van degenen, die hen niet konden vergezellen. Tegelijk gold dit balt hier als een militaire beleefd heid van Roman voor zijne sciiooue „vriendiu", die evenwel geneigd was hierin eetie aanmatigende demon stratie van den Rumeniër te zien. Vrouwen kinderen omringden spoedi de schaar, en had menige roerende, zelfs schoksende alscbeids- scènc plaat» tusschen verloofden, echtgenooten, ouders en kinderen- Rosmunda eu Donatu vooral konden raoeielijk van elkander scheiden, eu herhaaldelijk zonk de sciiooue vrouw in do a.utea van den jongen man, Pr'j per jaar f 3.Franco per post f 3.00. Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertentiën van één tot vijf regels f 0 75. iedere regel meer 0.15. Groote letters wor den naar plaatsruimte berekend. liet duet „Neerlaud's trouw" van P. J. v. Paescher, wer I door de heeven gebroede1 t W. en C. R gg ween, met dien gloed en voor dracht gezongen, welke dit lied tot zijn vuile, waarde brachten en wij stelden ons voor dat de oude „Barden" der Heienen en Persen met niet meer vuur hunne heldenzangen door paleizen en straten deden weerklinken. En nu een woord van luf en dank aan onze jonge Violiste, die ons dezen avond weder door haar zuiver en taktvol vioolspel begees terde cn ons onwillekeurig deden uitroepen: „Ga zoo voort en later zal uw geboorteplaats er trotsch op zijn dat gij hier uw bakermat hadt. Benevens meerdere geoefendheid en vastheid vau spel, komt er ook eene teekening in uw spel, die ons aangenaam streelt." De vioolsolo's waren „Pronietheus" van L. van Beethoven en „Le Réveil du Lion" van Kontsky; het eerste eert werk vau den grooten maestro, dat uitmunt door eenvoud en waardigheid, het laatste een bravourstuk dat vol is van technische moeie- lijkhedeu. „Euterpe" kan met voldoening terugzien op dit laatste concert. Niet ongepast vinden wij het hierbij in herinnering te brengen dat door „Euterpe" besloten is voortaan alleen concerten te geven voor contribueerde leden, daarom ook dat dit laatste concert niet voor entree maar bij intro ductie is gegeven, en met ingenomenheid kunnen wij het belangstellende publiek niede- deelen dat zich reeds een twintigtal ingezetenen als contribueereud lid hebben doen inschrijven. Zoo gaat het den goeden weg op en staat het er voor, dat de hoop verwezenlijkt zal worden, dat Euterpe's arbeid bekroond zal worden: met de medewerking en belang stelling harer plaatsgenooteu wien, trots allen moed en alle wilskracht de tranen langs de bruine wangen biggelden. Ook Roman was van het paard gestegen om Illona nog eenmaal te groeten. De edele gelaatstrekken van den grooten man waren ernstig, zooals hot oogenblik dit met zich bracht, doch een krijgshaftig vuur braadde iu zijne oogen. „Ik betreur het genadige juffrouw," zeide hij, terwijl hij van haar afscheid nam, „dat ik u niet dadelijk naar de stad voeren en evenmin iets doen kan, om de wettige ontbinding mogelijk te maken van deu ons opgedwongen en in ieder geval ongel- digen band; docb na afloop vau dezen strijd, zal dat mijn eerste werk zijn, tot zoolang zal mijne afwezig heid, hoop ik, den druk verminderen vau de, zooals ik zie, u zeer zwaar drukkende keten. Roman, zoowel als Ulona hadden tot nu toe zich gewacht, het gevaarlijk thema vau hun echtelijke verhouding aan te roeren, en ook nu gebeurde het met de beste bedoeling, om aan de eenzaam achter blijvende het uitzicht op eene spoedige bevrijding als troost achtor te laten. Doch lilona dacht er anders over en antwoordde daarom met onverholen bitterheid: „Ik dank u, mijn heer Vanescu, voor deze uwe bezorgdheid, gelijk voor alle andere, die gij mij tot nu toe hebt gewijd, doch ik begrijp ook, dat het u er om te doen is, zoo spoedig mogelijk u ontslagen te zien van zulk eeu ondankoaro moeite." Roman keek verwonderd op; waar moest dat her n? „Gij beoordeelt mij verkeerd, mejufvrouw," antwoordde hij toen, „behaagt het u, na wettelijke ontbinding van onzen echt hier te blijven en mijn zorg te aanvaarden, dan zal zulk een vertrouwen van mijne landvrouw sieeds gelukkig maken Yoor Illona waren deze woorden van edele zelfop offering en grootmoedigheid gio. iende kolen op haar boold, temeer daar die herinnerden aan het afscheid vau een hoog beschaafd, sohittereud edelman, die haar zijn bescherming had aangeboden Haar hart vloeide over vau Outrovring vu bciuuiuto tu OoWukkcung

Schager Courant | 1884 | | pagina 1